Туберкулінодіагностика

Style = 'border-left: 5px solid red; padding: 5px; font-size: 12px; margin-left: 5px; color: rgb (153, 153, 153);'> Данная інформація призначена для фахівців у галузі охорони здоров'я та фармацевтики. Пацієнти не повинні використовувати цю інформацію в якості медичних рад чи рекомендацій. N

Туберкулінодіагностика

Доцент Олександр ГАВРИЛОВ.
Кафедра фтізіопульмонологіі РГМУ

Туберкулінодіагностика як специфічний діагностичний тест застосовується при масових обстеженнях населення на туберкульоз, а також у клінічній практиці для діагностики туберкульозу. Для її проведення використовується єдина внутрішньошкірна туберкулінова проба Манту з двома туберкулінових одиницями (2 ТО) очищеного туберкуліну (ППД-Л) у стандартному розведенні для внутрішньошкірного застосування.

Трохи історії

Історія розвитку методів туберкулінодіагностики починається з 1907 р., коли Пірке запропонував застосовувати туберкулін шляхом скарифікації поверхневого шару епідермісу спеціальним боріком. Є. Моро рекомендував застосовувати нашкірному туберкулінову мазь. Ф. Петрушки (1913) видозмінив пробу Пірке - скарифікацію шкіри стали виробляти оспопрівівательним ланцетом. У 1935 запропонована градуйована скаріфікаціонная проба (Грінчара - Карпилівська) в модифікації М. Шмельова. Внутрішньошкірної метод введення туберкуліну застосовується в нашій країні з 1965 р.

До препаратів туберкуліну відносяться ППД-Л АТ і Діагностикум еритроцитарний сухою. Туберкулін вперше приготував і застосував на практиці німецький учений Роберт Кох у 1890-1891 рр.. Цей препарат отримав назву 'альттуберкуліз Коха' (АТК). АТК містить домішки від середовища (пептони, гліцерин, солі і т.д.), де вирощуються мікобактерії. Наявність домішок пов'язують з можливістю виникнення неспецифічних реакцій. АТК не піддається точній стандартизації. N

У 30-50-ті роки поруч зарубіжних дослідників були виділені типи очищених туберкуліном. У СРСР очищений туберкулін був приготований у 1939 р. в Ленінградському інституті вакцин і сироваток. На початку 60-х років завершено створення вітчизняного очищеного туберкуліну та його стандартизації в туберкулінових одиницях (ТО) по відношенню до міжнародного стандарту. Таким препаратом з'явився білковий дериват М. Лінніковой - РРD-L (Purifide Protein Derivat), що затверджений у 1963 р. в якості національного стандарту з міжнародної одиницею активності в 0,00006 мг чистого препарату. Дози туберкуліну, які відповідають міжнародним одиницям, відпрацьовані в Державний контрольному інституті ім. Л. А. Тарасевича та колективом ЦНІІТ МОЗ СРСР.

За міжнародну одиницю прийнято кількість туберкуліну, яке можна вводити без побоювання викликати у випробовуваних контингентів занадто сильні реакції і здатне виявити 80-90 проц. позитивних реакцій у спонтанно інфікованих туберкульозом осіб. Міжнародна одиниця містить 0,00002 мг чистого препарату ППД-Л і 0,000008 мг буферних солей. Еталон стандарту сухого очищеного туберкуліну зберігається в Копенгагенському державному інституті сироваток і в США. Вагове співвідношення міжнародного стандарту ППД-S і національного стандарту ППД-Л - 1:3. При цьому співвідношенні досягається еквівалент повного алергічного відповіді.

