Застосування травних ферментів у гастроентерологічній практиці

Данная інформація призначена для фахівців у галузі охорони здоров'я та фармацевтики. Пацієнти не повинні використовувати цю інформацію в якості медичних рад чи рекомендацій.

Застосування травних ферментів у гастроентерологічній практіке

К.м.н. А.В. Охлобистін, Н. Баярмаа
ММА імені І.М. Сеченова Russky Meditsinsky Journal травні ферменти широко використовуються при різній гастроентерологіческой патології. Ферменти активно застосовують при різних заболеваніях шлунка, тонкої і товстої кишки, жовчовивідних шляхів і поджелудочной залози. Показаннями для призначення ферментної терапії служат порушення секреції ендогенних ферментів, розлади всмоктування харчових веществ і порушення моторики шлунково-кишкового тракту. В даний час міровая фармацевтична промисловість випускає велику кількість ферментних препаратов (Дігестал, Креон, Мезим-форте та ін), які відрізняються один від друга як дозою що містяться в них травних ферментів, так і різними добавкамі (див. табл. ). Травні ферменти випускаються в різній формі: у віде таблеток, порошку або капсул, що містять мікрогранули з ентеросолюбільной оболочкой. Всі ферментні препарати розрізняються за своїм складом: що містять панкреатін (екстракт підшлункової залози, зазвичай свинячого походження) або піщеварітельние ферменти, рослинного походження, екстракт слизової оболочкі шлунка. До складу препарату, крім ферментів можуть входити компоненти желчі, слизової оболонки шлунка або адсорбенти (симетикон або диметикон).

Вибір препарату для лікування пацієнта з гастроентерологічною патологіей повинен грунтуватися на наступних показниках:

абсолютне і відносний вміст ферментів у препараті (висока содержаніе протеаз показано пацієнтам при зниженні шлункової секреції та больовий форме хронічного панкреатиту; збільшення активності ліпази необхідно для проведенія замісної терапії при панкреатичної недостатності);

наявність оболонки, що захищає ферменти від переварювання шлунковим соком;

розмір таблетки або гранул, які наповнюють капсули (евакуація препарату з желудка одночасно з їжею відбувається у випадку, якщо розмір його часток не превишает 2 мм);

наявність жовчних кислот у складі препарату (жовчні кислоти покращують переваріваніе ліпідів, збільшують всмоктування жирних кислот і холестерину, визивают посилення панкреатичної секреції). Проте високий вміст жовчних кіслот в кишечнику при інтенсивної терапії ферментної може викликати хологенную діарею.

травні ферменти показані хворим з розладами шлункової секреціі (гіпо і анацидний хронічний гастрит, стану після резекції желудка). Після хірургічного втручання на шлунку може розвинутися синдром малабсорбціі, пов'язаний із великою кількістю різних чинників: зниженням продукціі соляної кислоти і пепсину; порушенням перемішування хімусу та його механіческой обробки; порушенням фракційного надходження хімусу в тонку кішку; прискоренням пасажу по тонкій кишці; зниженням ендогенної стимуляції панкреатіческой секреції; асинхронність надходження панкреатичного соку, желчі і хімусу в тонку кишку [17]. Лікування постгастрорезекціонних розладів потрібно проведення комплексної терапії з використанням антацидів, коштів, вліяющіх на моторику желудочнокишечного тракту, травних ферментів.

При гіпоацидний станах, що супроводжуються зниженням доступності харчових веществ, показані препарати, що містять жовч. Ці препарати сприяють усіленію продукції жовчі і соку підшлункової залози, їх слід приймати по 1-3 таблеткі під час або відразу після прийому їжі (не розжовуючи) 3-4 рази на день курсамі до 2х місяців.

Препарати, що містять жовч, слід з обережністю застосовувати у хворих хроніческім гепатитом або цирозом печінки, так як жовчні кислоти по ентерогепатіческому шляху надходять у печінку, де піддаються метаболізму, а также при холестатичних захворюваннях, виразкової хвороби, хвороби Крона і неспеціфіческом виразковому коліті.

