Вказівки з діагностики та лікування гастроезофагального рефлюксу у немовлят (дітей 1 року життя) і дітей старшого віку

Данная інформація призначена для фахівців у галузі охорони здоров'я та фармацевтики. Пацієнти не повинні використовувати цю інформацію в якості медичних рад чи рекомендацій. N

Вказівки з діагностики та лікування гастроезофагального рефлюкса у немовлят (дітей 1 року життя) і дітей старшого віку

Rudolph, Colin D. MD, PhD; Mazur, Lynnette J. MD; Liptak, Gregory S. MD; Baker, RobertD.MD, PhD; Boyle, John T. MD; Colletti, Richard B. MD; Gerson, William T. MD; Werlin, Steven L. MD

(Скорочений переклад)

гастроезофагального рефлюкс (ГЕР) - занедбаність вмісту шлунку в стравохід. Під гастроезофагальной рефлюксною хворобою (ГЕРХ) розуміють симптом або ускладнення ГЕР. Дані стану - часта проблема з якою стикається як лікар загальної практікі так і фахівець. Клінічні прояви ГЕРХ у дітей включають блювоту, плохую надбавку ваги, дисфагію, абдомінальні та подгрудінную біль, езофагіт і респіраторние розлади.

Комітет з вироблення рекомендацій щодо ГЕР Північноамериканського общества Педіатричної гастроентерології та травлення сформулював клініческіе рекомендації з ведення хворих з ГЕР. Комітет з ГЕР складався з педіатров первинної ланки, двох клінічних епідеміологів, і п'ятьох педіатров-гастроентерологів, завданням яких була інтеграція даних медичної літератури і думки експертів.

Цей документ являє собою офіційні рекомендації Північноамериканської ассоціаціі педіатричної гастроентерології та травлення з діагностики і леченію ГЕР у немовлят і дітей.

РЕЗЮМЕ

Ці практичні клінічні рекомендації були розроблені, щоб допомогти медіцінскім працівникам і спеціалістам в діагностиці та лікуванню ГЕР у дітей до 1 года та старшого віку. Рекомендації розроблені на підставі інтеграції данних літератури і думки експертів. Ці рекомендації не стосуються спостереження і леченія новонароджених віці менше 7 годин, недоношених дітей і дітей з неврологіческімі розладами і анатомічними дефектами верхніх відділів желудочно-кишкового тракту. Ці рекомендації носять характер загальних вказівок і не должни розглядатися як стандарт лікування хворих з цим станом.

Діагностичні аспекти

Анамнез та фізикальне дослідження
У більшості дітей до 1 року з блювотою і більше старших дітей зі зригування і ізжогой даних анамнезу та фізикального дослідження виявляється достатньо, Щоб достовірно діагностувати ГЕР, розпізнати ускладнення і почати лікування.

Дослідження верхніх відділів шлунково-кишкового тракту .
Ісследованіе верхніх відділів шлунково-кишкового тракту не чутливі і не специфічно для діагностікі ГЕР, але корисно для визначення наявності анатомічних аномалій, такіх як пілоростеноз, мальротація і кільцевидна підшлункова залоза, у ребенка з синдромом блювання, а так ж грижа діафрагми і езофагальная стриктура у детей старшого віку.

Моніторинг pH стравоходу.
Моніторінг pH стравоходу валіде і підходить для відстеження кислотного рефлюксу. NМоніторінг рН стравоходу важливий для діагностики патологічного кислотного рефлюксу. NС допомогою цієї методики можна визначити тимчасову кореляцію між кислотним рефлюксом і часто зустрічаються симптомами. Можливо визначити адекватність терапіі у пацієнтів, які не піддаються лікуванню медикаментами пригнічують кіслотообразованіе. Дані моніторингу pH стравоходу можуть бути нормальними у некоторих пацієнтів з ГЕРХ, особливо з респіраторними ускладненнями.

Ендоскопія і біопсія.
Ендоскопія з біопсією можуть допомогти визначити наявність і вираженість езофагіту, стріктур і стравоходу Баррета, а так само як і виключити інші захворювання, такі Як хвороба Крона, еозинофільний або інфекційний езофагіт. Нормальний вигляд піщевода при ендоскопії не виключає гістопатологічного зміни характерні для езофагіту. З іншого боку невеликі зміни виду слизової оболонки, такіе як еритема і блідість можуть спостерігатися й під час відсутності езофагіту. NБіопсія стравоходу рекомендується для визначення гістологічних змін характерних для езофагіту і для виключення причин езофагіту не пов'язаних з ГЕР. N

Емпірична терапія.
Ограніченная в часі пробна терапія корисна для виявлення ГЕР, як расстройства що викликає певні симптоми.

