Тепловий удар

Данная інформація призначена для фахівців у галузі охорони здоров'я та фармацевтики. Пацієнти не повинні використовувати цю інформацію в якості медичних рад чи рекомендацій.

Тепловий удар

Тепловий удар - патологічний стан, обумовлений загальним перегреваніем організму внаслідок впливу зовнішніх теплових факторів. NОсновной причиною перегрівання порушення терморегуляції є. Про деякі аспектах терморегуляції, клінічних симптомах перегрівання організму і современних підходах до лікування теплового удару розповідає зав. підстанції станціі швидкої та невідкладної медичної допомоги м. Москви А.В. КОЗЛОВ.

Нормальне функціонування людського організму можливо при температуре його внутрішніх органів і крові близько 37 ° С, причому коливання температури не повинні перевищувати 1,5 ° С. Робота системи терморегуляції багато в чому завісіт від функціонування терморецептори - нервових утворень, специфічно чувствітельних до змін температури навколишнього середовища. У людини терморецептори розташовані, головним чином, у шкірі, слизових оболонках рота і верхніх дихальних шляхів. Вони також є в стінках підшкірних вен і на слізістих внутрішніх органів. Найбільше терморецептори в шкірі обличчя, менше - на тулуб і ногах. Виділяють 'теплові' та 'холодові' терморецептори. NОстановімся на роботі 'теплових' терморецептори. Якщо температура навколишнього среди сумісна з життям організму, то від терморецептори по проводять шляхах в центральную нервову систему поступає постійна імпульсація, яка впливає на терморегуляцію. При підвищенні температури навколишнього середовища, прямому дії теплового випромінювання або збільшенні теплопродукції організму (м'язова робота) терморегуляція здійснюється за допомогою реакцій зміни тепловіддачі. Найважливішою ее частиною є судинна регуляція, що складається в зміні кровонаповнення кожі і швидкості об'ємного кровотоку через неї шляхом зміни тонусу судин. У человека найбільше розширення судин шкіри від стану максимального звуження уменьшает загальну величину теплоізоляції шкірного покриву в середньому в 6 разів. NРазлічние ділянки шкіри по-різному беруть участь у терморегуляції. Так, наприклад, від кістей рук може бути відведено до 60% теплопродукції основного обміну, хоча площадь кистей складає всього близько 6% поверхні шкіри. При збільшенні мишечной роботи особливого значення набувають ділянки шкіри над працюючими мишцамі. Частина крові від них спрямовується безпосередньо у вени відповідних участков шкіри, що значно полегшує віддачу тепла від м'язів шляхом конвекції.

Крім судинного компоненту в системі терморегуляції велику роль грає потовиділення. Просочування води через епітелій і подальше її іспареніе носить назву невідчутно перспіраціі і поглинає приблизно 20% теплопродукціі основного обміну. Невідчутна перспірація не регулюється й мало завісіт від температури навколишнього середовища. Пот виділяють потові залози, расположенние в шкірі. При загрозі перегрівання організму симпатична нервова сістема стимулює роботу потових залоз, що виділяють при інтенсивній роботі до 1, 5 і більше літрів поту за годину.

Керування всіма реакціями підтримки постійної температури тела в різних умовах здійснюється спеціальними нервовими центрами, локалізованнимі в головному мозку. Ці центри отримують інформацію з провідним путям від термочутливих нейронів, розташованих в різних частинах центральной нервової системи, і від периферичних терморецептори.

Припускають, що система терморегуляції реагує зміна на сумми температур центральних і периферичних точок тіла і основним об'єктом її регулірованія є середня температура тіла, підтримка якої осуществляется з високою точністю. У зоні температурного комфорту (28-30 ° С для обнаженного особу) судинна реакція терморегуляції розвивається при ізмененіі середньої температури тіла всього на 0,1 ° С або менше. При цьому будь-які условія, що утрудняють тепловіддачу (висока вологість і нерухомість повітря) або підвищують теплопродукції (фізичне напруження, посилене харчування), являются факторами, що сприяють перегрівання.

перегріванням організму (гіпертермія) - це стан, характерізующееся порушенням теплового балансу, підвищенням теплового змісту організма. Основний шлях тепловіддачі при гіпертермії людини - випаровування вологи с поверхні тіла і через дихальні шляхи. Необхідно відзначити, що перегреваніе не пов'язане з первинним порушенням функції терморегуляції.

перегріванням організму людини спостерігається на виробництвах з високой температурою навколишнього середовища або в умовах, що утрудняють тепловіддачу з поверхності тіла , а також у районах з жарким кліматом. При високій температурі окружающей середовища перегрівання організму сприяють зростання теплопродукції, вознікающій при м'язовій роботі, особливо в непроникною для водяної пари одежде, висока вологість і нерухомість повітря. В умовах утрудненою теплоотдачі легко перегріваються діти раннього віку, у яких недостатньо сформірована система терморегуляції, а також дорослі з порушенням функції потоотделенія.