Препарати туберкуліну

У Росії випускається два види очищеного туберкуліну ППД-Л. N

Очищений туберкулін в стандартному розведенні виробляють у ампулах і флаконах у вигляді розчину, який містить 2 ТО в 0,1 мл. Для обмеження адсорбції його активної частини склом посуду додають 0,005-проц. розчин Твін-80. Стерильність забезпечується 0,01-проц. розчином хінозола. Термін придатності препарату при правильному зберіганні (в темному місці при температурі від 0 до +4 (С) - 1 рік. Препарат призначений для постачання єдиної внутрішньошкірної туберкулінової проби Манту з 2 ТО.

Сухий очищений туберкулін випускається в ампулах (50 000 ТІ). N Зберігає біологічну активність не більше 5 років при зберіганні в темному місці при температурі +4-10 (С. Його використовують для діагностики туберкульозу та туберкулінотерапіі тільки в ПТД і стаціонарах.

Незважаючи на тривалий термін застосування туберкуліну з діагностичною метою, сутність і механізм його дії залишається спірним. Туберкулін не є автентичним токсином, його не можна назвати і антигеном, так як після його введення в організмі не утворюються специфічні антитіла. Більшість дослідників бачать в ньому гаптен, тобто неповний антиген. Він здатний викликати відповідну реакцію тільки в людей, попередньо сенсибілізованих мікобактеріями туберкульозу (МБТ) або вакциною БЦЖ. У цих пацієнтів на місці внутрішньошкірного введення туберкуліну розвивається специфічна реакція уповільненого типу у вигляді інфільтрату. Патоморфологічні інфільтрат характеризується набряком всіх шарів шкіри з мононуклеарних і гістіоцитарно реакцією.

Цілі туберкулінодіагностики

щорічного обстеження за допомогою внутрішньошкірної проби Манту підлягають практично здорові діти і підлітки, починаючи з 12-місячного віку. Дітям, не щепленим у період новонародженості, проба Манту ставиться 2 рази на рік, починаючи з 6-місячного віку, до проведення дитині щеплення вакциною БЦЖ-М. Пробу ставлять на внутрішній поверхні середньої третини передпліччя. Внутрішньошкірно вводять 0,1 мл туберкуліну (2 ТО).

Цілі масової туберкулінодіагностики

1. Виявлення дітей та підлітків з підвищеним ризиком захворювання на туберкульоз:
а) первинно інфікованих;
б) інфікованих більше одного року з гиперергичеськімі реакціями;
в) інфікованих більше одного року зі збільшенням інфільтрату на 6 мм і більше.
2. Відбір контингентів, які підлягають ревакцинації проти туберкульозу.
3. Визначення епідеміологічних показників - інфікованості та її щорічного ризику.

Як оцінювати пробу Манту

Результат проби Манту оцінюють через 72 години. Починають з зовнішнього огляду місця введення туберкуліну. При цьому можна встановити відсутність реакції, гіперемію або інфільтрат. Необхідно вміти відрізняти інфільтрат від гіперемії. Для цього пальпаторно визначають товщину складки шкіри передпліччя над здоровим ділянкою, потім - на місці введення туберкуліну. При інфільтраті шкірна складка потовщена в порівнянні зі здоровим ділянкою, при гіперемії однакова. Потім прозорою безбарвною міліметровою лінійкою вимірюють і реєструють поперечний (по відношенню до осі руки) розмір інфільтрату.

Реакція вважається негативною при повній відсутності інфільтрату (гіперемії) або за наявності уколочной реакції (0-1 мм); сумнівною - при інфільтраті (папула) розміром 2 - 4 мм при тільки гіперемії будь-якого розміру без інфільтрату; позитивною - при наявності вираженого інфільтрату (папула) діаметром 5 мм і більше. Слабо позитивними вважаються реакції з розміром інфільтрату 5-9 мм в діаметрі; середньої інтенсивності - 10-14 мм; вираженими - 15-16 мм. Гиперергичеськімі у дітей та підлітків вважаються реакції з діаметром інфільтрату 17 мм і більше, у дорослих - 21 мм і більше, а також везікулонекротіческіе реакції, незалежно від розміру інфільтрату, лімфангоїт, дочірні відсіви, регіонарний лімфаденіт.

