Майбутнє - за аптечними мережами

Данная інформація призначена для фахівців у галузі охорони здоров'я та фармацевтики. Пацієнти не повинні використовувати цю інформацію в якості медичних рад чи рекомендацій.

Майбутнє - за аптечними мережами

Болдирєв Олексій Очіровіч,
генеральний директор ГУП 'Фарммедтех', Еліста, Республіка Калмикія

на сьогоднішній день ГУП 'Фарммедтех' - аптечна мережа, що складається з 15 сільських і городскіх аптек і одного аптечного складу. Завдяки злагодженій роботі всіх нашіх структур роздрібний товарообіг ГУП 'Фарммедтех' з року в рік увелічівается на 20-25%. У минулому році він склав 18 млн руб., Оптовий - 16 млн руб.

Надо помітити, що ГУП 'Фарммедтех' - єдине підприємство в республіці, которое виконує державне замовлення, забезпечуючи всю Калмикію наркотичними і психотропними препаратами. На щастя, вже багато років ми зберігаємо свою матеріально-технічну базу та кадровий склад. Це стало можливим завдяки существованію аптечної мережі.

Практіка довела, що об'єднана структура дозволяє легше втілювати в життя правіла, існуючі сьогодні на фармринку. Це зручно і вигідно і для тих, хто продает ліки, і для тих, хто цей процес контролює. А ось так називаемая самостійність нерідко веде до хаосу. Бувають випадки, коли руководітелі окремих аптек той чи інший документ розуміють по-різному. Коротше, каждий тягне ковдру на себе. Звідси і плутанина, а часом і повне ігнорірованіе державних законів. ГУП 'Фарммедтех' такої долі уникло, і Ми, образно кажучи, граємо в одні ворота. А в цьому наша перевага.

Существенних відмінностей між державними і приватними аптечними мережами, на мій взгляд, немає. Та ж система управління, той же менеджмент, тільки от підпорядкування разнітся. Державна аптечна мережа, як правило, підпорядковується Міністерству охорони здоров'я республікі, приватна - тільки господареві. А тому, як водиться, музику замовляє тот, хто дає гроші.

Хозяева приватних аптечних мереж, наприклад, можуть заповнити полиці своїх аптек дорогущей імпортної косметикою, а ось аспірин або анальгін там не завжди можна купіть. Соціально незахищене населення від такої політики, звичайно, страждає, зато аптека приносить прибуток, і ця обставина цілком влаштовує її учредітелей.

Может чи можна дозволити собі такі вольності державна аптечна мережа? Звичайно, нет! Хоча нам теж хочеться працювати без збитків. Аптеки ГУП 'Фарммедтех', напрімер, наступного року планують відкрити відділи товарів для матері і дитини. NБраузер нинішньому році на наших прилавках з'явиться лікувальна косметика. Але все це, безусловно, буде не на шкоду основним групам медикаментів, адже ми чудово понімаем, що основна наша функція - соціальна.

Концентраціі у сфері роздрібних продажів - річ, звичайно, чудова. І виігривает тут той, хто надає більше послуг, у кого ширший асортимент і дешевле препарати. Постановою Уряду Калмикії торгова націнка на медікаменти в республіці на сьогоднішній день не повинна перевищувати 40%. Проте в нашіх аптеках дуже часто вона не піднімається вище 25-27%, тому що ми орієнтуємося на середні ціни фармринку Росії.

Конечно, при такому розкладі про великого прибутку говорити не доводиться. Звідси й малие оборотні кошти, і борги, і не дуже висока рентабельність проізводственних аптек ГУП 'Фарммедтех'. У нинішньому році новий міністр здравоохраненія Калмикії Л.К. Джексембекова пообіцяла нам, що гроші, виделенние під гарантовану медикаментозну допомогу, підуть не через приватні, Nа через державні структури. Ми дуже на це сподіваємося: при такому розкладі удастся вирішити всі наші роками накопичувалися проблеми. А це і придбання оборудованія для виготовлення екстемпоральних ліків, і встановлення в аптеках дістілляторов і автоклавів, і багато іншого. Самі розумієте, у розгалужених аптечних мереж набагато більше невирішених питань, ніж у одного підприємства. Всі прорехі хочеться швидко залатати. Чи вийде?

Что ж стосується опублікованих рейтингів аптечних мереж, то вони не завжди об'ектівни. І в цьому найчастіше винні не ЗМІ, а керівники аптечних мереж, которие не надають чесну об'єктивну інформацію про свою діяльність. NДумаю, з часом відповідні закони і постанови все ж змусять усіх участніков фармринку вийти з тіні. І в першу чергу це буде в інтересах аптечних мереж, кількість яких значно збільшиться.


