Запаморочення

Данная інформація призначена для фахівців у галузі охорони здоров'я та фармацевтики. Пацієнти не повинні використовувати цю інформацію в якості медичних рад чи рекомендацій.

Запаморочення

А.Ю. Лавров, чл.-кор. РАМН, професор М.М. Яхно
ММА імені І.М. Сеченова Russky Meditsinsky Journal Запаморочення є одним із симптомів, що найчастіше зустрічаються у медіцінской практиці. Серед причин звернення до лікарів усіх спеціальностей воно составляет 2-5% [12].

Причиною головокружіння служить дисбаланс сенсорної інформації, що надходить від основних аферентних систем, що забезпечують просторову орієнтацію вестібулярной, зорової та пропріоцептивної. Велике значення мають також нарушенія центральної обробки інформації та еферентної ланки рухового акта. Крім того, певну роль грає патологія опорнодвігательного аппарата [2,4,8, 9,11,12,16,14].

У більшості випадків в основі запаморочення лежить одне з наступних состояній : периферичні вестибулярні розлади, множинна сенсорная недостатність, психогенні причини, порушення кровообігу в стволе мозку, інші захворювання центральної нервової системи, серцево-судинні заболеванія. Можливо поєднання декількох причин [12,14].

Як ォ запаморочення サ, хворі можуть описувати найрізноманітніші відчуття, поетому першочерговим завданням діагностичної є уточнення характеру жалоб пацієнта. Як правило, їх можна віднести до одного з чотирьох клінічних Тип запаморочення [1,2,4,9,11,12,14,16].

Системне, або вестибулярні запаморочення відчуття обертання, паденія, нахилу або розгойдування власного тіла чи навколишніх предметів. Нередко супроводжується нудотою, блювотою, гіпергідрозом, порушенням слуху та равновесія, а також осціллопсіей (ілюзія швидких мелкоамплітудних коливань окружающіх предметів). Системне запаморочення характерно для ураження вестібулярной системи як периферичного, так і центрального її відділів.

Предобморочное стан . Хворі відзначають відчуття нудоти, надвігающейся втрати свідомості, ォ легкості サ в голові. Часто поєднується з бледностью шкірних покривів, серцебиттям, відчуттям страху, потемнінням в очах, тошнотой, підвищеним потовиділенням. Найбільш частими причинами є заболеванія серця і ортостатична гіпотензія.

У ряді випадків під ォ запамороченням サ хворі мають на увазі порушення равновесія . Спостерігається нестійкість, хиткість при ходьбі, ォ п'яна サ походка. Характерно поєднання з парезами, розладами чутливості, діскоордінаціей і осціллопсіей. Симптоми, викликані порушенням рівноваги, отмечаются при стоянні і ходьбі і відсутні в положенні сидячи і лежачи [1,4,12,16,14].

Для психогенного запаморочення , що спостерігається, зокрема, в рамках тривожних, конверсійних розладів або депресії, характерні трудноопісиваемие відчуття, що не відповідають попереднім типами запаморочення [1,12]. Хворі можуть скаржитися на ォ туман サ, ォ тяжкість サ в голові, відчуття опьяненія, нудоту. Необхідно відзначити, що подібні невизначені симптоми могут виникати на ранніх стадіях або при атиповому перебігу органічних заболеваній [12].

Поряд з клінічним типом запаморочення, діагностичне значення має його теченіе, наявність провокуючих чинників і супутніх симптомів [4,11]. Однократний епізод системного запаморочення найчастіше зумовлений стовбуровим або мозжечковим інсультом. Повторні атаки запаморочення можуть розвиватися як без відімих причин, так і у зв'язку з певними провокуючими факторами. Спонтанние напади запаморочення, не спровоковані різкими рухами головой, як правило, служать проявом аритмій, транзиторних ішемічних атак (ТІА) у вертебральнобазілярном басейні, хвороби Меньєра або епілептичних пріпадков. Рецидивуючі атаки запаморочення, при яких виявляються провоцірующіе фактори (зміна положення тіла, повороти голови), найбільш часто обусловлени доброякісним пароксизмальних позиційним запамороченням (ДППГ) або непритомностями, зокрема, ортостатичні.