Необхідно підкреслити, що проба Манту з 2 ТО ППД-Л практично нешкідлива як для здорових дітей і підлітків, так і для осіб з різними соматичними захворюваннями. Однак перенесене захворювання може вплинути на чутливість шкіри дитини до туберкуліну, посилюючи або послаблюючи її. Це утрудняє подальшу інтерпретацію динаміки чутливості до туберкуліну і є основою для визначення переліку протипоказань.

Протипоказання для постановки туберкулінових проб: шкірні захворювання, гострі та хронічні інфекційні та соматичні захворювання в період загострення, алергічні стани, епілепсія. Проба Манту ставиться через 1 місяць після зникнення всіх клінічних симптомів або відразу після зняття карантину.

Не допускається проведення проби в тих дитячих колективах, де є карантин по дитячим інфекціям.

Профілактичні щеплення також можуть впливати на чутливість до туберкуліну. Виходячи з цього, туберкулінодіагностику необхідно планувати до проведення профілактичних щеплень проти різних інфекцій (АКДС, протівокоревая і т.д.). У випадках, коли з тих чи інших причин проба Манту проводиться не перед, а після проведення різних профілактичних щеплень, туберкулінодіагностика повинна здійснюватися не раніше ніж через 4 тижні після проведеної щеплення або через 2 тижні після постановки проби шику, а також введення гамма-глобуліну.

Таким чином, абсолютних протипоказань для постановки туберкулінової проби практично немає.

У реалізації програми масової туберкулінодіагностики ведуча роль відводиться педіатра загальної мережі.

Виявлення дітей та підлітків з підвищеним ризиком захворювання на туберкульоз

Увага педіатра до груп підвищеного ризику обумовлено тим, що серед них найбільш часто виявляються хворі на туберкульоз як при первинному обстеженні, так і при динамічному спостереженні.

Групи ризику захворювання на туберкульоз виявляють серед дітей та підлітків з позитивними реакціями, що обумовлені зараженням організму вірулентними мікобактеріями туберкульозу (МБТ). В умовах обов'язкової вакцинації та ревакцинації БЦЖ позитивні реакції на пробу Манту можуть бути наслідком як інфекційної, так і післявакцинальних алергії. Тому перш ніж приступити до вирішення питання про характер алергії, необхідно встановити наявність та розмір шкірного рубця на місці введення вакцини БЦЖ; терміни, що пройшли з моменту вакцинації (ревакцинації) і зіставити їх з розміром інфільтрату і попередніми результатами туберкулінових проб.

післявакцинальних рубець розташовується на лівому плечі на кордоні верхньої та середньої третини, округлої форми, розміри можуть коливатися від 2 до 10 мм, але частіше середній розмір становить 4 - 6 мм. Необхідно визначити діаметр рубця, розмір якого корелює з тривалістю післявакцинального імунітету і вираженістю післявакцинальних алергії. Так, при рубцях розміром 5-8 мм тривалість імунітету у більшості дітей складає 5-7 років, при рубцях 2-4 мм - 3-4 роки. За відсутності рубця і розмірі інфільтрату більше 10 мм в перші 2 роки життя слід думати про інфекційної алергії. У разі виявлення шкірного рубця необхідно проводити диференціальну діагностику післявакцинальних та інфекційної алергії.

післявакцинальних алергія. Залежно від індивідуальної реактивності організму реакція на пробу Манту через 1-1,5 року після вакцинації БЦЖ може бути негативною, сумнівної та у 60 проц. N позитивною. Позитивні реакції як прояви післявакцинальних алергії розвиваються через 6-8 тижнів після вакцинації і досягають найбільшої інтенсивності до 1-2 років. Це обумовлено тим, що до цього періоду післявакцинальних імунітет досягає максимальної виразності. Тому в перші два роки життя після вакцинації БЦЖ позитивні реакції на пробу Манту можуть бути діаметром від 5 до 16 мм (див.мал.). У більшості дітей з прищепний рубцем 2-5 мм в діаметрі характерні туберкулінових реакції з розміром інфільтрату від 5 до 11 мм.