Буланцева Тамара Антонівна,
діректор ВАТ ' Фармація ', Шахти, Ростовська обл.

Прінімая рішення про входження в аптечну мережу, самостійна аптека, на мій взгляд, керується доцільністю цього кроку, прораховуючи всі варіанти. NБраузер розрахунок беруться і такі поняття, як економічна вигода, технічні мощності, людські ресурси. Щоб не бути голослівною, наведу приклад нашого предпріятія.

Браузер 1995 Шахтинська ТПП 'Фармація' було перетворено у ВАТ. Вивчивши досвід роботи ряда аптечних складів і окремих аптек, колектив підприємства прийняв рішення про акціонірованіі аптечної бази разом з аптечними установами. Зберегти і развівать власну роздрібну аптечну мережу разом з розвитком оптової реалізаціі медичного товару - ось те завдання, яке ми перед собою поставілі.

Время підтвердило правильність такого рішення, оскільки саме наявність разветвленной мережі аптек зробило підприємство привабливим для інвесторів. NСейчас частину акцій підприємства знаходиться у держави, співробітників, а контрольний пакет - в міжрегіональній фармацевтичної виробничої дістрібьютерской корпорації ТОВ 'Біотек'. Саме симбіоз оптового і роздрібного звена дозволяє виживати підприємству в непростих умовах сучасного ринку.

Сегодня я переконана, що аптечна мережа - це єдиний стиль. Це, як правило, централізованние закупівлі медичних товарів, а значить, зниження цін і дополнітельний контроль за якістю поставлених медикаментів. Крім того, аптечная мережа дає можливість спеціалізації аптек (дитячі, виробничі, з откритой формою реалізації та ін.) Стає реальним проведення курсів повишенія кваліфікації, різних тренінгів і семінарів.

Налічіе мережі аптек - це велика перевага при лікарському забезпеченні населенія за пільговими рецептами. Нарешті, об'єднана аптечна мережа - це гарантія більшої економічної стабільності в порівнянні з аптеками-одинаками. NОднако самостійні аптеки мобільніші, у т.ч. в плані організації закупівель медтовара.

ОАО 'Фармація', у Статутному капіталі якого є частка державних акцій (25,5%), як і державні аптеки, займається продажем і таких специфічних препаратов , як наркотичні, психотропні, отруйні та сильнодіючі, етіловий спирт, робота з якими - велика відповідальність і мінімум прибутку. А вообще-то, як правило, саме державні аптеки беруть на себе ответственность за виконання самих трудомістких і часом економічно невигідних меропріятій в лікарському забезпеченні населення і лікувальних установ. Сюди входят робота з наркотичними, психотропними, отруйними та сильнодіючими медікаментамі; робота з лікарського обслуговування населення за пільговими рецептам, яка завжди здійснюється з відстрочкою платежу; екстемпоральні ізготовленіе ліків, як для ЛПУ, так і для амбулаторних хворих. NГосударственние аптеки - це повний пакет соціальних гарантій для співробітників, гарантія якості медикаментів.

Надо сказати, що ціни на багато медикаментів в аптеках не завжди державних самие низькі. Причина - відпуск ліків з подальшою оплатою, передоплатою і їх полученіе з відстрочкою платежу, а виходить, свідомо за вищими цінами, ніж на условіях передоплати. І тим не менше державні аптеки користуються великим доверіем у пацієнтів. Державні аптеки - це дуже відповідальне ставлення Як до медикаментів, так і до хворих, професійний підхід до порад і рекомендаціям при відпуску ліків.

Якщо говорити про концентрацію в сфері роздрібних продажів, то в неї великі преімущества. Це зведення до мінімуму фальсифікованих ліків, зниження цін, повишеніе кваліфікації фахівців, широкий набір пропонованих послуг. А ось публікаціі рейтингів аптечних мереж часом не об'єктивні. І відбувається це потому, що багато підприємств приховують реальні доходи. І все ж я думаю, що через 5 років у Росії практично не залишиться аптек-одинаків: частина об'єднається в аптечні мережі, інші розоряться.


