Застосування аероіонотерапії у хворих на гіпертонічну хворобу з нічним апное при хропінні

Данная інформація призначена для фахівців у галузі охорони здоров'я та фармацевтики. Пацієнти не повинні використовувати цю інформацію в якості медичних рад чи рекомендацій. N

Застосування аероіонотерапії у хворих на гіпертонічну хворобу с нічним апное при хропінні

Н.Ю. Гілінская, М.В. Супів
Моніка імені М.Ф. Володимирського


Медіціна сну - серйозна і велика проблема, яка активно вивчається в настоящее час. Третину життя людина спить, і це робить актуальним вивчення патологіческіх процесів, що виникають під час сну. Одним з таких процесів является апное, що виявляється зупинкою дихання при хропінні. Пріоритет у вивченні данной проблеми належить вченим США, Фінляндії, Франції. Останні 5 років цієї проблемой займаються і в Росії.

За даними П. Кайлі (1996), у США близько 4% чоловіків і 2% жінок страждають сіндромом апное сну (ПАР), в Росії 45% населення мають проблеми зі сном . NІзвестно, що 50% хворих САС страждають артеріальною гіпертонією, при цьому інфаркт та інсульт у даної категорії хворих зустрічається відповідно на 13,8% і 3,7% частіше, ніж у гіпертоніків, що не мають САС (А. Л. Калінкін , 1997).

Причинами апное сну є: патологія верхніх дихальних шляхів, дія міорелаксантов (снодійні, алкоголь), ожиріння (60-70% хворих САС страждають ожіреніем).

Виникнення апное можна представити таким чином: при засипанні сніжается тонус м'язів глотки, відбувається спадання дихальних шляхів, зупинка диханія, виникає гострий гіпоксичного стресу, який посилює артеріальну гіпертонію.

У момент апное значно знижується вироблення соматотропного гормону і тестостерона, що надалі приводить до прогресування ожиріння і знижує потенцію. Особливе значення мають зміни серцево-судинної системи при САС. N

На початкових стадіях відзначається зменшення ударного викиду, зниження толерантності до фізичного навантаження, збільшується індекс «часу гіпертензії» для САС в денний час, що призводить до збільшення навантаження на лівий шлуночок і является відображенням підвищеної симпатичної активності як під час сну, так і в період неспання. Під час апное у всіх пацієнтів буває синусова аритмія с брадикардією, яка різко змінюється тахікардією після його дозволу. NАсістолія і фібриляція шлуночків у хворих з САС можуть бути причиною раптової смерті, однак це положення поділяється не всіма дослідниками. У хворих з САС підвищена варіабельність артеріального тиску під час сну, що впливає на развітіе ускладнень і більш раннього ураження органів-мішеней.

За ступенем зниження АТ у нічні години всіх хворих з САС можна розділити на трі групи: перша - пацієнти з нормальним зниженням АТ в нічні години, у яких суточний індекс (СІ) складає 10-22 %, друга група - пацієнти з недостатнім паденіем АТ в нічний час, у яких СІ менше 10%, третя група - пацієнти, у которих нічні показники артеріального тиску перевищують денні. Для лікування апное застосовуються хірургіческіе методи: трахеостомії, увулопалатофарінгопластіка та ін [4]. Але нередко хірургічні методи дають рецидиви протягом перших півтора років. К ізвестним консервативним методам лікування САС належить створення постійного положітельного тиску в дихальних шляхах: СІППАП-терапія - російська транскріпція англійської абревіатури [3]. Цей метод має ряд недоліків: маска, що створює позитивний тиск, викликає натертого перенісся, сухість Щоб роті, аерофагія, необхідність постійного і довічного застосування цього метода. Крім того, всі перераховані методи досить дорогі (тільки підбір нужного тиску для СІППАП-терапії варто 250-300 доларів США) і не виключають рецідівов.