Системне запаморочення

Найбільш частою причиною системної запаморочення є ДППГ [4,8,12,14]. Заболеваніе зазвичай розвивається після інфекцій середнього вуха, черепномозкової травми або отологічній оперативних втручань. Характерні короткочасні (не более 1 хв) напади системного запаморочення, які виникають при зміні положенія тіла. У патогенезі ДППГ провідну роль грає купулолітіаз формування сгустка кристалів карбонату кальцію в порожнині Напівкружні канальцях, що пріводіт до підвищення чутливості рецепторів напівкружних канальців. Для виявленія позиційного запаморочення проводять пробу НіленаБарані . з положення сидячи пацієнт швидко лягає на спину, при цьому його голова повинна бить закинута назад на 45 ー і повернена у бік на 45 ー. Положення зберігають в протягом 3040 сек. Пробу повторюють при положенні голови по середній лінії і при повороте в протилежний бік. Розвиток позиційного запаморочення і ністагма підтверджує діагноз. На користь ДППГ також свідчить ізольований позіціонний ністагм при фіксації очних яблук у серединному положенні ністагм вертікальноротаторний, з швидкою фазою, спрямованої вгору і в бік ніжележащего вуха. При погляді в бік нижчого вуха швидка фаза ністагму направлена в ту ж сторону, ністагм горізонтальноротаторний, при погляді в протівоположную бік вертикальний, що б'є вгору. Характерний латентний період (3040 сек) між початком проведення проби і виникненням ністагму. Характерно угасаніе ністагму при повторенні проби. Позиційний ністагм спостерігається непостоянно, частіше в період загострення [10]. ДППГ необхідно диференціювати від центрального позиційного запаморочення і ністагму, до найбільш частих причинами которих відносяться спіноцеребеллярние дегенерації, пухлини стовбура мозку, аномалія АрнольдаКіарі, розсіяний склероз. Центральний позиційний ністагм не має латентного періоду, його тривалість перевищує 1 хв, напрямок ністагму може варьіровать, нерідко ністагм вертикальний і не згасає при повторному ісследованіі. Для лікування ДППГ застосовують вправи, спрямовані на переміщення крісталлов карбонату кальцію з Напівкружні канальців у порожнину еліптичного мешочка. Також ефективно багаторазове провокування запаморочення, що пріводіт до його поступового регресу внаслідок центральної компенсації.

Поєднання системного запаморочення з вогнищевою неврологічною симптоматикою характерно для порушення кровообігу в вертебральнобазілярной системі, а также пухлин мостомозжечкового кута і задньої черепної ямки [4, 5, 12, 14]. При вертебральнобазілярной недостатності запаморочення, як правило, розвивається внезапно і зберігається протягом декількох хвилин, нерідко супроводжується тошнотой і блювотою. Як правило, воно поєднується з іншими симптомами ішемії в вертебральнобазілярном басейні [10]. Ранні стадії вертебральнобазілярной недостаточності можуть проявлятися епізодами ізольованого системного головокруженія [15]. Більш тривалі епізоди ізольованого системного головокруженія свідчать на користь інших захворювань, зокрема, періферіческіх вестибулярних розладів. Поряд з системним запамороченням, ТІА та інсульти в вертебральнобазілярном басейні можуть також виявлятися нарушеніем рівноваги.

Системне запаморочення, нудота і блювота служать найбільш ранніми симптомами ішеміі в басейні передньої нижньої мозочкової артерії , що приводить до развітію інфаркту каудальних відділів покришки вароліева мосту (латеральний ніжній синдром мосту, синдром Гасперіні). Аналогічні симптоми спостерігаються і при інфаркте мозочка [19,23]. Подібна симптоматика вимагає проведення діфференціального діагнозу з периферичними вестибулярними розладами. При пораженіі мозочка, на відміну від пошкодження лабіринту, швидкий компонент ністагма спрямований у бік вогнища. Його напрям змінюється в залежності від направленія погляду, однак ністагм найбільш виражений при погляді в сторону пораженія. Фіксація погляду на какомлібо предмет не впливає на ністагм і головокруженіе. Крім того, наголошується дискоординация в кінцівках, Пропущено при ураженні лабіринту [6,9,14].

Гостре системне запаморочення, як ізольоване, так і в поєднанні з внезапно розвилася глухотою, характерно для інфаркту лабіринту . Глухота, викликана інфарктом лабіринту, як правило, необоротна, тоді як вираженность вестибулярних розладів поступово зменшується. Можливо сочетаніе інфаркту лабіринту і стовбура [6,19,23].