Варіанти терапії
Ізмененіе в дієті у дітей у віці до 1 року.
Полезно застосування 1-2 тижневого переходу на гіпоааллергенние суміші у дітей з рвотой. Засоби що сприяють загущення молока не зменшують кількість рефлюксов, але знижують частоту епізодів блювоти.

Зміна положення тіла дитини.
Моніторінг рН показав, що кількість ГЕР значно менше у дітей в позиції пронаціі, ніж супінації. Однак позиція пронація пов'язана з високим ризиком сіндрома раптової смерті дітей (СВСД). У дітей у віці до 12 місяців з ГЕРБ, угроза СВСД зазвичай переважує потенційну користь сну в пронірованном положеніі. Тому зазвичай рекомендується сон в не пронірованном положенні. NСупінірованое положення знижує ризик СВСД. У тому випадку, якщо все ж таки необхідно назначіть сон у пронірованном положенні, необхідно застерегти батьків від мягкой підстилки, яка збільшує ризик СВСД у дітей сплячих в цьому положенні. N

Зміна положення тіла у дітей та підлітків.
У дітей старших 1 року рекомендується під час сну становище на лівому боці з пріподнятой головою щодо ліжка

Зміна способу життя у дітей та підлітків.
Детям і підліткам страждають ГЕРБ рекомендується уникати кофеїну, шоколаду та пряной їжі, яка збільшує прояви цього захворювання. Ожиріння, употребленіе тютюну та алкоголю так само асоційовані з ГЕР. У точності не ізвестно, приносять чи зміни способу життя додаткову користь пацієнтам получающім фармакотерапію.

Терапія гнітюча кислотоутворення.
Прімененіе антагоністів Н-2 рецепторів гістаміну полегшує клінічні проявленія захворювання і сприяє відновленню слизової оболонки піщевода. Інгібітори протонної помпи - найбільш ефективні лікарські средства пригнічують кислотоутворення і призводять до репарації стравоходу. NДлітельная терапія антацидами не рекомендується так як інгібітори протонної помпи та блокатори Н2 рецепторів гістаміну - більш ефективна і безпечна альтернатіва.

Терапія прокінетиків.
Цісапрід (Cisapride) застосовується в США з обмеженнями. Цісапрід знижує частоту сімптомов, включаючи блювоту і зригування. Тим не менше, внаслідок серйозних кардіальних розладів, таких як аритмії, пацієнти підлягають лікуванню цісапрідом повинні ретельно відбиратися і згодом спостерігатися. Слід правільно дозувати цісапрід (0.2 мг /кг 4 рази на день) і уникати призначення несовместімих медикаментів. Інші прокінетиків не ефективні при лікуванні ГЕРХ у детей.

Хірургічне лікування.
Хірургіческое лікування дає гарні результати. Потенційний ризик, користь і стоімость тривалої медикаментозної терапії в порівнянні фундоаплікаціей ізучена недостатньо.

Тактика діагностики та ведення грудних дітей та дітей з підозрою на ГЕРХ
Подход до діагностики та лікування дітей і немовлят у яких ми підозрюємо ГЕРБ завісіт від наявної симптоматики. Нижче підсумовані перелік висновків і рекомендацій заснованих на наукових дослідженнях та клінічному досвіді. У тих случаях, якщо не проводилося рандомізірованих досліджень, рекомендації базіруются на погодженому думці комітету експертів з ГЕР.

Дитина з рецидивуючої блювотою.
У дитини з повторною блювотою, при ретельному зборі анамнезу, физикальном ісследованіі з акцентом на наявність тривожних симптомів, можливе встановлення діагноза неускладненого ГЕР так звані «щасливі плевуни» ('happy spitter'). NГастроінтестінальное обстеження верхніх відділів шлунково-кишкового тракту не обов'язково, якщо немає очевідних симптомів шлунково-кишкової непрохідності. Інші діагностичні тести можуть бути показані в тому випадку, якщо відзначається поганий набір ваги, періодіческій крик, збудливість, порушення сну при харчуванні і диханні. У дітей з неосложненним ГЕР рекомендується просвітницька та роз'яснювальна робота серед родітелей. Зазвичай ніяких інших втручань не потрібно. Застосування більш густой їжі і пробне застосування гіпоалергенних сумішей альтернативні методи леченія. Якщо не спостерігається поліпшення або відзначається погіршення то в 18 - 24 месяцев життя-необхідно повторне обстеження для виключення ускладненого ГЕР. NОбично необхідна зібрав верхніх відділів шлунково-кишкового тракту та консультація педіатра гастроентеролога.

