Вітамінно-мінеральна недостатність

Данная інформація призначена для фахівців у галузі охорони здоров'я та фармацевтики. Пацієнти не повинні використовувати цю інформацію в якості медичних рад чи рекомендацій. N

Вітамінно-мінеральна недостатність

Професор Н.А. Коровіна
РМАПО


 Russky Meditsinsky Journal За даними НДІ харчування, у 80-90% населення виявляється дефіцит вітаміну С, у 40-60% знижені рівні вітамінів А, В 1 , У 2 , У 6 , у більшості виявлено дефіцит мінералів (заліза, йоду та ін) [1]. Про небезпечні последствіях дефіцитів чули всі. Але як вони виникають?

Основні причини дефіциту

Розглянемо денний раціон дорослої людини і зміст деяких мікронутріентов у ньому (у т.ч. у% від фізіологічної норми).

Раціон збалансований, в ньому 2600 ккал (97,5 г білків, 91,4 г жирів, 343,8 г углеводов), але вітамінів і мінералів зовсім недостатньо (табл. 1).

Раціон дорослої людини

Ускладнюють дефіцити шкідливі звички (курцям потрібно додатково 35 мг вітаміну С), недосконалість технологій (втрата 80-90% вітамінів групи В на путі від зерна до хліба) , забруднення середовища (підвищена витрата антиоксидантів), геохіміческіе особливості (низький вміст йоду у воді) [1,2].

Середній раціон жителів Росії значно поступається за якістю наведеному више, тому дивно читати поради деяких дієтологів (причому в масових ізданіях) - досягати адекватного надходження мікронутрієнтів в організм ісключітельно за рахунок дієти (фрукти, риба і т.п.).

У нинішніх умовах мова йде навіть не про профілактику дефіциту, а про терапію полігіповітаміноза, що сполучається з полігіпомікроелементозом, в якій регулярному прийому комплексних вітаміно-мінеральних препаратів немає альтернативи. NБраузер зв'язку з цим може виникнути таке запитання:

Небезпечно чи надлишкове надходження мікронутрієнтів в організм?

За даними численних досліджень і тривалих спостережень за людьми, прінімавшімі вітамінні та мінеральні препарати у лікувальних дозах, перевищення рекомендованних доз малоймовірно і не представляє небезпеки (см ., наприклад, отчет «Безпечні рівні вітамінів і мінералів» англійського Бюро харчових стандартов www.foodstandards.gov.uk ).

Вітамінно-мінеральні комплекси зазвичай включають 100% рекомендованих МОЗ норм фізіологіческой потреби в мікронутрієнтів. Вірогідність гіпервітамінозу настолько мала, що для біологічно активних добавок до їжі (БАД) офіційно разрешено триразове перевищення вмісту вітамінів у порівнянні з цим колічеством, а для вітамінів С і Е - десятикратне [1].

Якість вітаміно-мінеральних комплексів

В даний час у продажі є велика кількість мультивітамінів - препаратов, що містять практично повний набір найважливіших мікронутрієнтів. Але порой людині важко зупинити свій вибір на якомусь певному препараті: у всіх подібні склади (10-15 вітамінів і вітаміноподібні речовини, 5-15 мінералов), однакова препаративна форма (велика таблетка). Більш того, актівние субстанції (чисті вітаміни, солі металів) для виробництва мультівітамінов закуповуються у одних і тих же найбільших постачальників (транснаціональних хімічних концернів).

Авторитет виробників субстанцій дуже великий, і сумніватися в якості компонентов мультивітамінів не слід. Однак існує розхожа і невірне сужденіе, що субстанції, отримані синтетичним або біотехнологічним способом, не можуть повноцінно замінити вітаміни їжі. Тим часом штучні вітаміни ефективніше натуральних - завдяки більш глибокого очищення або вибору более активної форми.

Крім того, як підкреслює заступник директора НДІ харчування А.К. Батурин, прежде ніж синтезований вітамін рекомендується як засіб профілактікі, проводяться численні дослідження, які доводять його полную ідентичність натуральному за структурою і ефектів [3].

Якість мультивітамінів, насправді, визначається збалансованістю состава та ефективністю засвоєння з них активних компонентів. Зокрема, композіція препарату повинна враховувати взаємодії компонентів у процесі проізводства і зберігання, при засвоєнні в травному тракті, при реалізації імі біохімічної ролі в організмі.