Ми спробували розробити доступний, недорогий метод лікування з використанням фізіческого чинника, який, істотно не впливаючи на етіпатогенетіческіе механізми апное, може поліпшити якість життя цієї групи пацієнтів. З цією целью ми використовували метод аероіонотерапії . Відкриття атмосферних іонов відноситься до 1899 року, коли німецьким фізикам Ельстер і Гейшлю вдалося установіть, що електропровідність повітря залежить від присутності в ньому електріческіх частинок - аероіонів. А.Л. Чижевський [5] вважав, що для життя необходіми негативні аероіони, які виконують роль біокаталізатора. NНедостаток їх приводить до раннього старіння організму людини, ослаблення іммунних властивостей. Негативні аероіони підвищують активність миготливого епітелія трахеї та бронхів, нормалізують легеневу вентиляцію і окислювально-відновні процесси в тканинах за рахунок підвищення активності цитохромоксидазу, карбоангідрази, пероксідази [6]. Що сприймають аероіони зонами є шкіра і дихальні путі.

У механізмі лікувальної дії аероіонізації виділяють : теорію електріческого обміну , активізацію метаболізму серотоніну, який є адренергіческім медіатором вегетативної нервової системи [6]. Не виключається ізмененіе електрохімічних властивостей крові через рефлекторного подразнення інтерорецепторов альвеол легенів [7]. У природних умовах негативні аероіони у великій кількості знаходяться біля моря, в сосновому бору. У штучних условіях для їх отримання в апаратах використовують електричне поле високого напряженія.

Серед численних апаратів аероіонізації, що застосовуються в даний час, устройство іонізації повітря «Гіппократ-ІОЗ ФКН» , використане намі, має ряд переваг: при включенні в мережу вентилятор прокачує повітря через фільтр, який очищає його від зважених часток. Фільтр виконаний з порістого матеріалу «Спанборда», який затримує зважені частки, що позволяет іонізувати більш чисте повітря, зменшити освіта важких аероіонов і збільшити кількість легких аероіонів.

Унікальність даного апарату обумовлена можливістю спрямованого воздействія потоком заряджених частинок повітря у вигляді конуса. Бомбардуючи шкіру, поток аероіонів підвищує її газообмін і збуджує рецептори нервових структур воздухоносних шляхів, сприятливо впливаючи на функції центральної нервової системи, в зокрема, на дихальний центр, що проявляється поглибленням дихання та усіленіем газообміну в легенях. Використання суворо направленого потоку аероіонов дуже важливо в лікувальній практиці, так як впливаючи на різні області, ми отримуємо різні ефекти.

Дуже важливим моментом є відсутність озону при роботі апарату, який представляет з себе найсильніший окислювач, присутній при використанні другіх апаратів аероіонізації. В апараті передбачений лічильник аероіонів «Сапфір-3к», який дозволяє точно визначити концентрацію аероіонів в 1 см 3 воздуха.

Під спостереженням знаходилися 37 пацієнтів з синдромом САС, при цьому гіпертоніческая хвороба 1 ступеня була у 20 осіб, 2 ступеня у 17, вік паціентов від 30 до 72 років, чоловіків 27, жінок 10.

Діагноз апное та оцінка ефективності лікування визначалися на підставі:

- анкетного опитування хворого і його найближчих родичів;

- даних запису хропіння і апное на магнітофонній стрічці;

- добового моніторування АТ;

- добового моніторування ЕКГ;

- функції зовнішнього дихання;

- оцінки насичення артеріальної крові киснем.

Основні скарги хворих були на: головний біль, денну сонливість особливо в первую половину дня, ніктурія, зниження працездатності, ожиріння.

З метою обгрунтування застосування іонізатора повітря «Гіппократ» було вивчено в дінаміке стан біоелектричної активності міокарда і периферичної гемодінамікі.

Для оцінки функціонального стану серцево-судинної системи Використано сучасні моніторингові методи: безперервне добове моніторірованіе ЕКГ за методом холтер (ХМ) і добове моніторування АТ (СМАД). N

Добове моніторування ЕКГ та АТ проводилося з використанням аппаратно-програмного комплексу та комп'ютерних програм: Schiller MT-7 Holter (версія 4.20.02) і «У-102» (версія 1.0) фірми Schiller (Швейцарія).

Добове моніторування артеріального тиску (СМАД) здійснювалося з учетом часу сну і неспання за загальноприйнятою методикою. Інтервали між ізмереніямі АД в денний період склали 15 хвилин, під час сну - 30 хвилин. За період нічного сну умовно приймався проміжок з 24 до 6 годин.

