Трофічні виразки нижніх кінцівок

Данная інформація призначена для фахівців у галузі охорони здоров'я та фармацевтики. Пацієнти не повинні використовувати цю інформацію в якості медичних рад чи рекомендацій.

Трофічні виразки нижніх кінцівок

К.м.н. В.А. Кияшко
РМАПО


 Russky Meditsinsky Journal Цей термін, широко поширений в клінічній практиці, носить собірательний характер і не має регістра в міжнародній класифікації болезней.

Але як і тисячоліття тому (дана форма патології відзначена ще в Древнем Єгипті, серед династій фараонів), вона існує і в наші дні.

Трофічні виразки на нижніх кінцівках є наслідком різноманітних заболеваній, що порушують локальну гемодинаміку артеріальної, венозної, лімфатіческой систем, включаючи мікроциркуляторних рівень ураження. Крім цих факторов, причиною появи трофічних виразок можуть бути різні травми шкіри, мягкіх тканин і периферичних нервів.

Відомо безліч форм шкірних захворювань, які при багаторічному длітельном протягом також можуть призводити до появи грубих трофічних расстройств на кінцівках.

Для визначення (вибору) оптимального варіанту лікування хворого з трофічної язвой на нижній кінцівці клініцист повинен в першу чергу звернути головне вніманіе на збір анамнезу, тобто сфокусуватися на всіх найбільш часто встречающіхся варіантах патології, а також згадати і більш рідкісні, деколи навіть ексклюзівние форми ускладнень відомих захворювань.

Поза всяким сумнівом, грубі трофічні порушення на нижніх кінцівках встречаются найчастіше серед пацієнтів, що страждають хронічною венозною недостаточностью (ХВН). Слід підкреслити, що серед хворих з первинним варікозним розширенням вен ці трофічні виразки зустрічаються відносно рідко, прімерно в 3% випадків. Але серед пацієнтів, що перенесли в анамнезі одноразовий або повторний тромбоз глибоких вен на різних рівнях кінцівки, включаючи тазовий сегмент, трофічні виразки виявляються в 14-30% спостережень, причому з нарастаніем термінів захворювання небезпека розвитку виразки збільшується.

У керівництві (Флебологія, 2001) під редакцією академіка В. С. Савельєва пріводітся наступна приблизна етіологічна частота трофічних виразок:

 • варикозні 52%
 • Артеріальні 14%
 • Змішані 13%
 • посттромбофлебітична 7%
 • посттравматичні 6%
 • Діабетичні 5%
 • нейротрофічних 1%
 • Інші 2%.

У той же час багато авторів у матеріалах Міжнародної конференції російських ангіологов і судинних хірургів (Ярославль 2002) відзначали, що основною прічіной розвитку виразок є раніше перенесений тромбоз глибокої венозної сістеми (58,7-68,0%) [Бабаджанов В.Р., Васютков В.Я.].

Важливим моментом, що визначає тактику лікування трофічної виразки ХВН, є сочетаніе її з хронічною артеріальною недостатністю, яка зустрічається прімерно у 10-20% пацієнтів.

При такому поєднанні не рекомендується компресійна терапія (еластичне бінтованіе, гольфи і т.д.), а виконання операції, особливо на гомілці, може осложніться поганим загоєнням рани, нагноєнням, що пояснюється недостатнім артеріальним кровопостачанням. Тому першим етапом бажано виконати артеріальную реконструкцію (різні види профундопластікі або бедренноподколенную реконструкцію, методом енартеректоміі або шунтування). NУлучшіть шкірний кровообіг на гомілці може також поперекова сімпатектомія, яка виполняется ендоскопічним методом.

Основна причина розвитку трофічних виразок полягає у формуванні стійкого патологіческого 'вертикального' рефлюксу в глибокій і поверхневої венозної сістеме, а також наявність 'горизонтального' рефлюксу на рівні вен комунікантів і перфорантов, розташованих на гомілці , особливо по внутрішній її поверхні в ніжней третини.

ортостатичний флебостаз провокує прогресування порушень венозної гемодінамікі і трофіки тканин.

Виходячи з цих положень і формуються основні принципи патогенетично обусловленного лікування пацієнтів. Найбільш важливим з них є:

1. Дотримання режиму праці і відпочинку з обмеженням перебування у вертикальному положеніі.

2. Компресійна терапія до 30-40 мм рт.ст.

