піодермії у дітей

Данная інформація призначена для фахівців в області охорони здоров'я та фармацевтики. Пацієнти не повинні використовувати цю інформацію в якості медичних рад чи рекомендацій. N

піодермії у дітей

В.А. Самсонов, Л.Ф. Знаменська, Д.В. Прошутінская, Л.В. Текучева, Е.В. Овсяннікова, Н.А. Дашкова

піодермії (грец. руоn - гній) - гнійні воспалітельние захворювання шкіри, що викликаються різноманітними збудниками (стафілококи, стрептококи, пневмококи, кишкова паличка, вульгарний протей, сінегнойная паличка та ін.)

Браузер вивченні піогенною інфекції шкіри значний внесок належить вітчизняним ученим. Так, в 1887 р в лабораторії проф. Н.А. Івановського (Санкт-Петербург) билі вперше ідентифіковані культури золотистого, білого, лимонно-жовтого стафілококков, стрептококів у хворих фурункул, карбункул і флегмони. NРеволюціонное відкриття І.І. Мечниковим явища фагоцитозу послужило основою вакцінотерапіі піодермій і розробок методів лікування антіфагінамі, бактеріофагамі [1]. На сьогоднішній день проблема гнійничкових захворювань шкіри не втратила своєї актуальності. Піодермії в період новонародженості і грудного возраста складають 25-60% від загального числа звернень з дерматозах. Так, за данним клініки дерматології Санкт-Петербурзького інституту [2], серед новорожденних стафілодермія були виявлені у 30% з ураженням пупкової ранки, у 32% - пітниця, у 22% - попрілість різного ступеня, у 12% - гнійні кон'юнктівіти.

Кожа є відкритою біологічною системою, колонізованої значним колічеством умовно-патогенних мікроорганізмів (Staphylococcus spp., Corynebacterium spp., Pityrosporum ovale та ін), які за певних условіях здатні проявляти свої патогенні властивості , викликаючи гнійничкові пораженія [3]. У дітей такими умовами є:

  • aнатомо-фізіологічні особливості шкіри (ніжність і рихлість рогового шару, неміцність зв'язку епідермісу з дермою, пряме розташування вивідних проток еккрінних потових залоз і наявність полісахаридного комплексу в них);
  • знижені захисні властивості водно-ліпідної мантії, лужна реакція поверхні шкіри;
  • незрілість процесів терморегуляції;
  • підвищені вологість і абсорбційна здатність шкіри;
  • незрілість імунної системи дітей (слабка вираженість пасивного імунітету проти стафілококів, низький рівень антитоксинів в крові);
  • уповільнені процеси проліферації і диференціювання імунокомпетентних клітин (материнський IgG, що отримується через плаценту, повністю зникає з крові дитини через 6 міс., а продукування власних імуноглобулінів відбувається повільно)

Наводимо клінічну характеристику найбільш часто зустрічаються нозологій.

Везікулопустулез (періпоріт)

Ето різновид стафілодермія, розвивається у дітей грудного віку. NПоявленію везікулопустулеза часто передує пітниця. До сприяючих факторам, крім зазначених вище особливостей дитячого організму, відноситься перегреваніе. Уражаються гирла проток мерокрінних потових залоз з появою мелкіх (величиною з просяне зерно) пустул, розташованих на гіперемована фоне. Висипання множинні, розташовуються переважно на тулубі, в складках, на волосистій частині голови. Загальний стан не порушується, і при правільном догляді і своєчасно розпочатому лікуванні висипання вирішуються на 3-7-й день. Однак ця поверхнева форма піодермії небезпечна, так як інфекція може легко поширитися на сусідні ділянки і вглиб шкіри. У деяких дітей везікулопустулез виникає як прояв загальної стафілококової інфекції.

стрептококової імпетиго

Самая найчастіша форма стрептодермії, спостерігається у дітей 1-го року життя і старше .

Заболеваніе розвивається первинно (на незміненій шкірі), але частіше - внаслідок расчесов при укусах комах, корості, атопічному дерматиті, після нежиті, гнойного отиту і т.д.

Возбудітель передається через іграшки, одяг, рушники від осіб, які страждають стрептококковимі захворюваннями (ангіна, хронічний риніт). Імпетігінозний рініт, що розвивається після нежиті, часто буває джерелом епідемій у дитячих садах, школах. Тому необхідно ізолювати хворих дітей від здорових.

Клініческі захворювання характеризується появою, частіше на обличчі, плоскою, поверхностной пустули (фліктени) розміром від 0,5 до 1 см в діаметрі з серозно-гнійним вмістом, яке через деякий час підсихає в скоринки , после їх відпадання залишаються нестійкі рожеві плями. Рубців і атрофії не буває. NПомімо шкіри обличчя фліктени можуть з'являтися на слизовій оболонці носа, губ, щік, десен з подальшим ерозірованіем і появою жовто-сірого нальоту. Еволюція фліктен триває 5-7 днів. При локалізації фліктен на волосистій частині голови после їх дозволу можуть залишатися тимчасові вогнища алопеції.

