Інфекційно-алергічний міокардит

Данная інформація призначена для фахівців у галузі охорони здоров'я та фармацевтики . Пацієнти не повинні використовувати цю інформацію в якості медичних рад чи рекомендацій. N

Інфекційно-алергічний міокардит

М. В. Дерюгін
Кафедра військово-морський і загальної терапії Військово-медичної Академії

міокардити разом з міокардіодистрофії і кардіоміопатія об'єднані в группу некоронарогенна захворювань міокарду, на частку яких припадає 7-9% всех захворювань серцево-судинної системи.

Міокардіти представляють собою поразку серцевого м'яза переважно воспалітельного характеру, зумовлене опосередкованим через імунні механізми воздействіем інфекції, паразитарної або протозоної інвазії, хімічних і фізіческіх факторів, а також виникає при алергічних і імунних заболеваніях [ Пале Н.Р., 1992].

Начало дослідження запалення серцевого м'яза можна віднести до першої чверті XIX століття, вперше про це згадує JN Corvisart. Термін 'міокардит' і концепцію міокардиту, як запального ураження міокарда вперше запропонував I.F. Soberheim в 1837 р. У 1900 р. A. Fiedler, спираючись на клінічні дані і результати аутопсії, дав опис важкого ідіопатичного поразки міокарда та обосновал концепцію первинного міокардиту. Дослідження, проведені різними ученимі до 1918 р. показали можливість виникнення міокардиту у зв'язку з інфекціоннимі захворюваннями, зокрема з грипом та іншими респіраторними інфекціямі. Поступово діагноз міокардиту придбав досить широке распространеніе, і до 30-х років XX століття його використовували для позначення патологіческіх процесів у міокарді відзначаються при більшій частині захворювань сердца. Як хронічного міокардиту розглядалися навіть зміни у міокарде в осіб, що страждали ІХС та артеріальною гіпертензією. У 30 роки XX століття появляется ряд досліджень, в тому числі і роботи Г.Ф. Ланга, в яких указивалось, що при багатьох серцевих захворюваннях запалення в міокарді Пропущено, а переважаючими є дегенеративні зміни. Завдяки цим работам невиправдано популярний діагноз міокардиту зникає і замінюється терміном 'дистрофія міокарду'. До 50-х років XX століття до терміна міокардит обращалісь тільки у зв'язку з ревматизмом і дифтерією. Діагноз міокардиту знову завоевал собі право на життя після другої світової війни після опублікування I. NGore і O. Saphir результатів патологоанатомічних досліджень, де автори обнаружілі на розтині в 4 - 9% випадків запальні зміни міокарда, прічем з'ясувалося, що значна частина померлих свого часу перенесла вірусние або рикетсіозні захворювання. Найбільш активне вивчення воспалітельних захворювань серця почалося в 80 роках XX століття з введенням в шірокую клінічну практику діагностичної трансвенозной біопсії міокарду.

Кафедрой військово-морський і загальної терапії, завдяки роботам начальника кафедри з 1968 по 1988 рр.. Олександра Миколайовича СЕНЕНКО та його учнів був накопичений большой досвід у діагностиці запальних захворювань міокарда та проведенні діфференціальной діагностики з іншими формами некоронарогенна патології. NМонографія 'Серце і вогнищева інфекція', опублікована в 1973 році узагальнила знанія і досвід з діагностики запальних захворювання міокарда у зв'язку з хроніческой осередкової інфекцією на той часовий етап. В даний час, опіраясь на нові технічні можливості (радіо-ізотопна діагностика, магнітно-резонансна томографія, трансвенозная пункційна біопсія міокарда), кафедра продовжує дослідження з діагностики та лікування міокардитів у военнослужащіх.

Поширеність.

Данние про частоту розповсюдження інфекційно-алергічного міокардиту вельми недостаточни. Існуюча інформація грунтується на результатах патоморфологіческіх і деяких клінічних досліджень. За даними патологоанатомов запальне ураження міокарда виявляється, в середньому, в 4-10% випадків розтинів. Клінічно, перш за все електрокардіографічних, міокардіт діагностується у 1-15% осіб, які страждають вірусною інфекцією. За даними ВОЗ (1972-1976 рр..), Стабільне ураження серцевого м'яза при зараженні вірусами Коксакі А розвивається в 2,9% випадків, при грипі А - в 1,4% випадків, при грипі Браузер - в 1,2 %, при парагрипу - в 1,7% і при аденовірусних інфекціях - у 1,0% случаев.

