Ендемічний зоб у дітей

Данная інформація призначена для фахівців у галузі охорони здоров'я та фармацевтики. Пацієнти не повинні використовувати цю інформацію в якості медичних рад чи рекомендацій. N

Ендемічний зоб у дітей

проф. Касаткіна Е.П., проф. Петеркова В.А., проф. Мартинова М.Ю., проф. Мельниченко Г.А., проф. Герасимов Г. А., д.м.н. Анциферов М.Б., ін Андрейченко А.П., к.м.н. Свириденко Н. Ю., к.м.н. Велданова М.В.

1. Основні поняття

1.1. Зоб - збільшення об'єму щитоподібної залози.

1.2. Ендемічний зоб - дифузне збільшення щитовидної залози, встречающееся в популяції більш, ніж у 5% дітей молодшого та середнього шкільного возраста. Обумовлений дефіцитом надходження в організм йоду або іншими зобогеннимі чинниками.

1.3. спорадичний зоб - дифузне збільшення щитовидної желези, що зустрічається в популяції у менш 5% дітей молодшого та середнього шкільного возраста. Обумовлений вродженими або набутими дефектами синтезу гормонів щітовідной залози.

1.4. Фізіологічні дози йоду - кількість йоду в лекарственних препаратах і продуктах харчування, збагачених йодом, відповідне суточной потреби в ньому.

2. Класифікація розмірів зобу за даними

2.1. Традиційним методом визначення розмірів щитовидної залози є пальпація. З 1955 р. в Росії найбільш поширена класифікація розмірів щітовідной залози, запропонована Ніколаєвим О.В. В даний час слід прізнать, що виділення п'яти ступенів розмірів щитовидної залози є нецелесообразним при пальпаторно її оцінці в силу багатьох причин.

2.2. З 1994 року в світі за рекомендацією ВООЗ використовується більш спрощена і доступная лікарям всіх спеціальностей класифікація розмірів щитовидної залози, международний характер якої дозволяє порівнювати дані з різних країн. N

Ступінь 0 - зобу немає.

Ступінь 1 - зоб не видно, але пальпується, при цьому розміри його долей більше дистальної фаланги великого пальця руки обстежуваного.

Ступінь 2 - зоб пальпується і видимий на око.
2.3. Рекомендується використовувати дану класифікацію для оцінки розмірів щітовідной залози як в клінічних цілях, так і для проведення епідеміологіческіх досліджень.

3. Оцінка розмірів щитовидної залози за даними ультразвукового ісследованія

3.1. Для точного визначення розмірів щитовидної залози показане проведення її ультразвукового дослідження.

3.2. Обсяг кожної долі підраховується шляхом множення ширини (Ш), довжини (Д) і толщіни (Т) з коефіцієнтом поправки на еліпсоїдні 0,479.

Обсяг = (ШП х ДП х ТП) + (ШЛ х ДЛ х ТЛ)) х 0,479

3.3. За міжнародними нормативами при використанні УЗД у дорослих осіб (старше 18 лет) зоб діагностується, якщо об'єм залози у жінок перевищує 18 мл, у чоловіків - 25 мл.

3.4. У дітей найбільш доцільне використання нормативів об'єму щитоподібної желези, розрахованих щодо площі поверхні тіла:

Верхній межа нормальних значень (97 перцентиля) для обсягу щитовидних залоз (в мл) у розрахунку на площу поверхні тіла у дітей, що проживають в умовах нормального забезпечення йодом
(F. Delange et al. European Journal of Endocrinology, 1997, v. 136, pp. N180-187 )

Площа
поверхні
тіла (м2)
0,8 0,9 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7
Хлопчики 4,7 5,3 6,0 7,0 8,0 9,3 10,7 12,2 14,0 15,8
Дівчата 4,8 5,9 7, 1 8,3 9,5 10,7 11,9 13,1 14,3 15,6

Площа поверхні тіла розраховується за номограми або за формулою:

ППТ = В в степ. 0,425 х Р в степ. 0,725 х 71,84 х 0,0001, де В -вага в кг, Р - зростання в см

4. йоддефіцитних захворювань

4.1. В даний час відомий цілий ряд захворювань, зумовлених впливом йодной недостатності в різні періоди життя:

в будь-якому віці
 • зоб , клінічний або субклінічний гіпотиреоз
 • у плода та новонародженого
 • висока перинатальна смертність, вроджені вади розвитку, вроджений гіпотиреоз, кретинізм
 • у дітей та підлітків
 • затримка розумового і фізичного розвитку та зниження працездатності, погана успішність
 • висока захворюваність і схильність до хронічних захворювань
 • порушення статевого розвитку
 • у дорослих і людей похилого віку
 • зниження фізичної та інтелектуальної працездатності
 • пришвидшення атеросклерозу
 • у жінок дітородного віку
 • безпліддя і невиношування вагітності, тяжкий перебіг вагітності, анемія

 • 4.2. Для задоволення потреби організму в йоді рекомендуються наступні норми його щоденного споживання (ВООЗ, 1996 р):

  • 50 мкг - для дітей грудного віку
  • 90 мкг - для дітей від 2 до 6 років
  • 120 мкг - для дітей від 7 до 12 років
  • 150 мкг - підліткам від 12 років і старше і дорослих
  • 200 мкг - для вагітних і годуючих жінок

  5. Профілактика ендемічного зобу

  5.1. Фактичне середнє споживання йоду мешканцем Росії (за даними скринінгу 1997 року) становить 40-60 мкг на день, тобто є недостатнім.

