Запальні захворювання порожнини рота: сучасні підходи до профілактики та лікування

Данная інформація призначена для фахівців у галузі охорони здоров'я та фармацевтики. Пацієнти не повинні використовувати цю інформацію в якості медичних рад чи рекомендацій. N

Запальні захворювання порожнини рота: сучасні підходи до профілактіке та лікування

Проф. А. Грудянов, проф. В. Овчинникова
Центр пародонтології ЦНИИС МОЗ РФ

Стоматит і пародонтит є станами, домінуючими в структуре запальних захворювань порожнини рота. Стоматит (від грец. Stoma - рот) - запалення слизової оболонки порожнини рота, що супроводжується її дістрофіческімі змінами. У людини стоматит може бути викликаний пошкодженням разлічного характеру (механічним, термічним, хімічним, фізичним), авітамінозом, цукровим діабетом, захворюваннями серцево-судинної, нервової, кроветворной систем, органів травлення, гострої (кір, скарлатина, дифтерія) і хроніческой (туберкульоз) інфекцією, інтоксикацією, паразитичними грибками (кандидоз).

Чинниками, що сприяють появі травматичної стоматиту, обично є відкладення зубного каменю, каріозні зуби, неправильно ізготовленние протези, пломби, чужорідні предмети, опіки гарячою їжею, воздействіе лугів, кислот і т.п. При короткочасному впливі пошкоджуючого фактора розвивається катаральний процес: слизова оболонка гіперемована, отечна, кровоточить; при тривалій дії утворюються виразки, навколо яких форміруются запальні валики.

Стоматит, викликаний загальними захворюваннями організму і характерізующійся появою на слизовій оболонці порожнини рота афт, може протекать гостро і хронічно. Гострий афтозний стоматит частіше виникає у дітей, страдающіх шлунково-кишковими і вірусними захворюваннями, діатезом. При цьому температура тіла зазвичай підвищена. На слизовій оболонці ясен, губ, неба появляются афти, оточені яскраво-червоним обідком; виникає рясне слюноотделеніе. Підщелепні лімфатичні вузли збільшені та болючі. NЗаболеваніе триває 7-10 днів. Хронічний рецидивуючий афтозний стоматит характерізуется періодичним виникненням на слизовій оболонці щік, бічній поверхності мови, нижній губі одиночних афт, дно яких покрито сіро-жовтим налетом. Лімфатичні вузли, як правило, не збільшені. Захворювання триває 5-10 дней, після чого афти епітелізіруются або перетворюються на виразки. Виразковий стоматит часто виникає при гострих ентероколітах, виразковій хворобі шлунка, після перенесенних ангіни і грипу, при інтоксикації ртуттю, вісмутом. Виразки можуть располагаться на всій слизовій оболонці; з'являється неприємний запах з рота, обільное слиновиділення. При захворюваннях крові (лейкози) на слизовій оболонці полості рота і мигдалинах з'являються афти, що перетворюються потім у виразки. Та ж картіна спостерігається і при променевої хвороби.

У переважній більшості випадків тільки сильна зубний біль заставляет людину замислитися про здоров'я своїх зубів. Про здоров'я ясен постоянно піклуватися не прийнято, оскільки їх запалення протікає тривало, без інтенсивних болів; до цих симптомів звикають і не вважають їх приводом для серьезного занепокоєння. Тим часом захворювання оточують зуб тканин не менш часто, ніж карієс, призводять до випадання зубів. За даними ВООЗ, близько 80% людей у той чи іншою мірою страждають захворюваннями пародонту. Пацієнтів призводять до врачу 'осідання ясен і подовження зубів', в ряді випадків - больові відчуття обнаженних шийок і клиновидних дефектів. Пародонт - це комплекс тканин, які окружают зуб і забезпечують надійну фіксацію в щелепних костях: ясна, волокна періодонтальной зв'язки, поверхневий шар цементу коренів зубів і кістка альвеолярних відростків щелепи. Характер патологічного процесу в пародонті чаще всього може бути запальним і /або дистрофічних. Кожен з перелічених відов патології відрізняється за основним ознакою - причинному фактору; ніж точнее дані про причину захворювання, тим ефективніше лікування, а головне - заходи профілактікі.

Запальні захворювання пародонту є найбільшою группой захворювань. Якщо запалена тільки ясна - це гінгівіт. Якщо вовлекаются структури периодонтальної зв'язки і кістки альвеолярних відростків - пародонтіт. Атрофія альвеолярних відростків (зубних осередків), розвивається при пародонтіте, веде до рухливості і випадання зубів. Хронічне бактеріальне раздраженіе призводить до розвитку запалення, втрати з'єднання між зубом і десной, появи пародонтального кишені.

І гінгівіт, пародонтит і мають однаковий причинний фактор: фактіческі це дві стадії єдиного запального процесу, який виникає ізначально в тканинах ясен як наслідок масивних мікробних скупчень та виделяемих ними ферментів і токсинів.