Системне запаморочення кардинальний симптом периферичних вестибулярних расстройств . Найважливішою ознакою, що дозволяє диференціювати періферіческіе вестибулярні розлади від центральних, є ністагм частіше всего горизонтальний, спрямований у бік, протилежний поразки і усілівающійся при погляді в ту ж сторону. На відміну від центрального поразки, фіксація погляду зменшує ністагм і запаморочення [46,9,12,24,16,14].

Гостре розвиток системного запаморочення в поєднанні з нудотою і блювотою характерно для вірусного нейролабірінтіта (вестибулярний нейронів, вестібулярний неврит). Симптоматика зазвичай регресує протягом декількох дней, у важких випадках через 12 тижнів. Як правило, симптоми розвиваються через 12 нед після респіраторної інфекції [4,5,12,14].

Хвороба Меньєра проявляється повторними епізодами вираженого сістемного запаморочення, що супроводжується зниженням слуху, відчуттям распіранія і шумом у вусі, нудотою і блювотою. За кілька хвилин запаморочення достігает максимуму і поступово, протягом декількох годин, проходить. Нарушеніе слуху на ранніх стадіях захворювання регресує повністю, а потім становітся незворотнім. Протягом декількох днів після атаки хвороби Меньєра могут відзначатиметься порушення рівноваги. Перші напади захворювання можуть проявляться ізольованим системним запамороченням. Для підтвердження діагнозу проводят аудіометрію. Характерне зниження слуху більш ніж на 10 дБ на двох разлічних частотах. Причиною хвороби Меньєра служить рецидивуючий набряк лабірінта, що розвивається внаслідок розриву мембрани, що відокремлює ендолімфою від перілімфи [1,4,14].

Лікування

Лікування системного запаморочення багато в чому визначається його причиною, крім того, важливу роль відіграє симптоматична терапія. Специфічне лікування при сістемном запамороченні відомо лише для обмеженого кола захворювань. Головокруженіе в рамках вертебральнобазілярной недостатності вимагає назначенія антиагрегантів (ацетилсаліцилова кислота 75330 мг /добу, тіклопідін 500 мг на добу), а при наростанні симптоматики антикоагулянтів [6]. При вірусному нейролабірінтіте проводиться симптоматична терапія. Еффектівность противірусних препаратів і глюкокортикоїдів не доведена [4,5,8,12,14].

Лікування нападів хвороби Меньєра симптоматичне. Найбільш ефективний бетагістину [1,3]. Для профілактики призначають дієту зі зниженим содержаніем солі і діуретики [4,8].

Для симптоматичного лікування системного запаморочення застосовують вестібулолітіческіе засоби, що діють на вестибулярні рецептори або на центральние вестибулярні структури, головним чином вестибулярні ядра. К первим відносяться антигістамінні препарати : меклозін призначають 12, 525 мг усередину 4 рази на добу, прометазин 2550 мг всередину, в /м або ректально 46 раз на добу. Центральним вестібулолітіческім ефект мають бензодіазепіни : оксазепам 1015 мг всередину 4 рази на добу, діазепам 510 мг внутрь, в /м або в /в 46 разів на добу. Також застосовують стимулятор гістамінових рецепторов бетагістину 816 мг всередину 23 рази на добу, антагоністи кальцію (циннаризин 2550 мг всередину або в /м 4 рази на добу, флунарізін 10 мг на добу в другій половіне дні) [3,8,13, 18].

Ефективним засобом для лікування запаморочення є комбінований препарат Фезам , що містить 400 мг пірацетаму та 25 мг цинаризину. Действіе препарату є комплексним, що включає вазоактивний і метаболіческій ефект [7,20]. Комбінація в препараті двох компонентів призводить до усіленію їх терапевтичного ефекту без збільшення токсичності. Крім того, отмечена велика ефективність і переносимість Фезам в порівнянні з роздільним назначеніем його компонентів [17,19].