гіпоацидний гастрит є показанням для призначення препаратів, що містять компоненти слизової оболонки шлунка: пепсин і соляну кислоту. Ці компоненти обеспечівают механічну і хімічну обробку їжі, перш за все білків. Протеоліз відбувається до рівня поліпептидів, які потім розщеплюються протеазамі підшлункової залози і частково до амінокислот. Пепсин стимулює секрецію підшлункової залози, тому протипоказаний хворим на хронічний панкреатітом, особливо за наявності Внутрішньопротокова гіпертензії. Препарати, содержащіе пепсин, приймають з розрахунку 0,2-0,5 г пепсину на прийом їжі 2-3 рази на день перед або під час прийому їжі. Останнім часом для лікування хворих з сніженіем кислотоутворюючої функції шлунка з успіхом застосовують препарати, содержащіе чистий панкреатин, по 1 т (4 р /день на початку прийому їжі).

Для лікування гипомоторная дискінезії (гіпокінезії) жовчовивідних шляхів і порушень солюбілізації жиру з успіхом застосовують ферментні препарати, содержащіе жовчні кислоти. Жовчні кислоти і солі підвищують скоротливу функцію жовчного міхура, нормалізують біохімічні властивості жовчі.

Лікування панкреатиту з вираженим больовим синдромом вимагає строгого обмеження дієти, призначення антисекреторних засобів, спазмолітиків і препаратов чистого панкреатину у високій дозі. Ці кошти є найбільш універсальнимі для нормалізації травлення в желудочнокишечного тракті і можуть Використано у складі комплексної терапії при всіх типах розладів. Ферментние засоби, що містять чистий панкреатин, мають у своєму складі протеази, амілазу, ліпазу. У препарат Дігестал входить гемоцеллюлаза, яка забезпечує розщеплення целюлози. Сучасні ісследованія показують, що травні панкреатичні ферменти в традіціонной неентеросолюбільной формі забезпечують купірування болю у період обостренія [20]. Попадання ферментів підшлункової залози (перш за все трипсину) в дванадцятипалу кишку руйнує рілізінгпептіди секретину і холецистокинина і викликає зменшення панкреатичної секреції, забезпечуючи функціональний спокій органа (рис. 1).

Рис. 1. Регулювання секреції ПЖ за допомогою рилізинг-пептидів (по Li Y., Owyang C., 1996)

З травними ферментами рослинного і грибкового походження було связано багато надій, і перш за все через високу кислотостійкими растітельной та грибкової ліпаз. Однак в експериментальних умовах бактеріальная ліпаза виявилася в 75 разів менш активною, ніж свиняча, у зв'язку з чем ці препарати поки не знаходять застосування в клінічній практиці. Панкреатин не впливає на моторику шлунково-кишкового тракту, секрецію жовчі, функцію желчевиводящіх шляхів.

Замісна терапія екзокринної панкреатичної недостатності необходіма при різних захворюваннях, коли настає атрофія більш ніж 90% паренхіми органу [19] (рис. 2), що виникає найчастіше на пізній стадії хроніческого панкреатиту. Показаннями служать стеаторея (втрата жиру з калом более 15 г /добу, при нормі до 7 г /добу), прогресуюче схуднення, діарея, діспепсіческіе симптоми. Лікування зовнішньосекреторної недостатності підшлункової желези до цих пір залишається складним завданням. В даний час найбільш устоявшімся можна вважати проведення терапії за кількома напрямами: відмова ОТ вживання алкоголю, дотримання дієти з частим прийомом невеликих кількостей піщі, замісна ферментна терапія, боротьба з вітамінною недостатністю, анальгетікі (парацетамол, трамадол), психотропні препарати.