3. Медикаментозне лікування: флеботонікі у хворих без виражених трофічних расстройств можливе застосування Венорутон, троксерутину та ін, але за наявності трофіческіх виразок бажано застосування мікронізований форми діосміну по 2 таблеткі на день протягом 1-2 місяців. Великою перевагою даного препарату является його швидке всмоктування і накопичення в протягом 4-6 годин і накопичення в зоне трофічної виразки.

4. Застосування дезагрегантов (малі дози ацетилсаліцилової кислоти 0,1 г. суткі, пентоксифілін, препарати нікотинової кислоти).

5. Локальна терапія виразки (Гепатромбін).

6. Оперативне лікування. Його мета ліквідація 'вертикального' і 'горизонтального' рефлюкса крові. Більшість хірургів в даний час вважають за краще виконувати еті операції в 2 етапи. Спочатку забирається стовбур великої підшкірної вени до верхней третини гомілки, другий етап виконується після повного загоєння виразки або уменьшенія її розмірів та ліквідації перифокального запалення. Оптимальним для больного варіантом є субфасціальних перев'язка вен з групи Коккета з помощью ендоскопічної технології, що дозволяє з найменшою травматизацією для тканей здійснювати корекцію венозної гемодинаміки.

Артеріальні виразки кінцівки

Їх формування відбувається в результаті розвивається важкої ішемії тканини конечності, особливо в дистальних її відділах на стопі і значно рідше на голені. Основною причиною поразки магістральних артерій в даний час является облітеруючий атеросклероз, який діагностується вже не тільки у очень літніх людей, але і в осіб середнього віку. Так, (за даними Haemovici H, 1987) на тисячу обстежених ураження артерій нижніх кінцівок (у%) було виявлено:

Чоловік. Дружин. Вік

1,8 0,6 4554

5,1 1,9 5565

6,3 3,8 6574

На жаль, за минулі роки кількість цих хворих не зменшується, а наоборот, продовжує збільшуватися.

У той же час слід особливо відзначити важливий факт, що в останні 10-15 років больние облітеруючим тромбангіітом становлять лише 1,5-2% серед всіх пацієнтів с облітеруючих захворювань кінцівок.

Причиною появи трофічних виразок при цій патології є різке сніженіе перфузійного тиску в артеріальному руслі (до 40-30 мм рт.ст.), це давленіе розцінюється, як критичний, тому що воно не перевищує тиску на уровне артеріол, розвивається стаз крові і важка гіпоксія тканин. Вивчення уровня показників транскутанної напруги кисню (РО 2 ) у паціентов з язвеннонекротіческімі змінами на стопі і гомілки показало, що уровень 20-30 мм рт.ст. є критичним, якщо не відбувається його приросту при опусканіі кінцівки вниз. Відсутність також клінічних ознак поліпшення на фоне лікування є свідченням реальної загрози ампутації кінцівки.

Іншою можливою причиною появи вогнищ важкої локальної ішемії можуть бить мікро і макроемболіі з вищерозташованих відділів артеріальної системи з дільниць стенок з атероматозноізмененной інтими або кальцинованих бляшок. Клініка облітерірующіх захворювань артерій нижніх кінцівок досить інформативна. NНачало характеризується почуттям мерзлякуватості, похолоданням кінцівки, стомлюваністю прі ходьбі, і особливо при підйомі по сходах. Потім з'являється постійний сімптом 'переміжної кульгавості', ступінь якої прогресивно наростає і достігает 150-50 метрів, що і змушує пацієнта звернутися до врачухірургу. NСледующая фаза захворювання, якщо лікування не адекватно, проявляється спочатку ночнимі, а потім і постійними болями в ногах, появою язвеннонекротіческіх ізмененій на пальцях або у міжпальцевих проміжках, на тилі стопи, п'яті, голені. Важливою особливістю розвитку цих виразок є 'травматичний' чинник. NНезначітельная травма шкіри, м'яких тканин кінцівки у вигляді забиття, невеликого пореза, пошкодження шкіри при носінні неправильно підібраного взуття з грубим внутрішня швом, в умовах зниженого артеріального припливу може спровоціровать поява виразки, швидко прогресуючою в розмірі і викликає сільную біль, що вимагає застосування наркотичних засобів.

Особливо важливим моментом в оцінці клінічного стану такого хворого является обов'язкове дослідження крові і сечі для визначення рівня глюкози. NСахарний діабет 2 типу дуже часто (10-15%) зустрічається у хворих з хронічною ішеміей нижніх кінцівок.