Буланцева Тамара Антонівна,
начальнік комерційного відділу фармацевтичної компанії 'Віта', Самара

Курнікова Наталія Олександрівна,
начальнік маркетингового отделафармацевтіческой компанії ' Віта ', Самара


Для будь-якої комерційної організації основною метою фінансово-господарської деятельності є отримання прибутку. В умовах жорсткої конкуренції для прівлеченія покупців, з метою виживання, незалежної аптеці необхідно або демпінговать, або пропонувати альтернативні послуги. Самостійні аптеки імеют невеликі обсяги закупівель, відповідно, вони отримують від постачальників меньшій розмір знижок, що призводить до більш високим вхідним цінами, ніж у сетевих аптек. Обмеженість прибутку (а, як правило, її відсутність) не позволяет самостійним аптекам вкладати гроші в свій розвиток, розширювати ассортімент, підвищувати сервіс і формувати власний рекламний бюджет, осуществлять брендування своєї марки. У таких аптеках відсутня можливість для мотивації персоналу, а також підвищення його кваліфікації, зокрема образовательного рівня. Розвиток мережевих аптек з метою збільшення обороту, темпов зростання, частки на ринку або в силу своєї місії, 'іміджу заради', за принципом 'найменших загальних витрат', дозволяє підтримувати низькодохідні або, на начальном етапі, навіть збиткові аптеки.

Преімущества аптечних мереж також обумовлені гнучкої цінової і асортиментної політікой, широким спектром послуг, високою якістю обслуговування. У їхньому штаті - висококваліфіцірованние фахівці, які займаються аналізом фармринку, проведеніем маркетингових досліджень, визначенням потреби. Як правило, крупние аптечні мережі мають власні інформаційно-довідкові служби. У рамках однієї мережі значно легше і ефективніше просувати лікарські препарати, і це, безумовно, викликає інтерес з боку виробників.

Браузер кінцевому рахунку керівництво відокремлених аптек, оцінивши переваги об'едіненія, як правило, приймає рішення про входження в ту чи іншу аптечну сеть, вибір якої залежить від величини комерційної вигоди і ступеня впливу на деятельность аптеки головної компанії, від ступеня незалежності. Це, може бить, консолідація на умовах франчайзингу, коли увійшло аптечне підприємство начінает роботу під єдиною торговою маркою брендованої мережі, при цьому устанавліваются вимоги та обмеження щодо ведення бізнесу. Переваги тут очевідни. Або на умовах партнерства, де основна компанія здійснює контроль над фінансово-господарською діяльністю та іншими процесами знову вошедшей аптеки. У будь-якому випадку аптека буде вибирати ті умови, які в максімальной мірою сприяють збереженню і примноження її власності.

Браузер останні роки процес об'єднання аптек став найбільш значимим для всіх участніков ринку. Якщо проаналізувати асортимент державних аптек, то Його, як правило, не перевищує 1,5 тис. найменувань. В даний час такої колічества номенклатурних позицій вже явно недостатньо. Державні аптеки оріентіровани перш за все на обслуговування певного сегмента фармацевтичного ринку - на обслужіваніе декретованих групи населення, яка має право на пільги за лекарственному забезпечення. Державні аптеки переважно працюють з препаратамі, що входять до переліку життєво необхідних і найважливіших лікарських средств. Проблеми державних аптек пов'язані з їх залежністю від бюджетного фінансірованія. Для того щоб змінити ситуацію в даному секторі економіки, потрібно додаткові грошові вливання. З огляду на скорочення бюджетних інвестіцій, на найближчі роки не можна прогнозувати збереження ситуації в государственном секторі фармринку. Іншими словами, державні аптечні сеті будуть збережені настільки, наскільки буде здійснюватися фінансування льготних категорій населення.

Оценівая об'єктивність рейтингів аптечних мереж, представлених на сторінках спеціалізірованних ЗМІ, слід відзначити, що публікується інформація є не всегда достовірною. На російському фармринку представлено близько 20 тис. аптечних підприємств. І як пояснити той факт, що часто в рейтингу аптечних сетей беруть участь не більше 10-25 компаній? Останнім часом рейтинги Центра маркетингових досліджень 'Фармексперт' заслуговують особливої уваги профессіоналов фармацевтичної галузі, оскільки їхні дані в значній степені достовірні.

Аналізіруя ситуацію, що склалася на самарському фармринку, слід зазначити, що 70-80% роздрібного сектора займають дві великі аптечні мережі - 'Віта' та 'імплозіі'. На наш погляд, у найближчому майбутньому аптечні мережі зміцнюючи свої позіціі і розширять сферу діяльності. Державний сектор буде збережений, однако при скороченні бюджетного фінансування частка приватного сектора буде возрастать. Ми віримо, що майбутнє Росії - за аптечними мережами.

Закіпних Наталія Євгенівна,
генеральний директор ТОВ 'спрей', Рязань

Сеть аптек 'спрей' працює на рязанському фармринку вже 10 років. Сьогодні в ній 12 рознічних точок: 4 великі аптеки, одна з яких має рецептурно-виробничий відділ, і 8 аптечних пунктів I категорії. У структуру предпріятія також входять централізований оптовий склад і єдина довідкова служба мережі.

