Диференціально-діагностичні аспекти цервікогенной головного болю

Данная інформація призначена для фахівців у галузі охорони здоров'я та фармацевтики. Пацієнти не повинні використовувати цю інформацію в якості медичних рад чи рекомендацій. N

Диференційно-діагностичні аспекти цервікогенной головной болю

К.м.н. В.Ю. Вікнини
ММА імені І.М. Сеченова


 Russky Meditsinsky Journal Зв'язок головних болів особливого типу та порушень у шийному відділі була давно замечена і описана клініцистами-неврологами, що відбилося у постановці таких діагнозов, як задній шийний симпатичний синдром, синдром хребетної артерії, невралгія потиличного нерва, шийна мігрень, синдром Барре-Льеу, синдром позвоночного нерва . Ці діагнози в основному відображали патогенетичні представленія неврологів у розвитку даних станів і об'єднували певну совокупность симптомів: унілатеральную головний біль, що поширюється від шейно-потиличної області до передніх відділів голови, пов'язану з механічними воздействіямі і поєднується з цервіко-брахіальнимі болями, вестибулярними і вегетатівнимі розладами.

Сучасні уявлення про природу і семіотиці даних патологічних состояній відображені у формуванні нового діагнозу цервікогенной головного болю (ЦМЛ), впервие сформульованого О. Sjaastad в 1983 році. У 1990 році їм були предложени критерії постановки даного діагнозу. Це стало необхідним у зв'язку з полученіем нових експериментальних і клінічних даних, виділенням нових нозологіческіх форм унілатеральних головних болів (хронічна пароксизмальна гемікранія, hemicrania continua ), розвитком уявлень про роль м'язової дісфункціі, ноцицептивних і антиноцицептивної систем у формуванні головних болей різної етіології. В даний час ЦМЛ розглядається не як самостоятельная хвороба, а як симптомокомплекс , етіологічно і патогенетіческі пов'язаний з порушеннями в шийному регіоні. Ці порушення могут зачіпати самі різні структури: нерви, невральних корінці, гангліі, анатомічні освіти хребетного стовпа - унковертебральние сочлененія, міжхребцеві диски, фасеточні суглоби, періостит, зв'язки, м'язи і сухожілія. ЦМЛ, як досить чітко окреслений симптомокомплекс, не «прив'язаний» к однієї якоїсь конкретної структурі - великому потиличному нерву або позвоночной артерії, як це передбачалося раніше, а може бути наслідком патологіческіх змін і невральних корінців, або шийних м'язів, і /або структур позвоночніка і т.д., тобто різних анатомічних утворень шийного регіона. Експериментально було встановлено, що й шийні м'язи, і суглоби шейного відділу хребта можуть бути джерелами ЦМЛ. Є, наприклад, Повідомлення про випадок ЦМЛ, як єдиному клінічному прояві обмеженою, інтраспінальной пухлини шийного відділу спинного мозку (при видаленні пухлини головная біль повністю зникла).

Найбільш частими структурами, що беруть участь у формуванні ЦМЛ, є верхніе шийні синовіальні зчленування, верхні шийні м'язи, диск С2-С3, вертебральная і внутрішня сонна артерії, тверда мозкова оболонка верхнього отдела спинного мозку - структури, іннервіруемие С1-С3 спінальним нервами. NАнатоміческой та фізіологічної базою формування ЦМЛ служить наявність конвергенціі між афферентамі трійчастого нерва і трьох верхніх потиличних нервов (трігеміно-цервікальна система). Останнім часом отримані дані, що афферентние волокна З 2 і С 3 спінальних нервів мають восходящіе і низхідні колатералі, що закінчуються в сірій речовині З 1 і З 2 , З 2 і С 4 сегментів відповідно. Нерв З 1 імеет закінчення тільки в С 1 сегменті. Крім того, ядро спінального тракта трійчастого нерва простягається аж до третього (а за деякими даними четвертого) сегмента спинного мозку, отже, аферентні ноцицептивних волокна трійчастого нерва закінчуються в сірій речовині трьох верхніх шийних сегментов. Такий розподіл обумовлює конвергенцію між афферентамі тройнічного нерва і трьох верхніх шийних сегментів, а також афферентамі даних сегментов між собою. Таким чином, патологічні зміни в будь-якій структуре, іннервіруемой будь-яким з трьох верхніх шийних спінальних нервів, можуть бить джерелами ЦМЛ.

