Принципи парентерального харчування

Данная інформація призначена для фахівців у галузі охорони здоров'я та фармацевтики. Пацієнти не повинні використовувати цю інформацію в якості медичних рад чи рекомендацій. N

Принципи парентерального харчування

Д.м.н. А.Ю. Кота
ММА імені І.М. Сеченова


Пітаніе є важливим компонентом лікування багатьох захворювань і травматичних поврежденій.

 Russky Meditsinsky Journal Штучне харчування (ентеральне або парентеральне) показано хворим, не получающім їжу протягом 7-10 діб, а також у тих випадках, коли самостоятельное харчування недостатньо для підтримання нормального поживного статуса.

Парентеральне харчування застосовується при неможливості або недостатності естественного харчування.

Метою парентерального харчування є забезпечення організму пластичними матеріаламі, енергетичними ресурсами, електролітами, мікроелементами і вітамінамі.

Необхідність у парентеральному харчуванні пов'язана з катаболічна направленностью обміну при травматичних ушкодженнях, захворюваннях внутрішніх органов, важких інфекційних процесах і в післяопераційному періоді. NВираженность катаболічна реакції прямо пропорційна важкості ураження або заболеванія.

При будь-якій травмі можуть виникати розлади гемодинаміки і дихання, пріводящіе до гіпоксії, порушення водно-електролітного балансу, кислотно-лужного состоянія, гемостазу та реологічних властивостей крові. Одночасно при стресі через гіпофіз, кору надниркових залоз, щитовидну залозу стимулюється основний обмен, підвищується витрата енергії, посилюється розпад вуглеводів і білків.

Запаси глюкози у вигляді глікогену (в м'язах та печінці) при голодуванні швидко (через 12-14 годин) виснажуються, потім відбувається розщеплення власного білка до амінокислот, які в печінці перетворюються у глюкозу. Цей процес (глюконеогенез) неекономічен (з 100 г білка виробляється 56 г глюкози) і призводить до швидкої потере білка.

Великі втрати білка негативно впливають на репаративні процеси, імунітет і створюють умови для розвитку ускладнень. Недостатність харчування у хірургіческіх хворих призводить до збільшення післяопераційних ускладнень у 6 раз, а летальності - в 11 разів (GPBuzby і JLMullen, 1980).

Оцінка стану харчування

Запропоновано багато способів оцінки поживного статусу. Деякі з них пріведени в таблиці 1.

Критерії оцінки стану харчування

Важливе значення для оцінки харчування мають анамнез (відсутність апетиту, тошнота, блювота, схуднення) і огляд хворого (атрофія м'язів, втрата підшкірного жірового шару, гіпопротеінеміческіе набряки , симптоми авітамінозів і дефіциту другіх поживних речовин).

Вибір оптимального методу нутрітивного підтримки

Штучна нутрітивного підтримка хворих може здійснюватися у формі парентерального або (і) ентерального харчування .

Виділяють повне парентеральне харчування, при якому забезпечення поживними веществамі здійснюється тільки внутрішньовенними вливаннями (використовуються, як правіло, центральні вени) і додаткове парентеральне харчування через періферіческіе вени (призначається на короткий термін як доповнення до ентеральному пітанію).

Алгоритм раціонального вибору нутрітивного підтримки представлений на малюнку 1. N

Рис. 1. Алгоритм вибору методу нутріціонной підтримки (цит. за В. М. Луфт, 2003)

Показання до парентеральному харчуванні

Показання до парентеральному харчуванні можуть бути умовно об'єднані у 3 групи: первічная терапія, при якій передбачається вплив харчування на захворювання, явівшееся причиною порушення нутрітивного статусу; підтримуюча терапія, при которой забезпечується нутрітивного підтримка, але відсутній вплив на причину заболеванія; свідчення, які знаходяться в стадії вивчення (JE Fischer, 1997).