Рис. 2. Етіологія зовнішньосекреторної панкреатичної недостаточності

Ферментна терапія при розвитку екзокринної недостатності підшлункової желези вимагає застосування капсул, що містять мікрогранули (мікротаблеткі) панкреатіна. При порушеннях гідролізу харчових речовин капсули достовірно превишают по ефективності таблетки панкреатину звичайних розмірів. Особливість етіх препаратів полягає в тому, що містяться в них, ферменти висвобождаются тільки в лужному середовищі тонкої кишки і таким чином уникають разрушенія шлунковим соком (рис. 3), що значно підвищує ефективність заместітельной терапії при панкреатичної стеатореї. Стійкість препарату в кіслой середовищі - дуже важлива властивість препаратів (основні складові ферментних препаратів - ліпаза і трипсин швидко втрачають активність в кислому среде: ліпаза при рН = 4, трипсин при рН = 3; до потрапляння препарату в двенадцатіперстную кишку може руйнуватися до 92% ліпази). Це властивість значітельно підвищує ефективність замісної терапії, зменшує або устраняет необхідність в призначенні препаратів, що блокують шлункову секрецію. Так, при використанні препарату, що має ентеросолюбільную оболонку, всасиваніе жирів вище в середньому на 20%, ніж при застосуванні звичайного засобу в такой же дозі. Проте у хворих на хронічний панкреатит значно знижена продукція бікарбонатів, що призводить до порушення защелачіванія в двенадцатіперстной кишці і порушення активації прийнятих ферментів. У цьому випадку еффектівность капсульованих ферментів може значно знизитися.

Рис. 3. Дія мікротаблетірованного препарату з ентеросолюбільной оболонкою

Зворотною стороною препаратів в ентеросолюбільной оболонці є те, що ферменти не встигають активізуватися у дванадцятипалій кишці - основному месте вироблення регуляторних пептидів підшлункової залози. Низька активність протеаз у дванадцятипалій кишці не дозволяє перервати стимуляцію панкреатіческой секреції за механізмом негативного зворотного зв'язку, не знижує давленіе в протоках і паренхімі підшлункової залози. Висока інтрапанкреатіческое тиск вважається основним механізмом розвитку інтенсивної болі при хронічному панкреатиті, у зв'язку з чим капсульованих ферменти рекомендуют лише в якості замісної терапії, а для купірування болю (особливо при Внутрішньопротокова гіпертензії) - традиційні таблетки або порошок панкреатіна.

Тим не менше, згідно з нашими власними даними, проведення терапії хроніческого панкреатиту з використанням капсульованої панкреатину прівело до вірогідного зниження інтенсивності болю в животі в обстежених больних (p = 0,0063; рис. 4). При цьому ступінь зменшення болю достовірно залежала ОТ ступеня зниження активності еластази калу в порівнянні з вихідних рівнем (p = 0, 0219). Таким чином, аналгетичний ефект проведеної терапії безпосередньо завісел від ступеня придушення екзокринної функції підшлункової залози у больного. Екзокринної функції підшлункової залози за даними еластазного тесту (визначення еластази калу імунореактивності методом) вірогідно знизився в порівнянні з фоном: 279,46 ア 27,41 мкг /г і 254,87 ア 26,74 мкг /г (n = 52, p = 0,0152).

Рис. 4. Інтенсивність болю до початку лікування та на фоні прийому КПМЕС

Розмір часток мікрогранулірованних препаратів не повинен перевищувати 2 мм , что забезпечує одночасну евакуацію з шлунка їжі і ферментів. Подальше уменьшеніе розміру гранул не призводить до підвищення ефективності переварювання піщі [13]. Призначення капсул Пензиталу у дозі 16-18 тис. од на прийом їжі больним хронічним панкреатитом після оперативних втручань на підшлунковій железе (панкреатодуоденектомія і дренування вірзунгова протоки) протягом 2,5 лет дозволило зменшити втрату жиру з калом з 33,6 г /добу до 15,3 г на добу [7]. Наблюдалось статистично достовірне підвищення маси тіла хворих та біохіміческіх показників трофологіческого статусу (сироваткового заліза, загальна железосвязивающая здатність сироватки крові, загальне число лімфоцитів).

За даними, отриманими Farkas G., Takacs T. та співавт. (1999), призначення больним після оперативного втручання на підшлунковій залозі мікрогранулірованного Пензиталу у дозі 25 тис. од. 3 рази на добу протягом 10 дней не призвело до зміни функції ПЖ в порівнянні з прийомом плацебо [12]. Тим не менш проводиться терапія дозволила ефективно усунути симптоми мальдігестіі, стабілізіровать вага тіла (у групі порівняння схуднення на 3,5 кг за той же час) і підвищити розщеплення вуглеводів на 35%.

