Лікування больових скелетно-м'язових поперекових синдромів

Данная інформація призначена для фахівців у галузі охорони здоров'я та фармацевтики. Пацієнти не повинні використовувати цю інформацію в якості медичних рад чи рекомендацій. N

Лікування больових скелетно-м'язових поперекових синдромів

К.м.н. О.А. Черненко
ММА ім. І.М. Сеченова

 Russky Meditsinsky Journal Проблемі лікування вертеброгенні больових синдромів у спині присвячено чимало монографій і статей, але загальноприйнятих програм з ведення цієї найбільш соціально значімой і поширеною групи хворих практично немає. Це пов'язано з тим, что виявленням та реабілітацією цих хворих займаються лікарі різних спеціальностей, в частині випадків не мають спеціалізованої нейроортопедіческой підготовки. Різноманіття варіантів перебігу захворювань, связанние з цим відмінності патогенезу больового синдрому значно ускладнюють вибор адекватного, патогенетично обгрунтованого, комплексного лікування. NПостоянние пошуки способів позбавлення від страждань призводять до виникнення бесчісленних методів лікування. З традиційної точки зору, найбільш надійним і еффектівним представляються постільний режим і призначення фармакологічних препаратов . Останнім часом альтернативно пропонуються різні методи нелікарський терапії (масаж, голкорефлексотерапія, електропроцедури, витягування, гіпноз, мануальна терапія і т. д.), і всі вони мають своіх захисників. Таким чином, відразу виникають питання про те, яким методам отдать перевагу і при якому больовому синдромі виправдане поєднання різних лечебних заходів [1, 2, 3].

Основні причини болю в спині

Анатомічні структури попереково-крижового відділу хребта добре іннервіровани, тому джерелом виникнення болю може бути будь-яка анатоміческое освіту. Відчуття болю пов'язано з активацією ноціцепторов в поврежденних структурах. Роздратування ноціцепторов передається в центральну нервную систему (ЦНС) і викликає комплекс фізіологічних і психологічних реакцій, які формують відчуття болю, і відповідні рефлекторні й поведенческіе зміни. Серед інших соматовегетативних реакцій розвивається более-менш локалізований м'язовий спазм, який представляє собою захисний фізіологіческій феномен, що обмежує рухливість ураженого відділу позвоночніка. Крім зазначеного найбільш частого механізму болю, обумовленого заболеваніямі хребта, іншими причинами можуть бути тривала компресія нервних корінців або розвиток зон локальних функціональних і морфологічних ізмененій в м'язах (тригерних зон), також викликають біль - міодістрофіческій, або міофасциальний синдром . Дуже часто саме спазмірованние м'язи стають причиною болю, що запускає вторинний 'больовий круг', що зберігається протягом тривалого часу за рахунок нейрональних механізмов - шляхом активації нервових шляхів на периферії [3-5].

Рефлекторні больові синдроми

Найбільш часто в клінічній практиці зустрічаються рефлекторні больові сіндроми (близько 85% хворих з болями в спині). Вони зумовлені подразненням рецепторов фіброзного кільця, м'язово-суглобових структур хребта і не сопровождаются неврологічним дефектом. У реалізації больового синдрому на пояснічно-крижовому рівні величезне значення надається дисфункції крестцово-клубових зчленувань, травмі куприка [6, 7].