Первинна терапія:

Ефективність доведена (Проведено рандомізовані проспективних ісследованія . )

1. Кишкові свищі;

2. Ниркова недостатність (гострий тубулярної некроз);

3. Синдром короткого кишечнику (Після великої резекції тонкої кишки призначають повне парентеральне харчування, потім проводять ентеральне годування у невеликих кількостях, щоб прискорити адаптацію кишечника до резекції. При збереженні всього лише 50 см тонкої кишки, анастомозірованной з лівої половиною ободової кишки парентеральне харчування застосовують довготривало, іноді довічно, але в деяких хворих через 1-2 роки виникає різка гіпертрофія кишкового епітелію, що змушує відмовитися від парентерального харчування (MS Levin, 1995). );

4. Опіки;

5. Печінкова недостатність (гостра декомпенсація при цирозі печінки). N

Ефективність не доведена (Проведено рандомізовані проспективних ісследованія. )

1. Хвороба Крона (При хворобі Крона з ураженням тонкої кишки повне парентеральне харчування призводять до ремісії у більшості хворих. У відсутність перфорації частота ремісії становить 80% (у тому числі тривалою - 60%). Імовірність закриття нориць становить 30-40%, звичайно ефект стійкий. При неспецифічному виразковому коліті і хворобі Крона з поразкою товстої кишки повне парентеральне харчування не має переваг перед звичайним прийомом їжі. );

2. Нервова анорексія.

Підтримуюча терапія:

Ефективність доведена (Проведено рандомізовані проспективних ісследованія. )

1. Гострий радіаційний ентерит;

2. Гостра інтоксикація при хіміотерапії;

3. Кишкова непрохідність;

4. Відновлення нутрітивного статусу перед хірургічними втручаннями;

5. Великі хірургічні втручання.

Ефективність не доведена (Проведено рандомізовані проспективних ісследованія. )

1. Перед операціями на серці;

2. Тривала дихальна підтримка.

Свідчення в стадії вивчення:

1. Онкологічні захворювання;

2. Сепсис.

Абсолютних протипоказань до застосування парентерального живлення немає.

Після виявлення показань до парентеральному харчуванні необхідно розрахувати необходімие компоненти для адекватної корекції енергетичних витрат, вибору оптімальних розчинів для вливання на основі визначення потреби в білку, жірах, вуглеводах, вітамінах, мікроелементах і воді.

Розрахунок енергетичних потреб

Енергетичні витрати залежать від тяжкості і характеру захворювання або травми (табл. 2).

Енергетична потреба при різних клінічних станах

Для більш точного підрахунку енергетичних витрат використовують основний обмін.

Основний обмін представляє собою мінімальні енергетичні потреби в условіях повного фізичного та емоційного спокою, комфортній температурі і прі 12-14 годинному голодуванні.

Величина основного обміну визначається за допомогою рівняння Харріса-Бенедикта (Harris-Benedict):

для чоловіків: ГО = 66 + (13,7 хВТ) + (5хР) - (6,8 хв)

для жінок: ГО = 655 + (9,6 хВТ) + (1,8 ХР) - ( 4,7 хв)

ГО = основний обмін в ккал, ВТ = вага тіла в кг, Р = зріст в см, В = вік в годах.

У нормі істинний витрата енергії (ІРЕ) перевищує основний обмін і його оценівают за формулою:

ІРЕ = ООхАхТхП, де

А - фактор активності:

Постільний режим 1,1
напівпостільний режим 1,2
Загальний режим 1,3

Т - температурний фактор (температура тіла):

38 ° С 1,1
39 ° С 1,2
40 ° С 1,3
41 ° З 1,4

П - фактор пошкодження:

Пацієнт без ускладнень 1,0
Після операції 1,1
Перелом кісток 1,2
Сепсис 1,3
Перитоніт 1,4
Політравма, реабілітація 1,5
Політравма + сепсис 1,6
Опіки 30-50% 1,7
Опіки 50-70% 1,8
Опіки 70 -90% 2,0

В середньому, на частку білків припадає 15-17%, вуглеводів - 50-55% і жирів - 30-35% енергії, що виділяється (в залежності від конкретних умов метаболізму і діети).

Розрахунок потреби білка

Як показник білкового обміну використовується азотистий баланс (різниця между кількістю азоту, що надходять в організм з білками і втрачаємо різними путямі) (табл. 3).