На поліклінічному рівні кожен хворий зі скаргами, типовими для облітерірующіх захворювань артерій кінцівок, повинен бути обстежений на предмет збереження або відсутності пульсації термінального відділу аорти, бедренних, підколінних артерій і артерій на рівні щиколотки.

Наступним важливим діагностичним прийомом є аускультація зони сонних, подключічних артерій, черевної аорти, клубових і стегнових артерій. Наявність сістоліческого шуму в проекції судин вказує на стенозірованіе його просвіту более ніж на 40-50%.

Надзвичайно важким, але актуальним є питання про диференціальної діагностікі 'чисто' діабетичної виразки і порушень трофіки у хворого з атеросклерозом артерій на тлі цукрового діабету. Розібратися в цій ситуації врачу можуть допомогти наступні особливості клініки цих станів.

Прі 'чистої' діабетичної виразці у хворих:

 • відсутні симптоми переміжної кульгавості.
 • збережена пульсація артерій на рівні щиколотки.
 • наявність виразки, навіть великої та глибокої, не викликає значних локальних больових відчуттів (це пояснюється загибеллю нервових рецепторів у зоні тканинного ацидозу).
 • Такі виразки виникають, як правило, у хворих з цукровим діабетом, ускладненим тяжелой нейропатією, з повною або частковою втратою чутливості з боку ніжніх кінцівок. Для цих випадків характерна наявність симптому 'рваних носок або рукавичок'. Суть даного симптому в тому, що при дослідженні поверхневої чувствітельності у пацієнта на кінцівки (стопа і н /з гомілки) відзначаються поруч расположенние ділянки шкіри із збереженою чутливістю і повної анестезією.

  Відсутність болю в області виразок, пояснюється порушенням іннервації, призводить до тому, що пацієнти дуже пізно звертаються до хірурга, тривалий час, займаючись самолеченіем в домашніх умовах або в поліклініці. Найважчим ускладненням у данной ситуації є приєднання інфекції з швидким розвитком вологою гангрени, що вимагає ампутації для порятунку кінцівки.

  Головним принципом лікування 'діабетичної' виразки є дотримання постельного режиму або виключення навантаження на кінцівку з порушення трофіки, особенно якщо вражена підошовна поверхню стопи.

  Лікування таких пацієнтів в амбулаторних умовах можна вважати тактичною помилка, що загрожує швидким збільшенням трофічних порушень і інфікуванням.

  Всі ці хворі повинні бути госпіталізовані в хірургічний стаціонар, тому що Nважнейшім умовою лікування трофічних виразок на тлі цукрового діабету є полная корекція рівня глюкози під ретельним ендокринологічним контролем, а также інтенсивне місцеве лікування виразки. Особливо слід підкреслити принципова отлічіе лікування хворих з трофічними виразками на тлі хронічної венозної недостаточності від хворих з артеріальними виразками на тлі хронічної ішемії. NУказанная остання група обов'язково вимагає спеціалізованого ангіологіческого обстеження, бажано в профільних відділеннях судинної хірургіі. У комплекс обстеження входять ультразвукове визначення різниці давленія на різних рівнях артерій нижніх кінцівок та плечової артерії; дуплексное дослідження аортоподвздошнобедренноподколенного сегмента; контрастная рентгеноангіографія кінцівки перерахованих сегментів. Також желательно визначення РВ 2 , про значення якого зазначалося вище.

  Тільки такий підхід до лікування даного контингенту дозволяє оцінити Можливо виконання реконструктивної судинної операції для ліквідації угрози ампутації кінцівки. В арсеналі сучасної судинної хірургії є разнообразние види реваскулярізірующіх операцій, що дозволяють зняти симптоми ішеміі на тривалий термін у 75-90% хворих. Завдяки успіхам сучасної фармакологіі в арсеналі лікарів з'являються дуже ефективні лікарські препарати з групи простагландинів (алпростадил), значно поліпшують мікроціркуляцію та підвищують РВ 2 у зоні ішемії, що дозволяє знизити частоту ампутації в 3,5 рази.

  Але широке застосування цієї схеми лікування обмежується високою вартістю курса і необхідністю його повторення для збереження досягнутого клінічного еффекта.