Клінічна картина люмбаго, люмбалгії, люмбоішалгіі, міофасциальний сіндрома, варіанти перебігу та їх інтерпретація в даний час достатньо шіроко висвітлені в літературі [1-6, 8, 9]. Зупинимося лише на найбільш складних вопросах відновної комплексної терапії цих синдромів. У гострий період необхідно добитися максимальної розвантаження попереково-крижового відділу позвоночніка з одночасною його іммобілізацією. Це досягається назначеніем постільного режиму (спокою), причому раніше вважалося, що необхідний деревянний щит або жорсткий настил. Останні рекомендації не тільки не оправданни, а в частині випадків можуть заподіяти додаткові незручності больному. Отже, перш за все, хворий повинен перебувати в комфортних для нього умовах. Важливо саме на цьому етапі показати або, як правило, пацієнт сам знаходить максимально безболісну позу. Неприпустимий тривалий постільний режім. На 2-4-а доба пацієнта необхідно активізувати за допомогою щадних методов мануальної медицини, які спрямовані, перш за все, на зняття мишечно-зв'язкових дисбалансів, м'язово-тонічних реакцій, причому мова взагалі не ідет про маніпуляції на хребті. Застосовуються тільки м'які техніки (всі види массажа, Постізометрична релаксація). Необхідно підкреслити, що ці процедури повинен виробляти підготовлений фахівець у цій галузі. NОдновременно підключають фармакологічні препарати з групи нестероїдних протівовоспалітельних препаратів і міорелаксантів , раздражающіх гелів та мазей. У ряді випадків застосовують новокаїнові блокади, хоча 'сухий укол' голкою часто не поступається за аналгетичний ефект. Застосування тракціі (витягнення), рекомендований багатьма авторами в гострому періоді заболеванія, підлягає перегляду, так як м'язово-тонічні реакції з боку мишечно-зв'язкових структур не дають домогтися належного результату, і в частині случаев ця процедура викликає загострення. Найбільш адекватним є назначеніе діадинамічний і синусоїдально модульованих струмів, вакуум-терапії, електрофорезу . При зменшенні больового синдрому пріступают до лікувальної фізкультури, з поступовим збільшенням навантаження.

Дуже важливо, що комплексна терапія повинна бути спрямована в кожному конкретном випадку на усунення причини виникнення больового синдрому.

Компресійні радикулопатії

У генезі компресійних радикулопатії виділяють наступні патогенетичні механізми: здавлення, ішемія , запалення, набряк . Найбільш вивчений механіческій фактор, який за певних умов викликає роздратованість або компрессію, ангуляції або натяг нервового корінця в епідуральний простір або області міжхребцевих отворів. При цьому механічна дія на корешок можуть надати екструзії диска, гіпертрофована жовта зв'язка, задні остеофіти, зміщені або гіпертрофовані суглобові відростки, краю тел позвонков, рубцеві тканини та інші освіти, ставлення до ресурсів пространства хребетного каналу і міжхребцевих отворів. Ці обставини нашлі підтвердження при гістологічних дослідженнях, при яких були обнаружени запальні та фіброзні зміни, спайкові процеси навколо пораженних нервових корінців. При цьому болі носять пронизують, що стріляє характер , присутні в тій чи іншій мірі моторний і сенсорний дефекти [1, 4, 9]. Заслуговує на увагу венозна патологія, спричинена здавленням вен, супроводжуючих п'ятий поперековий і перший крижовий корінці. Здавлення цих вен може призвести до розвитку клінічної картини радікуломіелоішеміі. У клініческой картині значну роль відіграє час розвитку компресії корінця. NБраузер гострому періоді (1 - 6 діб) необхідно внутрішньовенне введення судинних препаратов, венотоніки у поєднанні з міорелаксантами та діуретиками. NОдновременно виробляють періартікулярную або епідуральну блокаду з кортікостероідамі, що в свою чергу допомагає значно зняти набряк корінця. NПрі виражених стріляють, нестерпних болях призначають антиконвульсанти. При інтенсівних, не купіруються іншими засобами болях можливе застосування наркотіческіх анальгетиків. При поліпшенні самопочуття пацієнта на 40-50% в комплекс вводять фізіопроцедури спрямовані на зменшення м'язового спазму (вакуумний масаж, фонофорез, електрофорез). Залежно від стану пацієнта уже на 3-5-е добу. можна підключати методи щадить мануальної медицини. Це, як правіло, прийоми на мобілізацію, релаксацію м'язів, що в свою чергу веде до уменьшенію анталгіческого сколіозу, збільшенню обсягу рухів в пояснічно-крижовому відділі хребта. Нерідко в стаціонар надходять пацієнти с повторними загостреннями радикулярного синдрому, із залишковими явищами у вигляді легкого парезу або гіпалгезіі в зоні ураженого корінця. У цих випадках необходім ретельний аналіз причин больового синдрому, так як попереднє ізмененіе рухового стереотипу (кіфосколіоз, косою таз, м'язово-тонічні, мишечно-дистрофічні синдроми ішиокруральної мускулатури) формують у кожному конкретном разі свій больовий джерело (м'яз, зв'язка, суглоб), саме на ці структури і повинна бути спрямована відновлювальна терапія [2, 6].

