Сечокам'яна хвороба

Данная інформація призначена для фахівців у галузі охорони здоров'я та фармацевтики. Пацієнти не повинні використовувати цю інформацію в якості медичних рад чи рекомендацій. N

Сечокам'яна хвороба

Ільїна Наталія Вікторівна
Врач-терапевт вищої категорії, науковий консультант компанії 'Фізомед'

Сечокам'яна хвороба відома з глибокої давнини. Сечові камені находілі у єгипетських мумій людей, померлих і похованих ще до нашої ери. За последнее час намітився явний зростання даної патології у всіх регіонах світу. За мненію багатьох провідних фахівців, тенденція збережеться і надалі. Цьому способствует погіршення екологічної обстановки на планеті, нераціональне пітаніе, погані соціально-економічні умови. На підставі вищезгаданого учение відносять цю недугу до хвороб цивілізації. Про захворювання, методи діагностікі і способи лікування розповідає лікар-терапевт вищої категорії, научний консультант компанії 'Фізомед' Наталія Вікторівна ІЛЬЇНА.

За даними різних авторів, сечокам'яна хвороба зустрічається не менее ніж в 1-3% населення, причому найбільш часто їй страждають люди трудоспособного віку. Чоловіки і жінки хворіють приблизно в однакових соотношеніях.

Кількість каменів у сечових шляхах може бути різним - від одного до декількох сотень. Розміри їх також варіюють від просяного зерна до 10-12 см в діаметрі. Описані спостереження, коли маса каменю досягала 2,5 кг.

Єдиної прийнятої концепції етіології та патогенезу хвороби не существует. Сечокам'яна хвороба є многопрічінним захворюванням. При определенних умовах, що створилися в організмі, каменеутворення може викликати одін, рідше - кілька чинників. Перелічимо основні. Давно доведено, що одним з головних факторів є високий вміст мінеральних солей у питній воде. Тому це захворювання найбільш часто зустрічається в регіонах, де вода более жорстка.

Сечові камені утворюються в сечових шляхах: в чашечці, балії, мочевом міхурі. Таким чином, порушення відтоку сечі є найважливішим етіологіческім моментом в процесі утворення конкременту.

Доведено, що нестача вітаміну А призводить до утворення каменів в сечовидільної системи.

Ще однією важливою причиною є місцева інфекція сечових путей. Причому специфічного мікроба не існує, будь-яка інфекція може прівесті до сечокам'яної хвороби. Ось чому так важливо вчасно і адекватно лечіть запальний процес у нирках і сечовивідних шляхах. Обов'язково проводіть це лікування з урахуванням результатів аналізів сечі, бактеріальних посівів і чутливості збудника до антибіотиків.

Часто до виникнення цього захворювання призводять ендокринні заболеванія, різні порушення обміну.

Крім цього, причиною можуть бути травми нирок , кісток; способствуют утворення каменів і деякі лікарські препарати.

Клінічні симптоми захворювання багато в чому залежать від локалізації камня в сечових шляхах. Тому, перш ніж описати симптоми, необхідно представіть анатомію сечостатевої системи.

Сечовидільна система включає нирки, сечоводи, сечовий пузирь і сечівник.

Нирки є парним органом і розташовані в поперековій області. NОні лежать з боків хребта на рівні 1-го і 2-го поперекових хребців. NПравая нирка звичайно на кілька сантиметрів нижче лівої.

Нирки мають форму великого бобу. Поверхня їх гладка, темно-коричного кольору, зовнішній край опуклий, внутрішній - увігнутий. В області внутрішня краю розташовані ворота, в які входять ниркова вена, ниркова артерія, нерви, лімфатичні судини і сечовід. Кровоносна система нирок развіта дуже сильно. Ниркова артерія має вигляд могутнього дерева.

Зовні нирка покрита фіброзної оболонкою, над нею розташований жіровой шар, а спереду і ззаду нирка покрита фасцією.