Браузер Збройних Силах Росії первинна захворюваність міокардитом в 1999 - 2000 гг. реєструвалася на рівні 0,2 - 0,47%. Є розбіжність між інфекціонной захворюваністю і кількістю запальних уражень міокарда (міокардитів), в той же час досить високий рівень функціональних розладів сердечно-судинної системи, наприклад, нейроциркуляторна дистонія регістріруется на рівні 5 - 27%. Статистичне невідповідність частково може бить наслідком методологічних недоліків діагностики запальних заболеваній серцевого м'яза.

Етіологія.

Інфекціонние причини виникнення міокардиту протягом останніх десятиліть ізучени досить докладно, встановлено, що захворювання викликається самими разнообразнимі вірусами, мікробами, рикетсіями, грибками й найпростішими. NДоказано, що найбільшою кардиотропного володіють віруси, а вірусна етіологія міокардітов вважається найбільш аргументованою.

Браузер доказ вірусної теорії міокардитів наводять такі аргументи: 1) високая захворюваність міокардитами в період вірусних епідемій; 2) виявлення вірусов в носоглотці та випорожненнях хворого протягом першого тижня гострого міокардіта; 3) поява в крові титру противірусних антитіл починаючи з 2-3 неделі після розвитку гострого міокардиту; 4) виділення з міокарда вірусів і вірусних агентів; 5) при міокардитах, пов'язаних з вірусною інфекцією в біоптатах сердца виявлені запальні зміни; 6) відпрацьована експериментальна модель міокардіта, при зараженні тварин вірусами.

Міокардіт може виникнути і при одночасному впливі двох і більше разлічних інфекцій, коли одна з них, як правило, створює умови для пораженія міокарда, а інша є прямою причиною поразки. NЕксперіментально доведено, що одночасне зараження мишей вірусами грипу і стафілококкамі викликає більш важкі зміни в міокарді тварин.
Наіболее повно етіологія міокардитів викладена у класифікації.

Патогенез.

Роль вірусної інфекції при запаленні міокарда м.б. простежено тільки в гострій стадіі процесу. При попаданні вірусів в серцевий м'яз вони зміцнюють на поверхностних рецепторах міоцитів, а потім проникають в клітини міокарда. Слід торможеніе функції клітин-господарів, біосинтез і розмноження вірусів - реплікація, Nа пошкоджений міоцену стає аутоантитіл. У відповідь на проникнення вірусу в організм і серцевий м'яз активізуються захисні механізми, збільшується виработка інтерферону. Інтерферон стримує проникнення вірусів в інші, неповрежденние міоцити і активує Т-лімфоцити і макрофаги. Виробляються віруснейтралізующіе антитіла, пов'язані з Ig M. Макрофаги і Т-лімфоцити унічтожают уражені клітини міокарда, що містять віруси. У морфобіоптатах на етой стадії процесу відзначається накопичування полінуклеарних лейкоцитів і макрофагов, а з 5-6 дня - лімфоцитів, плазмоцитів і моногістіоцітарних клітин. NСінтез колагену починається з 5-6 дня, а після 14 дня сполучнотканинних процесси досягають максимуму у вигляді розвитку локальних фіброзних вогнищ. Через 14 днів після початку захворювання віруси в міокарді не виявляються, а воспаленіе поступово вщухає.
Браузер деяких випадках віруси і інші мікроорганізми здатні до тривалої латентной персистенції в міокарді і виходять з-під контролю імунної системи організма, т.ч. утворюється замкнене коло з подальшим повторним поразкою міоцітов. Якщо вищеперелічених захисних механізмів недостатньо для видалення з міокарда вірусів і продуктів їх розпаду, підключається клітинний лімфоцитарний іммунний відповідь. У міокарді накопичуються різні субпопуляції Т-лімфоцитів - CD-4, CD-8, CD-95, які виконують різні функції в регуляції клітинного іммунітета, але провідну роль відіграють CD-95 (цитолітичним Т-лімфоцити), тому що Nтолько вони знищують віруси, що знаходяться внутрішньоклітинно. У крові з'являються антікардіальние антитіла (імуноглобуліни класу G), що виробляються Браузер-лімфоцитами (CD-22). Цитолітичну дію антікардіальних антитіл, є вторічним і виявляється тільки в присутності цитолітичним Т-лімфоцитів або комплемента. Таким чином, при тривалому присутності антигену в міокарді або прі порушення іммунорегуляціі включається аутоімунна реакція.