У разі неефективності проведеного лікування в гострому періоді радикулярний сіндромов протягом місяця в умовах спеціалізованого відділення необхідно рассматрівать питання про нейрохірургічному втручанні.

Показаннями до оперативного лікування слід вважати здавлення корінців конского хвоста з парезом стопи, анестезією аногенітальної області, порушенням функцій тазових органів.

Болі у літніх

Вікові зміни після 60 років мають поширений характер у межах несколькіх сегментів або відділів хребта, які наступають услід за дістрофіческімі змінами в міжхребцевих дисках. У пацієнтів похилого віку болевие синдроми дифузні, помірні або слабко виражені і протікають за типом подострой люмбоішалгіі . Досить часто має місце поєднання виражених вегетатівно-судинних і трофічних розладів. У патогенезі вертеброневрологіческіх порушень відіграють велику роль венозні порушення. NКлініческіе прояви, пов'язані з венозною дисфункцією, мають свої спеціфіческіе риси: болі посилюються після теплових процедур, після сну, пребиванія у незручній позі робочої. Регрес больового синдрому відзначається після ходьби, розминки. Болі помірно виражені і стійкі за характером. Рідко встречаются корінцеві синдроми, так як дистрофічні зміни в кінцевому ітоге призводять до остеофіброзу, що сприяє зменшенню рухливості позвоночніка і своєрідною його іммобілізації [4].

У 42% випадків у людей старше 50 років без видимих причин розвивається коксартроз, что на ранніх стадіях може імітувати постуральних і вікарні варіанти ізмененій в м'язах при люмбоішалгіческіх синдромах. При коксартроз вертебральний синдром відсутній протягом ряду років. На тлі розвивається процесса виникають суглобові симптоми: відчуття скутості, тугоподвижность, хруст в суглобі. Болі в області суглоба зазвичай тупі, ниючі. Вони непостійні, усілівающіеся після тривалої ходьби, носіння важких предметів, в холодну погоду і в начале руху після тривалого спокою (стартові болю). Зони розповсюдження болі - це, як правило, пахова, Сіднична області, колінний суглоб. NАнталгіческая установка відвідних і згинальних м'язів стегна веде до функціональному виключенню кульшового суглоба. Надалі, коли развіваются грубі нейродістрофіческіе зміни, виникає патологічна установка ноги - стан флексії, аддукціі і зовнішньої ротації стегна. При ходьбі проісходіт зміщення тазу вгору і вперед, компенсаторне гіперлордозірованіе позвоночніка 'кланяються хода' [2, 6].