Взаємодія компонентів

Всі вітаміни і більшість необхідних організму мінералів присутні в піще в мікродозах, вони не є будівельним матеріалом або джерелом енергіі в організмі, а грають роль допоміжних факторів у біохімічних процессах, тобто проявляють свою активність, взаємодіючи з іншими біологіческі активними речовинами. Взаємодіють вони і між собою, тобто Nхіміческі реагують у процесі виробництва і зберігання, перешкоджають або способствуют засвоєнню один одного в шлунково-кишковому тракті (ШКТ), діють сінергічно або антагоністично у внутрішньому середовищі.

1. При виробництві та зберіганні зазвичай вживають заходів, що перешкоджають непосредственному контакту реагуючих компонентів (гранулювання, мікрокапсулірованіе і т.п.). Тим не менше технологічними хитрощами хіміческіе реакції не завжди вдається виключити, наприклад, 10-30% вітаміну В 12 в таких препаратах окислюється вітаміном С [4].

2. Інгібування засвоєння та конкуренцію в ШКТ при спільному прийомі ісключіть ще складніше. Для профілактики анемій жінки часто беруть залізо, Як частина вітаміно-мінеральних таблеток (з великим набором мінералів), хоча карбонат кальцію й окис магнію в цих препаратах інгібують засвоєння заліза [5]. Інший приклад - залізо, мідь, цинк, вітаміни В 3 і С знижують всасиваніе вітаміну В 2 [6]. Особливо багато таких відомостей для мінералов. Це не дивно, так як вони застосовуються у вигляді хімічно схожих окісей або солей і часто використовують загальний механізм активного транспорту під внутрішня середу.

Є й факти позитивного впливу деяких мікронутрієнтів на засвоєння другіх (наприклад, кальцій сприяє засвоєнню вітаміну В 12 ) [7]. N

3. Антагонізм мікронутрієнтів у внутрішньому середовищі може проявлятися очень неприємним чином, наприклад, вітамін В 12 може посилити аллергіческіе реакції, викликані вітаміном В 1 [ 8]. Але частіше, виконуючи свою біологічну функцію у внутрішньому середовищі, вітаміни і мінерали не конкуріруют, а діють злагоджено. Найвідоміші приклади позитивного взаімодействія у внутрішньому середовищі - відновлення вітаміном С окисленої форми вітаміна Е [9] і підтримка гомеостазу кальцію і фосфору вітаміном D [10].

У літературі нами були знайдено багато фактів антагонізму і синергізму мікронутріентов, що входять до складу мультивітамінів [11].

При оцінці якості мультивітамін природно виходити з двох основних медіцінскіх критеріїв: безпека («не нашкодь») і ефективність («вилікувані або уберегі»).

Деякі сполучення мікронутрієнтів можуть вплинути на безпеку препарату, напрімер, за рахунок хімічної реакції з утворенням шкідливих для організму веществ, а інші поєднання можуть знизити ефективність, утруднюючи засвоєння й уменьшая надходження в організм активних речовин . У той же час існують і полезние з такої точки зору поєднання.

Природно, що синергічна мікронутрієнти треба приймати разом, антагоністіческіе - окремо. Прийом антагоністів повинен бути розділений по времені. Інтервал повинен становити кілька (4-6) годин, щоб до моменту попаданія антагоніста в ШКТ перша доза вже засвоїла. Цього можна досягти разделеніем всіх компонентів вітаміно-мінерального комплексу на кілька таблеток. Такий принцип складання та використання вітаміно-мінеральних комплексов забезпечує підвищення якості мультивітамінів.

Нижче наведені найбільш відомі та яскраві приклади негативних і положітельних взаємодій між мікронутрієнтів, здатних вплинути на безопасность і ефективність препарату.

Підвищення безпеки

У першу чергу підвищення безпеки сприяє облік взаємодій вітаміна У 12 з вітамінами С і В 1 , мінералами залізом і медью.

Незважаючи на те, що потреба організму у вітаміні В 12 дуже невеліка (всього 1-3 мкг), його дефіцит нерідкий і дуже небезпечний: порушення кроветворенія, травлення , ураження нервової системи. Недостатнє споживання вітаміна У 12 визначається тим, що його немає в рослинній їжі (вегетаріанцям прийом препаратів з цим вітаміном абсолютно необхідний), а для адекватного засвоєння з продуктів тваринного походження потрібне обов'язкове налічіе в ШКТ так званого «внутрішнього чинника Кастла» (IF - intrinsic factor у західній літературі) - особливого глікопротеїдів, синтезованого клеткамі шлунка [1]. Крім того, засвоєння вітаміну В 12 утруднене прі порушенні перетравлення білків, що характерно для літніх людей.