Добова втрата азоту при різних станах

Застосовують також визначення втрати азоту з утримання сечовини в добовій моче (сечовина в грамах х 0,58).

Втрата азоту відповідає втраті білка і призводить до зменшення маси тіла (1 г азоту = 6,25, білка = 25 г м'язової маси)

Основною метою введення білків є підтримка балансу між поступленіем білка і його витратою в організмі. При цьому, якщо одночасно не поступает достатньо калорій небілкового походження, то окислення білка усілівается. Тому слід дотримуватися наступне співвідношення між небілкових калоражем і азотом: число небілкових калорій /азот у грамах = 100-200 ккал /м.

Азотистий компонент у раціоні парентерального харчування може бути представлений гідролізатамі білка і амінокислотними сумішами, одержуваними шляхом синтезу. NВикористання для парентерального харчування препаратів нерозщеплені білка (плазми, протеїну, альбуміну) малоефективно чинності занадто великого періоду полураспада екзогенного білка.

гідролізати білка, що використовуються для парентерального харчування, є растворамі амінокислот і найпростіших пептидів, одержуваних при гідролітичним расщепленіі гетерогенних білків тваринного або рослинного походження. NГідролізати білків гірше (в порівнянні з амінокислотними сумішами) утилізуються організмом через наявність у них високомолекулярних фракцій пептидів. Більш оправдано використання амінокислотних сумішей, з яких потім синтезуються спеціфіческіе органні білки.

амінокислотні суміші для парентерального харчування повинні відповідати наступним требованіям: утримувати адекватне і збалансоване кількість замінних і незаменімих амінокислот; бути біологічно адекватними, тобто щоб організм міг трансформіровать амінокислоти у власні білки; не викликати побічних реакцій после їх надходження в судинне русло.

Протипоказання до введення гідролізатів білка і амінокислотних сумішей:

1. порушення функції печінки та нирок - печінкова та ниркова недостатність (використовуються спеціальні амінокислотні суміші);

2. будь-які форми дегідратації;

3. шокові стани;

4. стани, що супроводжуються гипоксемией;

5. гострі гемодинамічні порушення;

6. тромбоемболічні ускладнення;

7. виражена серцева недостатність.

Розрахунок вуглеводів

Вуглеводи є найбільш доступними джерелами енергії для організму больного. Їх енергетична цінність становить 4 ккал /м.

Для парентерального харчування застосовують глюкозу, фруктозу, сорбітол, гліцерин. NМінімальная добова потреба тканин у глюкози становить близько 180 г.

Оптимально введення 30% розчину глюкози з додаванням інсуліну (1 ОД інсуліна на 3-4 г сухої речовини глюкози). У літніх хворих у перші 2 доби после операції доцільно знизити концентрацію глюкози до 10-20%.

Введення глюкози знижує глюконеогенез, тому глюкозу включають до складу парентерального харчування не тільки як енергоносій, але і для отримання белковосберегающего ефекту.

Надмірне введення глюкози, проте, може викликати осмотичний діурез, з потерей води, електролітів і розвитком гіперосмолярній коми. Передозування глюкози призводить до посилення ліпонеогенеза, при якому організм синтезує трігліцеріди із глюкози. Цей процес відбувається, в основному, в печінці та жирових тканях і супроводжується дуже високою продукцією СВ 2 , що призводить до резкому зростанням хвилинного дихального об'єму і, відповідно, частоти диханія. Крім того, може виникнути жирова інфільтрація печінки, якщо гепатоціти не справляються з виведенням утворюються тригліцеридів у кров. NПоетому доза глюкози для дорослих не повинна перевищувати 6 г /кг ваги тіла на добу. N

Розрахунок жирів

Жири є найвигіднішим джерелом енергії (енергетична цінність составляет 9,3 ккал /г).

На частку жирів доводиться 30-35% щоденного надходження калорій, з них большую частину складають тригліцериди (ефіри, що складаються з гліцеролу і жирних кіслот). Вони є джерелом не тільки енергії, але і незамінних жирних кіслот, лінолевої і a-ліноленової - попередників простагландинів. Лінолева кіслота бере участь у побудові клітинних мембран.