У пацієнтів похилого віку, що скаржаться на хронічні болі в спині, з виявленими корешковимі симптомами і ремітуючим неврологічними розладами, можна заподозріть поперековий спинальний стеноз . Анамнез цих пацієнтів обично показує, що вони потребують відпочинку при прогулянках на короткі расстоянія. Крім того, характерні зміни пози - зазвичай нахили вперед або прінятіе сидячого положення приносять полегшення. Визначається зміна глибоких рефлексов, порушення чутливості і, як правило, м'язова слабкість. Стеноз на поперековому рівні може бути обумовлений звуженням спінального каналу, його латеральних кишень, міжхребцевих отворів зміненими кістковими або м'якими тканямі. Найбільш частою причиною розвитку стенозу хребетного каналу на пояснічном рівні є екструзії міжхребцевих дисків і дегенерація фасеточних зчленувань з гіпертрофією зв'язкового апарату [4, 6]. Патогенез блоку проведенія по нервових волокнах при спинальному стенозі складається у відносній ішеміі корінців під час фізичного навантаження і зміни положення тіла, а не является наслідком механічної компресії нервових волокон. Компресія нормального периферичного нерва або корінця може викликати оніміння внаслідок ішеміі, хоча не є причиною виникнення болю. Якщо ці утворення находятся в стані постійної роздратованість, навіть мінімальна механічна деформація провокує появу болю.

Лікування хронічних вертеброгенні больових синдромів в цій групі повинно бить особливо диференційованим і щадним , так як крім больового сіндрома має місце супутня соматична патологія. Наявність виражених рентгенологіческіх, КТ змін хребта часто вводить лікаря в оману, обусловлівает необгрунтоване призначення нестероїдних протизапальних препаратов. Хоча НПЗП і досить ефективні анальгетики, ризик побічних еффектов при їх застосуванні у літніх досить великий, особливо при сопутствующіх захворюваннях шлунково-кишкового тракту та хронічному больовому синдромі, остеопорозі. NПростагландіни надають важливе регулюючий вплив на метаболізм кістки, а, Як відомо, НПЗП інгібують простагландини. На перше місце серед фармакологіческіх коштів виходять антиагреганти: пентіксіфіллін, ацетілсаліціловая кислота, венотоніки (тіамін, теофілін та ін), міорелаксанти (тизанідин, баклофен), у частині випадків предпочтітельнее призначення препаратів з групи бензодіазепінов - діазепам та ін, так як поряд із заспокійливим, снотворним ефектом вони володіють і вираженим міорелаксуючих дією. У меньшей ступеня обгрунтовано призначення протисудомних препаратів і нейролептіков. Провідне місце при лікуванні больових синдромів займають аплікації на больові ділянки шкіри гелів, мазей, як лікувальних, так і дратівних (кетопрофен, нонівамід та ін.) Виправдано застосування та аплікацій димексиду в поєднанні з кортікостероідамі, цианокобаламіном, лідокаїном, прокаїну. Немедікаментозная терапія включає в себе рефлексотерапію (голкорефлексотерапія, точковий масаж, черезшкірна електронейроміостімуляція і др.). Мануальна медицина повинна виключати маніпуляції на хребті, хоча мягкіе м'язово-енергетичні техніки на зв 'зково-м'язово-суглобовому апараті оправданни.

Психогенні поперекові болі

У пацієнтів, що пред'являють скарги на типові м'язово-скелетні болі, не удается виявити виразних нейроортопедіческіх змін. Причому у цих хворих могут бути присутнім помірно виражений м'язово-тонічний, міофасциальний сіндром, хоча лідирують тривожно-депресивні розлади. Подібна клінічна картіна протягом 6 місяців і більше з наявністю актуального психогенного впливу, на Пропущено психічних захворювань може трактуватися як психогенна біль. NВиделяют первинну і вторинну форми поперекової психогенною болю. Власне, первинні психогенні больові синдроми , як правило, обумовлені нарушеніем соціальної адаптації, особистісними особливостями, стресовими сітуаціямі будь-якої природи, крім больовий. Оскільки біль для цих пацієнтів является надзвичайно реальною, то природно формується типове больове поведеніе, що в свою чергу призводить до больовий позі, обмеження рухів, як следствіе - розвиток м'язово-тонічних, міофасциальних синдромів. Вторічние психогенні больові синдроми обумовлені органічними, в данном випадку м'язово-скелетними болями, що формує типові невротичні ізмененія: істеричні, іпохондричні, депресивні, тривожні порушення [3, 10]. Всі перераховані зміни у свою чергу запускають психогенний компонент формірованія болю. Частота виникнення психогенних больових синдромів на пояснічном рівні не велика в порівнянні з іншими локалізаціями, наприклад головной болем, але саме ця група хворих вимагає до себе призначення спеціфіческого, комплексного лікування. При лікуванні психогенних больових синдромів пріменяют фармакологічні і психотерапевтичні методики . З фармакологіческіх препаратів базовими є трициклічні антидепресанти і нейролептікі. На сьогоднішній день обгрунтовано застосування низьких добових доз амітриптиліну (90 мг), тому що низькі дози амітриптиліну крім антідепрессівного дії чинять виражений супресивний ефект на ендогенную систему болю. З інших трициклічних антидепресантів можна рекомендовать флуоксетин, міансерін, кломіпрамін та ін .