Дінамічние і непередбачувані зміни різних чинників сучасного життя ставят в складні умови як одиночні аптечні підприємства, так і мережні структури. І Рязань в цьому плані не виняток. Саме прагнення вижити часто заставляет самостійні аптеки шукати нові шляхи подальшого розвитку. Один з варіантів - об'єднання в аптечну мережу. У мережу аптек 'спрей', наприклад, путем реорганізації увійшли колишні рязанські аптеки № 170 і 174. Завдяки цьому шагу вдалося зберегти колектив висококваліфікованих фахівців, приміщення і поліпшити умови праці. Модернізований виробничий відділ аптеки № 170 (аптека 'спрей-4'), а аптека № 174 (сьогодні - 'спрей-3') після проведення капітального ремонту перетворилася в одну з найкрасивіших аптек міста. Сьогодні еті підприємства - частина мережі, вони впевнено почуваються на рязанському фармринку і активно розвиваються.

Аптечная мережа має свої незаперечні переваги. Великі обсяги закупівель дають Можливо роботи з великими постачальниками - офіційними дистриб'юторами фірм-виробників. При цьому консолідація закупівель дозволяє отримати великі оптовие знижки у постачальників. А такі елементи бізнесу аптек, як фінанси і учет, маркетинг, закупівлі, служба сертифікації, склад, можуть бути централізовані, что веде до зниження витрат і більш якісному здійсненню даних функцій.

Следствіем перерахованих переваг є доступні ціни, широкий ассортімент, реалізація якісної продукції і можливість введення дополнітельних послуг (довідкової служби, медичного кабінету, відділу оптики і др.). Проведення активної реклами общесетевой торгової марки також залучає дополнітельних клієнтів.

Сеть у своєму розпорядженні значні оборотними засобами і може дозволити собі, помімо стандартного пакету соціальних гарантій, передбаченого ТК РФ, дополнітельную підтримку співробітників. Проведення навчання та підвищення кваліфікаціі, а також сертифікація провізорів та фармацевтів за рахунок фірми, созданіе власної служби по роботі з персоналом сприяють формуванню і развітію корпоративної культури, зменшують плинність кадрів і в підсумку значітельно підвищують рівень обслуговування покупців.

Нельзя залишити без уваги і ще один важливий аспект. Нестача коштів часто заставляет одиночні аптеки віддавати перевагу так званому ходовому ассортіменту - тим препаратам, які гарантують максимальний прибуток. Мережеві аптекі в змозі включити в свій асортимент лікарські засоби, які могут бути затребувані раз на місяць або навіть раз на півроку. Часто це досить дорогостоящіе препарати, які потребують особливих умов зберігання, а мережа аптек, Як правило, має і спеціалізованим приміщенням, і необхідним оборудованіем.

Сеть аптек 'спрей' - це товариство з обмеженою відповідальністю. У Рязані три аптечние мережі, і всі вони - недержавні. Госаптек в місті практично не осталось. Але зберігся такий вид соціально значущої діяльності, як обслужіваніе пільгових категорій громадян, які мають право на часткове і повне бесплатное забезпечення лікарськими засобами. Ряд рязанських аптек бере участь в реалізації цієї соціальної програми.

Рязанская преса виявляє інтерес до проблем і перспектив розвитку фармринку города. Але інформацію, дійсно корисну для кінцевого споживача, або об'ектівние публікації рейтингу аптек і аптечних мереж, засновані на результатах маркетингових досліджень, знайти нелегко. А подібні матеріали моглі б допомогти Рязанцев.

Сеть аптек 'спрей' продовжує активно працювати і з оптимізмом дивиться у завтра. NМи твердо переконані, що аптечні мережі й надалі будуть також активно развіваться.


Князєв Герман Геннадійович,
председатель Ради директорів ЗАТ 'Аптечна мережа' ПіК-НН ', Нижній Новгород

Я думаю, що через 5 років у Росії частка аптечних мереж буде максимальною і абсолютное більшість аптечних підприємств увійдуть в холдинги, структури або сеті. Неможливо сьогодні винайти новий паровоз, що стоїть на окремому шляху. NВполне ймовірно, що збережеться якась кількість окремих установ, але їх Буде мало, оскільки багато підприємців вже сьогодні розуміють, що окрема аптека за ціною товарів і у сервісі не може конкурувати з великою мережею. NОсобенності об'єднання аптек полягають у тому, що, як правило, перед їх владельцамі не стоїть питання, входити в мережу чи ні. У певних умовах вони прінімают рішення, продавати установа, закривати його або продовжувати працювати. NКогда мова йде про продаж, аптечна мережа може поглинути окрему аптеку, якщо она їй потрібна. Якщо ні, то така аптека (кіоск, павільйон) або закривається, або перепрофіліруется. І ось цей шлях, на мій погляд, в Н. Новгороді найреальніший с точки зору застосування нового Оста.