Розмір інфільтрату 12-16 мм відзначається у дітей з розміром післявакцинального знаку 6-10 мм або у ревакцинованих осіб з розміром післявакцинального знаку 6-10 мм.

Надалі в міру збільшення строків після щеплення БЦЖ відзначається зниження чутливості до туберкуліну аж до її згасання. N Необхідно підкреслити, що через 3-5 років після вакцинації реакція з інфільтратом 12 мм і більше є проявом інфекційної алергії. Через 6-7 років у більшості дітей, щеплених вакциною БЦЖ, відзначаються негативні або сумнівні реакції. При післявакцинальних реакцій інфільтрат плоский з нечіткими контурами, блідо-рожевого кольору, через 1-2 тижні піддається зворотному розвитку, не залишаючи пігментації.

Дітям і підліткам із післявакцинальних алергією необхідно регулярно проводити постановку проби Манту для виявлення первинного інфікування.

Інфекційна алергія. Вакцина БЦЖ не дає 100-відс. захисту від розвитку туберкульозу і не запобігає інфікування. Зараження вірулентними штамами МБТ викликає більш виражену сенсибілізацію в організмі дитини до туберкуліну, ніж вакцина БЦЖ. Тому інфікування МБТ супроводжується або стабілізацією чутливості до туберкуліну, або її підсиленням.

Про первинному зараженні МБТ за даними проби Манту з 2 ТО ППД-Л свідчать наступні ознаки: поява вперше позитивної реакції (інфільтрат 5 мм і більше) після раніше негативної або сумнівної; посилення попередньої, післявакцинальних алергії, на 6 мм і більше; поява гіперергічної реакції в будь-які терміни після вакцинації БЦЖ (критерії 'віражу' туберкулінової чутливості); освіта інфільтрату 12 мм і більше через 3 - 4 роки після вакцинації БЦЖ.

При огляді інфільтрат, що відображає інфекційну алергію, чітко окреслений, яскраво-червоного кольору, підноситься над поверхнею шкіри. N Пігментація на місці інфільтрату зберігається більше двох тижнів.

Період часу протягом року після встановлення первинного інфікування називається раннім періодом первинної туберкульозної інфекції (РППТІ). N Діти і підлітки у РППТІ є групою підвищеного ризику захворювання туберкульоз, тому що в цьому періоді у 7-10 проц. з них можливо розвиток первинного туберкульозу. Таку дитину необхідно направити в протитуберкульозний диспансер. Якщо дитина визнаний фтизіатром здоровим, то спостерігається в ПТД протягом одного року за VI 'А' групі диспансерного обліку. N Проводиться хіміопрофілактика протягом трьох місяців.

Після закінчення спостереження в VI 'А' групі діти (підлітки) передаються під спостереження дільничного педіатра з висновком 'інфікований МБТ більше 1 року'.

Серед інфікованих МБТ більше одного року виділяють інфікованих більше року без гіперергіі і наростання чутливості до туберкуліну; інфікованих більше року з гіперергічної реакцією; інфікованих більше року із збільшенням інфільтрату на 6 мм і більше без гіперергіі.

1. Інфіковані більше одного року без гіперергіі і наростання чутливості до туберкуліну спостерігаються дільничним педіатром. N Підлягають щорічній постановці проби Манту з метою своєчасного виявлення у них посилення реакції до гіперергічної або на 6 мм і більше.
2. Інфіковані більше одного року з гіперергічної реакцією підлягають спостереження в ПТД по VI 'Б' групі диспансерного обліку. Проводиться хіміопрофілактика протягом трьох місяців.
3. Інфіковані більше року із збільшенням інфільтрату на 6 мм і більше направляються до фтизіатра і спостерігаються в ПТД по VI 'В' групі диспансерного обліку. Проводиться хіміопрофілактика протягом трьох місяців.