За останні десять років відбувся значний прогрес у вивченні ЦМЛ: були уточнени деталі клінічної картини цервікогенной головного болю, що послужило поводом для модифікації її критеріїв.

Модифіковані діагностичні критерії цервікогенной головного болю (Sjaastad O , Fredriksen TA, Pfaffenrath V: Cervicogenic headache: diagnostic criteria. Headache 1998, 38: 442-445).

1. Симптоми залучення шиї:

1.1. Виникнення головного болю, відповідної описаним скаргами, в результате

1.1.1. Рухів у шийному відділі і /або при незручній позі, або

1.1.2. Зовнішнього тиску у верхній шийної або потиличної області на сімптоматічной стороні

1.2. Обмеження обсягу рухів у шийному відділі

1.3. Іпсилатеральний біль невизначеного (не радикулярного) характеру в області шиї, плеча, руки, або іноді біль у руці радикулярного характеру.

Необхідно, щоб мав місце один феномен (або більше) пункту 1. Пункт 1.1 удовлетворяет, як єдиний позитивний критерій у розділі 1, пункти 1.2 і 1.3 - ні.

2. Підтвердження результатів діагностичної знеболюючою блокади

Обов'язковий пункт для наукових досліджень.

3. Одностороння головний біль без зміни сторін

У науковій роботі переважніше дотримуватися цього пункту.

4. Характер головного болю

4.1. Середня або виражена, не пульсуюча і не гостра, зазвичай починається в області шиї

4.2. Епізоди болю мають різну тривалість або

4.3. Флюктуірующая, тривала біль

5. Інші важливі характеристики

5.1. Тільки частковий ефект або його відсутність при прийомі індометацину.

5.2. Тільки частковий ефект або його відсутність від ерготаміну та суматриптану. N

5.3. Жіноча стать.

5.4. Нерідке наявність травми голови або непрямий травми шиї в анамнезі, обично більш вираженою, ніж середня ступінь.

Жоден з пунктів 4 і 5 не є обов'язковим.

Інші, менш важливі особливості

6. Різні феномени, пов'язані з нападом, виникають тільки іноді і /або умеренно виражені

6.1. Нудота

6.2. Звукобоязнь, світлобоязнь

6.3. Запаморочення

6.4. Іпсилатеральний порушення зору

6.4. Утруднення ковтання

6.5. Іпсилатеральний набряк, переважно періокулярной області

Важливими діагностичними особливостями ЦМЛ є ознаки вовлеченія шийного відділу хребта: можливість механічної провокації пріступа головного болю шляхом ятрогенного та /або суб'єктивного дії; уменьшеніе обсягу рухів у шийному відділі хребта; дифузний іпсілатеральний больовий синдром в області шиї, надпліччя, руки нерадікулярной пріроди або (рідко) біль у даних областях радикулярного походження. У пересмотренних діагностичні критерії особливо підкреслюється важливість наявності прізнаков залучення шийного відділу. Наявність нападів головного болю, що викликаються механіческім впливом, - обов'язкова вимога для впевненої постановки діагноза ЦМЛ, також як і позитивний результат від блокади анестетиком. NПропущено пункту 1.1 значно знижує вірогідність діагнозу. Запропоновано прі наявності критеріїв 1.2 та 1.3, а також 2 і 3 ставити «тимчасовий» або «попередній» діагноз цервікогенной головного болю.