У пацієнтів гіпертонічною хворобою 1 ст. за даними дослідження добового моніторірованія АД відзначено підвищення індексу часу артеріальної гіпертензії по систолічного (САД) до 47%, по діастолічний (ДАТ) до 30%. Максимальний уровень підйому САД до 160 мм рт.ст. у вечірній час з 20 до 24 годин, а ДАТ до 117 мм рт.ст. в ранкові години з 8 до 12 год

Варіабельність серцевого ритму за САД і ДАД була збільшена до 14,64 і 13,13 Щоб час сну. При гіпертонічній хворобі 2 ст. спостерігалася стабільна артеріальная гіпертензія з ІВСАД - 61-85% і ІВДАД - 88-100%, максимальний уровень підвищення САД до 164-189 мм рт.ст. у вечірні години в 20-24 рази, ДАТ до 121-136 мм рт.ст. в ранкові та денні години в 8-12 годин і в 16 годин. NВаріабельность САД під час сну - 13,54% і ДАТ - 15,66%. При дослідженні ЕКГ за методу холтер у всіх хворих гіпертонічною хворобою 1 ст. відзначено зміна актівності синусового вузла в основному у вигляді синусової тахікардії, що, по мабуть, пов'язано зі зміною симпатико-парасимпатичного балансу і усіленіем симпатичного впливу під час пробудження. У всіх хворих на гіпертонічну болезнью 1 ст. виявлена ектопічна активність, в основному вона була представлена частою передсерцевої екстрасистолією (ПЕ) у денний час у вигляді одіночной ПЕ (близько 100 за день) у нічний час (близько 700 за ніч); у частини больних (30%) реєструвалася шлуночкова екстрасистолія під час бодрствованія; у 23% випадків відзначений короткий епізод суправентрикулярної тахікардіі з ЧСС 160-180 за хвилину в стані спокійного неспання. При аналізе результатів моніторування на предмет виявлення маркерів ІХС у 30% случаев відзначені безбольової епізоди горизонтальної депресії сегмента ST під время сну і при фізичному навантаженні.

При гіпертонічній хворобі 2 ст. в 50% випадків реєструвалася синусова брадіарітмія під час сну з переважанням ЧСС 42-52 за хвилину, у 40% випадків наблюдалась синусова аритмія під час сну з діапазоном частоти синусового ритму 53-97 в хвилину, що супроводжувалася горизонтальної депресією сегмента ST.

Таким чином, дані СМАД у хворих на гіпертонічну хворобу 1-2 ст. з храпом і апное уві сні свідчать про те, що найбільш несприятливим временем діб є ранкові та вечірні години, коли відбувається Тонове повишеніе систолічного та діастолічного тиску, що пов'язано з ризиком вознікновенія у цих пацієнтів судинних ускладнень в цей час.

Холтерівське моніторування ЕКГ виявило: дисфункцію синусового вузла, увеліченіе варіабельності ритму, тропність передсерцевої ектопічної активності ко часу доби. При гіпертонічній хворобі 2 ст. періоди вираженою синусовою арітміі під час сну супроводжувалися змінами сегмента ST по ішемічному Тип. За деякими даними, зміна серцевого ритму достовірно корелює з продолжітельностью епізодів апное і вираженістю викликається ними кисневої недостаточності. Припускають, що причинами зв'язку апное з порушенням ритму являются вплив циклічної гіпоксемії на головний мозок, вегетативну нервную систему і періодичний викид катехоламінів .

Дослідження функції зовнішнього дихання (ФЗД) проводилося за допомогою інтерактівной системи пневмотахометріческого сигналу «Леслі і Мусон». Всі параметри порівнювалися з належними величинами, закладеними в систему аналізатора. NПрі аналізі отриманих результатів виявлено, що такі показники, як форсірованная життєва ємкість легенів, обсяг форсованого видиху, індекс Тіффно життєвої ємності легень, представляють варіант норми.

У літературі немає єдиної думки про стан функції зовнішнього дихання у больних гіпертонічну хворобу з САС.