У разі коли проби ставилися нерегулярно (з інтервалом більше двох років) і встановити терміни інфікування неможливо, робиться висновок 'інфіковані МБТ з невстановленими строками інфікування'. Дитина прямує в протитуберкульозний диспансер. Особи з вперше виявленої гіперергічної реакцією спостерігаються в VI 'Б' групі, а з нормергіческой реакцією ставляться на облік за 'О' групі диспансерного спостереження. Проба Манту повторюється через 6 місяців. При відсутності наростання чутливості до туберкуліну діти (підлітки) передаються під спостереження дільничного педіатра як 'інфіковані більше одного року без гіперергіі і наростання чутливості до туберкуліну'.

Висновок 'алергія неясної етіології' педіатр робить у тому випадку, коли, використовуючи диференційно-діагностичні ознаки інфекційної і післявакцинальних алергії, неможливо вирішити питання про характер алергії (інфекційна або післявакцинальних). Для уточнення етіології алергії діти (підлітки) направляються в ПТД, де після проведеного обстеження їх ставлять на облік за 'О' групі диспансерного спостереження. Через 6 місяців пробу Манту повторюють. Якщо розмір реакції залишається тим самим або збільшується, алергія вважається інфекційної. Зниження чутливості до туберкуліну свідчить про післявакцинальних алергії.

Друге важливе завдання для педіатра, пов'язана з питаннями туберкулінодіагностики, - відбір осіб для ревакцинації вакциною БЦЖ.

Відбір дітей і підлітків для ревакцинації проводиться по результатами проби Манту в 6-7 і в 14-15 років. У районах, де епідеміологічна обстановка по туберкульозу неблагополучна, ревакцинація проводиться в 6-7, 11-12 і 16-17 років. Ревакцинації вакциною БЦЖ підлягають здорові особи лише з негативною реакцією на туберкулін.

Масова туберкулінодіагностика є одним з відповідальних розділів в роботі педіатра з раннього виявлення туберкульозу у дітей та підлітків, з відбору контингентів для ревакцинації.

Туберкулінодіагностика вимагає регулярного проведення та аналізу. При інтерпретації туберкулінових проб у щеплених вакциною БЦЖ необхідно враховувати розмір рубців, інтенсивність позитивної реакції на туберкулін, термін, що минув після щеплення, динаміку чутливості до туберкуліну і зовнішні прояви інфільтрату.

У випадку підозри на інфекційний характер алергії до туберкуліну дитина чи підліток має бути негайно направлений на консультацію до фтизіатра.

Доцент Олександр ГАВРИЛОВ.
N Кафедра фтізіопульмонологіі РДМУ.

Народні методи лікування

Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

2020-05-31 07:46:56

Морквяний сік: і смачно, і корисно

Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

2020-05-31 07:46:58

Як я вилікувала дифузний зоб

Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

2020-05-31 07:47:00

Цистит. Хіба це справа житейська?

Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

2020-05-31 09:05:31

Лікування астми народними засобами

Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

2020-05-31 07:47:03

Секрет обліпихової олії

Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

2020-05-31 07:47:08

Мазь від екземи виявилася ефективною

Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

2020-05-31 07:47:10

Як позбавитися від високого тиску?

Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

2020-05-31 12:08:55

Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

2020-05-31 07:47:13

Готуйте «сани» влітку

Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

2020-05-31 07:47:15

Медицина

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

2020-05-31 07:47:16

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

2020-05-31 07:47:19

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

2020-05-31 07:47:21

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

2020-05-31 07:47:23

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

2020-05-31 07:47:25

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

2020-05-31 07:47:27

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

2020-05-31 07:47:30

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

2020-05-31 13:25:23

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

2020-05-31 07:47:34

Середньовічні отрути і ліки

Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

2020-05-31 10:57:30