Переход гострого міокардиту в аутоімунне захворювання характеризується увеліченіем вироблення антікардіальних антитіл, посиленням клітинної імунної реакціі, що продовжується циркуляцією імунних комплексів у крові і відкладенням їх в міокарді. Фіксуються на клітинах міокарда імунні комплекси посилюють пораженіе серцевого м'яза. У ході імунних реакцій у міокарді вивільняються многіе біологічно активні речовини (лізосомальні ензими, простагландини, кініни, серотонін, гістамін, ацетилхолін та ін), що сприяють підвищенню проніцаемості судин, викликають набряк, геморагії і гіпоксію міокарда.

Прі бактеріальному міокардиті переважаючою є гуморальна імунологічна реакція, тобто утворення антитіл. При міокардитах, викликаних мікобактеріями туберкулеза або грибками, превалюють клітинні імунні реакції, хоча немаловажную роль грають і гуморальні реакції.
Классіфікація міокардиту.
Наіболее повна класифікація міокардитів прийнята на VIII Всесоюзній конференції ревматологов (1981).

 1. Етіологічна характеристика
  • Вірусні (грип, віруси Коксакі, ЕСНО, поліомієліт та ін)
  • Інфекційні (дифтерія, скарлатина, туберкульоз, черевний тиф та ін )
  • Спірохетозние (сифіліс, лептоспіроз, поворотний тиф)
  • рикетсіозні (висипний тиф, лихоманка Ку)
  • Паразитарні (токсоплазмоз, хвороба Чагаса, трихінельоз)
  • Грибкові (актиномікоз, кандидоз, кокцидіомікоз, аспергільоз та ін)
  • Інфекційно-алергічний
  • Лікарський
  • Сироваткові
  • нутрітивного
  • При системних захворюваннях сполучної тканини
  • При бронхіальній астмі
  • При синдромі Лайєля
  • При синдромі Гудпасчера
  • Опіковий
  • трансплантаційний
  • тиреотоксический
  • уремічний
  • Алкогольний і при інших отруєннях
 2. Патогенетичні варіанти
  • Інфекційний і інфекційно-токсичний
  • Алергічний (імунологічний)
  • Токсико-алергічний
 3. Морфологічна характеристика
  • альтеративних (дистрофічно-некробіотичні)
  • ексудативно-проліферативний (інтерстиціальний):

а) дистрофічний;
б) запально-інфільтративний;
в ) змішаний;
г) васкулярної.

 1. Поширеність
  • Вогнищевий
  • Дифузний
 2. Перебіг
  • Гостре
  • абортивний
  • Латентне
  • Хронічне
 3. Клінічні варіанти
  • малосимптомних
  • Псевдокоронарний
  • Декомпенсаціонний
  • аритмічного
  • Псевдоклапанний
  • Тромбемболіческій
  • Змішаний

По міжнародній класифікації хвороб (МКБ-10) , перехід на яку осуществлен відповідно до Наказу МОЗ Росії з 01.01.99 р. міокардит относітся до IX класу 'Хвороби системи кровообігу', розділу 'Інші хвороби сердца'.

Розрізняють такі види неревматичних міокардитів.

КОД Найменування
I40 Гострий міокардит
I40.0 Інфекційний міокардит
I40.1 Ізольований міокардит
I40.8 Інші види гострого міокардиту
I40.9 Гострий міокардит неуточнений
I41 * Міокардит при хворобах, класифікованих в інших рубриках
I41.0 * Міокардит при бактеріальних хворобах, класифікованих в інших рубриках
I41.1 * Міокардит при вірусних хворобах, класифікованих в інших рубриках
I41.2 * Міокардит при інших інфекційних та паразитарних хворобах, класифікованих в інших рубриках
I41.8 * Міокардит при інших хворобах, класифікованих в інших рубриках
I51.4 Міокардит неуточнений

Морфологічна класифікація, розроблена для діагностики міокардитів по ендоміокардіальним біоптату (Далласская класифікація, 1984).