Ниркова тканина на розрізі складається з двох шарів: зовнішнього - коркового і внутрішнього - мозкового. Корковий шар містить ниркові тільця і подразделяется на часточки.

Мозговий шар складається з збірних канальців і ділиться на образованія, звані пірамідами. Підстави пірамід звернені до зовнішньої поверхності нирки, а її верхівки-к синус. Верхівки кількох пірамід, як правіло, з'єднуються в освіти, звані сосочками. Кожен сосочок пронізан отворами збірних протоків, що відкриваються в малі чашечки. NНесколько чашечок об'єднуються в 2-3 великі чашечки, які у свою чергу переходят в балію. Ниркова балія продовжується в сечовід.

Основний структурною одиницею нирок є нефрон, що складається з почечного бичка, звивистих канальців і петлі Генлі. Кожна нирка містить до 2 млн нефронів.

Фізіологія нирки дуже складна і до кінця не вивчена. Основний задачей нирок є виділення з організму відпрацьованих продуктів білкового обмена, включаючи азотисті речовини.

Щоб виділити до 1,5 л сечі на добу, ниркам доводиться профільтровать до 100 л крові. Інтенсивність кровотоку в нирці настільки велика, що почті в 20 разів перевищує інтенсивність кровообігу будь-якого органу. Нирки пропускают через себе кожні 7 хв. весь об'єм крові.

Повернімося до клінічних симптомів сечокам'яної хвороби. Прояви болезні багато в чому залежать від місцезнаходження каменя, але за будь-якої локалізації могут бути болі в попереку і патологічні зміни в сечі. Якщо камінь расположен в чашечці, то болю з'являються тільки при зміщенні каменю до шийки чашечкі, коли відбувається підвищення внутрічашечного тиску. Як тільки нарушеніе відтоку ліквідується, больовий синдром відразу ж стихає. При знаходженні камня в балії нирки болю відсутні. Зсув каменя в сечовід може прівесті до розвитку ниркової коліки - головному прояву сечокам'яної хвороби (при каменях нирок вона спостерігається у 50% хворих, а при каменях мочетоніков - у 95-98%). Гостре порушення відтоку сечі, обумовлене закупоркою сечоводу, пріводіт до розтягування балії і капсули нирки, що викликає сильну біль, которая від попереку по ходу сечоводів іррадіює в пахову область і статеві органи. Напад коліки виникає, як правило, раптово, без видимих причин; іногда провокують роль відіграють фізичне навантаження, тряска при їзді на велосіпеде чи мотоциклі по нерівній дорозі і ін Болі настільки інтенсивні, что змушують хворого метатися в пошуках пози, що дозволяє їх зменшити. NПаціент, що переніс ниркову коліки, протягом багатьох років пам'ятає цю мучітельную біль і панічно боїться її повторення. Типовим проявом нападу является і порушення сечовипускання, що виявляється частими болючими позивамі. Ниркова колька може супроводжуватися ознобом, лихоманкою, прискоренням СОЕ, лейкоцитозом та гематурією. Нерідко вона протікає з сімтомокомплексом острого живота, що вимагає проведення диференційно-діагностичного пошуку. N

Діагностика сечокам'яної хвороби тільки на підставі клінічних сімптомов неможлива. Точний діагноз встановлюється після проведення рентгенологіческіх та ультразвукових методів обстеження. Рентгеноконтрастні камні (оксалатних і фосфатні) добре видно на оглядових знімках. Уратних, белковие, цістеіновие і ксантинових камені невиразних на оглядовому знімку і поетому називаються рентгенонегатівнимі.

Часто діагноз стає ясним після ультразвукового дослідження почек. При сонографії можливо виявлення як рентгенопозітівних, так і рентгенонегатівних конкрементів. Ультразвукове виявлення коралловідного каменю обично не буває важким. При сонографії він виглядає як ехогенності структур, заполняющая повністю всю чашково-мискової систему нирки.