У ряді подвійних сліпих плацебоконтроліруемих досліджень була показана високая ефективність Фезам при системному запамороченні, обумовленому як центральнимі, так і периферичними вестибулярними розладами [17,19]. Препарат також зменшував вираженість запаморочення в рамках предобморочного состоянія. Фезам ефективний у хворих з хронічною цереброваскулярною недостаточностью, у яких на фоні лікування відзначалося достовірне поліпшення когнітівних функцій. Препарат призначають по 2 капсули 3 рази на день протягом 36 недель.

Для купірування нудоти і блювоти призначають прохлорперазін 510 мг внутрь або в /м 4 рази на добу, 25 мг ректально у рази на добу або метоклопрамід 550 мг всередину, в /м або в /в 46 разів на добу. Центральним вестібулолітіческім і протіворвотним дією володіє тіетілперазін. Призначають 6,5 мг всередину, ректально, п /к, в /м або в /в 13 рази на добу [5,6,12,16,18]. Ефективно поєднання антігістамінних препаратів і бензодіазепінів. Для зменшення седативного ефекту вестібулолітіческіх засобів рекомендується призначення метілфенідата гідрохлориду 5 мг всередину 2 рази на добу (у першій половині дня) [12]. Вестібулолітіческіе средства слід призначати лише при гострому системному головокружіння. Їх прийом должен бути максимально коротким, так як тривале застосування уповільнює процес центральной компенсації дефекту [6,12,16,18].

Основним принципом реабілітації при периферичних вестибулярних расстройствах є стимуляція центральної компенсації шляхом многократного роздратування вестибулярних рецепторів. Необхідно максимально раннее початок реабілітації. При ураженні центральних вестибулярних структур реабілітація значно менш ефективна [5,6,8,16].

Порушення рівноваги

Однією з причин порушення рівноваги служить хронічна вестибулярна дісфункція. Характерне посилення симптоматики в темряві, коли неможлива компенсація дефекту за допомогою зору. Нерідко спостерігається осціллопсія, можливо сочетаніе з порушенням слуху. Найбільш частою причиною хронічного двустороннего поразки лабіринту є прийом ототоксичності лікарських препаратов. Посилення порушення рівноваги в темряві також характерно для расстройств глибокої чутливості. Найбільш виражені порушення рівноваги развіваются при мозжечковых розладах. Зоровий контроль не впливає на вираженность симптомів. При ураженні флоккулонодулярних відділів мозочка нередко наголошується осціллопсія, а також ністагм, залежний від напрямку погляду. Однім з механізмів порушення рівноваги служать також розлади шийної пропріоцеціі. До причин порушення рівноваги, обумовленого змінами ефферентного ланки рухового акту, відносяться множинні підкіркові інфаркти, нормотензівная гідроцефалія, хвороба Паркінсона, хронічна субдуральная гематома, пухлини лобових часток, а також ряд лікарських препаратов антиконвульсанти (дифенін, фенобарбітал, фінлепсін), бензодіазепіни , нейролептікі (фенотіазини, галоперидол), препарати літію. Порушення рівноваги характерний симптом пухлин мостомозжечкового кута, скроневої кістки і задній черепной ямки. Значно рідше при даній патології спостерігається системне головокруженіе. У переважній більшості випадків виявляється супутня неврологіческая симптоматика. Крім того, однією з причин порушення рівноваги, наблюдающейся головним чином у людей похилого, служить множинна сенсорна недостаточность поєднання помірних розладів декількох сенсорних функцій. Определенную роль в її розвитку відіграють порушення центральної інтеграції сенсорной інформації [4,8,9,11,12,16,14].

психогенне запаморочення

психогенне запаморочення найбільш часто зустрічається в рамках агорафобії, депрессіі та панічних атак, а також, звичайно у вигляді предобморочного стану, служіт проявом гіпервентіляціонного синдрому [4,12,14]. При запамороченні органіческой природи можливо також розвиток обмежувального поведінки, в частності, вторинної агорафобії або реактивної депресії. У ряді випадків наблюдается як поєднання епізодів органічного та психогенного запаморочення, так і запаморочення змішаного генезу [14]. Лікування визначається характером основного розлади. Велике значення має психотерапія. Необходімо роз'яснити хворому сутність наявних у нього розладів, так як нередко додатковим психотравмуючих чинником є переконання про наявність угрожающего життя захворювання [4,8,12,16].

Література:

1. Вейс Г. Запаморочення //Неврологія Під ред М Самуельса М, Практика, 1997С 94120.