  нейротрофічних виразки спостерігаються у пацієнтів, що мали в анамнезі травму позвоночніка і периферичних нервів. Поява трофічних виразок на нижніх конечностях у хворих, що перенесли травму, зазвичай пов'язане з пошкодженням седаліщного або великогомілкової нерва. Зовнішні прояви найбільш виражені в трех точках: на підошовної поверхні стопи перший палець, п'ята і наружняя половіна стопи. Крім шкірних проявів, є неврологічна симптоматика й явленія остеопорозу. У зоні цих виразок відзначається повна анестезія або різке сніженіе чутливості. У більшості випадків такі трофічні виразки развіваются в пізні терміни після перенесеної травми. Тактика лікування таких больних складна і визначається за результатами спеціального неврологічного обследованія та укладення нейрохірурга.

  Трофічні виразки гомілки

  Рис. 1. Трофічні виразки гомілки

  Виразка Марторелле (гіпертонічна виразка)

  Описано вперше іспанським хірургом Мартареллом в 1944 році. Основний контінгент, у якого спостерігаються такі виразки, це жінки, у віці від 40 до 60 років. Основним захворюванням у них є стійка артеріальна гіпертензія преімущественно злоякісного перебігу, на тлі якої відбувається стійкий спазм, а потім і повна оклюзія на рівні дрібних артерій і артеріол з переднезадней поверхні гомілки у нижній і середньої третини, причому, як правило, пораженіе симетрично на обох ногах. Особливістю цих виразок є різко вираженний больовий синдром, поступове прогресування в розмірах і схильність к інфікування. Підтвердженням діагнозу є гістологічне дослідження кожі з оцінкою стану артеріол. У лікуванні головне увага приділяється терапії артеріальной гіпертензії та локальної санації виразок.

  Будь-які довгостроково існуючі трофічні виразки таять загрозу малігнізації в 1 ,6-3, 5% випадках. Так, за даними М.М. Синявського, серед 1234 хворих з трофіческімі виразками різної етіології малігнізація відзначена лише 1,1% наблюденій. Клінічні симптоми малігнізації проявляються у збільшених розмірах язви і ступеня больового синдрому. Крім цього, навколо виразки формуються валообразние потовщення. Малігнізація є наслідком неадекватного лікування (дратівливі мазі, УФО, лазерне опромінення). Але в той же час важко уявити, що 1-2 курса зазначеного впливу можуть призвести до такого результату. Бабаджанов Б.Р.(2002) повідомляє, що короткий 2-х тижневий курс лазеротерапії привів до повного зажівленію виразок у 84,6%, а за даними Ковчур О.І. (2002), аналогічний ефект достігнут в 50% спостережень.

  У клінічній практиці можуть зустрічатися ще більш рідкісні форми трофічних язв, обумовлених променевою терапією, відмороження і опіками, вродженими артеріовенознимі норицями, туберкульозом, сифілісом.

  Поза всяким сумнівом, оптимальним варіантом лікування більшості форм трофіческіх виразок є лікування пацієнта в умовах стаціонару, де є больше можливостей для проведення комплексного впливу безпосередньо на саму виразку і корекції супутніх порушень.

  Для початку лікування необхідно провести посів з поверхні виразки для определенія характеру мікрофлори, її чутливості до антибіотика.

  У літературі наводиться Орегонському протокол лікування венозних трофіческіх виразок, що містить 7 пунктів:

  1. Строгий постільний режим.

  2. Системна антибактеріальна терапія.

  3. Щоденний туалет рани мильною водою.

  4. Суха ватномарлевая пов'язка.

  5. Компресійні гольфи 30-40 мм рт.ст.

  6. Місцева терапія кортикостероїдами при дерматиті і екземі.

  7. Постійна компресійна терапія після загоєння виразки.

  Для лікування виразок іншої етіології з цього протоколу буде виправдано прімененіе 1,2,3,6 пунктів. Безпосередній вибір лікарських засобів залежить NОТ фази ранового процесу (ексудація 6-14 діб; грануляції 15-30 діб; епіталізація 30-45 діб).

  При цьому враховують етіологічний фактор виникнення виразки, який вимагає прі венозних виразках обов'язкового застосування флеботоніков, дезагрегантов, компрессіонной терапії. Ішемічні виразки доцільно лікувати за допомогою інтенсівной терапії дезагрегантов, антикоагулянтами, алпростаділом.

  Діабетичні виразки, крім вищевказаного, вимагають нормалізації рівня глюкози с допомогою дієти та медикаментозного лікування.

  Цілком виправданим є включення в схему лікування будь-яких виразок методу гіпербаріческой оксигенації для купірування ішемії і боротьби з інфекцією.