Ультразвукове та рентгенологічне дослідження є взаімодополняющімі методами і в неясних випадках повинні проводитися паралельно.

Лікування уролітіазу найчастіше буває комплексним: медікаментозное, оперативне, інструментальне, фізіотерапевтичне, санаторно-курортне, дієтичне. Правда, в останні роки лікарі, як правило, пересталі рекомендувати строгі дієти. До препаратів, які використовуються при всех формах сечокам'яної хвороби, відносять ангиопротектори, антиагреганти, протівовоспалітельние, сечогінні, спазмолітики, рослинні препарати. Крім етого, федеральний галузевий стандарт стосовно сечокам'яної хвороби включає вітаміни группи В, Е і К, протигістамінні та седативні засоби. Тільки високий профессіоналізм лікаря і ясне уявлення про стадії хвороби дозволить вибрати правільную терапевтичну тактику і уникнути поліпрагмазії, що веде до високої стоімості курсового лікування і появи небажаних і небезпечних ускладнень.

У разі виявлення уратних каменів проводять корекцію порушень пурінового обміну і призначають літолітичну кошти. Для цього використовують препарати, що зменшують освіта сечової кислоти, стимулюють її виведення, і цитратних суміші, що підвищують рН сечі. Найяскравішим представником першої групи ЛС є алопуринол, що володіє здатністю інгібувати фермент ксантіноксідазу і зменшувати освіта уратів у сироватці крові, запобігаючи іх відкладення в нирках. Бензобромарон має виражену урикозуричних действіе, обумовлене головним чином гальмуванням всмоктування сечової кислоти в проксімальних ниркових канальцях і збільшенням її виділення нирками. З метою літоліза ниркових конкрементів, що складаються з уратів, призначають цитратних суміші (блемарен, Ураліт), використання яких нерідко виявляється успішним. Відносно ж другіх видів каменів камнерастворяющіе препарати використовувати практично нецелесообразно.

Лікування нападу ниркової коліки спрямоване на усунення рефлекторного спазму гладкої мускулатури ниркової балії і сечоводу, купірованіе больового синдрому. У цих цілях використовуються теплові процедури, анальгетікі (перед їх призначенням необхідно виключити наявність іншої патології і ускладнень сечокам'яної хвороби, наприклад пієлонефрит) і спазмолітики. NТрадіціонно як останніх застосовують м-холіноблокатори (атропін, платіфіллін, метацин) та препарати міотропної дії (дротаверину гідрохлорід). Часто їх призначають у комбінації з анальгетиком метамізолу і вводят парентеральний. При відсутності ефекту використовують опіоїдні анальгетики (перевага віддається препаратам, що надає спазмолітичну дію на мочеточнікі, - промедол і омнопон). При неефективності консервативної терапії для відновлення пасажу сечі проводять катетеризацію сечоводу й ендоскопіческое видалення каменя або оперативне лікування.

При інфекційно-запальних процесах в сечовидільної сістеме обов'язково призначення антибіотиків після бактеріологічного ісследованія сечі та виявлення чутливості виділеного збудника до конкретному препарату. Курси антибактеріальної терапії без проведення даних методік часто виявляються зовсім марними і призводять до розвитку дісбіотіческіх наслідків і стійкого зниження імунітету.

Надалі пацієнтові бажано призначити лікарські засоби растітельного походження. Частіше використовують збори, компоненти яких підбирають с урахуванням фармакологічних ефектів. Застосовують лікарські рослини, обладающіе сечогінним, протизапальним, антисептичною дією, а також способствующіе виведенню каменів невеликих розмірів або піску. Діуретичний еффект ялівцю, петрушки, листя берези, польового хвоща обумовлений налічіем в них ефірних олій, сапонінів, силікатів. Присутність танінів і арбутіна в мучниці, груші і листі брусниці забезпечує протівовоспалітельное дію. Ромашка і підлога-полу, що містять фітонциди, обладают антисептичними властивостями, а шипшина, волошка, марена фарбувальна і крапіва дводомна, завдяки виведенню солей і сечової кислоти, - літолітіческімі. Тривалість курсової терапії строго індивідуальна. Критерії еффектівності обов'язково оцінюються адекватними методами контролю.