ятрогенної спровокована біль подібна спонтанно виникає і може бути визвана зовнішнім впливом - тиском на точки прикріплення м'язових сухожілій в потиличній області, тиском по ходу великого та малого потиличних нервов (у поглибленні безпосередньо за соскоподібного відростка і по краю грудинно-ключично-соскоподібного мишци) на симптоматичною стороні. Біль може виникати в результаті активних двіженій у шийному відділі хребта та /або тривалої незручною пози в продолженіе сну або неспання. Нерідко є ситуація поєднання ЦМЛ з более-менш постійним болем в руці нерадікулярного характеру. У таких случаях основні патологічні зміни торкаються також нижележащих сегменти шейного відділу хребта - C 5 6 і нижче. При цьому брахіалгіческій синдром іноді може мати свій власний тимчасової патерн, незавісімий від нападів головного болю. Головний біль, що виникає завжди на одной осторонь і поєднується з іпсилатеральний болем у руці, є досить надежним свідченням на користь того, що в патогенезі даної головного болю участвуют структури шиї (але не обов'язково кісткові).

Найбільш важливою діагностичною ознакою ЦМЛ є її однобічність . NПо критеріям 1990 року, ЦМЛ була визначена, як строго унілатеральная головний боль без зміни сторін. В даний час цей критерій дещо пом'якшений. NСчітается можливим і не суперечить діагнозу залучення протилежної сторони. Одностороння біль характерна для дебюту захворювання. Клінічні наблюденія показали, що у випадках постійного виникнення головного болю на одной стороні вона при посиленні може поширюватися і на інший бік, але все ж залишаючись домінуючою на боці виникнення. Необхідно підкреслити, что суворо одностороння головний біль найбільш типова і є найбільш значімим діагностичним критерієм цервікогенной головного болю. Також слід учітивать, що біль на протилежній стороні не може домінувати і не може вознікать первинно, як самостійний напад.

Біль під час нападу ЦМЛ починається з шиї і поширюється в очноямкову-лобово-скроневу область, де на піку атаки вона може бути такою ж сильною або навіть сильніше, ніж в потиличному відділі. Інтенсивність болю частіше помірна або середня, вона не «болюча» на відміну від пучкової головного болю і звичайно не має пульсуючий характер. Тривалість нападів ЦМЛ різна - від декількох годин до несколькіх тижнів, з вираженою тенденцією до хроніфікації. Часто ЦМЛ є епізодіческой на початкових етапах, трансформуючись у подальшому в хронічну, флюктуірующую. Цервікогенная головний біль у більшості випадків більш продолжітельна, ніж мігренозні напади.

Фото-і фонофобію, нудота, блювота, іпсилатеральний періокулярний набряк не характерни для ЦМЛ. Тим часом у дослідженнях показано, що відчуття діскомфорта, що викликається світлом і звуком, в міжнападу однаково у больних головним болем напруги і ЦМЛ, і воно більш виражено в порівнянні з показателямі здорових випробовуваних. Проте пацієнти з ЦМЛ мали більш виражені проявленія фотофобія на симптоматичною стороні. За результатами тестування у время нападу ЦМЛ не було відзначено різниці з даними міжнападу. NОпісано поєднання ЦМЛ з епізодами запаморочення і дропп-атаками вертеброгенной пріроди. Дані пацієнти становлять особливу клінічну підгрупу цервікогенной головной болю, найбільш близьку за симптоматиці синдрому хребетної артерії. N

Диференціальний діагноз цервікогенной головного болю

ЦМЛ перш за все слід клінічно диференціювати зі строго односторонніми болевимі синдромами, для яких не характерна зміна сторін болю. І на першому месте серед таких форм варто хронічна пароксизмальна гемікранія (ХПГ). Вперше цей варіант головного болю був описаний Sjaastad в 1976 р. Распространенность серед популяції даного захворювання складає приблизно 0, 1% -0,7%. Проте в клінічній практиці воно не є настільки вже рідкісним, так Як пацієнти, страждаючі їм, активно шукають лікарської допомоги. Абсолютна большінство серед хворих ХПГсоставляют жінки. Захворювання починається частіше всего в середньому віці - близько 30 років. Клінічна картина складається з пріступов дуже сильних, суворо односторонніх (без зміни сторін) головних болів, локалізующіхся в орбітальній, супраорбітальной та /або скроневої областях, продолжающіхся в середньому 15 хв (від 2 до 45 хв.), Що виникають з частотою несколько раз на день (звичайно 5 нападів і більше). Больовий пароксизм поєднується с одним або більше з перерахованих локальних вегетативних симптомів на стороні болі: почервоніння очі, сльозотеча, закладеність носа, ріноррея - на боці болі, птоз, набряк повік. Діагностичним критерієм ХПГ є абсолютна еффектівность індометацину в дозі 150 мг на день або менше.

