Tерапія астенічних станів

Данная інформація призначена для фахівців у галузі охорони здоров'я та фармацевтики. Пацієнти не повинні використовувати цю інформацію в якості медичних рад чи рекомендацій.

Tерапія астенічних станів

А. Аведісова
Руководітель відділу нових засобів і методів терапії ГНЦ СЗП ім. В.П. Сербського, проф.

Стомлюваність - найпоширеніша скарга, з якою пацієнти обращаются до лікарів, і в той же час вона є основним симптомом астеніческіх розладів. Поширеність астенії у загальній популяції, по данним різних дослідників, коливається від 10 до 45%. Хоча хворі і опісивают астенію як підвищену стомлюваність, наукове визначення астенічного состоянія вимагає відмежування його від простої стомлюваності.

 Астенія

Таблиця. Порівняльна характеристика психостимулюючі, ноотропних та антіастеніческіх коштів
PDF-документ, 17Кб >>

На відміну від стомлюваності, що позначає іноді як донозологіческая астенія (фізіологічний стан, наступне за інтенсивної і продолжітельной мобілізацією організму, що виникає, як правило, швидко і проходящее після відпочинку, і не потребує медичної допомоги), астенічний состояніе - це патологічний стан, який розвивається поступово, поза зв'язку з необходімостью мобілізації організму, триває місяці й роки, не відновлюється после відпочинку і вимагає надання пацієнтові медичної допомоги. Донозологічний астенія (стомлення) часто виникає після надмірних фізичних, психічних або умственних навантажень, при неправильному чергуванні роботи та відпочинку, сістематіческом недосипанні, адаптації до нових кліматичних умов, і т.д. та опісивается в літературі як інформаційний невроз, синдром менеджера, ' білих воротнічков ', керівних кадрів; астенія в іноземців, при зміні часових поясов, у спортсменів, Ятрогенна. Поява астенічних розладів обусловлено більш різноманітними причинами, часто пов'язаними з іншого наявною патологіей. Сам сімптомокомлекс астенічного стану як 'патологічного істощенія після нормальної активності, зниження енергії при вирішенні завдань, потрібно зусилля і уваги, або генералізованого зниження здатності до действію' складається з трьох складових:

  • прояв власне астенії;
  • розлади, обумовлені лежать в основі астенії патологічним станом;
  • розлади, обумовлені реакцією особистості на хворобу.

Друга складова астенічного розлади, а саме лежать в її основі патологічні стани, і є тим головним ознакою, з урахуванням которого пропонується сучасна класифікація астенічних станів ( мал.). NОрганіческая астенія, частка якої у всіх астенічних станах становить 45%, розвивається на тлі хронічних, часто прогресуючих органічних (неврологічних), психічних і соматичних захворювань. Сюди відносяться інфекціонние, ендокринні, гематологічні, неопластичні, гепатологіческіе, неврологіческіе, психічні (перш за все шизофренія, зловживання псіхоактівнимі речовинами) та інші хвороби. На відміну від органічного, функціональная (реактивна) астенія, складова 55% у загальній вибірці астенія, характерізуется насамперед принциповою оборотність, тому що виникає слідом або в структурі обмежених в часі або курабельних патологічних состояній. До їх числа відносяться гостра астенія, що виникає як реакція на острий стрес або значні перевантаження на роботі - психічна або фізична (астенія перенапруги), за даними старих авторів); хронічна астенія, появляющаяся слідом за пологами (післяпологова), інфекційними захворюваннями (постінфекційної) або в структурі синдрому відміни, кахексії та ін Окремо виделяется психіатрична астенія, при якій в структурі функціональних погранічних психічних розладів (тривога, депресія, інсомнія і пр.) виявляется астенічний симптомокомплекс. Клінічна типологія астенічних расстройств включає два варіанти: гіперстенічний астенію, що характеризується сверхвозбудімостью сенсорного сприйняття з підвищеною сприйнятливістю нейтральних в нормі зовнішніх подразників (непереносимістю звуків, світла і т.д.), збудливістю, підвищеною разражітельностью, порушеннями сну та ін; і гіпостеніческую астенію, основним елементом якої є зниження порогу возбудімості і сприйнятливості до зовнішніх стимулів з млявістю, підвищеною слабостью, денний сонливістю.

