Отрути і протиотрути

Данная інформація призначена для фахівців у галузі охорони здоров'я та фармацевтики. Пацієнти не повинні використовувати цю інформацію в якості медичних рад чи рекомендацій.

Отрути і протиотрути

К.м.н. Л.Є. Горєлова
ММА імені І.М. Сеченова

'Я не дам нікому запрошеної у мене смертельного засобу ...'
Гіппократ

 Russky Meditsinsky Journal У стародавніх медичних трактатах містяться відомості не тільки про ліки, Але і про отруйні засоби, які нерідко використовувалися в злочинних цілях. NГоспожой отрут вважалася богиня Гула. Вже у давньоєгипетській фармакопеї перечіслени багато рослинні ліки-отрути: білена, стрихнін, опій, коноплі, а также полин, ромашка, морський цибуля. Як отрута була відома і синильна кислота, которую відганяли з кісточок плодів, наприклад, персиків. Відомо покарання персіком, якому, очевидно, піддавалися особи, обвинувачені в розголошуванні культових секретів жерців.

Отруйні рослини здавна застосовувалися в релігійних і магічних містеріях. О ядовітом зілля, яке випивали піддані, поховавши своїх царів, можна тільки строіть здогадки. Напевно, властивість цієї отрути не було пов'язано з порушенням нервной системи, швидше за все, він занурював людей в сон, що переходить в забуття і смерть. Мак? Цілком можливо. Про незвичайних властивостях маку люди знали дуже давно: в первісних пальових поселеннях епохи неоліту на заболочених місцях в районі Цюріхского озера знайдені коржі, виготовлені з маку, що застосовувалися, очевидно, для втамування болю.

Китайці приписують знання отрут міфічному імператору ШенНунгу, котрий прожив 140 років і який вважався одним з богів аптекарів та хліборобів, який знав 70 растітельних отрут і протиотрут. У Китаї імператори вмирали, випивши настоянку прідворних хіміків, хоча передбачалося, що ці напої приносять вічне життя, Nа не смерть. Для їх приготування використовувалися отруйні змії та комахи.

Проте вже в давнину велике значення надавалося моральним обов'язків врача перед хворим, що знайшло відображення в 'Клятві Гіппократа'. Хоча продаж ядовітих рослин не була заборонена законом, примітно, що 'Клятва Гіппократа' містить наступні слова: 'Я не дам нікому запрошеної у мене смертельного кошти і не покажу шляху для подібних задумів'.

В області фармакології і токсикології греки накопичили великі відомості. Одним з перших ботаніків давнину був Феофаст, що жив в Афінах. У творі 'Дослідження о рослинах' у дев'яти книгах остання з книг присвячена лікарським і ядовітим рослинам, їх походженням, збору та способів приготування. Елліни імелі 'державний отрута', названий ними цикута, який придбав гірку славу, будучі причиною смерті багатьох прославлених мужів у Греції.

Поступово наука про властивості рослинних отрут робиться привілеєм царів і получает розвиток при найбільш могутніх дворах стародавнього світу. У цьому отношеніі особливо широку популярність придбали правителі Пергамського і Понтійского царств. Останній Пергамський цар Аттал III царював всього 5 років і оставіл після себе недобру пам'ять. Великий знавець рослинного світу, цар сам сажал і доглядав в палацових садах лікарські та отруйні рослини, вивчав свойства їх соків, плодів, знав час збору. Він вирощував блекоту, чемериці, цікуту, наперстянку та інші рослини, що містять отруйні алкалоїди. Існує преданіе, що, складаючи отруйні коктейлі, він перевіряв їх дія не тільки на врагах, але і на друзях.

Понтійський цар Мітрідат VI Евпатор становив з рослин не тільки отруйні смесі, але і протиотрути. Властивості своїх отрут Мітрідат зазвичай перевіряв на преступніках, засуджених до смерті. Для того щоб зробити себе невразливим до действію отрут, Мітрідат систематично приймав їх маленькими дозами, і тим самим Як б 'звикав' до дії отрути.

Коли в Давнім Римі в період громадянських воєн порок і розпуста досягли небивалого розмаху, а самогубство сталося це звичаєм, то у випадку поважної прічіни від влади можна було отримати відвар болиголова або аконіта. Римляни счіталі добровільну смерть доблестю, і незабаром отруєння набули масового характер. Не випадково ж у той час з'явився і звичай цокатися, щоб вино виплесківалось з одного кубка в іншій. З якою метою це робилося? Для того, Щоб показати, що у вині немає отрути.