Клінічно ЦМЛ та ХПГ об'єднує строга однобічність больового синдрому в тіпічних випадках, превалювання жінок, топографія больового синдрому - глазнічно-лобово-скронева область, з нерідким залученням області надпліччя /руки (приблизно в 10% випадків ХПГ), можливість провокації нападу механічним воздействіем (також приблизно в 10% випадків). Відмінність ЦМЛ від ХПГ проявляється прежде всього в особливостях розвитку больового приступу: при ЦМЛ біль виникає в шейно-потиличному регіоні, з подальшим розповсюдженням в очноямкову-лобово-скроневу область. Сам больовий синдром у разі ЦМЛ має найчастіше середню ступінь вираженності, в той час як при ХПГ біль носить гострий, пульсуючий, мучітельний характер, порівнюваний з «роздиранню пазурами» («claw-like ») , больние при цьому намагаються тихо сидіти або лежати, «скорчившись» у ліжку. NДлітельность больового нападу при ЦМЛ не має чіткої тривалості - можуть бить відносно короткі епізоди (особливо в дебюті захворювання) і можливі пріступи, що продовжуються декілька годин. У цілому для клінічної картини ЦМЛ характерно поступове подовження епізодів болю в міру розвитку захворювання, її хроніфікація. Біль стає тривалої, флюктуірующей. Для ХПГ характерні частие, відносно короткі за часом (близько 15 хв) напади, без тенденції к трансформації тимчасового патерну.

Додатковою складністю при диференціальному діагнозі між цервікогенной головной болем і хронічної пароксизмальної гемікранія є наявність механіческіх тригерів больовий атаки у пацієнтів з ХПГ. Типовий больовий пароксізм у цих хворих можна спровокувати механічним впливом - сгібаніем-розгинанням, поворотами у шийному відділі хребта та /або зовнішнім давленіем в областях поперечних відростків З 4 5 , другого шейного корінця та великого потиличного нерва. При цьому біль розвивається в теченіе декількох секунд або максимум хвилини. Напад ЦМЛ також можна спровоціровать подібними ятрогенних діями, але, крім того, для неї характерно виникнення нападу внаслідок тривалої механічного навантаження - неудобной пози, положення під час сну і т.д. Біль при цьому розвивається не сразу, а поступово, протягом години і більше.

Наявність виражених локальних вегетативних проявів на стороні болю (почервоніння очі, сльозотеча, закладеність носа, ріноррея - на боці болю, птоз, набряк повік) при ХПГ може служити надійним ознакою поділу цих двох заболеваній. Виражені порушення функції шлунково-кишкового тракту (нудота, рвота) не часті у випадках з ХПГ, але зовсім і не властиві ЦМЛ. Абсолютний еффект від прийому індометацину характерний тільки для ХПГ, що є важливим діагностіческім ознакою даного захворювання. Напад ЦМЛ зазвичай не прекращается при прийомі індометацину, може спостерігається тільки часткова редукція больового синдрому. Однак в окремих роботах був відзначений чіткий положітельний ефект застосування індометацину у деяких пацієнтів з ЦМЛ.

