Чи можна затримати молодість?

Чи можна затримати молодість?

Ми хочемо жити довго і щасливо, не просто існувати і розплачуватися хворобами, а вести активну, повноцінне життя? Тоді терміново переїжджаємо в село. Кур заводимо, корів. П'ємо чистий джерельну воду, дихаємо цілющим лісовим повітрям, їмо їжу без хімічних добавок, займаємося фізичною працею ... Перспектива, звичайно, чудова. А чи допоможе? Пов'язано чи є продовження життя і молодості з місцем проживання, з тим, як людина живе, що їсть і п'є? Так, стверджують геронтологи, але не тільки.

Сьогодні на наші запитання відповідає директор Інституту геронтології МОЗ РФ, академік РАМН, доктор медичних наук, професор, заслужений діяч науки РФ Володимир Ніколаевіч Шабалін.

Бороться з генами не можна

-Володимир Миколайович, чому ми старіємо? Які теорії на цей рахунок існують?
-Теорій старіння дуже багато. Наприклад, генетична. Відповідно до неї програма развітія організму і згасання закладена в геномі, і вона визначає кожному свої срокі. Як людина розпорядиться цією програмою - реалізує повністю або помре раньше відміряного генами терміну, - залежить тільки від нього самого. Є молекулярная теорія старіння. Кожна молекула, клітина, орган живуть за своєю программе, яка сумарно визначає тривалість життя людини. У будь-якій клетке є свого роду біологічний годинник - теломери. Це ділянка хромосоми, которий при кожному розподілі клітини зменшується. Як тільки він скоротиться до предела, клітина перестане ділитися і помре. Але це стосується тільки до клітин, Nа не до цілого організму. Щодня у нас відмирають мільярди клітин. І ми не делаем з цього трагедії. Вважається, що протягом ста днів організм людини практіческі повністю оновлюється за кількістю клітин. Якщо б цього не було, ми каждие сто днів збільшувалися б удвічі.

-Чи можна змінити в якийсь спосіб дану при народженні програму?
-У принципі це можливо. Зараз ми більш-менш уявляємо, що таке геном человека. Відомо, що у нас від 25 до 35 тисяч генів, і всі вони в тій чи іншій степені відповідають за тривалість життя. Поки ми ще недостатньо вивчили їх функціі, щоб широко ними маніпулювати. Але в перспективі ми можемо, втручаючись в геном, повністю або частково змінити людину і зробити це створення бессмертним. Щоправда, це буде вже не людина, а якесь інше істота. Тому вопрос про безсмертя людини еволюційно неприйнятний. Боротися із закладеною в нас программой життя і смерті не можна і не слід. Прагнення до цього буде тормозіть еволюційний розвиток. З часом в результаті еволюції людина піде со сцени життя. Але він як вид дасть нову гілку живих істот більш високого уровня розвитку. А ми зараз, при досить обмежених знаннях законів життя, вже питаемся витіснити еволюційні процеси агресивним втручанням свого інтеллекта в генетичну програму, тобто зробити революційний переворот. NАле революція завжди небезпечна. Наш великий філософ Бердяєв говорив, що взаімоотношенія між шляхами людського спасіння та шляхами людського творчества є сама центральна, найгостріша і сама болісна проблема нашей епохи. Якщо розум буде тяжіти над почуттями, етичними нормами, він может призвести до незмірно більшим бід для людства, ніж благ. А ось бороться з передчасним, аномальним старінням, звичайно, можна, потрібно, і тут у кожного є реальні можливості.
N
Отдохнул - і помолодшав

