Розчини амінокислот у парентеральному харчуванні

Данная інформація призначена для фахівців у галузі охорони здоров'я та фармацевтики. Пацієнти не повинні використовувати цю інформацію в якості медичних рад чи рекомендацій.

Розчини амінокислот у парентеральному харчуванні

Професор А.Є. Шестопалов, професор А.В. Бутрим
Головний військовий клінічний госпіталь ім. М.М. Бурденка РУДН, Москва


Полноценное харчування становить основу життєдіяльності організму людини і является важливим чинником забезпечення резистентності до патологічних процесів разлічного генезу.

Численні дослідження свідчать, що більша частина хворих і пострадавшіх, що надходять у стаціонари, мають істотні порушення харчової статуса, які проявляються у 20% як виснаження і недоїдання , у 50% порушеннями ліпідного обміну, до 90% мають ознаки гіпо та авітамінозу, більше 50% обнаружівают зміни імунного статусу.

Вихідні порушення харчування в значній мірі знижують ефективність лечебних заходів, особливо при травмах, опіках, обширних оперативних вмешательствах та ін, збільшують ризик розвитку септичних та інфекційних осложненій, негативно впливають на тривалість перебування хворих в стаціонаре, погіршують показники летальності.

Накопичений досвід розвитку основних клінічних дисциплін свідчить про том, що в стратегії лікувальних заходів у хворих терапевтичного і особливо хірургіческого профілю одне з центральних місць посідає корекція порушень обмена і повноцінне забезпечення енергетичних і пластичних потреб.

Стресові ситуації (травма, опіки, хірургічне втручання) призводять до резкому зрушення обмінних процесів у бік підвищеного катаболізму. NОпераціонная травма викликає суттєві метаболічні розлади в організме оперованого: порушення белковоамінокіслотного, вуглеводного і жирового обменов, водноэлектролитного балансу, метаболізму вітамінів. Особливо це касается білкового обміну.

Залежно від тяжкості патологічного процесу білки організму катаболізіруются у кількості 75-150 г /добу. Руйнування білків веде до определенному дефіциту незамінних амінокислот, до негативного азотистого балансу, навіть якщо втрати білка компенсуються.

Хірургічні втручання, різні патологічні стани, гострі інфекціонние захворювання можуть бути причиною прямої втрати білка за кровопотері, виділень з рани, некрозу тканин і т.д.

Наслідками дефіциту білків є дисфункція органів і систем, замедленное одужання, ослаблення репаративних процесів, зниження сопротівляемості організму до інфекцій, анемія.

Таким чином, стрес, у тому числі операції, травми, опіки, важкі інфекціонние захворювання, сепсис, супроводжується підвищеним споживанням енергії і білка. Вже через 24 години без живильної підтримки фактично повністю ісчерпиваются запаси власних вуглеводів і організм отримує енергію з жирів і білків. Відбуваються не лише кількісні, а й якісні зміни метаболізма. У хворих з вихідним порушенням харчування життєві резерви особливо сніжени. Все це вимагає додаткової нутрітивного підтримки в загальній программе лікування тяжкохворих .

нутрітивного підтримка (НП) належить до категорії високоефективних методів інтенсівной терапії і спрямована на запобігання у хворих, що знаходяться в тяжелом (або вкрай важкому) стані, втрати маси тіла і зниження синтезу белка, розвитку імунодефіциту, електролітного та мікроелементного дисбалансу, дефіціта вітамінів і ін нутрієнтів. Залежно від клінічної ситуації можуть бить використані різні види штучного харчування : повне або часткове парентеральне харчування; ентеральне харчування (зондове); змішане пітаніе.

ентеральне зондове харчування здійснюється за збереження функцій желудочнокішечного тракту, відсутність ж цих функцій залишає єдино Можливо парентеральний шлях штучного харчування.

Незважаючи на різні шляхи доставки живильних компонентів обидва види іскусственного лікувального харчування мають ряд базових положень, які слід учітивать при призначенні того чи іншого виду нутрітивного підтримки:

  • своєчасність початку проведення штучного лікувального харчування, тому щопопередити кахексія легше, ніж її лікувати;
  • оптимальність терміну проведення штучного лікувального харчування проводити його слід до моменту стабілізації основних параметрів поживного статусу метаболічних, антропометричних, імунологічних;
  • адекватність проведення повноцінне забезпечення хворого усіма необхідними нутрієнтами (білки, жири, вуглеводи, вітаміни, мінеральні речовини).

Парентеральне харчування (ПП) спосіб забезпечення хворого поживними веществамі минаючи желудочнокишечного тракт. При цьому спеціальні інфузійні раствори, здатні активно включатися в обмінні процеси організму, можуть вводіться через периферичну або центральну вену.

Основна мета, яку переслідують при призначенні схем ПП забезпечення необходімим кількістю калорій і збереження білка за допомогою інфузії амінокислот, углеводов і жирів. Амінокислоти, в першу чергу Lамінокіслоти, направляються преімущественно на синтез білка, а вуглеводи і жири на забезпечення організму необходімим кількістю енергії. ПП має включати ті ж поживні інгредіенти, що і природне харчування (білки, жири, вуглеводи, вітаміни, мінеральние речовини).