  Будь-яка виразка супроводжується розвитком значних за площею зон запалення вокруг виразки з порушенням системи мікроциркуляції, тому патогенетично наіболее доцільно локальне застосування лікарських засобів, воздействующіх на ці два чинники. При лікуванні виразок з цією метою використовувалися самие різноманітні препарати.

  Препарат Гепатромбін (Hemofarm Югославія) з успіхом застосовується в лікуванні данной патології. На відміну від всіх раніше застосовувалися мазеві форм (гепаринова мазь, гепароід) даний засіб містить від 30 000 до 50 000 ОД гепарину, тобто в 3-5 разів більше, ніж у старих формах. Таке локальне вплив на зону нарушенной мікроциркуляції буде значно сильнішим.

  До складу препарату входить також декспантенон 0,25 г, що є похідним пантотеновой кислоти, що надає виражений вплив на освіту і функцію епітеліальной тканини. Позитивним є також антизапальними і дерматопротектівное дію препарату. Аналогічний ефект досягається і аллантоіном 0,25 г, що входять до складу мазі та гелю 'Гепатромбін'.

  Таким чином, комплексний вплив на виразку і навколишні тканини способствует зняття запалення, поліпшення мікроциркуляції і, отже, пріводіт до зменшення виразок у розмірах аж до повного загоєння.

  Лікування хворих з трофічними виразками нижніх кінцівок є складною і трудной проблемою як для пацієнта, так і для лікаря. Найбільш важливою запорукою успіху в лікуванні такого хворого є точне з'ясування причини, що викликала поява етой виразки, і фону супутніх змін в організмі пацієнта (захворювання сердечнососудістой системи, діабет і т.д.).

  Амбулаторне лікування цього контингенту надзвичайно складно зважаючи ограніченності хворих в русі, неможливості використання комплексного воздействія на виразку, включаючи фізіотерапевтичне лікування, внутрішньовенні інфузії, частие перев'язки та хірургічні методи лікування.

  Тому головна увага має бути приділена лікуванню пацієнта в стаціонарі, где швидше можна досягти радикальної зміни клінічної ситуації, а в міру уменьшенія виразки в розмірі завершальний етап лікування хворий може продовжити в условіях поліклініки.

  Література:

  1. Бабаджанов Б.Р., Султанов І.Ю. 'Комплексна терапія тривало не загоюються трофіческіх виразок '. Ангіологія і судинна хірургія 2002. N.3 (додаток) с.18.

  2. Васютков В.Д. 'Одночасне консервативне і хірургічне лікування венозних трофіческіх виразок '. Там же, з 35-36.

  3. Васютков В.Я., Проценко Н.В. 'Трофічні виразки стопи і гомілки '. М. 1993.

  4. Савельєв В.С. 'Флебологія '2003.

  5. Синявський М.М. 'Трофічні виразки нижніх кінцівок ', Мінськ, 1973.

  6. Haemovici H. Vascul. Surgery Norwaid: Aslepton Centory 1984 /+1187.

  Опубліковано з дозволу адміністрації Російського Медичного Журналу.


  Народні методи лікування

  Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

  Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

  2020-05-26 16:20:01

  Морквяний сік: і смачно, і корисно

  Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

  2020-05-26 22:55:32

  Як я вилікувала дифузний зоб

  Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

  2020-05-26 16:22:40

  Цистит. Хіба це справа житейська?

  Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

  2020-05-26 16:21:10

  Лікування астми народними засобами

  Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

  2020-05-26 16:22:02

  Секрет обліпихової олії

  Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

  2020-05-26 16:23:57

  Мазь від екземи виявилася ефективною

  Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

  2020-05-26 16:21:27

  Як позбавитися від високого тиску?

  Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

  2020-05-26 16:22:21

  Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

  Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

  2020-05-26 16:21:45

  Готуйте «сани» влітку

  Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

  2020-05-27 01:55:08

  Медицина

  Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

  Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

  2020-05-26 16:16:29

  У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

  У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

  2020-05-26 16:17:22

  Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

  Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

  2020-05-26 16:15:55

  Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

  Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

  2020-05-26 16:17:59

  Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

  Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

  2020-05-26 16:18:46

  Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

  Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

  2020-05-26 16:16:46

  Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

  Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

  2020-05-26 16:18:26

  Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

  Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

  2020-05-26 16:17:04

  Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

  Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

  2020-05-27 01:04:23

  Середньовічні отрути і ліки

  Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

  2020-05-26 16:16:11