2. Лавров А. Ю., Штульман Д.Р., Яхно Н.Н. Запаморочення у літніх // Неврологіч журн 2000 Т 5, N 5 З 3947.

3 Лавров А.Ю. Застосування Бетасерк в неврологічній практиці //Ibid 2001 T6.N2C3538.

4. Baloh RW Dizziness in older people //J Am Genatr Soc1992Vol 40, N 7 Р 713721.

5. Baloh RW Dizziness and verigo //Office practice of neurology Eds MA Samuels, S Feske New York, 1996 P 8391.

6. Baloh RW Vertigo //Lancet 1998 Vol березня 1952 Р 18411846 ..

7. Ban T. Psychopharmacology fot the aged Basel, Karger, 1980.

8. Brandt T. Vertigo //Neurologic disorders Course and treatment Eds T Brandt, LP Caplani, J Dichgans et al San Diago, 1996 P 117 134.

9. Daroff R.В., Martin JB Dizziness and vertigo //Harrisons principles of internal medicine Eds Fauci AS, Braunwald E., Isselbacher KJ et al 14th ed New York, 1998P 104107.

10. Davies RA Disorders of balance //Handbook of vestibular rehabilitation Eds LM Luxon, RA Davies London, 1997 P 3140.

11. Derebery MJ The diagnosis and treatment of dizziness //Med Clin North Am 1999Vol 83, N 1 P 163 176.

12. Drachman DA A 69yearold man with chronic dizziness //JAMA 1998 Vol 290, N 24Р21П2118.

13. Fraysse В., Bebear JP, Dubreuil С. et al Betahistine dihydrochloride versus flunarizine A doubleblind study on recurrent vertigo with or without cochlear syndrome typical of Memeres disease //Acta Otolaryngol (Stockh) 1991 Suppi 490P 110.

14 Furman JM, Jacob RG Psychiatric dizziness //Neurology1997Vol 48, N 5P 11611166.

15 Gomez С.R. , CruzFlores S., Malkoff MD et al. Isolated vertigo as a manifestation ofvertebrobasilar ischemia //Neurology 1996 Vol 47 P 9497.

16. Hollander J. Dizziness //Semin Neurol1987Vol 7, N 4P 317334.

17. Konstantinov К., Yordanov Y. Clinical and experimentalpsychological studies in cerebral atherosclerosis //MBI1988Vol 6P 1217.

18. Luxon LM. Modes of treatment of vestibular symptomatology //Handbook of vestibular rehabilitation Eds LM Luxon, RA Davies London, 1997 P 5363.

19.Popov G., Ivanov V., Dimova G. et al Phezam clinical and psychoogical study //MBI1986Vol 4P36.

20. Temkov I. Yordanov Y., Konstantinov К. et al. Clinical and experimentalpsuchological studies of the Bulgarian drug pyramem //Savr Med1980Vol 31, N9 P 467 474.

21. Troost Т.В. Dizziness and vertigo //Neurology in clinical practice Eds W.G. Bradley, R.В. Daroff, GM Fenichel, С.D. Marsden 2nd ed Boston, 1996 P 219232.

Опубліковано з дозволу адміністрації Російського Медичного Журналу.


Народні методи лікування

Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

2020-05-26 16:20:01

Морквяний сік: і смачно, і корисно

Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

2020-05-26 22:55:32

Як я вилікувала дифузний зоб

Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

2020-05-26 16:22:40

Цистит. Хіба це справа житейська?

Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

2020-05-26 16:21:10

Лікування астми народними засобами

Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

2020-05-26 16:22:02

Секрет обліпихової олії

Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

2020-05-26 16:23:57

Мазь від екземи виявилася ефективною

Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

2020-05-26 16:21:27

Як позбавитися від високого тиску?

Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

2020-05-26 16:22:21

Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

2020-05-26 16:21:45

Готуйте «сани» влітку

Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

2020-05-27 01:55:08

Медицина

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

2020-05-26 16:16:29

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

2020-05-26 16:17:22

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

2020-05-26 16:15:55

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

2020-05-26 16:17:59

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

2020-05-26 16:18:46

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

2020-05-26 16:16:46

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

2020-05-26 16:18:26

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

2020-05-26 16:17:04

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

2020-05-27 01:04:23

Середньовічні отрути і ліки

Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

2020-05-26 16:16:11