Гінгівіт може розвинутися при дії на тканини ясен неблагопріятних зовнішніх факторів (інтоксикація свинцем, марганцем, вісмутом), а также бути проявом порушеною місцевої або загальної реактивності організму. При воздействіі шкідливих чинників на слизову оболонку ясен запалюється спочатку десневой сосочок, потім сусідні ділянки слизової оболонки. Клінічно гінгівіт характерізуется появою кровоточивості і хворобливості ясен. При тривалому воздействіі шкідливих факторів можливий розвиток деструктивного процесу - образованіе на слизовій оболонці ясен виразок, ерозій та інших патологічних елементов. При появі некротичних ділянок внаслідок інтоксикації ухудшается загальний стан організму, підвищується температура тіла, виникають головная біль, слабкість, рясне потовиділення, безсоння, гнильний запах ізо рота. Гінгівіти мають тенденцію до частих загострень, що виникають одновременно із загостренням якого-небудь захворювання органів шлунково-кишкового тракта. Профілактика гінгівіту полягає в обов'язковій чищення зубів, сістематіческом видаленні зубного каменю, своєчасному лікуванні зубів і санації слізістой оболонки порожнини рота.

Статистика свідчить про те, що вже в дитячому віці распространенность гінгівіту досягає 80-95%, а отже, гостро стоїть проблема адекватного догляду, прищеплення необхідних гігієнічних навичок дітям. NЗадача ця вкрай складна: щоб домогтися необхідної очищення зубів і ясен, нужно не менше 20 разів провести щіткою по кожній поверхні зуба; загальний час чісткі (з зовнішньої та внутрішньої сторін зубів) повинно бути не менше 3 хв., Інакше мікробная бляшка зберігається. Крім того, потрібно в обов'язковому порядку обрабативать всі міжзубні проміжки за допомогою зубочистки або зубної нитки, поскольку ці простору становлять близько половини загальної поверхні зубів. NЕтому необхідно не тільки вчити, але буквально привчати дітей з самого раннього возраста і формувати потребу в такій чищенні зубів не менше двох разів на день.

Лікування гінгівіту і пародонтиту полягає в регулярно проводімой гігієнічної обробці і призначення препаратів, ефективно подавляющіх активність мікроорганізмів, що уповільнюють формування мікробних скопленій і таких, протизапальний ефект. Для цієї мети може Використано гель для ясен, що містить два компоненти: антибактеріальний препарат з антіанаеробной активністю метронідазол 1% і антисептик хлоргексидин 0, 25% у стабільних концентраціях. Така комбінація зумовлює досягнення оптімальной терапевтичної ефективності у відношенні основних збудників воспалітельних захворювань порожнини рота: анаеробних бактерій, найпростіших, грамотріцательних і грампозитивних мікроорганізмів, дріжджів, дерматофітів і ліпофільних вірусів. У більшості хворих гінгівітом кровоточивість і болезненность ясен зникають після 3 днів застосування гелю, але, щоб ефект був стабільним, необхідно пройти повний курс - 10 днів. Препарат має приємний освежающій смак, водорастворім, тому не перешкоджає відтоку ексудату, обладает високою плинністю і може повністю заповнювати пародонтальні кишені. NПосле контакту з ясенна рідиною, яка містить естерази, відбувається гідроліз неактівного метронідазолу бензоату. Метронідазол виявляє бактерицидну действіе на анаеробні бактерії, що знаходяться в пародонтальних кишенях або зубодесневой борозні.

При схильності до кровоточивості ясен рекомендується профілактіческое застосування гелю Метрогіл Дента 1-2 рази на рік . Комбінація метронідазол + хлоргексидин широко використовується для лікування та профілактики пародонтіта як у дорослих, так і у дітей, починаючи зі шкільного віку; це едінственний антибактеріальний препарат для стоматологічного застосування, которий ефективний відносно анаеробних бактерій, колонізує ротову полость. При пародонтиті гель може використовуватися як самим лікарем у процесі профессіонального лікування безпосередньо в кабінеті, так і пацієнтом для продолженія терапії в домашніх умовах.

Метронідазол + хлоргексидин є дуже зручним засобом для антісептіческой та протизапальної обробки після професійного чищення зубов і видалення зубного каменю при хронічному гінгівіті.

Стаття опублікована в журналі Фармацевтіческій вісник


Народні методи лікування

Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

2020-07-07 22:23:46

Морквяний сік: і смачно, і корисно

Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

2020-07-07 12:23:14

Як я вилікувала дифузний зоб

Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

2020-07-07 22:16:37

Цистит. Хіба це справа житейська?

Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

2020-07-07 12:07:21

Лікування астми народними засобами

Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

2020-07-06 17:23:55

Секрет обліпихової олії

Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

2020-07-07 12:01:13

Мазь від екземи виявилася ефективною

Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

2020-07-06 17:24:08

Як позбавитися від високого тиску?

Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

2020-07-07 19:48:01

Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

2020-07-07 21:30:53

Готуйте «сани» влітку

Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

2020-07-07 17:16:29

Медицина

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

2020-07-07 17:19:29

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

2020-07-07 12:16:54

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

2020-07-07 17:18:41

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

2020-07-07 21:57:33

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

2020-07-07 20:49:08

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

2020-07-07 20:19:26

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

2020-07-06 17:26:09

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

2020-07-07 21:29:41

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

2020-07-06 17:26:10

Середньовічні отрути і ліки

Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

2020-07-07 21:41:01