Слід особливо підкреслити, що, будучи зараховані до найбільш легкім синдромам, астенічні розлади часто призводять до значного сніженію працездатності пацієнтів, порушують їх звичну життєдіяльність, а іногда виступають в якості фону, на якому формуються інші більш тяжкі псіхіческіе або соматичні порушення. Зазначені моменти набувають особливої значімость, коли мова заходить про наявні в даний час можливості терапіі астенічних станів. Тут слід зазначити, що використання в цих случаях психостимуляторів (Сіднокарб, Сіднофен) є вкрай небажаним у связі до встановлених даними про можливості зловживання з формуванням явленій залежності. Альтернативою психостимулятору є використання при терапіі астенічних станів препаратів нейрометаболіческого дії, в псіхофармакологіческом спектрі яких виявляється виразний психостимулюючі еффект. Такі препарати мають властивості психостимуляторів (підвищення псіхомоторной активності) і натрапив (поліпшення когнітивних функцій) і можуть бить виділені в особливу групу антіастеніческіх коштів. Ці препарати не обладают небажаними ефектами психостимуляторів, а також володіють Можливо більш широкого застосування, ніж натрапив, чий ефект перш за все проявляется при терапії органічно обумовленої астенією. Проблеми терапії столь поширених у клінічній практиці астенічних станів дуже актуальни в даний час. До таких препаратів належать Беметіл, Фенотропіл, Енеріон, а також новий вітчизняний препарат метаболічного дії Нооклерін, блізкій до природних метаболіту головного мозку (ГАМК, глутамінова кислота) і володіє поряд з церебропротектівнимі та ноотропні властивості, вираженим псіхостімулірующім дією. Вивчення Нооклеріна у Відділі прикордонної псіхіатріі ГНЦ СЗП ім. В.П. Сербського показало його високу ефективність (89%) прі лікуванні астенічних розладів, що виникають як у структурі органічної (судинної, посттравматичної, постінфекційної та ін), так і невротичної патологіі. Поряд з поліпшенням загального стану пацієнтів, що проявляється вже на 7-й день терапії в прояві активності, зібраності, 'живості', спостерігалося улучшеніе всіх показників, що оцінюють когнітивну діяльність хворих. Причому отмеченное поліпшення спостерігалося вже через дві години після прийому першої дози Нооклеріна. До кінця терапії у всіх вивчених хворих спостерігалося поліпшення параметров обсягу і продуктивності пам'яті, розподілу і перемикання вніманія, сенсомоторної активності. Незначні побічні ефекти препарату (головний біль, дратівливість) ні в одному випадку не привели до його преждевременной скасування. Слід зазначити, що ні в одному спостереженні у хворих не наблюдался властивий застосування психостимуляторів ейфорізірующій ефект.

Позиціонування антіастеніческіх препаратів, як близьких до ноотропам за механізмом дії, але мають виразними клінічно веріфіцірованнимі псіхоактівірующімі властивостями, і в той же час позбавлені нежелательних явищ /наслідків, що спостерігаються при застосуванні псіхостімуляторов, дозволяє використовувати їх при терапії широкого кола астеніческіх станів незалежно від їх етіології і структури. Однак слід помніть, що при призначенні антіастеніческіх препаратів, на відміну від ноотропів, потрібно проведення повного соматичного обстеження для діагностики можливо імеющегося соматичного хронічного захворювання і встановлення патогенетіческой зв'язку його з явищами астенії. У такому випадку антіастеніческіе препарати слід призначати разом з препаратами, що використовуються для лікування основного захворювання. При цьому відсутність лікарських взаємодій антіастеніческіх коштів набуває особливо значиму роль.

Стаття опублікована в журналі Фармацевтіческій вісник


Народні методи лікування

Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

2020-05-26 16:20:01

Морквяний сік: і смачно, і корисно

Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

2020-05-26 22:55:32

Як я вилікувала дифузний зоб

Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

2020-05-26 16:22:40

Цистит. Хіба це справа житейська?

Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

2020-05-26 16:21:10

Лікування астми народними засобами

Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

2020-05-26 16:22:02

Секрет обліпихової олії

Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

2020-05-26 16:23:57

Мазь від екземи виявилася ефективною

Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

2020-05-26 16:21:27

Як позбавитися від високого тиску?

Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

2020-05-26 16:22:21

Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

2020-05-26 16:21:45

Готуйте «сани» влітку

Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

2020-05-26 16:20:21

Медицина

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

2020-05-26 16:16:29

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

2020-05-26 16:17:22

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

2020-05-26 16:15:55

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

2020-05-26 16:17:59

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

2020-05-26 16:18:46

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

2020-05-26 16:16:46

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

2020-05-26 16:18:26

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

2020-05-26 16:17:04

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

2020-05-27 01:04:23

Середньовічні отрути і ліки

Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

2020-05-26 16:16:11