Проведені дослідження дії високих температур на організм человека за характером змін теплового обміну, серцево-судинної і дихательной систем дозволили виділити чотири ступені перегрівання організму (по А.Н. Ажаєва):

- I ступінь (стійке пристосування ) - температура навколишнього среди близько 40 ° С. Тепловіддача здійснюється шляхом випаровування вологи з поверхності тіла і з дихальних шляхів. Вона дорівнює теплове навантаження, і температура тіла при цьому не підвищується. Загальний стан задовільний, жалоби зводяться до відчуття тепла, нерідко відчуваються млявість і сонливість, нежеланіе працювати і рухатися;

- II ступінь (часткове пристосування) - температура навколишнього среди близько 50 ° С. Теплова навантаження не компенсується випаровуванням вологи, і в організме відбувається накопичення тепла. Температура тіла може досягати 38,5 ° С. Сістоліческое тиск підвищується на 5-15 мм рт. ст., а діастолічний знижується на 10-20 мм рт. ст. Збільшуються хвилинний і систолічний обсяги серця, легочная вентиляція, кількість поглиненого кисню та виділеної вуглекислоти. NПульс частішає на 40-60 ударів. Спостерігається різка гіперемія шкіри, профузну потоотделеніе. Характерне відчуття спеки;

- III ступінь (зрив пристосування) - при впливі температури 60 ° С і вище. Температура тіла може досягати 39,5-40 ° С. Систолічний тиск повишается на 20-30 мм рт. ст., а діастолічний знижується на 30-40 мм рт. ст., может прослуховуватися ефект 'нескінченного тону' (нульове діастолічний давленіе). Кількість серцевих скорочень збільшується до 160 ударів /хв., Але сістоліческій обсяг серця зменшується. За рахунок посилення легеневої вентиляції увелічівается кількість поглиненого кисню та виділеної вуглекислоти. Шкіра резко гіперемована. Пот стікає краплями. Хворі скаржаться на погіршення самочувствія, відчуття сильної спеки, серцебиття, тиск у скронях і головний боль. Може виникнути збудження, рухове занепокоєння;

- IV ступеня (відсутність пристосування) - це, власне, і есть тепловий удар, коли відбувається різке порушення діяльності сердечно-судинної та центральної нервової систем.

Треба відзначити, що ступінь тяжкості перегрівання організму залежить не тільки від величини температури навколишнього середовища, але і від тривалості воздействія її на організм людини. Таким чином, тепловий удар може вознікнуть і при температурі до 40 ° С при тривалому перебуванні у цих умовах.

Розвиток теплового удару найбільш очікувано:

 • у працюючих в гарячих цехах при тривалому перебуванні в приміщенні з високою температурою і напруженої фізичної роботи; на будівельних майданчиках, при земляних і гірничих роботах, що проводяться у спекотні дні, у місцях з великою вологістю;
 • під час маршів військових підрозділів, що здійснюються в літні дні з повною викладкою, тривалими переходами, особливо в умовах субтропічного і тропічного поясу;
 • під час тривалих туристичних походів за відсутності достатньої тренування у їх учасників.

перегрівання організму супроводжується посиленим потовиділенням з значітельной втратою організмом води і солей, що веде до загущення крові, увеліченію її в'язкості, ускладнення кровообігу і тканинної гіпоксії. Велику роль в патогенезі теплового удару грають розладу водно-електролітного баланса через порушення потовиділення і діяльності гіпоталамічного центру терморегуляціі.

Часто тепловий удар супроводжується розвитком колапсу. Порушення кровообращенія сприяє токсична дія на міокард надлишку в крові калія, що звільняється з еритроцитів. При тепловому ударі страждає регуляція диханія і функція нирок, різні види обміну (білковий, вуглеводний, жировий). NПоражается центральної нервової системи з розвитком гіперемії і набряку оболонок і ткані мозку, множинних крововиливів. Також при тепловому ударі відзначають полнокровіе внутрішніх органів, дрібнокрапкові крововиливу під плевру, епікард і ендокард, в слизову оболонку шлунка, кишечника. Нерідко буває набряк легенів, дістрофія міокарда.

Клінічна картина теплового удару

Початок гостре , течія - швидке. Інколи клінічна картина напомінает клініку гострого порушення мозкового кровообігу. По вазі теченія тепловий удар ділиться на три форми.

Легка форма. Адинамія, головний біль, нудота, прискорене диханіе, тахікардія. Температура нормальна або субфебрильна. Шкіра не змінена. NЯкщо потерпілому максимально швидко створити комфортні умови, то все сімптоми гіпертермії також швидко зникають.

Середня тяжкість. Різка адинамія. З Головний біль нудотою і рвотой, оглушення, невпевненість рухів, короткочасні втрати свідомості (непритомність). Дихання прискорені, тахікардія. Шкіра волога, гіперемована. NПотоотделеніе посилено. Температура тіла 39-40 ° С. Якщо лікувальні заходи начати вчасно, то функції організму нормалізуються.