Так, А.Л. Калінкін (1997) виявив у даної категорії хворих достовірне сніженіе обсягу та хвилинної вентиляції легень в спокої. При дослідженні відносини поток /обсяг виявлена висока частота трахея-бронхіальної дискінезії і ізолірованной обструкції. Автор вважає, що ці зміни можуть бути пов'язані з большой масою тіла у хворих з САС і поряд з іншими факторами сприяють вознікновенію епізодів апное уві сні. Разом з тим Ю.В. Земін, Р.В. Бізунов (1997) відзначають, що дуже багато хворих, що страждають САС і нічний гипоксемией в теченіе багатьох років, в денний час мають нормальне PaO 2 і PaCO 2 в крові, у них немає дихальної недостатності, легеневої гіпертонії. Симптоми дихательной недостатності та легеневої гіпертонії у хворих з САС в денний время спостерігаються тоді, коли у них є хронічне захворювання бронхо-легеневої сістеми з бронхіальною обструкцією. У наших дослідженнях показники оксигенації крові і ФВД були в межах нормативних величин, що підтверджує дані інших авторов.

На першому етапі досліджень всім хворим скасовувалася гіпотензивна терапія на время лікування аероіонізації. Методика з використанням апарату «Гіппократ» состояла в застосуванні аероіонізації протягом 7 годин нічного сну.

Апарат встановлювався на відстані 1,5 м від пацієнта, при цьому доза отріцательних аероіонів складали 70 млрд. за 1 процедуру (рис. 1). Усього проводілось 12 лікувальних процедур. Після проведеного лікування поліпшення якості жізні відзначено у 78% пацієнтів. Найбільш динамічними були такі симптоми, як уменьшеніе денної сонливості, головного болю вранці, підвищення работоспособності, зменшення дратівливості. У пацієнтів з гіпертонічною болезнью 1 ст. відзначено зменшення середнього АТ за добу (під час сну і бодрствованія) до нормальних величин.

Використання апарату

Рис. 1. Використання апарату 'Гіппократ' під час нічного сна

Тенденція до зниження індексу часу систолічної та діастолічної артеріальной гіпертензії. При наявності підвищеної варіабельності САД і ДАД під время сну після лікування відзначена нормалізація цих показників. У пацієнтів з нормальной ступенем зниження АТ в нічний час (10-22%) зберігся нормальний суточний профіль АТ. У випадках із недостатнім зниженням АТ під час сну до леченія відновився нормальний добовий профіль. При надмірному зниженні артеріального тиску під время сну відмічена тенденція до нормалізації добового профілю АТ.

Хворий К. 47 років.

Діагноз: гіпертонічна хвороба 1 ст. з синдромом апное при хропінні.

Діагноз: гіпертонічна хвороба 1 ст. з синдромом апное при хропінні

До лікування добове моніторування АТ виявило епізоди підйому цифр ПЕКЛО вище норми. Середнє ПЕКЛО в період неспання 137/97. Підйоми АД під час роботи - до 160/122. Ступінь нічного зниження систолічного артеріального тиску до 27, 42%, діастолічного до 27,42%. Надмірне зниження АТ в нічний період.

Хворий К. 47 років.

Діагноз : гіпертонічна хвороба 1 ст. з синдромом апное при хропінні.

Діагноз: гіпертонічна хвороба 1 ст. з синдромом апное при хропінні

Після лікування добове моніторування виявило значне зменшення колічества епізодів підйому артеріального тиску. Середнє ПЕКЛО в період неспання 125/92. NСтепень нічного зниження АТ: систолічного - 23,63%, діастолічного - 25,43%. NСніженіе АТ в нічний час залишається, але менш виражене.

Аналіз результатів добового моніторування АТ під впливом застосованої методікі аероіонізації у пацієнтів на гіпертонічну хворобу 2 ст. виявив неадекватность лікувального впливу і зниження адаптаційних механізмів регуляціі ПЕКЛО в 45% випадків. Виражалося це в негативній динаміці добового профіля АД у вигляді збільшення середніх значень САД і ДАД в період неспання і сна, наростанні індексу часу АТ переважно під час сну. У хворих з повишенной варіабельністю САД протягом доби і ДАТ під час сну наблюдалось подальше збільшення варіабельності. Один хворий з важкою формою апное (до 40 епізодів апное за 1 годину, тривалістю 25-30 с) перейшов з группи з недостатнім зниженням АТ в групу, у якої показники артеріального тиску в нічний время перевищували денні.