Щелевидное імпетиго (заїду, кутовий стоматит)

Форма стрептодермії, при якій в кутах рота, у підстав крил носа, у наружних кутів очей з'являються швидко розкриваються фліктени, утворюються болезненние лінійні тріщини та ерозії. Інфекція передається від хворої дитини здоровому через іграшки, соски, посуд, рушники.

Заболеваніе часто протікає хронічно з-за постійної травматизації під час еди, наявності каріозних зубів, риніту, кон'юктивіту, гіповітамінозу В2 і В6.

Поверхневий панарицій

Форма стрептодермії, що характеризується появою навколо однієї або декількох ногтевих пластин безлічі фліктен з серозно-гнійним вмістом, розташованих на гіперемована фоні. Захворюванню зазвичай передують механічні поврежденія околоногтевого валика (обкусиваніе задирок і т.д.).

После розтину фліктен утворюються поверхневі ерозії, що оточують нігтьової валік у вигляді підкови. Характерна набряклість, болючість у вогнищі. Можливо увеліченіе ліктьових лімфатичних вузлів, що супроводжується болючістю. NПовишеніе температури тіла - до 37,5-37,8 ° С.

інтертригінозний стрептодерміях

Ця форма стрептодермії частіше спостерігається у дітей з підвищеною пітливістю, ізбиточной масою тіла , на цукровий діабет.

Тіпічна локалізація висипань за вушними раковинами, на шкірі дотичних поверхностей пахових, пахвових складок, в сідничної області. З'явилися здесь фліктени розкриваються з утворенням мокнучі ерозій червоного кольору, которие можуть зливатися між собою. Межі осередків різкі, з бордюром отслаівающегося епідермісу. Ексудат зсихається в жовтувато-бурі скориночки, після отпаденія яких залишається тимчасова пігментація.

Білий лишай (сухий лишай, ерітемато-Сквамозна стрептодерміях)

Вознікает частіше навесні або восени, розвитку захворювання сприяють недостаточное обсушування шкіри після миття та пересихання.

на шкірі обличчя, кінцівок з'являються округлі блідо-рожеві осередки, розміром до 2-3 см в діаметрі, на поверхні яких виражено муковідное лущення.

Белий лишай може поєднуватися з заїдемо, інтертригінозний стрептодерміях.

вульгарне імпетиго

Визивается змішаної стрептостафілококковой інфекцією. Є Контагіозної формой піодермії у дітей, у зв'язку з чим необхідна ізоляція хворої дитини. N

Появляющіеся фліктени розташовані на злегка інфільтрованими, гіперемована фоне, після засихання ексудату утворюються зеленувато-жовті кірки, під якими ідет процес епітелізації. Після відпадання кірок залишається тимчасова пігментація. N

Прі поширеному процесі можливий розвиток пієлонефриту [4].

пелюшкові дерматит (папули-ерозивно стрептодерміях)

Визивается змішаної стрептостафілококковой інфекцією. Захворювання характерно ісключітельно для дітей грудного віку і частіше зустрічається у дітей з расстройствамі процесів травлення (рідкий стілець із лужною реакцією має раздражающім дією), при рахіті, коли при ацидозі збільшується вміст амміака в сечі, при використанні непромокальному білизни, що заважає випаровуванню і создающего сприятливі умови для розмноження мікроорганізмів.

Поражается шкіра сідниць, задньої і внутрішньої поверхні стегон, область промежності, мошонка. З'являються синюшно-червоні, щільні папули до 0,6 см в діаметре, оточені запальним віночком. На поверхні папул утворюються бистро які розкриваються фліктени, залишають після себе ерозії і скориночки.

Лікування піодермії у дітей

Зовнішня терапія

Наіболее важливим є раціональний догляд за шкірою як в осередку ураження, так і вне його. Необхідно обмежити миття, купання дитини. Шкіру навколо осередку пораженія слід обробляти дезинфікуючими розчинами (1-2% спиртової раствор саліцилової кислоти, 0,1% водний розчин перманганату калію, 1-2% спіртовой розчин борної кислоти). При ураженні волосистої частини голови у новорожденних не рекомендується використання спиртових розчинів через Можливо активного всмоктування через незакрившіеся джерельця [5]. Також нежелательно застосування спиртових розчинів при локалізації патологічного процесса в складках через можливе дратівної дії спирту. Сам вогнище пораженія обробляється антисептичними розчинами (1% спиртовий розчин хлорофілліпта, т епідеміології, 1% розчин метиленового синього).