 1. При первинній ЕМБ виявляється: а) міокардит з фіброзом або без нього; б) прикордонний міокардит (в цьому випадку можлива повторна біопсія); в) відсутність міокардиту.
 2. При подальшій біопсії можна виявити: а) що триває міокардит з фіброзом або без нього; б) вирішуються міокардит з фіброзом або без нього; в) дозволив міокардит з фіброзом або без нього.

Кількісні морфометричні критерії полягають у присутності понад 5 лімфоцітов в полі зору при збільшенні мікроскопа в 400 разів.

Клінічна картина.

Клініческая картина міокардиту сильно варіює і залежить від ступеня ураження сердечной м'язи, а також локалізації вогнища ураження в міокарді. Поразка левого шлуночка, зокрема його передньої стінки, тягне за собою більш вираженние порушення гемодинаміки, ніж поразка інших камер або ділянок сердца. Запальний процес в області синусового вузла викликає його поразку, Як наслідок цього виникають пароксизми миготливої аритмії та суправентрікулярная екстрасистолія, якщо запальний процес локалізується в області атріовентрикулярного вузла - з'являються порушення провідності між предсердіямі і шлуночками. Невеликі вогнища ураження в системі і проведення імпульсов можуть служити причиною порушень серцевого ритму і приводити до летальному результату навіть без наявності інших симптомів міокардиту.

К основним клінічним проявам міокардиту відносять болі в області серця, которие відзначають 62-80% хворих, серцебиття (23-48%), тахікардію (45-80%), одишку (50 - 60), ослаблення I тону (40-80%), систолічний шум над верхівкою (42-63%), збільшення розмірів серця (13-52%), артеріальну гіпотонію, недостаточность кровообігу. Можуть спостерігатися екстрасистоли, пароксизмальна тахікардія, миготлива аритмія і фібриляція шлуночків. У більшості випадків клініческая картина міокардиту визначається лише окремими з перерахованих сімптомов. У 24-33% хворих міокардит може протікати малосимптомно. NАртеріальное тиск залежить від ступеня ураження міокарда та активності періферіческіх компенсаторних механізмів. При важкому ураженні серцевого м'яза сістоліческое тиск знижується, а діастолічний - підвищується. При незначітельном ураженні міокарда і у випадку достатньої периферичної компенсаціі систолічний тиск підвищується, а діастолічний або підвищується, лібо істотно не змінюється.

Ізмененія на ЕКГ при міокардиті неспецифічні, оскільки збігаються з такими при многіх захворюваннях серця. Самими ранніми і найбільш частими проявами в ответ на гостру інфекцію можуть бути сплощення, двухфазність або інверсія зубця Т, зміщення сегменту ST. Ці ознаки зустрічаються у 69-83% хворих. Якщо під время інфекційного захворювання виникають порушення збудливості і провідності -це завжди свідчать про приєднався міокардиті.

Прі рентгенологічному дослідженні хворих міокардитом дилатація серця, в первую чергу лівого шлуночка, виявляється у 35-90% випадків.

Рутінние лабораторні методи дослідження в діагностиці міокардиту вважаються малоінформатівнимі і не відрізняються специфічністю. У порядку спадною частоти інформатівності лабораторні показники розташовані таким чином: увеліченіе в сироватці крові вмісту a2-і g-глобулінів, виявлення антитіл к міокарду, позитивна реакція гальмування міграції лімфоцитів (РГМЛ), повишеніе сіалова кислот, поява С-реактивного білка , підвищення активності кардіоспеціфічних ензимів і ізоензиму в сироватці крові.

Діагностика.

Труднощі у встановленні діагнозу міокардиту і відсутність общепрізнанних діагностичних критеріїв є причиною діагностичних ошібок. Найбільш часто міокардит залишається невиявленим.

Для діагностики міокардиту запропоновані різні клінічні критерії (NYHA 1964, 1973), що з'являються через 2 -3 тижні після перенесеної інфекції. Однак через своего недосконалості не всі вони знайшли своє визнання. В даний час діагностіческій алгоритм грунтується на наступних клініко-інструментальних крітеріях синдрому ураження міокарда. До таких критеріїв відносять: 1) зв'язок заболеванія з перенесеною інфекцією; 2) патологічні зміни на ЕКГ (порушення реполяризації, порушення ритму і провідності); 3) підвищення концентраціі в крові Кардіоселективний ферментів і білків (КФК, КФК-МВ, ЛДГ, тропоніна Т і I); 4) збільшення розмірів серця за даними рентгенографії або ехокардіографіі; 5) ознаки застійної серцевої недостатності; 6) зміна іммунологіческіх показників (збільшення співвідношення CD4/CD8, кількості CD22 і ЦІК, позитивна реакція РГМЛ ), а також: тахікардію, послаблення першого тону, рітм галопу.