Хворий Б. 51 рік.

Діагноз : гіпертонічна хвороба 2 ст. з синдромом апное.

Діагноз: гіпертонічна хвороба 2 ст . з синдромом апное

До лікування добове моніторування АТ: середня АД склало 150/107 мм рт.ст., среднее ПЕКЛО в період неспання 155/109 мм рт.ст. Ступінь нічного зниження АТ: сістоліческого - 15,42%, діастолічного - 9,74%. Середнє АТ в період сну - 131/98 мм рт.ст.

Хворий Б. 51 рік.

Діагноз : гіпертонічна хвороба 2 ст. з синдромом апное.

Діагноз: гіпертонічна хвороба 2 ст . з синдромом апное

Після лікування негативна динаміка. Підвищено варіабельність АТ протягом суток. Середнє АТ протягом доби 150/110 мм рт.ст., середнє ПЕКЛО в період бодрствованія 158/109, ступінь нічного зниження систолічного артеріального тиску 9,21%, діастоліческого 10,3%, середнє зниження АТ в період сну 173/120 мм рт.ст.

У подальших дослідженнях пацієнтам з гіпертонічною хворобою 2 ст. Nмедікаментозное лікування не відмінялося. Методика аероіонізації була змінена: аппарат «Гіппократ» встановлювався на відстані 50 см від пацієнта за 1-1,5 години перед сном, час процедури 25 хвилин, доза за 1 процедуру 50 млрд. аероіонів, курс з 12 процедур (рис. 2).

Аеронізація перед сном

Рис. 2. Аеронізація перед сном

При аналізі добового моніторування АТ після застосування зміненої методики аероіонізаціі у хворих 1ст. і 2ст. виявлена позитивна динаміка у вигляді уменьшенія варіабельності САД і ДАД під час сну і зменшення середнього АТ за суткі. Дослідження ЕКГ за методом холтер виявило позитивну динаміку при гіпертоніческой хвороби 1 ст. і 2 ст. Причому це зазначено і в разі 7-годинного ночного впливу аероіонізації, і при 25-хвилинному впливі перед сном. NІзмененія виражалися в зменшенні числа пароксизмів суправентрикулярної тахікардіі, передсерцевої ектопічної активності під час сну, варіабельності сінусового ритму. Особливо слід підкреслити, що у всіх пацієнтів з вихідними епізодамі депресії сегмента ST по ішемічному типу при повторному моніторірованіі ЕКГ після проведеного курсу аероіонізації подібні епізоди не регістріровалісь.

Хворий Б. 51 рік.

Діагноз : гіпертонічна хвороба 2 ст. з апное при хропінні.

Діагноз: гіпертонічна хвороба 2 ст . з апное при хропінні

До лікування реєструвалася депресія сегмента ST горизонтального типу в момент нічний синусової аритмії.

Після лікування: діагностично значущих змін сегмента ST не зареєстровано

Після лікування: діагностично значущих змін сегмента ST не зарегістріровано.

При аналізі функцій зовнішнього дихання до і після лікування аероіонізації такі показателі, як ФЖЕЛ, ОФВ, ІТ, ЖЄЛ. представляли варіант норми. Звертає на себе вніманіе деяке зниження ПОС і МОС 25 до лікування і збільшення цих показателей після лікування. Мабуть, у ряду хворих було субклінічний нарушеніе бронхіальної прохідності до лікування, і деяке поліпшення цих показателей після лікування може говорити про поліпшення бронхіальної прохідності. NПоказателі оксигенації крові в процесі лікування аероіонізації залишалися в пределах нормальних величин, хоча і мали тенденцію до поліпшення цього показателя.

Слід зазначити, що дослідження проводилися одноразово до і після лікування в денний час, а не шляхом нічного моніторингу в момент апное. Наші дані подтверждают дослідження інших авторів про те, що за відсутності бронхолегочних захворювань при гіпертонічній хворобі з нічним апное оксігенація крові в денний час і ФВД не порушується протягом багатьох років.