Основною причиною призначення ПП є неможливість використання нормального перорального способу харчування, тобто хворий протягом тривалого времені в силу різних обставин не хоче, не може чи не повинен прінімать їжу природним шляхом.

У практиці ПП застосовують:

  • повне парентеральне харчування (ППП), що має на увазі введення всіх поживних інгредієнтів у кількостях, повністю покривають потреби організму, і здійснюється тільки через центральні вени;
  • часткове парентеральне харчування (ПВП) носить допоміжний характер, застосовується для вирішення проблем недовгострокові нутрітивного підтримки організму, включає окремі поживні компоненти.
  • додаткове ПП введення всіх інгредієнтів харчування в кількостях, доповнюють ентеральне харчування.

Кахексія, тривала відсутність ентерального харчування, захворювання і травми, сопровождающіеся гіперметаболізмом, неможливість природного харчування при ряді заболеваній (запальні захворювання кишечнику, панкреатит, кишкові свищі, сіндром укороченою тонкої кишки, стан після операції на желудочнокишечного тракте, сепсис, челюстноліцевая травма та ін) все це є показанням для прімененія парентерального способу введення живильних речовин.

Традиційним є використання парентерального харчування в інтенсивній терапіі хворих, які зазнали хірургічним втручанням у плановому або екстренном порядку. Парентеральне харчування обмежує катаболічних реакції, нормалізует обмін речовин, підвищує резистентність організму.

Створення поживних сумішей спрямованої дії дозволяє з успіхом пріменять парентеральне харчування при лікуванні хворих з патологією печінки і нирок.

Сучасним стандартом є застосування в якості білкової складової только розчинів кристалічних амінокислот. гідролізати білків у настоящее час повністю виключені з клінічної практики парентерального пітанія.

Загальна доза вводяться амінокислот - до 2 г /кг ваги тіла на добу, швидкість введенія до 0,1 г /кг ваги тіла на годину.

Штучно створені розчини збалансованих кристалічних амінокислот с розчинами жирових емульсій та концентрованими розчинами вуглеводів позволяют керувати метаболічними процесами організму в умовах різних патологіческіх станів, таких як важка механічна травма, великі опіки, состояніе, після операцій на органах травного тракту, при значному сніженіі ваги і виснаженні хворих, у пацієнтів з панкреатитами і перитоніту разлічного генезу, у хворих з кишковими норицями, при важких інфекційних заболеваніях та ін

Сучасні інфузійні розчини для ППП мають широкий спектр фармакологіческого дії на системному, органному, клітинному та субклітинному уровнях. Парентеральне харчування має проводитися строго за свідченнями з соблюденіем всіх методичних і технологічних рекомендацій, з обов'язковим дінаміческім контролем показників гомеостазу та біохімічного складу плазми крові.

Розчини амінокислот, застосовувані для ППП, підрозділяються на стандартні і спеціальние.

Найважливішим компонентом сучасного ПП є збалансовані амінокіслотние розчини.

На сьогоднішній день основними джерелами амінного азоту при проведенні ППП являются розчини кристалічних амінокислот. Головна вимога , пред'являемое до даного класу інфузійних середовищ, обов'язковий зміст всех незамінних амінокислот , синтез яких не може здійснитися в організме людини (ізолейцин, фенілаланін, лейцин, треонін, лізин, триптофан, метіонін, валін).

Однак перераховані вище амінокислоти є незамінними лише для здорового і дорослого організму. Слід враховувати, що 6 амінокислот аланін, гліцін, серин, пролін, глютамінова і аспарагінова кислоти синтезуються в організме з вуглеводів. Чотири амінокісл% D

Народні методи лікування

Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

2020-08-12 02:24:47

Морквяний сік: і смачно, і корисно

Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

2020-08-11 18:54:04

Як я вилікувала дифузний зоб

Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

2020-08-11 20:04:52

Цистит. Хіба це справа житейська?

Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

2020-08-11 08:31:03

Лікування астми народними засобами

Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

2020-08-11 10:09:55

Секрет обліпихової олії

Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

2020-08-11 21:03:51

Мазь від екземи виявилася ефективною

Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

2020-08-11 23:45:05

Як позбавитися від високого тиску?

Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

2020-08-11 22:04:25

Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

2020-08-11 19:13:12

Готуйте «сани» влітку

Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

2020-08-11 08:31:05

Медицина

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

2020-08-10 22:55:10

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

2020-08-11 17:49:06

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

2020-08-10 22:55:15

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

2020-08-11 23:34:15

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

2020-08-12 00:59:21

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

2020-08-10 22:55:28

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

2020-08-11 22:19:56

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

2020-08-10 22:55:31

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

2020-08-12 01:55:09

Середньовічні отрути і ліки

Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

2020-08-11 10:59:11