  5.2. З огляду на епідеміологічні дані, більшість регіонів Росії мають легкій або помірний дефіцит йоду. У зв'язку з цим кожен житель йоддефіцитних регіона повинен отримувати щоденно додаткову кількість йоду:

  • 100 мкг - діти препубертатного віку
  • 200 мкг - підлітки
  • 150 мкг - дорослі
  • 200 мкг - вагітні та годувальниці

  Діти грудного віку одержують йод з молоком матері.

  5.3. Для подолання дефіциту йоду використовуються наступні методи профілактікі:

  Масова йодна профілактика - профілактика в масштабі популяціі, що здійснюється шляхом внесення йоду в найбільш поширені продукти харчування (сіль, хліб)

  Групова йодна профілактика - профілактика в масштабі определенних груп підвищеного ризику по розвитку йоддефіцитних захворювань: деті, підлітки, вагітні та годувальниці. Здійснюється шляхом регулярного длітельного прийому препаратів, що містить фізіологічні дози йоду.

  Індивідуальна йодна профілактика - профілактика у окремих ліц шляхом тривалого прийому препаратів, що містять фізіологічні дози йоду.

  6. Лікування ендемічного зобу

  6.1. За наявності дифузного збільшення щитовидної залози за даними пальпації в соответствіі до класифікації ВООЗ (1994 р) та /або збільшення її обсягу по отношенію до площі поверхні тіла, після виключення аутоімунного тиреоїдиту устанавлівается діагноз 'ендемічний зоб 1 або 2 ступеня'.

  6.2. Призначається прийом препаратів йоду у добовій дозі 200 мкг (наприклад, 'Калію йодід 200 Берлін-Хемі' по 1 таблетці на день) курсом не менше 6 місяців.

  6.3. У разі, якщо через 6 міс. відзначається значне зменшення або нормалізація розмірів щитовидної залози, рекомендується продовжити прийом препаратов йоду в профілактичній дозі (наприклад, 'Калію йодид 200 Берлін-Хемі' по 1/2-1 табл. в день) з метою запобігання рецидиву зоба.

  6.4. Якщо на фоні прийому препаратів йоду протягом 6 місяців не сталося нормалізаціі розмірів щитовидної залози, то показане застосування левотироксину (наприклад 'L-тироксину Берлін-Хемі') в дозах 2,6-3 мкг /кг маси тіла на добу або Його комбінації з 100-150 мкг йоду на день. Адекватна доза тироксину підбирається в відповідно до рівня ТТГ. Після нормалізації розмірів щитовидної залози за данним УЗД, що проводиться кожні 6 місяців, рекомендується перехід на тривалий пріем профілактичних доз йоду.

  Номограма для обчислення площі поверхні тіла по висоті і вазі
  (за Графорду, Террі і Рурку - від FANCONI. G. u. WALGREN A.: Lehrbuch der Padiatrie, 3 Aufl. Basel, Schwabe, 1954).

  Джерело: http://medolina.ru /


  Народні методи лікування

  Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

  Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

  2020-04-09 04:38:01

  Морквяний сік: і смачно, і корисно

  Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

  2020-04-08 22:54:35

  Як я вилікувала дифузний зоб

  Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

  2020-04-09 05:59:55

  Цистит. Хіба це справа житейська?

  Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

  2020-04-09 04:44:02

  Лікування астми народними засобами

  Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

  2020-04-09 05:12:46

  Секрет обліпихової олії

  Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

  2020-04-09 00:26:08

  Мазь від екземи виявилася ефективною

  Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

  2020-04-09 04:46:30

  Як позбавитися від високого тиску?

  Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

  2020-04-09 05:29:30

  Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

  Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

  2020-04-09 04:56:29

  Готуйте «сани» влітку

  Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

  2020-04-09 04:41:12

  Медицина

  Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

  Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

  2020-04-09 06:36:46

  У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

  У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

  2020-04-09 04:03:57

  Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

  Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

  2020-04-09 03:37:52

  Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

  Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

  2020-04-09 04:14:40

  Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

  Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

  2020-04-09 05:55:47

  Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

  Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

  2020-04-09 03:53:52

  Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

  Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

  2020-04-09 04:20:58

  Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

  Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

  2020-04-09 03:59:10

  Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

  Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

  2020-04-09 04:08:40

  Середньовічні отрути і ліки

  Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

  2020-04-09 03:43:15