Оптимальна доза жирів в клінічних умовах складає 1-2 г /кг маси тіла за добу.

Потреба в жирах при парентеральному харчуванні забезпечується жировими емульсіямі.

Введення жирових емульсій в ізольованому вигляді недоцільно (виникає кетоацідоз), тому використовують одночасне введення розчину глюкози і жіровой емульсії зі співвідношенням числа калорій 50:50 (у нормі 70:30; при політравме, опіках - 60:40).

З використовуваних у нашій країні найбільшого поширення набули препарати інтраліпід і ліпофундін. Гідністю інтраліпіда є те, що в 20% концентраціі він ізотонічен плазмі і його можна вводити навіть в периферичні вени.

Протипоказання до введення жирових емульсій в основному такі ж, як і для введенія білкових розчинів. Недоцільно введення жирових емульсій хворим з нарушеніямі жирового обміну, при цукровому діабеті, тромбоемболії, гострому інфаркте міокарда, вагітності.

Розрахунок води

Потреба у воді при парентеральному харчуванні розраховується виходячи з колічества втрат (сеча, кал, блювотні маси , дихання, відокремлюване з дренажу, отделяемое з свищів і т.д.) і тканинної гідратації. Клінічно це оцінюється по кількості сечі і її відносної щільності, еластичності шкіри, вологості язика, наявності спраги і зміни маси тіла.

У нормі водні потреби перевищують діурез на 1000 мл. При цьому ендогенне образованіе води не враховується. Втрата білків, електролітів і глюкозурія значітельно збільшують потребу організму в екзогенної воді.

При парентеральному харчуванні рекомендується вводити 30-40 мл води на 1 кг маси тела для дорослих. Вважається, що цифрове кількість вводяться кілокалорій должно відповідати цифрового значенням обсягу перелитої рідини (в міллілітрах).

Розрахунок електролітів

Електроліти є невід'ємними компонентами повного парентерального пітанія. Калій, магній і фосфор необхідні для оптимального утримання азоту в організме і для утворення тканин; натрій і хлор - для підтримки осмоляльності і кислотно-лужної рівноваги; кальцій - для запобігання демінералізаціі кісток (табл. 4).

Потреба в електролітах при парентеральному харчуванні

Для покриття потреби організму в електролітах використовуються наступні інфузіонние середовища: ізотонічний розчин хлориду натрію, збалансовані раствори електролітів (лактосол, ацесоль, трісоль і т.д .), розчин 0,3% хлориду калія, розчини хлориду, глюконату та лактату кальцію, лактату та сульфату магнію.

Розрахунок вітамінів і мікроелементів

Проведення парентерального харчування передбачає використання вітамінних комплексов і мікроелементів. Кількість вітамінів і мікроелементів, достатню для задоволення добових потреб, слід додавати до основного розчину для парентерального харчування (табл. 5 і 6). Застосування вітамінів у раціоні оправдано при повному амінокислотної забезпеченні, в іншому випадку вони не усваіваются, а екскретуються переважно із сечею. Не слід вводити ізбиточних кількостей жиророзчинних вітамінів (А, D) у зв'язку з небезпекою развітія гіперкальціємії та інших токсичних ефектів.

Рекомендації Американської медичної асоціації для внутрішньовенного введення вітамінів при парентеральному харчуванні Розрахункова потреба в мікроелементах у добу

Для парентерального харчування застосовуються спеціальні суміші вітамінів і мікроелементов.

В останні роки виробляють комбіновані препарати, що містять амінокіслоти, мінеральні елементи і глюкозу.

Умови ефективності проведення парентерального харчування

До проведення парентерального харчування стан хворого має бути стабілізіровано і усунена гіпоксія, так як повне засвоєння компонентів парентерального харчування відбувається тільки в аеробних умовах. Тому в перші часи після великих операцій, травмі, опіках, при термінальних станах і шоці прі централізації кровообігу можна використовувати тільки розчини глюкози.

Швидкість введення препаратів повинна відповідати швидкості їх оптимального усвоенія (табл. 7).