Адекватна терапія синдрому екзокринної панкреатичної недостатності потрібно використання високих доз ферментних препаратів. Зазвичай буває необходімо застосовувати ферменти в капсульованої формі. Режим дозування препарата наступний: за 1-4 капсули ферментного препарату при основних прийомах піщі (на початку прийому їжі) та 1 капсула (таблетка) при прийомі невеликого колічества їжі. Хворому слід уникати вживання їжі, багатої на клітковину, поскольку вона знижує активність ферментів як in vitro , так і in vivo . Основним компонентом ферментного препарату, що визначає ефективність терапії расстройств травлення, є ліпаза. У той же час протеази і перш за все тріпсін є головними інгібіторами ліпази. Тому для купірування стеатореї не слід прагнути до значного підвищення протеолітичної активності хімуса. Нерідко висока доза ферментів, що надходять у шлунок, не забезпечує желаемого результату: основні складові ферментних препаратів ліпаза і тріпсін швидко втрачають активність в кислому середовищі. Тому ефективність ферментной терапії може бути підвищена одночасним призначенням антацидних або антісекреторних препаратів, але необхідно пам'ятати, що антациди, що містять кальцій або магній, послаблюють дію ферментних препаратів.

В оцінці ефективності ферментної, зокрема, замісної терапії та определеніі оптимальних доз залишається багато відкритих питань. Так, існують две групи хворих: пацієнти, у яких секреція ПЖ перевищує 10%, але тим не менее спостерігається стеаторея, і ті, у яких секреція ліпази практично Пропущено, проте зберігається нормальне переварювання і всмоктування жиру. Це может бути пов'язано, відповідно, з різною резервної секреторною способностью підшлункової залози і разом з дією непанкреатіческіх ліпаз (продукуються слізістой оболонкою мови і шлунка, переважно верхньої частиною великої крівізни). За оцінками дослідників, у хворих з екзокринної недостатністю поджелудочной залози може всмоктуватися більше 50% жиру, що поступає з їжею, в Пропущено реєстрованої активності панкреатичної ліпази. Показано, що у больних важким панкреатитом з стеаторея при прийомі 100 г жиру з їжею 20-50 г жиру може всмоктуватися без замісної ферментної терапії. За даними Abrams C.K., Hamosh M. та співавт. (1987) [5], у хворих з панкреатичної екзокринної недостаточностью непанкреатіческіе ліпази дають більше 90% загальної ліполітичних актівності на рівні дуоденоеюнального переходу, тоді як у здорових 7%. Це наблюденіе, принаймні частково, може пояснити, чому деякі хворі не потребують замісної ферментної терапії після операції тотальної панкреатектоміі.

Однак у подвійному сліпому перехресному дослідженні Neoptolemos JP, Ghaneh P. і співавт. (1999) у 37 хворих ХП з зовнішньосекреторної недостатністю після обшірной резекції підшлункової залози не спостерігалося достовірних відмінностей у частоте стільця, обсязі калу та добової втрати жиру з калом на тлі прийому стандартной або високої дози панкреатину. У зв'язку з цим автори роблять висновок, что основна перевага сучасних препаратів з високим вмістом панкреатіна в одній капсулі зручність для пацієнта, що забезпечує більш точне соблюденіе схеми терапії. В іншому дослідженні при призначенні капсульованої препарата хворим хронічним панкреатитом не було виявлено залежності содержанія жиру в калі від дози препарату [15], що дозволяє припустити налічіе якогось порогу ефективності ферментів, при досягненні якого дальнейшее підвищення дози не приводить до зменшення стеатореї.

Лікування хворих з порушеннями рухової функції й тонусу товстої кішкі , наприклад, при синдромі подразненого кишечника, крім спазмолітіков, обволікаючий, психотропних препаратів іноді вимагає застосування піщеварітельних ферментів. Застосування ферментів, у складі яких є компоненти жовчі, викликає посилення моторики кишечника і сприяє вирішенню імеющіхся у хворих запорів. Ферментні препарати, які містять геміцеллюлазу (Дігестал), покращують перетравлення рослинної їжі і зменшують вздутіе живота, що дає хороший симптоматичний ефект.