Любовні зілля, до складу яких входили і отруйні засоби, широко Використано у Східному Римі (Константинополі). Один із перших його імператоров Валент опублікував закон, згідно з яким осіб, запідозрених у отравленіі, стратили. До правління Юстиніана I, коли було приведено в систему всі рімское законодавство, що виготовляють любовні напої, а також володіють тайной чаклунства, отруйників карали особливо жорстоко смертю на хресті, сжігалі або кидали в клітку з дикими тваринами. Карали також і лікарів, якщо вияснялось, що лікування було пов'язане зі злочином.

Старовинні лікарі, проте, були переконані, що якщо природа створила отрута, то є і протиотрута, потрібно тільки зуміти його знайти, а це справа нелегка. Серед дошедшіх до нас джерел збереглися уривки з двох написаних у віршах проізведеній грецького поета і лікаря, що жив у II столітті до н.е., Никандр з Колофона. Автор поділяє всі отрути на дві групи діють повільно і швидко; опісивает отруйні властивості опію, аконіта, блекоти, тисового дерева та ін У качестве протиотрути він рекомендує нагріте молоко, теплу воду, мальви або настой левиного насіння, щоб викликати блювоту і уникнути всмоктування отрути.

Клавдій Гален у своєму творі 'антидоти' розділив отруйні речовини на охлаждающіе, зігріваючі і викликають гниття. Його теза говорить: 'Щоб лікувати болезні, необхідно використовувати протилежне протилежним'.

Пройшли століття, але мало що змінилося в принципах лікування отруєнь. NОсновние кошти це блювотні і проносні. Повторні прийоми блювотних засобів чередуются з прийомом молока і жирних супів, бо передбачається, що жири нейтралізуют дію отрути і не дають йому всмоктатися.

На початку XIX століття з'явилися протиотрути, які не втратили частково свого значенія і понині. Найпростіші антидоти з'єднуються з отрутами, даючи нерастворімую форму, що зменшує всмоктування отрути в кров з желудочнокишечного тракта.

У 1945 р. в Англії в лабораторії Пітерса був синтезований 2, 3дімеркаптопропанол, що отримав назву британського антілюізіта. Люізіт входіт до групи так званих тіолових отрут, токсична дія яких завісіт від їх інгібуючої дії на сульфгідрильні групи білків і амінокіслот. Захисна дія антидоту пояснюється тим, що його сульфгідрильні группи конкурують з біологічними і замість комплексу 'отрута рецептор' утворюється комплекс 'отрута антидот', який поступово виводиться з організму через нирки і желудочнокішечний тракт.

У нашій країні створена потужна токсикологічна служба. В результаті бурхливого развітія хімічної промисловості, великої кількості препаратів побутової хімії, лекарственних і сильнодіючих засобів, поширення наркоманії, наявності в продаже недоброякісних алкогольних напоїв та деяких продуктів харчування колічество отруєнь серед росіян, на жаль, з року в рік збільшується. NАле той, хто вчасно звернутися до лікаря-токсиколога, може бути впевнений: завдяки шірокому асортименту антидотів йому буде надана ефективна допомога.

Опубліковано з дозволу адміністрації Російського Медичного Журналу.


Народні методи лікування

Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

2020-08-09 07:51:10

Морквяний сік: і смачно, і корисно

Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

2020-08-09 04:34:39

Як я вилікувала дифузний зоб

Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

2020-08-09 13:26:59

Цистит. Хіба це справа житейська?

Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

2020-08-09 15:46:52

Лікування астми народними засобами

Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

2020-08-09 08:14:57

Секрет обліпихової олії

Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

2020-08-09 08:15:17

Мазь від екземи виявилася ефективною

Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

2020-08-09 13:52:30

Як позбавитися від високого тиску?

Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

2020-08-09 23:52:25

Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

2020-08-09 23:14:46

Готуйте «сани» влітку

Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

2020-08-09 08:15:07

Медицина

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

2020-08-09 13:42:54

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

2020-08-09 14:30:05

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

2020-08-09 08:14:46

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

2020-08-09 14:46:14

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

2020-08-09 04:33:47

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

2020-08-09 04:33:26

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

2020-08-09 04:33:42

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

2020-08-09 15:41:38

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

2020-08-09 04:33:35

Середньовічні отрути і ліки

Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

2020-08-09 08:15:26