Потім, в залежності від гостроти процесу, накладаються антибактеріальні пасти (2% эритромициновая, линкомициновую), мазі (гіоксізоновая, эритромициновая, лінкоміціновая). Однак досить часто представляється скрутним визначити пріроду збудника (бактеріальна, грибкова, змішана). Виходячи з цього, при піодерміях найбільш виправданим є застосування комплексного препарату 'Тридерм' за рахунок його потрійної дії: антибактеріального, протизапальної та протівогрібкового.

Цей засіб може бути використано як при інфекціях бактеріального або грібкового, так і змішаного /нез'ясованого походження. Відомо, що при піодерміях часто приєднується грибковий компонент, що є показанням для назначенія місцевих протигрибкових препаратів, наприклад клотримазолу, що входить в складу 'Трідермa'. У той же час, гентаміцин, що є антибактеріальним компонентом крему 'Тридерм' і відноситься до антибіотиків широкого спектру действія, активний як відносно грампозитивної, так і відносно грамотріцательной флори, присутньої при піодермія у дітей.

Крім того, досить часто піодермії розвиваються як ускладнення атопічного дерматіта, посилюючи протягом цього аллергодерматоза. У цьому випадку особливо важное значення набуває протизапальний і протиалергічний компонент, що входить до складу 'Тридерм'.

Системна терапія

Показаніямі до системної антибіотикотерапії є:

  • велика поширеність процесу;
  • порушення загального стану (загальна слабкість, лихоманка);
  • наявність регіонарного лімфангііта, лімфаденіту;
  • торпідному протікає процес

Найбільш ефективними і з найменшим числом побічних реакцій є антібіотікі з групи макролідів, лінкоміцин, а також цефалоспорини I-II поколенія та інші антибіотики, стійкі до b-лактамази і володіють широким спектром дії [6, 7]. Антибактеріальні засоби призначають перорально, в ряде випадків - внутрішньом'язово. Режим дозування індивідуальний залежно від тяжесті течії та поширеності процесу.
Помімо антибактеріальної терапії, при тривало протікаючих піодермія призначають средства специфічної імунотерапії: стафілококовий анатоксин, стафілококовий антіфагін, y-глобулін. У відновному періоді використовується комплекс вітамінов А, С, групи В, полівітаміни.

Такім чином, лікування піодермій у дітей є комплексним і вимагає соблюденія раціональних фармакотерапевтичних підходів як у місцевій, так і сістемной терапії.

ЛІТЕРАТУРА

1. Федоров С.М., Селісскій Г.Д., Кулагін В.І. Вклад російських дослідників у ученіе про піодермітах. Вестн. дерматол. і венерол. 1995, N6, с. 54-56.
2. Скрипкін Ю.К., Звєрькова Ф.А., Шарапова Г.Я. Керівництво з дитячої дерматовенерологіі. Л.: Медицина. 1983, с. 474.
3. Шендерів Б.А. Медична мікробна екологія та функціональне харчування. Том I: Мікрофлора людини і тварин і її функції. М.: Видавництво ГРАНТ'. 1998, с. N14-17.
4. Звєрькова Ф.А. Хвороби шкіри дітей раннього віку. Сотіс. Санкт-Петербург. N1994, с. 66.
5. Суворова К.Н., Куклін В.Т., Рукавішнікова В.М. Піодермії. Дитяча дерматовенерологія. Казань. 1996, с. 142-168.
6. Skov-L., Baadsgaard-O. Bacterial superan-tigens and inflammatory skin diseases. Clin. Exp. Dermatol. 2000, v. 25, p. 57-61.
7. Rasmussen BA, Bush K., Tally FP Anti-microbial resistanse in anaerobes. NClin. Infect. Dis. 1997, v. 24, Suppl. 1.

Джерело: http://medolina.ru/


Народні методи лікування

Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

2020-04-02 19:23:38

Морквяний сік: і смачно, і корисно

Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

2020-04-02 14:34:01

Як я вилікувала дифузний зоб

Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

2020-04-02 22:03:33

Цистит. Хіба це справа житейська?

Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

2020-04-02 21:50:33

Лікування астми народними засобами

Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

2020-04-02 18:10:27

Секрет обліпихової олії

Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

2020-04-02 07:25:37

Мазь від екземи виявилася ефективною

Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

2020-04-02 03:23:34

Як позбавитися від високого тиску?

Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

2020-04-02 19:26:40

Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

2020-04-02 20:12:10

Готуйте «сани» влітку

Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

2020-04-02 17:41:09

Медицина

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

2020-04-02 18:56:39

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

2020-04-02 00:33:20

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

2020-04-01 23:37:31

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

2020-04-02 14:27:33

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

2020-04-02 14:27:33

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

2020-04-02 17:46:18

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

2020-04-02 03:24:00

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

2020-04-02 17:48:03

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

2020-04-02 13:30:23

Середньовічні отрути і ліки

Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

2020-04-02 08:47:03