Здорові особи можуть брати травні ферменти для купірування діспепсіческіх симптомів після переїдання . Епізодичне прийом невеликих доз травних ферментів (12 таблетки) не робить впливу на функцію поджелудочной залози і вважається безпечним. У цій ситуації найкращим чином зарекомендовалі себе препарати з компонентами жовчі.

Причини неефективності замісної терапії можуть бути пов'язані як з неточной діагностикою захворювання, так і з неадекватною терапією. Іноді для сніженія вартості курсу лікування призначають більш низьку дозу препарату. Хворі могут невірно дотримуватися призначену схему лікування: знижувати кратність прийому або прінімать фермент в неправильний час (до або після їжі). Ферментні препарати нееффектівни при стеатореї внепанкреатіческого походження (целіакія, лямбліоз і ін). Дія ферментів порушується при розладах моторики кишечника. Невірне схема лікування: призначення ферментів, що не мають кислотозахисним оболочкі без інгібіторів шлункової секреції; використання препаратів, які ізза великих розмірів гранул надходять у дванадцятипалу кишку не одновременно з їжею.

Побічні ефекти ферментної терапії зазвичай не носять важкий характер. Наіболее найнебезпечніший з них розвиток фіброзірующей колопатіі виникає у хворих муковісцідозом дітей при тривалому прийомі дуже високих доз капсульованих ферментов більше 50 тис. од ліполітичних активності на 1 кг ваги на добу. Помімо цього, у пацієнтів можуть виникати больові відчуття в ротовій порожнині (зазвичай при прийомі ферментів у вигляді порошку), подразнення шкіри в періанальної області, відчуття дискомфорту в животі. Тривала терапія ферментна у високих дозах може викликати гіперурикемію, в деяких випадках виникають алергічні реакціі на свинячий білок (в т.ч. у родичів хворих з екзокринної панкреатіческой недостатністю та медичного персоналу). Освіта комплексов з ферментами іноді призводить до порушення всмоктування фолієвої кислоти.

Література:

1. Геллер Л. І., Пашко М. М., Обухова Г. Г. екзокринних та ендокринні панкреатіческіе порушення при хронічному панкреатиті. //Рад. Мед. 1989. 8. C. 47.

2. Яковенко Е.П. Ферментні препарати в клінічній практиці //Клин. фарм. і тер., 1998, № 1, с. 17-20.

3. A primer of pancreatitis PGLankisch, M. Buchler, J. Mossner, S.MullerLissner //Springer, 1997.

4. Abrams CK, Hamosh M., Lee TC, Ansher AF, Collen MJ, Lewis JH, Benjamin SB, Hamosh P. Gastric lipase: localization in the human stomach. // Gastroenterol. 1988. Vol. 95. P. 1460-1464.

5. Abrams CK, Hamosh M, Dutta SK, Hubbard VS, Hamosh P. Role of nonpancreatic lipolytic activity in exocrine pancreatic insufficiency.//Gastroenterol. 1987. Vol. 92. P. 125-129.

6. Banks PA Acute and chronic pancreatitis. In: Sleisenger and Fordtrans gastrointestinal and liver disease: pathophysiology /diagnosis /management / [edited by] Mark Feldman, Bruce F. Scharschmidt, Marvin H. Sleisenger6th ed. W.B.Saunders company, 1998.

7. Braga M., Cristallo M., De Franchis R., Mangiagalli A., Agape D., Primignani M., Di Carlo V. Correction of malnutrition and maldigestion with enzyme supplementation in patients with surgical suppression of exocrine pancreatic function. //Surg. Gynecol. Obstet. 1988. Vol. 167, Dec. No. 6. P. 485-492.

8. Creutzfeldt W., Kern E., Kummerle F., Schumacher J. Die radikale Entfernung der Bauchspeicheldruse beim Menschen Indikationen, Ergebnisse, Folgeerscheinungen. //In: Heilmeyer L, Schoen R, de Rudder B (eds) Ergebnisse der Inneren Medizin. Springer, BerlinGottingenHeidelberg. 1961. Vol. 16 P. 79-124.

9. DiMagno EP Future aspects of enzyme replacement therapy. In Lankisch (Ed.) Pancreatic enzymes in health and disease, pp. 209214, SpringerVerlag, Berlin, Heidelberg, 1991.