Общая тенденція до об'єднання пояснюється тим, що при створенні мережевих структур удается уникнути зайвих витрат і добитися більш ефективного управління. NУпрощается функція на замовлення товарів, оскільки є єдиний орган управління та єдиний маркетінговий центр, який визначає асортиментну і цінову політику. За рахунок централізаціі заявок з усіх аптек можна добитися у постачальника максимальної скідкі. Скорочення витрат відбувається за рахунок виключення дублюючих функцій, т.к. відпадає необхідність мати в кожному закладі бухгалтера та співробітників, которие приймають і розбирають товар. У цьому випадку аптека займається тільки работой з покупцями, тобто просуванням і продажем товарів.

Але є і невеликий мінус: з'являються певні провали в часі за рахунок сніженія швидкості обробки інформації, надходження дефектур, зменшується персональний контроль власника за кожним аптечним підрозділом.

Разлічія між приватним та державним підприємством полягають у тому, що владелец приватного підприємства весь час думає про отримання максимальної вигоди, Nа значить, і про ефективність використання кожного сантиметра площі, про конкурентной ціною і про покупця, т. к. якщо не буде покупця в аптеці, то не Буде і прибутку. Змусити про це думати державного службовця неможливо -він отримує фіксовану зарплату, а підприємство не його особиста справа і не смисл його життя, а просто робота. Я впевнений, що в нашій країні модель гарною організаціі роботи на чолі з муніципальним чиновником безперспективний. NНевозможно уявити, що чиновник за ту зарплату, яку він отримує сегодня, буде думати про те, як ефективно управляти бізнесом.

Сегодня характерний процес об'єднання муніципальних аптек. В окремих містах ето вже відбулося, а в інших керівники думають про те, як бути з цією муніціпальной власністю, тому що в більшості міст МУП збиткові і не пріносят доходів.

Механізми об'єднання мають відмінності, а схеми можуть бути більш 'просунутими', і тогда до них передбачається створення централізованого складу, організації централізованной закупівлі і доставки в усі аптеки. Це ознаки справжньої сетевой структури. Але успішно впровадити таку схему вдалося не скрізь.

Браузер Нижньому Новгороді процес об'єднання міських муніципальних аптек вже начался. Але те, що зараз відбувається в нашому місті з муніципальними аптеками, -це просто знущання. Їх заганяють в жорстке русло, змушуючи закуповувати товар тільки у певних постачальників, переслідуючи одну мету - отримання доходів іскусственно створеної надбудовою над муніципальними аптечними мережами. Створення етой мережевої структури йде за наступною схемою: доходи від роботи муніципальних предпріятій - у приватні руки, а вивіска і принципи - муніципального управління.

Со сторони яскраво видно відмінності між поставленими новими керівниками муніціпального об'єднання завданнями (максимальний товарообіг через существующую структуру) - і реальними проблемами (необхідність інвестицій в товарние запаси, зменшення кредиторської заборгованості, заміна торгового оборудованія). Я думаю, що сьогоднішня муніципальна аптечна мережа поки является аморфною, проміжної структурою, яка довго не зможе существовать, і порівнювати приватну аптечну мережу з сьогоднішньої ніжегородськой муніціпальной не можна, тому що остання тільки створюється. Говорити про конкуренцію также поки що немає сенсу. Більш того, я думаю, що таке питання і не буде стояти, поскольку місту потрібно не менше 200 повноцінних аптек, а відповідних новому ОСТу - не більше 100.

Процесс об'єднання муніципальних аптек в мережу неминучий . Але я проти того, Щоб це відбувалося підпільно, кулуарно і неефективно. Реорганізація повинна бить гласними і вигідною для міста. Приватним інвесторам повинна бути запропонована максімальная ціна за існуючу муніципальну мережу.

Можна ще привести приклади нераціональності існуючої моделі об'єднання муніціпальних аптек. У нашому місті чітко виявляється тенденція, коли руководітелі, що займаються об'єднанням муніципальних аптек, вважають, що такий сеті буде легше виживати, якщо навколо не буде приватних аптек. Ці ідеї вже висказивалі окремі керівники, і вже прийняті перші рішення. Одне з них заключается в тому, що пільгове лікарське забезпечення буде здійснюватися только через муніципальні аптеки, яких сьогодні в Н. Новгороді близько 40. Але Буде чи від цього добре покупцеві? Слід мати на увазі, що кількість льготніков зростає: сьогодні за пільговими ліками в місті звертаються до 300-400 тис. осіб на місяць. Чи впораються муніципальні аптеки з таким обсягом работи? Ми ще добре пам'ятаємо, як було організовано обслуговування населення в советскіе часи, коли в одному районі міста працювали лише 3 аптеки.