Важка форма. Початок гостре. Свідомість заплутано, аж до оглушенності, сопору, коми. Клонічні і тонічні судоми. Психомоторне возбужденіе, марення, галюцинації. Дихання часте, поверхневе, аритмічному. NПульс 120-140 ударів, ниткоподібний. Тони серця глухі. Шкіра гаряча і суха. NТемпература тіла 41-42 ° С і вище. Анурія. На ЕКГ - ознаки дифузного ураження міокарда. У крові наростає залишковий азот, сечовина і зменшується кількість хлорідов. Летальність при важкій формі теплового удару досягає 20-30%.

Інтенсивна терапія теплового удару

Будь-яка некерована гіпертермія вимагає негайного лікування, т.к. найменше зволікання може викликати незворотні зміни в структурах головного мозку. Необхідно:

 1. Оголити постраждалого (хворого).
 2. На область великих судин покласти лід або ємності з крижаною водою.
 3. Ввести в /м 1-2 мл 2,5% розчину дипразином (піпольфен) або 1 мл 0,5% розчину діазепаму (седуксен, реланіум), щоб уникнути м'язової тремтіння при зігрівання (тремтіння може ще більше збільшити гіпертермію).
 4. Ввести в /в 1-2 мл 25% розчину анальгіну.
 5. При важкій гіпертермії може знадобитися введення нейролептиків в складі так званих літичних коктейлів: антигістамінний препарат, ненаркотичний анальгетик, седативний препарат, нейролептик.
 6. Почати в /в крапельне введення 0,9% розчину хлориду натрію або іншого сольового кристалоїдні розчину. У перші 2-3 години необхідно ввести до 1000 мл розчину, коригуючи рівень електролітів крові, особливо К + і Са + +.
 7. При падінні серцевої діяльності призначаються серцеві глікозиди (наприклад дігоксин 0,025% - 1мл) або вдихання ізадрина через інгалятор.
 8. Почати інгаляцію кисню.

Різновидом теплового удару є сонячний удар, який определяют як патологічний синдром, який проявляється ураженням центральної нервной системи при тривалому впливі прямих сонячних променів на область голови.

Клінічна картина

Скарги: головний біль, загальне нездужання, запаморочення, почуття разбітості, нудота, блювота.

Об'єктивно відзначається гіперемія обличчя, задишка, тахікардія, повишеніе температури, рясне потовиділення. Іноді можливі носові кровотеченія, втрата свідомості, виникнення судомного синдрому.

Невідкладна допомога

Хворого необхідно помістити в тінь або в прохолодне приміщення. NУложіть горизонтально, ноги підвести. Розстебнути одяг, брючний ремінь. NПобризгать холодною водою на обличчя. Охолодити голову, для чого можна використати охлаждающій термопакет, наявний у стандартній автомобільній аптечці. Обтерти мокрим рушником все тіло. Хороший ефект досягається при вдиханні парів нашатиря. При наявності свідомості напоїти холодної водою.

Профілактика теплового удару визначається в кожному окремому случае конкретною обстановкою. Наприклад, тривалі переходи в жаркий період рекомендуется проводити в більш прохолодні години дня у легкій пористої одязі, чаще влаштовувати привали в тінистих провітрюваних місцях. Необхідно дотримуватися правіло питного режиму, завдяки якому можна направлено коригувати водно-сольовий обмін в організмі. Замість води можна вживати холодний подкісленний або підсолоджений чай, рисовий або вишневий відвар, хлібний квас. NРекомендуется більш широке вживання вуглеводів, молочних продуктів з ограніченіем продуктів, що містять кислі радикали (каші та ін.) Висока температура навколишнього середовища змушує переносити основний прийом їжі на вечерніе годинник, зі споживанням на сніданок - 35, на обід - 25, на вечерю - 40% суточного раціону.

У гарячих цехах встановлюють пристрої для охолодження повітря путем розпилення води, широко застосовують водні процедури (душі, обливання і др.), встановлюють перерви в роботі, обмежують прийом білкової і жирної піщі.

Важливе значення в профілактиці теплового удару має предварітельная тренування з допомогою якої можна досягти підвищення адаптації к дії термічних факторів.

Стаття опублікована в журналі Фармацевтіческій вісник


Народні методи лікування

Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

2020-05-26 16:20:01

Морквяний сік: і смачно, і корисно

Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

2020-05-26 22:55:32

Як я вилікувала дифузний зоб

Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

2020-05-26 16:22:40

Цистит. Хіба це справа житейська?

Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

2020-05-26 16:21:10

Лікування астми народними засобами

Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

2020-05-26 16:22:02

Секрет обліпихової олії

Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

2020-05-26 16:23:57

Мазь від екземи виявилася ефективною

Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

2020-05-26 16:21:27

Як позбавитися від високого тиску?

Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

2020-05-26 16:22:21

Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

2020-05-26 16:21:45

Готуйте «сани» влітку

Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

2020-05-27 01:55:08

Медицина

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

2020-05-26 16:16:29

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

2020-05-26 16:17:22

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

2020-05-26 16:15:55

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

2020-05-26 16:17:59

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

2020-05-26 16:18:46

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

2020-05-26 16:16:46

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

2020-05-26 16:18:26

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

2020-05-26 16:17:04

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

2020-05-27 01:04:23

Середньовічні отрути і ліки

Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

2020-05-26 16:16:11