Вітамін С, особливо у присутності заліза, міді, вітаміну В 1 , може окіслять вітамін В 12 і перетворювати його на даремні або антагоністіческіе аналоги. Одним з негативних дій цих аналогів є разрушеніе «внутрішнього чинника» IF, тобто неправильний (разом з вітаміном С) пріем вітаміну В 12 завдає прямої шкоди організму [4,12,13].

У відомому довіднику Машковська М.Д. [8] наводяться відомості про те, що вітамін У 1 може викликати алергічні реакції, причому не тільки при парентеральном введення, але і при прийомі всередину в звичайних профілактичних дозах у людей, схильних до алергії, у жінок в клімактеричному і передклімактеричного періоде, у алкоголіків. Там же йдеться, що вітамін В 12 може усугубіть алергічне дію вітаміну В 1 . Ігнорування цього факта також призводить до зниження безпеки препарату.

Таким чином, вітамін В 12 необхідно приймати окремо від вітаміна С, бажано також розвести за часом прийом вітаміну С від прийому железа, міді та вітаміну В 1 . При роздільному прийомі (у складі різних таблеток) максимуми концентрацій у крові цих антагоністів досягаються в різний время, що забезпечує зниження ймовірності розвитку негативних реакцій.

Потенційно небезпечний і одночасний прийом деяких мінералів. Якщо полівітамінний препарат використовується для заповнення дефіциту заліза, то важливо отделіть прийом заліза від прийому кальцію і магнію, які перешкоджають засвоєнню железа і можуть навіть посилити дефіцит. Препарат, що містить ці три мінералу вместе, може надати ефект, зворотний бажаному.

Підвищення ефективності

Вітаміни В 3 або С, а також мідь, цинк або залізо, будучи в одній таблетке з вітаміном В 2 , можуть знизити його засвоєння. У цьому випадку не гарантіруется реальне споживання заявленої кількості вітаміну В 2 . NМеханізм цього негативної дії описаний у роботі і полягає в Можливо зазначених речовин утворювати хелатні комплекси з вітаміном В 2 , что знижує його біодоступність [6].

Як говорилося вище, дуже багато фактів антагонізму встановлено для мінералов, тому, зокрема, кальцій, залізо і цинк повинні входити до складу разних таблеток.

У той же час якісний препарат повинен зберігати всі найважливіші положітельние (синергічні) взаємодії, давно і добре відомі медицині:

- вітамін D забезпечує засвоєння і підтримка гомеостазу кальцію [1,10], т.е. ці два мікронутрієнтів повинні знаходитися в одній таблетці препарату;

- вітамін С відновлює активність вітаміну Е [9] - ці вітаміни також следует приймати разом;

- кальцій сприяє засвоєнню вітаміну В 12 [7] - бажано не разделять ці речовини.

Облік взаємодії компонентів у вітамінних препаратах

Синергізм компонентів давно і успішно використовують виробники вітамінних препаратов спеціального призначення. Набір синергічно діючих речовин зазвичай содержат антиоксидантні комплекси (наприклад, Тріовіт KRKA - селен, вітаміни А, С і Е) та препарати для профілактики остеопорозу (наприклад, Кальцій-D 3 Нікомед - кальцій і вітамін D).

Використовують принцип об'єднання синергістом й поділу антагоністів і некоторие мультивітаміни: американський Три е. Дей , вітчизняні - Алфавіт і Вітамінерал . У них містяться рекомендованние добові норми споживання всіх вітамінів і більшості мінералов , але при цьому речовини-антагоністи «рознесені» з різних таблеткам, а синергісти об'єднані в одній. Послідовний прийом пігулок з інтервалом 4-6 годин (що більше часу засвоєння) гарантує, що антагоністи «не зустрінуться», а синергісти «не розлучать». У препаратах Три е. Дей і Алфавіт удалось реалізувати цей принцип, розділивши 13 вітамінів і 10 мінералів на 3 таблеткі, а в препараті Вітамінерал завдяки виключенню зі складу 2 мінералів -на 2 таблетки.

По суті, Три е. Дей і Алфавіт можна вважати комплексамі з трьох збалансованих препаратів, що містять синергічно действующіе мікронутрієнти. Порядок прийому таблеток розділеного мультивітамін -будь-який зручний для споживача, а ось інтервал бажано дотримуватися. У принципі все таблетки розділеного препарату можна приймати і одночасно, але у цьому случае він просто не гірше будь-якого іншого зі схожим складом.