Добові дози і оптимальна ккорость введення деяких речовин, які застосовуються при парентеральному харчуванні

У розрахунку добової калорійності парентерального харчування внесок білка не повинен учітиваться, бо в противному випадку нестача енергії призведе до спалювання амінокіслот і процеси синтезу не будуть реалізовані в повному обсязі.

Введення коштів парентерального харчування слід починати з розчину глюкози с інсуліном (1 од. На 4-5 г сухої речовини глюкози). Після інфузії 200-300 мл раствора глюкози підключають амінокислотний препарат або білковий гідролізат. У дальнейшем амінокислотну суміш або гідролізат білка вводять разом з глюкозою, електролітамі і вітамінами. Амінокислоти, гідролізати білка і 30% глюкозу целесообразно вводити зі швидкістю не більше 40 крапель на хвилину. Жирові емульсії разрешается переливати разом з розчинами амінокислот і гідролізатами. Не рекомендуется їх введення одночасно з електролітами, оскільки останні способствуют укрупнення жирових часток і підвищують ризик жирової емболії. Швидкість введенія жирової емульсії спочатку не повинна перевищувати 10 крапель на хвилину. При Пропущено реакції швидкість можна збільшити до 20-30 крапель на хвилину. На кожні 500 мл жирової емульсії вводять 5000 ОД гепарину.

Для своєчасної корекції парентерального живлення використовуються клінічні і лабораторні методи оцінки ефективності харчування.

Особливості штучного харчування при деяких станах

Ниркова недостатність

Для хворих з нирковою недостатністю особливе значення мають об'єм що вводиться жідкості, кількість азоту та електролітів. При гострій нирковій недостатності, Якщо не проводиться лікування діалізом повне парентеральне харчування здійснюють концентрірованнимі розчинами (70% глюкоза, 20% жирова емульсія, 10% розчин амінокіслот), що дозволяє зменшити об'єм рідини і забезпечує достатню колічество енергії. У живильної суміші зменшують вміст азоту (при розрахунку суточной потреби в білках виходять з норми 0,7 г /кг), знижують також содержаніе калію, кальцію, магнію та фосфору.

На тлі лікування діалізом кількість білка можна збільшити до 1,0-1,5 г /кг /добу. N

Печінкова недостатність

При печінковій недостатності страждають всі види обміну, і в першу чергу - белковий. Порушення синтезу сечовини призводить до накопичення у крові аміаку і другіх токсичних азотистих сполук. Штучне харчування має забезпечувати потребності організму в білках та інших поживних речовинах, але не сопровождаться появою або посиленням енцефалопатії.

Застосовують повне парентеральне харчування зі зниженим вмістом азоту; прі розрахунку добової потреби в білках виходять з норми 0,7 г /кг ваги. При асціте, крім того, обмежують обсяг живильної суміші та знижують вміст натрія.

Порушення білкового метаболізму при печінковій недостатності приводять до амінокіслотному дисбалансу (збільшення концентрацій ароматичних кислот фенілаланіна і тирозину, а також зниження концентрацій розгалужених амінокислот ізолейціна, лейцину і валіну) (JE Fischer і співавт., 1976). Ці порушення визивают енцефалопатію та, разом з обмеженням у білку, є головною прічіной високого катаболізму у таких хворих.

При зниженні функції печінки та шунтування портальної крові, збалансований амінокіслотний склад у плазмі порушується (особливо амінокислот - предшественніков центральних моноамінів нейротрансмітерів), що супроводжується сніженіем рівня нейротрансмітерів в ЦНС і є однією з причин енцефалопатіі.

Корекція амінокислотного дисбалансу досягається введенням адаптованої амінокіслотной суміші, в якій фракція ароматичних амінокислот знижена, а разветвленних - збільшена. Оскільки ці амінокислотні розчини містять усі незаменімие амінокислоти і широкий спектр замінних амінокислот, вони також можуть пріменяться для парентерального харчування при печінковій недостатності.

Парентеральне харчування при печінковій недостатності рекомендується в следующіх дозах: адаптовані амінокислоти - до 1,5 г /кг ваги тіла на добу, глюкоза - до 6 г /кг ваги тіла на добу і жири - до 1,5 г /кг ваги тіла на добу.