Я думаю, прийняте рішення було тимчасовим, непродуманим і буде незабаром отменено . Вже сьогодні довелося зробити деякі відступу. Так, мер міста винужден був втрутитися в роботу муніципальної аптечної мережі та дозволив участвовать у програмі пільгового лікарського забезпечення приватним предпріятіям, розташованим в районах, де явно бракує муніципальних учрежденій.

Вопрос злиття або, відкрито кажучи, продажу всієї муніципальної мережі рано чи поздно буде стояти перед адміністрацією будь-якого міста, тому що багато муніціпальние аптеки сьогодні опинилися в скрутному становищі. Щоб його виправити, необходімо виділяти гроші на утримання, реконструкцію і т.д. Якщо цього не делать, то муніципальні аптеки будуть неконкурентоспроможними і, відповідно, убиточнимі. У такому вигляді вони не потрібні місту, тому що займані ними муніципальні помещенія можна за конкурсом віддати приватникам з збереженням профілю або навіть з обязательнимі умовами:

сохраненіе виробничих відділів;
сохраненіе відпустки сильнодіючих препаратів.
Кстаті, міф, що приватні аптеки не займаються цими напрямками. Так, наша аптечная мережа має у своєму складі виробничий відділ, який обслуговує все аптеки мережі, ми маємо ліцензію на відпустку сильнодіючих речовин, существует власна довідкова служба. В аптеках виявляється безкоштовна медіцінская допомогу, ми обслуговуємо пільговиків по безкоштовних і пільгових рецептах, т.е. виконуємо абсолютно всі функції муніципальних аптечних підприємств і робимо ето не за наказом, а добровільно.

Малих Дмитро Валерійович,
руководітель аптечної мережі ТОВ 'Башмедснаб' , Уфа

Являясь керівником мережі аптек, в структуру якої входять 13 аптечних пунктов, я, на жаль, не маю можливості судити про пріоритети 'самостійних' аптек при ухваленні рішення про входження в аптечну мережу .

Что ж стосується відмінностей у роботі аптек, що входять в мережу, то хотілося б зазначити позітівние моменти, притаманні мережам. По-перше, це можливість переміщення капітала по об'єктах, перерозподіл товару і персоналу. По-друге, і це немаловажно: у людей, що працюють у мережах, більше шансів для службового зростання. NБраузер-третє, у аптечних мереж є можливість створення більш гнучкої системи скідок постачальникам, що вельми привабливо для клієнтів.

Але є й негативні моменти. Відсутня можливість оперативного реагування на дефектуру. Недостатньо часу для роботи з персоналом. Особливих відмінностей між государственнимі і приватними аптеками я не бачу. Справа, швидше за все, в особистості руководітеля, а не у формі власності. Одиничні аптеки, і це неодноразово подтверждалось, працюють досить ефективно, все залежить від поставлених цілей. NНу а частка аптечних мереж в Росії, на мій погляд, через п'ять років у приватному секторе буде становити 90%.


Мілевич Ілля Мойсейович,
генеральний директор ЗАТ 'Фармакор', Санкт-Петербург

Браузер вирішенні самостійної аптеки увійти в аптечну мережу, як правило, два шляхи - добровольний або під тиском обставин. Першим слід економічно благополучная аптека, яку очолює розумний керівник, який розуміє, що у його аптеки окремо немає майбутнього. Він дивиться вперед і розуміє, що навіть успешная сьогодні аптека через деякий час завдяки тиску більш організованних, сильних конкурентів-мереж зіткнеться з труднощами і потрапить у сложную ситуацію.

Прі цьому рішення про входження в мережа може прийняти директор аптеки, а може - її хозяін (або господарі). Для першого це збереження робочого місця в доступному для огляду будущем, для другого - збереження і зміцнення прибутковості, для обох - своевременний облік власних економічних інтересів. У реальності директор нередко є співвласником аптеки і тому грає відразу обидві ролі.

Ізмененіе самостійності можливо у двох варіантах - або аптека вливається в сеть і починає працювати під її прапором, або залишається працювати під своїм названіем, але переходить на постачання цією мережею або крупним дистриб'ютором. Під втором випадку, залишаючись самостійної економічно, аптека приймає рішення о гарантованому постачанні з одного джерела і знімає з себе цю 'головний боль'.

Вторая ситуація (коли аптека входить в мережу під тиском обставин ), як правіло, виникає з аптеками, або знаходяться на межі банкрутства, або вже фактіческі є банкрутами. У цій ситуації входження в мережу - едінственний спосіб погасити борги. Як правило, ні колектив, ні керівники, ні господарі надалі, після входження в мережу, вже не грають ролі в втратила самостоятельность аптеці. Вони отримують за аптеку певну суму і з неї погашают борги перед кредиторами, перш за все постачальниками.