На бальнеологічні курорти слід направляти тільки тих больних, у яких розміри і форма каменів не перешкоджають нормальному пасажу мочі, а також хворих через 1,5-2 місяці після видалення каменів оперативними або консерватівним шляхом.

До 1980 р. пріоритетним методом лікування нефролітіазу було оператівное видалення каменя. Висока травматичність і низька ефективність, большой відсоток рецидивів послужили спонукальним мотивом до пошуку принципово нових підходів до вирішення цієї проблеми.

З 1980 р. в Німеччині (а з 1987 р. і в Росії) став застосовуватися прінціпіально новий метод лікування сечокам'яної хвороби - дистанційна ударно-хвильова літотрипсія. На сьогоднішній день метод став провідним у лікуванні етой категорії хворих і застосовується в 80-90% пацієнтів. Відкриті хірургічні операціі становлять лише 10-15%.

Подальшому прогресу лікування уролітіазу послужило впровадження в практіку малоінвазивних ендоскопічних методів.

В останні три роки в Росії став широко застосовуватися новий неінвазівний метод лікування сечокам'яної хвороби, розроблений російської компаніей 'Фізомед'. Суть методу полягає в застосуванні для руйнування каменів спеціальним чином обробленого парафіну. Унікальна технологічна обробка позволіла значно посилити і повністю реалізувати його здатність позитивно вліять на сечовидільну систему. Пластини з цієї речовини накладаються на тело в області бруньок на тривалий час (від декількох місяців до року і более). У результаті постійного лікувального впливу зростає функціональна способность нирок, поліпшується уродинаміки, купіруються прояви запального процесса. Камінь під впливом парафінових вкладишів поступово руйнується і в вигляді піску виділяється з сечею. Відсутність шкідливого впливу на організм человека у поєднанні з максимальним лікувальним ефектом дозволяє застосовувати метод без будь-яких обмежень, а можливість його застосування в амбулаторних умовах позволяет значно розширити арсенал урологів поліклінік.

Урологія нинішнього тисячоліття безсумнівно буде носити профілактіческій характер і спиратися на методи попередження і раннього виявленія захворювань. Поява нових технологій в лікуванні сечокам'яної хвороби позволяет відзначити тенденції, які будуть домінувати і в наступні роки. NІх основну спрямованість, за словами голови Російської громади урологів акад. РАМН Н.А. Лопаткіна, можна визначити формулою: 'Досягнення максимального результата при мінімальній інвазії та вартості процедури'.

Стаття опублікована в журналі Фармацевтіческій вісник


Народні методи лікування

Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

2020-03-30 11:13:47

Морквяний сік: і смачно, і корисно

Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

2020-03-30 10:51:22

Як я вилікувала дифузний зоб

Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

2020-03-30 15:36:36

Цистит. Хіба це справа житейська?

Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

2020-03-30 18:03:49

Лікування астми народними засобами

Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

2020-03-30 16:17:55

Секрет обліпихової олії

Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

2020-03-30 02:15:32

Мазь від екземи виявилася ефективною

Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

2020-03-29 20:48:50

Як позбавитися від високого тиску?

Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

2020-03-30 12:06:14

Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

2020-03-28 08:46:11

Готуйте «сани» влітку

Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

2020-03-30 11:16:02

Медицина

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

2020-03-30 00:40:59

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

2020-03-28 13:56:06

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

2020-03-29 01:46:03

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

2020-03-30 14:23:47

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

2020-03-29 12:07:06

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

2020-03-29 10:27:25

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

2020-03-27 17:44:50

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

2020-03-29 10:29:33

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

2020-03-29 17:31:09

Середньовічні отрути і ліки

Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

2020-03-30 12:17:12