Терапію нейролептиками (препарати похідні фенотіазину і тіоксантена) начінают з малих доз і, як правило, поєднують з прийомом трициклічних антідепрессантов, хоча існують схеми монотерапії. З перерахованих препаратів предпочтеніе віддається флупентіксолу (3 мг /добу), так як цей нейролептик оказивает найбільш виражене аналгетичну дію з усіх препаратів нейролептіческого ряду [10].Особливе місце в лікуванні психогенних больових синдромів занімает психотерапія , але поєднання трьох базових методів дає более виражений позитивний лікувальний ефект.

Список літератури Ви можете знайти на сайті http://www.rmj.ru


Література

1. Вейн А. М., Авруцкий М. Я. Біль і знеболювання. М., Медицина, 1997.

2. Веселовський В. П. Практична вертеброневрологом і мануальна медицина. NРіга, 1991.

3. Іваничі Г. А. Хворобливі м'язові ущільнення. Казань, КДУ, 1990.

4. Левит К., Захсе Й., Янда В. Мануальна медицина, М.,

Медицина, 1993.

5. Попелянським Я.Ю. Хвороби периферичної нервової системи. М., 1989.

6. Яхно Н.Н. та ін Хвороби нервової системи. М., Медицина, 1995; тому 1-2.

7. Bonica JJ The management of pain. 2-nd Ed. Vol.1-2 Philadelphia, 1990. N

8. Melsack R., Wall PF Psychophysysiology of pain. - Intern. Anesthesiol. NClinics. 1970; 8: 3.

9. Mooney V., Robertson J. The facet sundrome. Clin Orthop, 1976; 115: 149-56.

10. King SA, Strain JJ Revising the category of somatoform pain disorders. Hospital and Community Psychiatry. 1992; 43, 217-9.

11. Zitman FG, Linssen A.С.G., Edelbrock PM and Steynen TM Low-dose amitriptyline in chronic pain: the gain is modest. Pain. 1990; 35-42.

Опубліковано з дозволу адміністрації Російського Медичного Журналу. N


Народні методи лікування

Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

2020-07-03 17:29:29

Морквяний сік: і смачно, і корисно

Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

2020-07-03 18:35:53

Як я вилікувала дифузний зоб

Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

2020-07-03 16:01:52

Цистит. Хіба це справа житейська?

Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

2020-07-03 12:26:08

Лікування астми народними засобами

Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

2020-07-03 12:45:35

Секрет обліпихової олії

Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

2020-07-03 11:46:44

Мазь від екземи виявилася ефективною

Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

2020-07-03 21:26:13

Як позбавитися від високого тиску?

Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

2020-07-03 11:47:55

Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

2020-07-03 14:04:20

Готуйте «сани» влітку

Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

2020-07-03 18:25:20

Медицина

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

2020-07-03 18:25:09

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

2020-07-03 18:25:19

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

2020-07-03 18:25:34

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

2020-07-03 16:27:10

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

2020-07-03 07:49:46

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

2020-07-03 13:32:59

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

2020-07-03 13:34:07

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

2020-07-03 18:24:09

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

2020-07-03 08:23:38

Середньовічні отрути і ліки

Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

2020-07-03 18:23:56