Якщо порівнювати аптеки, що входять і не входять в мережі, то мережеві аптеки - це прежде всього єдиний стандарт, єдине оформлення, єдині ціни, вимоги до ассортіменту і товаропровідних процес. Переваги мережі в укрупненні, яке позволяет знизити собівартість, і в тому, що значна частина проблем з аптекі перекладається на мережеві організаційні структури. Технічним обеспеченіем, охороною, переговорами з постачальниками, з органами влади займається головная структура. В окремій аптеці всі ці проблеми лягають на плечі руководітеля. Мережева ж, на відміну від неї має можливість сконцентруватися на підтримці асортименту і на обслуговуванні покупців. У неї найкращі перспектіви і можливість платити більш високу зарплату, ніж у окремої аптекі.

Теперь кілька слів про відмінності між державними і приватними аптечними сетямі. Ніде в світі державна форма власності не довела своєї еффектівності, перш за все тому що персонал не зацікавлений в результатах собственного праці. Мало того, по суті справи те, що у нас називається государственнимі аптеками (по крайней мере в Петербурзі), насправді таким не є. Це ГУП, яким передані державні приміщення, які пользуются пільгами, але зобов'язань перед державою фактично не мають. NСоціальную навантаження, яку вони несуть, точно так само могли б нести приватні аптекі, май вони такі ж пільги. У результаті ми бачимо, як ряд державних аптек з відмінним розташуванням закривається, накопичивши великі збитки.

Какови перспективи аптечних мереж? Взагалі світовий досвід показує, що за ними будущее. Там, де створення мереж до цих пір було законодавчо обмежено (наприклад, у Фінляндії та інших європейських країнах) за принципом 'одна аптека - одін господар', це була, швидше, соціальний захід, спрямована на збереження рабочіх місць. З входженням до ЄС таким країнам доводиться почати допускати мережі на аптечний ринок, і вони тут же починають виникати зі зрозумілих економічних прічінам. У будь-якому випадку зростання кількості аптек має свої межі. Це пов'язано з тем простим фактом, що ринок скінченний, він має поріг насичення - не можна відкрити аптеку в кожному будинку, як би це ні було зручно споживачеві.

Разумеется, нові аптечні мережі намагаються перейняти всі найкраще, що є у 'старожилів' ринку. Поза всяким сумнівом, при цьому вони орієнтуються перш всего на власні спостереження і професійний досвід, але не в останню очередь звертають увагу на рейтинги аптечних мереж. У цьому плані не можна не отметіть професійний конкурс фармринку Росії - 'Платинову унцію'. Правда, нужно обмовитися, що результати 'Платинової унції' не можна назвати рейтингом в полном сенсі слова, оскільки в номінації 'Краща аптечна мережа' розставляються 'по ранжиру' тільки троє номінантів, а не всі подали заявки аптечні мережі. NОднако, за загальним переконанням учасників ринку, саме володіння 'Платинової унціей' дозволяє аптечної мережі вважатися, умовно кажучи, п'ятизіркового.

Вообще, якісний рейтинг характеризують ясні, прозорі критерії, а також профессіональние експерти , які за цими критеріями рейтинг складають. Тому Ми називаємо якісним рейтинг 'Платинової унції', рейтинг 'Фармексперту' і, наоборот, з недовірою ставимося до зростаючих як гриби конкурсам мереж, в яких аптекі оцінюються поряд з ювелірними салонами і бензозаправки.

Что стосується прогнозів розвитку аптечних мереж, то без зміни сьогоднішньої економіческой ситуації співвідношення і кількість мереж навряд чи зміниться. Те есть, якщо перекладати це на мову цифр, в Петербурзі як працює 7-8 более-менш великих мереж, так і буде працювати. Будь-які істотні ізмененія в частках ринку, кількості мереж можливі тільки при збільшенні покупательной спроможності населення. Так відбулося в Москві, де подібні ізмененія пов'язані зі змінами в поведінці покупців, які почали все більше пріобретать парафармацевтичних продукцію і товари для здоров'я. Злиття або поглощеніе помітних мереж також навряд чи можливо. Як і раніше 90% мереж буде сосредоточено в Москві, Петербурзі, великих містах та оточуючих їх районах. NКрупним федеральним мережам буде невигідно йти в кожне селище, тому що дорога логістика.


Чернов Антон Валерійович,
начальнік Управління по фармдеятельності та виробництва ліків, Пермська обл.

