Ультразвукова діагностика щитовидної залози

Данная інформація призначена для фахівців у галузі охорони здоров'я та фармацевтики. Пацієнти не повинні використовувати цю інформацію в якості медичних рад чи рекомендацій. N

Ультразвукова діагностика щитовидної залози

Л. І. Сметаніна
Заслуженний лікар РРФСР, НДІ діагностики та хірургії МЗ РФ, Москва

Сьогодні практично всі поліклініки і лікарні оснащені сучасними пріборамі ультразвукової діагностики, але навіть у Москві небагато фахівці владеют повною мірою УЗ-діагностикою щитовидної залози. Мета даної статті -спроба сформулювати її завдання, уточнити можливості методу і допомогти правільно інтерпретувати ультразвукову картину.

 Рак лівої частки щитовидної залози з загрудинної розташуванням  Рак лівої частки щитовидної залози з загрудинної розташуванням

Малюнок 1. Рак лівої частки щитовидної залози з загрудинної розташуванням

УЗД щитовидної залози дає можливість отримати повне зображення щитовидної желези, в результаті чого ми маємо об'єктивну інформацію про топографію, пріжізненном макроморфологіческом будові як самої залози , так і виявлених у ней патологічних утворень.

Структура щитовидної залози може мати дифузні і локальні зміни.

Локальні зміни найчастіше представлені вузловими утвореннями. NУльтразвуковой метод дає воістину безцінну інформацію про наявність вузлів та їх структуре в стадії, коли ніяких клінічних змін ще немає. Нерідко хворі обращаются зі скаргою на збільшення шийних лімфовузлів неясної етіології. NВикористання радіонуклідної сцинтиграфії як додатковий метод для виявленія злоякісного процесу не дає ніякої інформації. На сцінтіграмме получается зображення нормальної щитовидної залози без будь-яких ознак нарушенія розподілу радіофармпрепаратів в тиреоїдної тканини. Використання ж УЗІ в багатьох випадках дає можливість здійснити диференціальну діагностику доброкачественних і злоякісних уражень щитовидної залози. Аналіз накопленних даних показує, що найбільш частими ультразвуковими ознаками злокачественності є гіпоехогенность вузла, нерівність контурів, дифузна неоднородность і нерідко наявність кальцинатів. (При поєднанні декількох таких прізнаков в одного хворого ймовірність злоякісного процесу зростає.) NПрі цьому розмір вузла може бути від 0,5 до декількох сантиметрів. Найбільш часто гіпоехогенний вузол виявляється при папілярної, медулярної і анаплазірованном раку щитовидної залози.

У лівій частці щитовидної залози - аденома, в правій - рак  У лівій частці щитовидної залози - аденома, в правій - рак

Малюнок 2. У лівій частці щитовидної залози - аденома, в правій - рак

УЗД інформативно щодо контролю за результатами лікування і діагностики рецідівов раку. Рецидив в області віддаленої частки має ті ж якісними характерістікамі, а саме ознакою зниженою ехогеннності, як і при первинному пораженіі.

З дифузних уражень найчастіше зустрічається хронічний аутоімунний тіреоідіт. До ери УЗД діагностика хронічних тиреоїдит була вкрай затруднена, і хворі часто не отримували необхідної допомоги. Для цієї групи заболеваній характерно, як правило, збільшення органу (ширини і товщини, а также розширення перешийка). За рахунок цього залоза здобуває округло-згладжений від. Типовими ультразвуковими ознаками є, по-перше, різна ступінь сніженія ехогенності від злегка гіпоехогенного до ехонегатівного, по-друге, діффузная неоднорідність, що розповсюджується по всій залозі, - від дрібнозернистої до грубою.

Слід відзначити типові ультразвукові варіанти хронічного аутоімунного тіреоідіта:

1. Дифузійна форма, коли є збільшена заліза звичайної форми, з четкімі контурами та ультразвуковими ознаками, характерними для хронічного тіреоідіта .

2. дифузно-вузлова форма, коли визначається вузол або вузли різного Вільно на тлі дифузних змін всієї залози. Вузол (вузли) нечітко відмежований, внутрішня його структура така ж, як і навколишнього тиреоїдної тканини. У завісімості від розміру вузла форма залози може бути змінена.

3. На тлі хронічного аутоімунного тиреоїдиту визначаються вузли разлічной ехогенності і структури.

Хронічний аутоімунний тиреоїдит - дифузна форма

Малюнок 3. Хронічний аутоімунний тиреоїдит - дифузна форма

Хронічний аутоімунний тиреоїдит - вогнищева форма

Малюнок 4. Хронічний аутоімунний тиреоїдит - вогнищева форма

Особливе значення має диференціальний діагноз хронічного аутоімунного тіреоідіта і багатовузлового зобу, так як в останньому випадку показано хірургіческое лікування, а при хронічному аутоімунному тиреоїдиті лікування начінают з консервативною гормонотерапії.

Таким чином, за наявності ультразвукової апаратури з високою роздільною способностью, а також досвідченого фахівця, добре знайомого з патологією щітовідной залози, можлива точна діагностика різних захворювань цього жізненно важливого органу.

Стаття опублікована в журналі Лечащій Лікар


Народні методи лікування

Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

2020-08-07 13:03:54

Морквяний сік: і смачно, і корисно

Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

2020-08-07 11:38:51

Як я вилікувала дифузний зоб

Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

2020-08-07 18:23:09

Цистит. Хіба це справа житейська?

Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

2020-08-07 20:01:11

Лікування астми народними засобами

Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

2020-08-07 20:44:17

Секрет обліпихової олії

Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

2020-08-07 14:56:06

Мазь від екземи виявилася ефективною

Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

2020-08-07 11:28:51

Як позбавитися від високого тиску?

Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

2020-08-07 10:50:05

Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

2020-08-07 18:34:30

Готуйте «сани» влітку

Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

2020-08-07 18:00:09

Медицина

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

2020-08-07 18:03:30

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

2020-08-07 01:08:38

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

2020-08-07 08:58:58

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

2020-08-07 08:58:52

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

2020-08-07 08:59:01

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

2020-08-07 01:10:35

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

2020-08-07 01:08:16

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

2020-08-07 08:58:55

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

2020-08-07 05:23:46

Середньовічні отрути і ліки

Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

2020-08-07 18:31:31