Діти з рецидивуючої блювотою погано набирають вагу
У дітей зі блювотою і поганий надбавкою ваги необхідно провести розрахунок калоража і проверіть як дитина ковтає їжу. Якщо дитина погано набирає вагу, незважаючи на адекватний калораж, необхідно провести додаткові дослідження. Такі ісследованія включають: розгорнутий аналіз крові, електроліти, бікарбонати, азот мочі, креатинін, аланіновую амінотрансфераз, аміак, глюкозу, аналіз сечі, кетони в сечі, продукти розпаду і звичайні скринінг-тести для новонародженого. NТак ж показано скопічну дослідження верхніх відділів шлунково-кишкового тракту. Терапевтичні меропріятія включають призначення більш густих сумішей для вигодовування, підвищення калорійності раціону, медикаменти знижують кислотність шлункового соку, прокінетікі, і в окремих випадках пронірованое положення тіла. Подальші меропріятія включають ендоскопію з біопсією, госпіталізацію, зондове годування і редко хірургічне лікування. Потрібне ретельне спостереження за збільшенням маси тела.

Дитина з рецидивуючої блювотою і підвищеною збудливістю
Нормальний немовля виявляє занепокоєння або плаче приблизно 2 години на день, что може бути визнано надлишковим деякими батьками. Для того щоб определіться наскільки дійсно дитина гнівається та погано спить може понадобіться ведення щоденника. У тому випадку, якщо дитина рве, всі інші прічіни блювоти повинні бути виключені.

Експерти вважають, що можуть бути рекомендовані два стратегії діагностики та леченія. Емпіричне лікування поєднанням або послідовним призначенням гіпоалергенной суміші та препаратів знижують кислотоутворення на строк протягом 2 тижнів. У тому випадку, якщо не відзначається поліпшення, необхідно проведення моніторінга рН стравоходу або ендоскопія з біопсією верхніх відділів шлунково-кишкового тракту. Дані методи дослідження допомагають встановити адекватність терапії, а при біопсії виясняется наявність езофагіту. У тому випадку, якщо поліпшення відсутній, а результати перерахованих досліджень нормальні, слід думати, що ці сімптоми не пов'язані з ГЕР. Тим не менш дослідження повинні починатися з моніторінга рН, для того щоб встановити наскільки епізоди дратівливості і нарушенія сну пов'язані з ГЕР.

Дитина старшого віку і підліток з повторною блювотою і зригування
Браузер тому випадку, якщо здоровий у всіх інших відносинах дитина у віці старше 2 страждає повторної блювотою і регургітацією, рекомендується проведення скопіі верхніх відділів шлунково-кишкового тракту, ендоскопія, біопсія і призначення прокінетиків.

Печія у дітей та підлітків
Для лікування печії у дітей та підлітків необхідно змінити їхній спосіб життя соответствующім чином. Призначити інгібітори протонної помпи або блокатори Н2 рецепторов гістаміну на 2-4 тижні. Якщо симптоми персистують або рецидивують, ребенок повинен бути направлений до педіатра-гастроентеролога для ендоскопії верхніх відділів шлунково-кишкового тракту, а в деяких випадках для проведення довготривалої терапіі.

езофагіти
У дітей з езофагітом лікування починається з зміни способу життя, призначення інгібіторов протонної помпи або блокаторів Н2 - рецепторів гістаміну. У паціентов тільки з гістологічними проявами езофагіту ефективність терапії контроліруется за вираженістю симптомів захворювання. Повторна ендоскопія рекомендуется, щоб переконатися в одужанні.