Лет через п'ять частка аптечних мереж на нашому фармацевтичному ринку зросте до 90%. Це моя суб'єктивна думка. Так і в даний час для оцінки масштабів развітія аптечних мереж нам не вистачає аналітичної інформації. Опубліковані рейтінгі занадто вразливі з причини їх суб'єктивності. Бажане в них найчастіше видается за дійсне.

Следует відрізняти державні і приватні аптечні мережі. Мета роботи перших - прібліженіе до населення лікарської допомоги. Головний критерій конкурентоспособності - кваліфікація кадрів. У той же час другі прагнуть до полученію прибутку будь-яким шляхом, мають великі фінансові можливості і, як следствіе, високий асортимент і хороші знижки. Як правило, в них працюють менее кваліфіковані фахівці, керівники, працівники першого столу. А управленческая надбудова і зовсім не має спеціальної освіти.

Решів увійти у приватну аптечну мережу, самостійні аптеки стикаються як з положітельнимі, так і негативними чинниками. Наявність стратегічного плану развітія, централізація завдань, висока конкурентоспроможність - незаперечні плюси сетевих аптек.

Як правило, аптечних працівників, які втрачають самостійність, лякає скорочення штатов, жорсткий віковий ценз, недостатня інформація про результати деятельності аптеки. Вирішивши ввійти в мережу, вони втрачають соціальну захищеність.

Расшіряющееся панування аптечних мереж несе в собі виграш лише для них самих. NПрі цьому в програші залишається населення. Цінова політика аптечних мереж не імеет на увазі зниження цін, а їх розвиток не збільшує доступність лекарственной допомоги.

NОТ редакції

Як зауважив один з наших співрозмовників, ' концентрація у сфері роздрібних продажів - вещь, звичайно, чудова '. І дійсно, переваг у мережевий аптеки по сравненію з її 'самотніми' конкурентами, маса. Головне з них - консолідірованность закупівельної діяльності, що дозволяє отримувати суттєві скідкі у дистриб'юторів. Крім того, наявність загальної маркетингової лінії, єдині логістіка, бухгалтерія, інформаційно-довідкова служба та інші необхідні інфраструктури ведуть до відчутного зниження витрат.

Перечісленние переваги допомагають вивільняти кошти для розвитку бізнесу, расшіренія асортименту, просування свого товару, підвищення кваліфікації сотрудніков і збільшення їх мотивації до праці. Аптечні мережі на практиці показалі продуктивність своєї роботи. Сьогодні багато колишніх супротивники процесу концентраціі переглянули свої позиції. Об'єднатися прагнуть не тільки приватні учрежденія, все активніше створюються і державні мережі.

Якщо спробувати відсікти традиційний елемент пікіровки між прихильниками разлічних форм власності, можна зробити висновок, що нерозв'язних суперечностей между державної та приватної аптечною мережею бути не повинно. Головне - раціонально організувати бізнес, вміти залучити інвестиції і в кінцевому рахунку победіть в боротьбі за клієнта. До речі, не варто відмовляти в праві на существованіе і самостійно чинним аптекам. У них є своє незаперечне преімущество - великі можливості індивідуального підходу до ціноутворення, ассортіменту і мобільність в прийнятті рішень.

Ітак, наші співрозмовники сходяться на думці, що аптечні мережі будуть розвиватися і увелічівать свою частку на фармринку. Не погодитися з цим неможливо, тим більше понімая, що держава надає підтримку малому бізнесу лише на папері - крупним сьогодні легше. Проте, як застеріг один з наших експертів: 'Будувати долгосрочние прогнози - невдячна справа. Мало що може статися! Тим более в Росії ...'

Стаття опублікована в журналі Фармацевтіческій вісник


Народні методи лікування

Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

2019-09-17 21:13:02

Морквяний сік: і смачно, і корисно

Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

2019-09-17 22:11:07

Як я вилікувала дифузний зоб

Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

2019-09-18 03:43:44

Цистит. Хіба це справа житейська?

Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

2019-09-17 23:59:45

Лікування астми народними засобами

Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

2019-09-17 08:19:30

Секрет обліпихової олії

Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

2019-09-17 10:53:03

Мазь від екземи виявилася ефективною

Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

2019-09-17 22:27:07

Як позбавитися від високого тиску?

Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

2019-09-17 21:21:05

Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

2019-09-17 21:51:11

Готуйте «сани» влітку

Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

2019-09-17 10:27:17

Медицина

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

2019-09-16 11:33:52

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

2019-09-08 20:45:37

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

2019-09-17 16:41:00

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

2019-09-17 15:50:46

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

2019-09-15 02:41:39

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

2019-09-16 18:35:23

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

2019-09-16 06:14:55

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

2019-09-15 02:41:28

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

2019-09-15 02:41:30

Середньовічні отрути і ліки

Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

2019-09-16 17:49:02