Серцева і дихальна недостатність.

При серцевій недостатності обмежують надходження натрію і зменшують об'ем живильної суміші. Хворим з дихальною недостатністю призначають пітательние суміші зі зниженим вмістом глюкози і підвищеним вмістом жіров. Заміна джерела енергії з вуглеводів на жири дозволяє знизити продукцію СО 2 і ризик гіперкапнії. Жир має менший дихальний коефіцієнт, чем вуглеводи (0,7 і 1,0 відповідно). Хворі з гіперкапнією повинні отримувати 40% енергії у вигляді жирової емульсії.

Ускладнення парентерального харчування

При парентеральному харчуванні, як і при інших видах інфузійної терапії, Можливо алергічні та посттрансфузійних реакції .

Крім того, виділяють ще кілька видів ускладнень парентерального харчування:

1. Технічні (5%):
-повітряна емболія;
-пошкодження артерії;
-пошкодження плечового сплетення;
-артеріовенозної фістули;
-перфорація серця;
-емболія катетером;
-зміщення катетера;
-пневмоторакс;
-тромбоз підключичної вени;
-пошкодження грудного протоки;
-пошкодження вен.
2. Інфекційні (5%):
-інфекція в місці венепункції;
-«Тунельна» інфекція;
-катетер-асоційований сепсис.
3. Метаболічні (5%):
-азотемія;
-надлишкове введення рідини;
-гіперглікемія;
-гіперхлореміческій метаболічний ацидоз;
-гіперкальціємія;
-гіперкаліємія;
-гіпермагнезіемія;
-Гіперосмолярна кома;
-гіперфосфатемія;
-гіпервітаміноз А;
-гіпервітаміноз D ;
-гіпоглікемія;
-гіпокальціємія;
-гіпомагнезіемія;
-гіпонатріємія;
-гіпофосфатемія.
4. Порушення функції печінки.
5. Жовчнокам'яна хвороба.
6. Метаболічні порушення кісткової тканини.
7. Дефіцит мікроелементів.
8. Дихальна недостатність.

Методи контролю ефективності парентерального харчування
Клінічні показники:
1) маса тіла (зважування);
2) центральний венозний тиск;
3) погодинної діурез;
4) артеріальний тиск, пульс;
5) загальне стану хворого.

Лабораторние показники:
1) азотистий баланс;
2) амінокислоти плазми крові (амінограмма);
3) білки плазми крові та їх фракцій (1 раз на добу);
4) ліпіди плазми крові (1 раз на 2-3 сут.);
5) білірубін та його фракції;
6) активність амінотрансфераз;
7) оцінка гемостазу.

Тривалість парентерального харчування визначається можливістю і целесообразностью переходу на ентеральне або природне харчування (табл. 8). N

Орієнтовна тривалість парентерального живлення при різних станах

Опубліковано з дозволу адміністрації Російського Медичного Журналу.


Народні методи лікування

Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

2020-08-12 02:24:47

Морквяний сік: і смачно, і корисно

Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

2020-08-11 18:54:04

Як я вилікувала дифузний зоб

Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

2020-08-11 20:04:52

Цистит. Хіба це справа житейська?

Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

2020-08-11 08:31:03

Лікування астми народними засобами

Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

2020-08-11 10:09:55

Секрет обліпихової олії

Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

2020-08-11 21:03:51

Мазь від екземи виявилася ефективною

Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

2020-08-11 23:45:05

Як позбавитися від високого тиску?

Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

2020-08-11 22:04:25

Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

2020-08-11 19:13:12

Готуйте «сани» влітку

Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

2020-08-11 08:31:05

Медицина

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

2020-08-10 22:55:10

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

2020-08-11 17:49:06

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

2020-08-10 22:55:15

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

2020-08-11 23:34:15

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

2020-08-12 00:59:21

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

2020-08-10 22:55:28

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

2020-08-11 22:19:56

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

2020-08-10 22:55:31

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

2020-08-12 01:55:09

Середньовічні отрути і ліки

Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

2020-08-12 03:15:05