Клініческій діагноз необхідно підтвердити інструментальними методами. Для подтвержденія клінічного діагнозу в даний час використовуються три діагностіческіх методики: гістологічне дослідження морфобіоптатов міокарда; проведеніе радіоізотопної томографії серця з радіофармпрепаратів, тропний до воспалітельному процесу; проведення магнітно-резонансної томографії серця з контрастірованіем для виявлення запального набряку в міокарді.

Для морфологічного дослідження міокарда вважається за необхідне одержати не менее 3 біоптатів. При запальному ураженні міокарда в серцевому м'язі гістологіческі виявляється набряк інтерстиціального простору. Поряд з екссудатівнимі змінами в інтерстиціальної тканини, навколо кровоносних судин виявляются клітинні інфільтрати, які в початковій стадії міокардиту складаються, в основному, з нейтрофільних лейкоцитів і макрофагів, а пізніше - з лімфоцитів, плазматіческіх клітин і моногістіоцітарних клітин. При електронній мікроскопії в міоцітах є набряк, розширення саркоплазматіческой ретикулярної тканини, а также набряк і жирове переродження і мітохондрій. При більш вираженому ураженні наблюдается ущільнення хроматину і пікноз ядра, інтенсивне збільшення рибосом і, нарешті, деструкція мітохондрій, міофібрил і лізис самих міоцитів.

Результати ендоміокардіальної біопсії підтверджують клінічний діагноз міокардіта в 17-37% випадків. Порівняно невелика частота підтвердження діагноза пов'язана з тим, що поразка міокарда, може носити вогнищевий характер. N

Радіоізотопние методи діагностики міокардиту застосовуються з 80-х років XX століття. NВведеніе в практику однофотонної емісійної комп'ютерної томографії дозволяє получать якісні тривимірні зображення міокарда, і з накопичення ізотопу, тропного до запальних процесу можна візуально визначити вираженість пораженія міокарда. В якості носія радіоактивної мітки використовуються аутолейкоціти, оброблені гексаметілпропіленаміноксімом (ліпофільний красітель, здатний утримати 99-Тс на мембрані лейкоцитів). Для верифікації воспаленія використовують також томосцінтіграфію міокарда з цитратом Галія-67. NГаллій має афінності до нейтрофільних лейкоцитів, моноцитів і актівірованним Т-лімфоцитів, які здатні мігрувати в запальні очагі. Радіоізотопні методи є фізіологічними тому засновані на отслежіваніі природної міграції лейкоцитів у місця запалення і нагноєння. NСпеціфічность сцинтиграфії з міченими лейкоцитами і цитратом галію складає - 100%, а чутливість досягає 85%.

Магнітно-резонансна томографія (МРТ) міокарда з контрастуванням також іспользуется для візуальної діагностики запальних процесів. Парамагнітні контрасти (омніскан, галодіамід) накопичуються в позаклітинній рідині, визивают зміна інтенсивності МР-сигналу, показуючи запальний набряк. NПосле обробки серії зображень міокарда до і після контрастування можна сделать висновок про наявність або відсутність міокардиту. Чутливість методу составляет 70-75%.

Прі обстеженні хворих міокардитом особливу увагу необхідно звернути на етіологіческую діагностику і пошук хронічних вогнищ інфекції для проведення адекватной терапії.

Лікування.

Браузер гострій стадії міокардиту необхідно максимальне обмеження фізичної нагрузкі, постільний режим на 1 - 2 міс. Їжа повинна бути повноцінною, тобто Nсодержать всі необхідні компоненти, насамперед білки, вітаміни, мікроелементи, необхідні для анаболічних процесів у міокарді.

Браузер лікуванні міокардиту можна виділити чотири напрямки:

 1. етіологічне лікування;
 2. патогенетичне лікування;
 3. метаболічна терапія;
 4. симптоматична терапія.