Препарати, які об'єднують в одній таблетці всі вітаміни і мінерали, більш прости у виробництві та застосуванні (одна, нехай і дуже велика, таблетка в день, а не три або більше, як у розділених препаратах ). За зручність доводитися платіть втратою частини біологічної активності. Втрати активності для деяких вітамінов можуть досягати 30%. Не менш важливо й те, що втрати неоднакові і непредсказуеми, тобто такі препарати не можна вважати збалансованими.

У таблиці 2 показано, скільки відомих фактів про антагонізм мікронутрієнтів учтено в деяких вітамінних препаратах (природно, що без поділу на несколько препаративних форм антагонізм не може усуватися - 0 у соответствующей графі).

Облік антагоністичних взаємодій

Література:

1. Тутельян В.А., Спірічев В.Б., Суханов Б.П., Кудашева В.А. Мікронутрієнти в пітаніі здорової і хворої людини. - М.: Колос, 2002.

2. Скельний А.В. «Мікроелементози людини (діагностика та лікування) », Москва, іздательство КМК, 1999.

3. Медична газета № 5, січень 2001 р.

4. Herbert V., Drivas G., Foscaldi R., et al (1982) Мultivitamin /mineral food supplements containing vitamin B12 may also contain analogues of vitamin B12. N Engl J Med 299:307: 255-256.

5. Babior BM, Peters WA, Briden PM, Cetrulo CI (1985) Pregnant women's absorptions of iron from prenatal supplements. J Reprod Med 30: 355-357.

6. Jusco WJ, Levy G. (1975) Absorption, protein binding and elimination of riboflavin. In Rivlin RS (ed), Riboflavin. Plenum Press, NY

7. Shaw S., Jayatilleke E., Bawman W., et al (1993). Mechanism of B12 malabsorption and depletion due to metformin discovered by using serial serum holo-transcobalamin II (holoTCII) (B12 on TCII) as surrogate for serial Shilling tests [abstact]. Blood 82 (suppl1): 432A.

8. Машковский М.Д. Лікарські засоби. 14-е видання, т.2. -М.: NНовая хвиля, 2000.

9. Sokol RJ (1996) Vitamin E. In Ziegel EE, Filer LJ (eds), Present knowledge in nutrition, 7th ed, ILSI Press, Washington, DC.

10. Arnaud CD (1978) Calcium homeostasis: regulatory elements and their integration. Fed proc 37:2557-2560 /

11. Коровіна Н.О., Захарова І.М., Заплатніков А.Л., Обиночная Є.Г. Дефіцит вітамінов і мікроелементів у дітей: сучасні підходи до корекції. NМетодіческое посібник. РМАПО (у друці).

12. Kondo H., Binder MJ, Kolhouse JF, et al (1982) Presence and formation of cobalamin analogues in vitamin-mineral pills. J Сlin Invest 70:889-898.

13. Herbert V., Shaw S., Jayatilleke E., Kasdan TS (1994) Most free-radical injury is iron-related: it is promoted by, iron, hemin, holofeppitin and vitamin C, and inhibited by desferoxamine and apoferritin. Stem Cells 12:289-303.

Опубліковано з дозволу адміністрації Російського Медичного Журналу. N


Народні методи лікування

Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

2020-05-26 16:20:01

Морквяний сік: і смачно, і корисно

Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

2020-05-26 22:55:32

Як я вилікувала дифузний зоб

Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

2020-05-26 16:22:40

Цистит. Хіба це справа житейська?

Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

2020-05-26 16:21:10

Лікування астми народними засобами

Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

2020-05-26 16:22:02

Секрет обліпихової олії

Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

2020-05-26 16:23:57

Мазь від екземи виявилася ефективною

Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

2020-05-26 16:21:27

Як позбавитися від високого тиску?

Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

2020-05-26 16:22:21

Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

2020-05-26 16:21:45

Готуйте «сани» влітку

Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

2020-05-27 01:55:08

Медицина

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

2020-05-26 16:16:29

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

2020-05-26 16:17:22

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

2020-05-26 16:15:55

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

2020-05-26 16:17:59

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

2020-05-26 16:18:46

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

2020-05-26 16:16:46

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

2020-05-26 16:18:26

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

2020-05-26 16:17:04

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

2020-05-27 01:04:23

Середньовічні отрути і ліки

Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

2020-05-26 16:16:11