Нemicrania continua - наступна нозологічна форма, з якою следует диференціювати ЦМЛ. Якщо диференціальна діагностика між ЦМЛ та ХПГ наіболее актуальна в дебюті і на початкових етапах розвитку ЦМЛ, то з плином патологіческого процесу, коли головний біль набуває хронічного, флюктуірующій характер, особливо важливим стає диференціальний діагноз ЦМЛ і hemicrania continua . Це рідкісна, відносно недавно описана (Sjaastad and Spierings, 1984 р.) форма хронічної щоденної головного болю, відносно крітеріев діагностики якої ще тривають дискусії. Традиційно употребляется латинське написання назви цього патологічного стану, затрагівающего половину (hemi) голови (crania) протягом усього часу (continua), спостерігається воно переважно у жінок. Головний біль при hemicrania continua - суворо латералізованная, постійна, тупа, середня по інтенсівності, періодично (в середньому 3-5 разів на добу) підсилюється, до вираженной, але не болісною. Тимчасової патерн болю носить флюктуірующій характер. У 60% хворих hemicrania continua тривалість періодів усіленія болю становить від 5 до 60 хвилин, біль при цьому стає пульсірующей, зазвичай супроводжується фоно-, фотофобія, можливі нудота і блювота. NДля hemicrania continua характерні і локальні вегетативні прояви на стороне болі під час її підсилення: почервоніння очі, «закладеність» носа, ріноррея, набряклість повік, птоз, підвищення потовиділення в області чола, проте їх вираженность помірна. Найчастіше пацієнти скаржаться на «дискомфорт» та «відчуття песка в оці». Відмінною особливістю і діагностичним критерієм hemicrania continua є, як і для ХПГ, абсолютний позитивний ефект NОТ прийому індометацину в терапевтичних дозах. По суті, клінічна картина hemicrania continua включає в себе характерні риси трансформованому мігрені (фонова біль, нападоподібний пульсуючий біль з фоно-, фотофобія, тошнотой, блювотою) і хронічної пароксизмальної гемікранія (однобічність болю без зміни сторін, відносно коротка тривалість нападоподібний болю, локальная вегетативна симптоматика, абсолютний ефект індометацину). ЦМЛ і hemicrania continua об'єднує одностороння локалізація больового синдрому в глазнічно-лобово-скроневої області (без зміни сторін), превалювання жінок, флюктуірующій характер болю (середня /сильна, але не болюча). Відзнаками являются: початок больового нападу в шийно-потиличному регіоні при ЦМЛ, Пропущено провокації нападу механічним впливом при hemicrania continua , а також локальні вегетативні симптоми на боці болю, фото -, фонофобія, нудота, блювання (якщо є) і абсолютний ефект індометацину при hemicrania continua .

Кластерна (пучкова) головний біль (термін використовується Kunkle et al. в 1952 р.) (КДБ) - одностороння нападоподібний головний біль (у більшості случаев без зміни сторін), що триває ся від 15 хв. до 3 годин (у середньому близько получаса), що виникає від 1 до 8 разів на добу (частіше в нічний час). NХарактерізуется наявністю кластерів (пучків) - періодів загострення, під час которих напади виникають щодня з можливими рідкісними одноденними пропускамі. Періоди загострення триває від 7 днів до 1 року і розділені періодами полной ремісії, тривалістю від 2 тижнів до декількох років. Якщо ремісія длітся менше 2 тижнів, виділяють хронічну форму перебігу захворювання (10% случаев). Абсолютна більшість серед пацієнтів КДБ становлять чоловіки, дебют - обично близько 30 років. Відмінною рисою КДБ серед інших односторонніх головних болів є наявність сильної, «пекучої», гострою, пульсуючої, мучітельной болю під час нападу, локалізованої в очноямкову-лобово-скроневої області. Біль супроводжується вираженими локальними вегетативними проявами на стороні болю (одним і більше): почервоніння очі, сльозотеча, закладеність носа, ріноррея, підвищене потовиділення в області чола (особи), міоз, набряк повік, птоз. Можливі скарги на фоно-фотофобія, нудоту, блювоту рідше. Під час нападу больной ажітірован, не може всидіти на місці, постійно знаходиться в русі, в отлічіе від хворих мігренню і ХПГ постійно змінює положення тіла в надії облегчіть біль. Застосування швидкодіючих форм тріптанов і похідних спориньі зменшують біль. Відмінність ЦМЛ і КДБ проявляється передусім у характері болі під час нападу (найсильніша, болісна, з локальними вегетативними проявленіямі при КДБ), різному часовому патерни атак (організовані в кластери при КДБ), різної спряженості з підлогою (жіночим - при ЦМЛ , чоловічим - прі КДБ), різних препаратах, що полегшують біль, можливості механічної провокаціі нападу при ЦМЛ.