етіологічне лікування необхідно проводити з урахуванням виявлених збудників і вогнищ хронічної інфекції. При бактеріальних інфекціях призначають антибіотики і хіміотерапевтичні препарати після визначення чутливості мікробного агента на різні препарати. При необхідності курс антибактеріальної терапії следует повторити з використанням препаратів другого ряду. Для лікування вірусних інфекцій, ускладненої міокардитом, показані противірусні препарати (ремантадин, ацікловір, зовіракс, інтерферон для ентерального і прарентерального застосування). NПрі необхідності слід призначати протимікробні і противірусні гамма-глобуліни. Обов'язковою вважається пошук і санація вогнищ хронічної інфекціі (тонзиліт, отит, гайморит, періодонтит, аднексит, простатит та ін.) N

После проведення санації (хірургічна або терапевтична) вогнищ хронічної інфекціі, антибактеріальної та противірусної терапії необхідно провести мікробіологіческій контроль. Без проведення етіологічної терапії і санації гнойних вогнищ важко розраховувати на одужання тому інфекційні агенти являются пусковим механізмом і підтримуючим чинником міокардиту.

Патогенетіческая терапія включає призначення імуносупресивних протівовоспалітельних і антигістамінних препаратів. Виходячи з концепції міокардіта, як імунного процесу при важкому і прогресуючому перебігу заболеванія необхідне застосування глюкокортикоїдних гормонів. Застосування кортікостероідних препаратів для лікування хворих міокардитом грунтується на следующіх властивості препаратів: 1) кортикостероїди гальмують клітинний і гуморальний імунітет, гальмують синтез антитіл та освіта імунних комплексов; 2) препарати володіють прямим протизапальною дією, стабілізіруя клітинні мембрани, зменшуючи проникність стінок капілярів і тормозя активність протеолітичних ферментів; 3) кортикостероїди сповільнюють проліферацію клітин сполучної тканини і розвиток фіброзу. Для лікування міокардіта необхідне призначення нестероїдні протизапальні препарати, которие надають гальмуючий вплив на синтез, вивільнення і дію медіаторов запалення. Найбільш ефективними препаратами є диклофенак, вольтарен, індометацин або ацетилсаліцилової кислоти. Після курсу нестероїдних протівовоспалітельних препаратів рекомендовано застосовувати делагіл для тривалої протівовоспалітельной і імуносупресивної терапії. Для блокування висвобождающіхся медіаторів запалення рекомендовані антигістамінні препарати - дімедрол, супрастин, піпольфен, тавегіл.

Терапія, спрямована на поліпшення метаболічних процесів в серцевому м'язі обязательна в комплексному лікуванні міокардиту. Необхідно застосування поляризуючий смесей в /в, препаратів калію (панангін, аспаркам), рибоксину, вітамінів, кокарбоксілази, АТФ. Доцільно в /в або в /м призначення засобів, що поліпшують тканевое дихання - цитохром-С.

Сімптоматіческая терапія спрямована на усунення порушень серцевого ритму, прізнаков серцевої недостатності, гіпертензії, попередження тромбемболіческіх ускладнень.
Длітельность курсу лікування хворих міокардитом залежить від тяжкості захворювання і еффектівності терапії, що проводиться, але не менше 6 місяців, а іноді й більше.

Джерело: http://rusmg.ru


Народні методи лікування

Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

2020-07-10 11:42:16

Морквяний сік: і смачно, і корисно

Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

2020-07-09 02:08:13

Як я вилікувала дифузний зоб

Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

2020-07-10 10:50:58

Цистит. Хіба це справа житейська?

Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

2020-07-10 11:16:22

Лікування астми народними засобами

Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

2020-07-10 11:01:08

Секрет обліпихової олії

Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

2020-07-10 06:06:46

Мазь від екземи виявилася ефективною

Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

2020-07-09 16:36:39

Як позбавитися від високого тиску?

Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

2020-07-10 11:14:45

Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

2020-07-10 11:26:26

Готуйте «сани» влітку

Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

2020-07-09 10:22:28

Медицина

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

2020-07-10 06:29:05

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

2020-07-10 10:53:16

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

2020-07-08 06:13:22

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

2020-07-10 05:35:18

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

2020-07-08 06:30:44

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

2020-07-08 05:20:16

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

2020-07-08 12:22:31

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

2020-07-10 11:31:33

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

2020-07-08 04:19:22

Середньовічні отрути і ліки

Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

2020-07-08 12:39:00