10. DiMagno EP Patterns of human exocrine pancreatic secretion and fate of human pancreatic enzymes during aboral transit. In Lankisch (Ed.) Pacreatic enzymes in health and disease, pp. 110, SpringerVerlag, Berlin, Heidelberg, 1991.

11. Diseases of the gut and pancreas. JJMisiewicz, REPounder, C.W.Venables eds., Blackwell scientific publication, 1994, vol. 1.

12. Farkas G., Takacs T., Baradnay G., Szasz Z. Effect of pancreatin replacement on pancreatic function in the postoperative period after pancreatic surgery. //Orv. Hetil. 1999. Dec 5. vol. 140. No. 49. P. 2751-2754.

13. Halm U., Loser C., Lohr M., Katschinski M., Mossner J. A doubleblind, randomized, multicentre, crossover study to prove equivalence of pancreatin minimicrospheres versus microspheres in exocrine pancreatic insufficiency. // Aliment. Pharmacol. Ther. 1999 Vol. 13. No. 7. P. 951-957.

14. Lankisch PG, Banks PA Pancreatitis. SpringerVerlag: Berlin, Heidelberg. 1998. P. 377.

15. Opekun AR Jr, Sutton FM Jr, Graham DY Lack of doseresponse with Pancrease MT for the treatment of exocrine pancreatic insufficiency in adults. //Aliment. Pharmacol. Ther. 1997, Oct. Vol. 11. No. 5. P. 981-986.

16. Paris JC A Multicentre DoubleBlind PlaceboControlled Study of the Effect of a Pancreatic Enzyme Formulation (Panzytrat (r) 25 000) on Impaired Lipid In Adults with Chronic Pancreatitis //Drug Invest. 5 (4): 229-237, 1993.

17. Riley SA, Marsh MN Maldigestion and malabsorption. In: Sleisenger and Fordtrans gastrointestinal and liver disease: pathophysiology /diagnosis /management /[edited by] Mark Feldman, Bruce F. Scharschmidt, Marvin H. Sleisenger6th ed. W.B.Saunders company, 1998.

18. Roberts IM Enzyme therapy for malabsorbtion in exocrine pancreatic insufficiency. Pancreas 1989, # 4, 496-503.

19. Sarles H., Pastor J., Pauli AM, Barthelemy M. Determination of pancreatic function. A statistical analysis conducted in normal subjects and in patients with proven chronic pancreatitis (duodenal intubation, glucose tolerance test, determination of fat content in the stools, sweat test). //.Gastroenterol. 1963. Vol. 99. P. 279-300.

20. Stead RJ, Skypala I., Hodson ME Treatment of steatorrhoea in cystic fibrosis: a comparison of entericcoated microspheres of pancreatin versus nonentericcoated pancreatin and adjuvant cimetidine. //Aliment. Pharmacol. Ther. 1988, Dec. Vol. 2. No. 6. P. 471-482.

Опубліковано з дозволу адміністрації Російського Медичного Журналу.


Народні методи лікування

Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

2020-05-26 16:20:01

Морквяний сік: і смачно, і корисно

Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

2020-05-28 16:05:26

Як я вилікувала дифузний зоб

Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

2020-05-26 16:22:40

Цистит. Хіба це справа житейська?

Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

2020-05-28 16:06:44

Лікування астми народними засобами

Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

2020-05-27 22:32:11

Секрет обліпихової олії

Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

2020-05-28 17:59:18

Мазь від екземи виявилася ефективною

Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

2020-05-28 16:10:59

Як позбавитися від високого тиску?

Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

2020-05-28 09:48:00

Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

2020-05-28 05:24:32

Готуйте «сани» влітку

Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

2020-05-28 10:01:14

Медицина

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

2020-05-28 09:57:08

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

2020-05-28 10:00:45

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

2020-05-28 10:00:48

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

2020-05-28 17:05:15

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

2020-05-26 16:18:46

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

2020-05-28 09:58:24

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

2020-05-28 09:58:55

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

2020-05-28 10:00:43

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

2020-05-28 17:03:06

Середньовічні отрути і ліки

Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

2020-05-28 09:59:06