Таким чином, аналіз результатів комплексного дослідження в процесі леченія гіпертонічної хвороби з синдромом нічного апное при хропінні аероіонізаціей за допомогою апарату «Гіппократ» дозволяє сформулювати наступні положенія:

1. При лікуванні гіпертонічної хвороби 1 ст. аероіонізація призводить до положітельним результатами, навіть під час відсутності антигіпертензивних препаратів.

2. У процесі лікування поліпшується якість життя: зменшується головний біль, тяжесть в голові вранці, денна сонливість, поліпшується пам'ять, настрій, работоспособнось.

3. При гіпертонічній хворобі 1 ст. відмічається зниження середнього САД і ДАД в большінстве випадків до нормальних величин, нормалізується добовий профіль АТ, уменьшается число пароксизмів тахікардії, варіабельність синусового ритму. NМожливо поясненням цього є зменшення гіпоксемії головного мозку і нормалізація тонусу вегетативної нервової системи.

4. У хворих на гіпертонічну хворобу 2 ст. застосування монотерапії аероіонізаціей протягом 7 годин нічного сну без використання антігіпертензівних лікарських засобів виявилося неефективним. Для зниження АД, нормалізації добового профілю АТ та варіабельності артеріального тиску целесообразним виявилося використання більш щадних дозувань аероіонотерапії в сочетаніі з базисною медикаментозною терапією.

5. Показники функцій зовнішнього дихання при гіпертонічній хворобі з нічним апное без супутнього ураження бронхолегеневої системи залишаються в межах нормальних величин як до, так і після аероіонотерапії.

Література:

1. Джемс П. Кайлі. Актуальні проблеми соціології та реабілітології. Друга международная конференція. 28-29 листопада 1996 р. Голіцино М.О.

2. Калінкін А.Л. Роль синдрому апное уві сні протягом гіпертонічної болезні. М., 1997. Авт. дис. канд.мед.наук.

3. Брусов А.Б. та ін Ефективність російського ротового аплікатора ОКТОНУС в терапіі синдрому обструктивних АПНОЗ-ГІПОПНОЗ під час сну. «Пульмонологія». NОдіннадцатий національний конгрес з хвороб органів дихання. М., 2001 Сборнік-резюме, с. 107.

4. Насєдкін О.М., Зенгер В.Г., та ін Хірургічне лікування дихальних расстройств під час сну. «Пульмонологія». II національний конгрес з хвороб органов дихання. Резюме. 2001 9-13 листопада, с. 107.

5. Чижевський О.Л. Аероіонофікація в народному господарстві. №., I960.

6. Григор'єв С.П. та ін Аероіонотерапія в лікуванні хворих з бронхолегеневою патологіей. Російський медичний журнал. 2000 р., № 6. С. 44-46.

7. Григор'єв С.П. Стан системи перекисного окислення ліпідів у хворих хроніческім бронхітом з хронічною легеневою недостатністю. Автореф. Nканд.дісс., 1989 р.

Опубліковано з дозволу адміністрації Російського Медичного Журналу. N


Народні методи лікування

Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

2020-08-06 18:20:00

Морквяний сік: і смачно, і корисно

Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

2020-08-06 08:00:45

Як я вилікувала дифузний зоб

Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

2020-08-06 07:28:59

Цистит. Хіба це справа житейська?

Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

2020-08-06 18:33:25

Лікування астми народними засобами

Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

2020-08-06 01:16:30

Секрет обліпихової олії

Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

2020-08-06 10:21:40

Мазь від екземи виявилася ефективною

Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

2020-08-04 18:46:34

Як позбавитися від високого тиску?

Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

2020-08-06 16:35:42

Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

2020-08-05 02:36:08

Готуйте «сани» влітку

Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

2020-08-06 16:13:28

Медицина

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

2020-08-06 16:22:30

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

2020-08-06 18:02:26

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

2020-08-04 14:27:53

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

2020-08-06 09:11:32

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

2020-08-06 02:48:19

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

2020-08-03 23:09:27

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

2020-08-06 05:35:55

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

2020-08-06 16:13:20

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

2020-08-05 03:52:36

Середньовічні отрути і ліки

Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

2020-08-06 16:13:15