дисфагія або одінофагія
У дітей з дисфагією (утрудненнями проковтування) або одінофагіей (болями при глотаніі) рекомендується дослідження стравоходу з барієм. Якщо при попередньому ісследованіі передбачається наявність езофагіту, початок обстеження може предполагать ендоскопію верхніх відділів шлунково-кишкового тракту. Лікування до попереднього подтвержденія діагнозу при обстеженні не рекомендується. Дітям, які отказиваются від їжі, незважаючи на те, що цьому може бути багато пояснень, рекомендуется пробне лікування ГЕР. Особливо в тому випадку, якщо є інші сімптоми або ознаки вказують на наявність ГЕР рекомендується проведення кратковременного курсу відповідного медикаментозного лікування.
Апное або очевидні загрозливі для життя стани (АУЖ)

У пацієнтів з АУЖ часто спостерігається регургітація і блювота. У той же час ісследованія не показали кореляції між підкислення стравоходу, апное або брадікардіей. Відсутні рандомізовані дослідження корисності проведення моніторінга рН стравоходу і АУЖ. У пацієнтів з АУЖ у яких роль ГЕР не ясна, моніторінг рН стравоходу може все ж таки виявитися корисним для з'ясування тимчасової связі між ГЕР і АУЖ. Є дані що у дітей з АУЖ і ГЕР спостерігається значітельний клінічний ефект у тому випадку, якщо спостерігаються напади рясної рвоти і оральної регургітації під час АУЖ, а так само, якщо дані епізоди наблюдаются у Сторожа дитини і коли АУЖ супроводжується явищами обструктівного апное. Терапевтичні заходи включають призначення більш густой їжі, прокінетиків і медикаментів пригнічують кислотоутворення. NУчітивая, що консервативне лікування виявляється ефективним у більшості случаев, хірургічне лікування призначається тільки у важких випадках

Астма
У пацієнтів з симптомами астми і ГЕР, а так само у пацієнтів з повторними епізодамі регургітації, що супроводжується кашлем і хрипами, рекомендується трехмесячное енергійне лікування медикаментами що пригнічують кислотоутворення. У паціентов з астмою без симптомів ГЕР моніторинг рН стравоходу рекомендується в тому случае, якщо вони отримують полегшення від ГЕР терапії. Це так само стосується паціентов з рентгенологічно підтвердженої рецидивуючої пневмонією, нічними пріступамі астми більш ніж раз на тиждень і у пацієнтів потребують тривалого назначенія кортикостероїдів per os, що приймають високі дози інгаляційних стероідов, що одержують більше двох разів на рік курси оральних кортикостероїдів або в тех випадках, коли астма не поступається терапії. Якщо рН стравоходу показує стойкое закислення стравоходу, рекомендується пробний курс медикаментозного лікування ГЕР.

Рецидивуючі пневмонії
ГЕР може викликати повторні пневмонії навіть у тому випадку, якщо відсутні явленія езофагіту і при нормальних показниках моніторингу рН. В даний час імеется недостатньо даних, щоб рекомендувати єдині підходи до діагностики і леченію рецидивуючих пневмоній. Діагностика повинна включати бронхоскопію гібкім бронхоскопом, лаваж легень з визначенням ліпід-містять макрофагів, клеточную сцинтиграфію, визначення стану захисних механізмів дихальних путей під час ковтання.

Верхні дихальні шляхи.
Сухость, хронічний кашель, стрідор і відчуття грудки в горлі може бути пов'язано с ГЕР у дітей. В даний час недостатньо даних щоб запропонувати рекомендаціі з діагностики та лікування.

Від перекладача:
Несмотря на те, що на нашому сайті розміщені матеріали щодо гастроезофагальной рефлюксной хвороби, ми сподіваємося, що допитливому читачеві було інтересноно познайомитися з підходами американських колег педіатров-гастроентерологів до цього питання.

Джерело: http://medolina.ru/


Народні методи лікування

Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

2020-03-30 11:13:47

Морквяний сік: і смачно, і корисно

Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

2020-03-30 10:51:22

Як я вилікувала дифузний зоб

Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

2020-03-30 15:36:36

Цистит. Хіба це справа житейська?

Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

2020-03-30 18:03:49

Лікування астми народними засобами

Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

2020-03-30 16:17:55

Секрет обліпихової олії

Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

2020-03-30 02:15:32

Мазь від екземи виявилася ефективною

Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

2020-03-29 20:48:50

Як позбавитися від високого тиску?

Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

2020-03-30 12:06:14

Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

2020-03-28 08:46:11

Готуйте «сани» влітку

Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

2020-03-30 11:16:02

Медицина

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

2020-03-30 00:40:59

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

2020-03-28 13:56:06

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

2020-03-29 01:46:03

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

2020-03-30 14:23:47

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

2020-03-29 12:07:06

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

2020-03-29 10:27:25

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

2020-03-27 17:44:50

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

2020-03-29 10:29:33

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

2020-03-29 17:31:09

Середньовічні отрути і ліки

Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

2020-03-30 12:17:12