Мігрень без аури має певні риси схожості з ЦМЛ - односторонняя локалізація нападу, переважне залучення очноямкову-лобово-скроневої області, спряженість з жіночою статтю. Важливою характеристикою ЦМЛ є її односторонность, «замкнутість» на одній стороні (side-locked ). У разі же мігрені завжди має місце зміна сторін атаки або зміна сторін болі під час одного нападу, навіть при наявності якої-небудь однієї часто залучаємо боку. NПрі мігрені біль зазвичай починається в очноямкову-лобово-скроневій області, в той время як при ЦМЛ біль спочатку локалізується в шийно-потиличної області. NФоно-, фотофобія, нудота, блювота характерні для мігрені (на відміну від ЦМЛ). NПоложітельний відповідь на суматриптан /ерготамін у разі мігрені без аури і Пропущено такого при ЦМЛ зазвичай допомагає легко розділити ці два захворювання. NБраузер останніх роботах повідомляється про можливе співіснування мігрені без аури і ЦГБ в одних і тих же пацієнтів. Частота представленості таких змішаних випадків в даний час обговорюється. При цьому блокада анестетиком і прийом тріптанов оказивают різне дію при різних головних болях у одного і того ж паціента.

Головний біль напруги відрізняється від ЦМЛ насамперед двосторонньою вираженностью , симетричністю больового синдрому, відсутністю чітких механіческіх факторів провокації нападу.

Важливими диференційно-діагностичними чинниками, що дозволяють клінічно разделіть ЦМЛ, з одного боку, і ХПГ, hemicrania continua , КДБ, мігрень, ГБН, з іншого, - є симптоми залучення шийного відділу хребта . NК них відносяться: скарги пацієнтів з ЦМЛ на «закостеніла», «затиснутість в шиї», ограніченіе рухів у шийному відділі хребта, виявляється при огляді, часто более ніж в одному напрямку, можливість механічної провокації атаки (крім ХПГ), біль в області надпліччя і руки (також крім ХПГ). При ЦМЛ нерідкі анамнестіческіе вказівки на роль прямої або опосередкованої травми шийного відділу (особливо за типом «хлистовою») у виникненні головного болю. Крім того, важливим дополнітельним діагностичним інструментом у диференціальному діагнозі між ЦГБ та іншими типами головних болів є блокада анестетиком великого і малого потиличних нервів, а також C 2 /C 3 фасеточні сочлененія. При цьому слід враховувати, що зменшення больового синдрому при проведеніі блокади можливо і при інших видах головного болю безпосередньо в зоне анестезії. Проте тільки в разі ЦМЛ блокада великого потиличного нерва пріводіт до редукції больового синдрому в передніх відділах голови - лобово-скроневої області.

Таким чином, для того щоб поставити діагноз типової ЦМЛ, необхідна комбінація однобічної головного болю з іпсилатеральний, дифузної болем некорешковой природи в області надпліччя /руки, зниженням обсягу рухів в шейном відділі хребта, можливістю механічної провокації нападу, прекращеніем болю після блокади анестетиком. Диференціальна діагностика ЦМЛ представлена в таблиці 1.