-По зовнішньому вигляді не завжди вгадаєш, скільки людині років. Можна помилитися як в більшу, так і в меншу сторону. Фізіологічний стан, тобто біологіческій вік, теж дається раз і назавжди при народженні? Приміром, якщо женщіна в 40 років виглядає на 25 і, навпаки, 25-річна - на 40, в цьому винні «хороші» або «погані» гени?
-Хронологічний вік - число років за паспортом. Біологічний - це сумарний результат фізіологічного стану всіх відділів організму. Його з'ясовують по тестам (усього близько 200). Але біологічний вік не визначає продолжітельность життя. Він просто показує, наскільки людина адекватно видержівает всі життєві програми, закладені в ньому генетично. Можна померти прі біологічному віці в 60 років, а можна в 90-річному продовжувати жити. Причому біологіческій вік - величина рухлива. Приміром, сьогодні він відповідає хронологіческому, а завтра в результаті захворювань, несприятливих впливів на організм, стресів і печалей може випередити його. І навпаки: якщо ви провели время на хорошому курорті, біологічний вік може знизитися.
N
Якщо жінка виглядає набагато молодше (або старше) за свої роки, це обумовлено і генетіческі, і тим, як вона за собою стежить. Багато значить косметика. Але ж внешность жінки визначають насамперед шкірні покриви. А їх стан ще не говоріт про загальний біологічному віці. Може бути, 40-річна жінка зовні виглядіт на 25 років, а сердечко у неї, вибачте, 60-літнє. Або печінка отказивается нормально працювати. Тому зовнішній вигляд - це, звичайно, дуже важно, але тривалість життя від нього не залежить. Людина може померти на 10 років раніше «терміну», незважаючи на те, що всі його органи, за винятком одного-єдиного, працюють нормально. Людське тіло - це система, і ми завісім від самого слабкого її ланки.
N
-Чи є якісь особливі продукти, які сприяють омолодженню, замедленію старіння? Вважається, наприклад, що від м'яса швидше старіють. Може, нам варто перейти на японську кухню?
-Харчування впливає на процеси старіння. Але все повинно бути збалансовано - м'ясо, овощі, вітаміни. Надлишок якого-небудь речовини, тих же вітамінів, діє на організм токсично. Можеш їсти м'яса дуже багато, але зволь його фізіологічно усвоіть, витратити отримані калорії. Наприклад, спортсмени їдять набагато больше м'яса, ніж люди, що не займаються спортом. З віком інтенсивність обменних процесів знижується, і споживання м'ясних продуктів також повинно сніжаться. Бувають ситуації, коли з тих чи інших причин в організмі не хватает певних речовин. Потрібно обстежитися у фахівця, встановити, що ето за речовини, і вносити відповідні добавки до раціону.
N
Японци довго живуть не тільки тому, що харчуються продуктами моря, хоча, конечно, вони екологічно чистіші і легше засвоюються організмом. Японці едят менше, переважно овочеві супи і суворо дотримуються певного времені прийому їжі. Перейти повністю на японську кухню ми не в змозі. Навіть Якщо раптом усім російським народом загориться бажанням харчуватися по-японськи. Але определенние підходи до харчування можемо перейняти. Перш за все не переїдати. NПітаться більше овочевими супами, особливо в другій половині дня. Поменше жівотних продуктів, побільше - рослинного походження. Це гарна тенденція. Особливо з урахуванням того, що ми все більш і більш йдемо від фізіческого праці. Наприкінці XIX століття промисловість забезпечувалася фізичним трудом на 95%. Зараз - тільки на 1-2%. Є такий жарт: через лінь ми створили машіни і змусили їх працювати на себе. Наша фізична активність різко понізілась. А кухня традиційно пропонує нам те ж саме, що і в XIX столітті. NЕто потрібно усвідомити і вносити відповідні корекції в свій стиль харчування. А что стосується особливих продуктів, зокрема різноманітних біологічно активних піщевих добавок, то ніхто ще не встановив, що яке-то речовина, пропоноване шіроко в рекламі, дійсно комусь продовжило життя і омолодити. Наукових доказательств цьому немає.
N
-Тобто еліксиру молодості не буде ніколи?
-Здоров'я - багатофакторне стан, в ньому бере участь багато різних метаболіческіх важелів, тому створити якийсь продукт, який задовольнив би всі ці багатоскладових зв'язку, неможливо. Якщо хтось роками веде потворний образ життя, а потім, прийшовши вже до відповідних змін в організмі, рассчітивает випити якусь хімічну таблетку і відновитися, нехай не тішить себя ілюзіями. Щоб не старіти, вірніше, не старіти передчасно, потрібно следовать основним законам життя, виробленим нашими далекими предками. Перш всего це харчування, рух, гігієна, загартовування, відсутність шкідливих звичок. NЯкщо людина буде дотримуватися хоча б ці основні принципи, у нього з'являться шанси прожити довше.
N
Напрягай мізки

-Про фізичну активність зрозуміло. А ось як щодо розумової? Вона відбивається на здоров'я та якість життя?
-Наш мозок - найлінивіший орган. При бездіяльності він атрофується набагато бистрее, ніж м'язи. У того, хто, досягнувши певного віку, не припиняє актівную інтелектуальну діяльність, функції головного мозку зберігаються дольше. У людей, різко кидають розумову працю, мозок руйнується інтенсивніше, нежелі у того, хто несильно напружував звивини протягом попереднього життя.
N
-Емоції, почуття впливають на тривалість життя? Дійсно песимісти жівут менше оптимістів?
-Психологічна сфера активно впливає на тривалість життя. Похмурі, злі, агрессівние люди, песимісти завжди живуть менше. Дуже важливе почуття турботи про другіх людях. Якщо людина живе інтересами сім'ї, держави, цікавиться і політікой, і цінами на найближчому ринку, якщо він активний у громадському житті та всегда готовий прийти на допомогу ближньому, безумовно, він забезпечить собі б `Ольша продолжітельность життя.

Сельскіе жителі - не довгожителі

-Зараз весь світ стурбований проблемою постаріння населення.
-Так, кількість осіб старшого віку постійно збільшується. За даними ООН, до 2050 году 60-річні складуть близько половини населення всієї земної кулі. Тобто проблема колосальна. У зв'язку з цим і був створений Російський інститут геронтологіі. Ми вивчаємо проблему старіння на молекулярному і генетичному уровне, розробляємо принципово нові методики визначення біологічного возраста, займаємося проблемою харчування в літньому віці. Але найголовніше - ми стремімся виробляти індивідуальні програми лікування для людей похилого віку з учетом стану їхнього здоров'я, щоб дати максимум позитивних ефектів від пріменяемих медичних впливів і знизити можливі негативні последствія. У літньої людини, як правило, 5-6 хронічних захворювань. І врачі часто надмірно навантажують його лікарської хімією. Призначають засоби для леченія судин, печінки, головного мозку, кісток і суглобів, очей, всього остального. У результаті хворому доводиться пити щодня цілу жменю лекарств. А це не може не позначитися негативно. Як кажуть, найшкідливіше для літньої людини - це черговий консультант-медик. Тому що він обязательно пропише йому яку-небудь нову таблетку.
N
-У нас в країні багато довгожителів?
-Є дані перепису населення 2002 року. Столітніх в Росії 17 500, а долгожітелей, тобто людей старше 90 років, - 384 000.
N
-Напевно, це в основному сільські жителі?
-Колись існувало уявлення про те, що довгожительство - доля сільського населенія, вже застаріло. По-перше, технології, які прийшли в останні десятілетія в сільське господарство, - застосування гербіцидів, пестицидів, азотистих удобреній та інших хімічних агентів, позначилися різко негативно на здоров'я сельскіх жителів. А потім, адже до міста йде більш активна, більш жізнеспособная частина населення. Зараз тривалість життя городян і селян прімерно однакова, але тенденція до її зниження на селі і підвищення в місті есть. Незважаючи на те що в Москві важка екологія, зміг і все інше, у столиці люді живуть довше, ніж у сільській місцевості.
N
Юлія БОРТУ

Джерело: Aif.ru

Народні методи лікування

Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

2020-07-03 17:29:29

Морквяний сік: і смачно, і корисно

Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

2020-07-03 18:35:53

Як я вилікувала дифузний зоб

Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

2020-07-03 16:01:52

Цистит. Хіба це справа житейська?

Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

2020-07-03 12:26:08

Лікування астми народними засобами

Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

2020-07-03 12:45:35

Секрет обліпихової олії

Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

2020-07-03 11:46:44

Мазь від екземи виявилася ефективною

Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

2020-07-03 21:26:13

Як позбавитися від високого тиску?

Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

2020-07-03 11:47:55

Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

2020-07-03 14:04:20

Готуйте «сани» влітку

Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

2020-07-03 18:25:20

Медицина

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

2020-07-03 18:25:09

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

2020-07-03 18:25:19

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

2020-07-03 18:25:34

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

2020-07-03 16:27:10

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

2020-07-03 07:49:46

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

2020-07-03 13:32:59

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

2020-07-03 13:34:07

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

2020-07-03 18:24:09

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

2020-07-03 08:23:38

Середньовічні отрути і ліки

Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

2020-07-03 18:23:56