Диференціальна діагностика цервікогенной головного болю

Лікування цервікогенной головного болю (основні принципи)

Терапія цервікогенной головного болю спрямована насамперед на усунення нарушеній у шийному відділі за допомогою медикаментозних і немедикаментозних методів. NПрі цьому медикаментозна терапія складається з призначення нестероїдних протівовоспалітельних засобів (НПЗП) (як одноразового - для купірування пріступа, так і курсового) і центральних міорелаксантів. Так, диклофенак калія (Рапті рапід) виділяється серед інших нестероїдних протизапальних засобів яскраво вираженою анальгетіческой активністю, що дозволяє з успіхом використовувати його при головних болях різного генезу. Диклофенак калію дозволяє істотно уменьшать інтенсивність головних болів навіть при одноразовому прийомі. Рапті рапід випускается в таблетках по 50 мг і призначається внутрішньо після їжі по 50 мг від одного до трьох разів на добу, залежно від інтенсивності больового синдрому. N

Немедикаментозні методи впливу на анатомічні структури шийного отдела включають перш за все різні методи мануальної терапії, лікувальну фізкультуру, фізіотерапію, застосування препаратів ботулотоксину.

Для впливу на власне алгіческій синдром застосовують препарати протівоепілептіческого ряду, що роблять вплив на центральні механізми болевой трансмісії. При хронізації больового синдрому необхідне призначення антідепрессантов. Корисним є застосування акупунктури та різних її модіфікацій.

Література:

1. Sjaastad O., Saunte C., Hovdahl H., et al.: «Cervicogenic» headache. An hypothesis. Cephalalgia 1983, 3: 249-256.

2. Sjaastad O., Fredriksen TA, Pfaffenrath V.: Cervicogenic headache: diagnostic criteria. Headache 1990, 30: 725-726.

3. Sjaastad O., Joubert J., Elsas T., et al.: Hemicrania continua and cervicogenic headache. Separate headaches or two faces of the same headache? NFunct Neurol 1993, 8: 79-83.

4. Sjaastad O., Salvesen R., Jansen J., Fredriksen TA: Cervicogenic headache a critical view on pathogenesis. Funct Neurol 1998, 13: 71-74.

5. Sjaastad O., Fredriksen TA, Pfaffenrath V.: Cervicogenic headache: diagnostic criteria. Headache 1998, 38: 442-445

6. Antonaci F., Pareja JA, Caminero AB, Sjaastad O.: Chronic paroxysmal hemicrania and hemicrania continua: anaesthetic blockades of pericranial nerves. NFunct Neurol 1997, 12: 11-15.

7. Bordini C., Antonaci F., Stovner LJ, et al.: Hemicrania continua, a review. Headache 1991, 31: 20-26.

8. Bogduk N., Aprill C.: On the nature of neck pain, discography and cervical zygapophysial joint blocks. Pain 1993, 54: 213-217.

9. Lord SM, Bogduk N.: The cervical synovial joints as sources of post-traumatic headache. J Musculoskeletal Pain 1996, 4: 81-94.

10. Hobson DE Gladish DF Botulinum toxin injection for cervicogenic headache //Headache. - 1997. - Vol.37. - P.253-255

Опубліковано з дозволу адміністрації Російського Медичного Журналу. N


Народні методи лікування

Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

2020-03-31 23:13:17

Морквяний сік: і смачно, і корисно

Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

2020-04-01 09:48:24

Як я вилікувала дифузний зоб

Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

2020-04-01 06:49:18

Цистит. Хіба це справа житейська?

Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

2020-04-01 04:58:32

Лікування астми народними засобами

Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

2020-03-31 22:22:24

Секрет обліпихової олії

Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

2020-04-01 09:11:33

Мазь від екземи виявилася ефективною

Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

2020-03-31 22:29:43

Як позбавитися від високого тиску?

Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

2020-04-01 08:34:52

Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

2020-04-01 07:01:56

Готуйте «сани» влітку

Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

2020-04-01 04:07:34

Медицина

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

2020-03-31 11:35:01

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

2020-04-01 00:23:46

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

2020-03-31 08:03:19

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

2020-03-31 22:38:05

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

2020-03-31 21:34:48

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

2020-04-01 00:23:46

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

2020-04-01 00:23:46

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

2020-03-31 23:13:17

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

2020-03-31 23:13:17

Середньовічні отрути і ліки

Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

2020-03-31 22:19:59