допінг і генна терапія

Данная інформація призначена для фахівців у галузі охорони здоров'я та фармацевтики. Пацієнти не повинні використовувати цю інформацію в якості медичних рад чи рекомендацій. N

допінг і генна терапія

Нікола ї Дмитрович Д Урманов
Г
енеральн ий секретар ь Россійского антидопінгового агентства (RADA)

У період великих міжнародних змагань, якими, несомненно, є Олімпійські ігри, активізуються розмови про допінгових скандалах і припущення про наявність нових суперсучасних фармацевтичних Можливо, що розробляються для спортивного бізнесу. Що тут правда, а що досужіе вигадки? Ми надаємо слово генеральному секретарю Російського антідопінгового агентства (RADA) Миколі Дмитровичу ДУРМАНОВУ.

Світова політика в галузі спорту та підготовки спортсменів широко ізвестна: всі борються з допінгами - і Міжнародний олімпійський комітет (МОК), і Совет по спорту при Президентові США, інші міжнародні організації. Однак по ряду ознак можна вже говорити про те, що у світі, особливо на Заході, предпрінімаются спроби скористатися іншими можливостями для поліпшення спортівних показників, зокрема - генної терапії.

Спробуємо розібратися. У етичному плані існує заборона на Використання зародкових клітин у медичних та наукових цілях, але можна воспользоваться соматичними клітинами людини. На сьогодні найбільше подобних протоколів із використанням генетичного матеріалу затверджено і іспользуется при лікуванні важких смертельних хвороб, і, звичайно, такі випадки не викликають етичних сумнівів ні у вчених, ні у суспільства.

Яка ж техніка використання генного матеріалу? У вірус вводітся цільової ген, потім матеріал 'підсаджується' пацієнтові по двох можливих схемам: заміна наявного гена; корекція наявного гена.

При сучасній науковій базі для цих цілей можуть бути Використано клітини печінки, спинного мозку. Якщо клітку повернути пацієнту з новим генним набором, то можна, приміром, 'відключити' у людини відчуття болю. NЯсно, навіщо така операція потрібна онкологічному хворому, але цієї ж методикою Можна різко змінити можливості спортсмена - витривалість, дії в умовах нехваткі кисню, зниження стомлюваності. І сьогодні практично немає перешкод для розвитку цього напрямку спортивної медицини.

Дослідним шляхом встановлено, що додаткове введення ріпоксі-гена дозволяє підтримувати у спортсмена рівень гемоглобіну в крові на отметке 190 одиниць протягом 3 тижнів!

У дослідах на мишах з використанням цих методик за 3 тижні маса тела тваринного збільшувалася на 20%, тобто вирощувалася 'миша-Шварцнеггер'. NДоказано, що переносниками потрібного гена можуть бути віруси, і ефективність результата може залежати від вибору гена і типу вірусу.

Подібні методики розробляються спочатку з благими цілями, напрімер, для лікування нервових хвороб, хвороби Альцгеймера, але протоколи за генной терапії вже прийшли у великий спорт. Використовуючи їх, можна компенсувати ряд станів і властивостей людини - втома, відчуття болю, стійкість до гіпоксіі і т.д. Така підготовка спортсменів може давати результати на порядок више використання психотропних препаратів. Залишається питання, де кінчається медіціна і починається допінг? Ясно, що при лікуванні травм м'язів, зв'язок Використання даних методик будуть багаторазово ефективніше будь-яких відомих препаратов із загоєння. Під слушним приводом дані протоколи можуть бути Використано як допінг, тому що до 150 генів людини пов'язані з отриманням спортівних показників. По них вже сьогодні можна визначити: чи може спортсмен бить стайєрів чи спринтером, підрахувати його рівень стомлюваності, розрахувати методіку підготовки. За генами можна з'ясувати, чи буде спортсмен генієм винослівості і який його індивідуальний поріг.

Сьогодні зафіксований інтерес спортсменів до розробок, що ведуться в ряді західних лабораторій. Введення нових генів не 'ловиться', як фармакологіческіе препарати, за параметрами крові, ген надходить до тканин, маркеров проведених процедур просто немає. Дані розробки роблять перспективи допінг-контролю вельми туманними, а можливість використання генної терапії - достаточно вірогідною. У цій ситуації спортивні змагання можуть перетворитися на соревнованія лабораторій з вдосконалення методик генної терапії. І якщо ми не будемо звертати увагу на ці питання, не налагодимо подібні роботи, то і в області невиліковних хвороб, і в спорті опинимося аутсайдерами.

Проблему коментує академік РАН, директор Інституту біоорганіческой хімії та медицини СВ РАН Валентин Вікторович Власов

генотерапія - це введення в геном клітини нових генетичних программ. Робиться це або для заповнення дефекту, коли власний клітинний ген не працює, або для того, щоб у клітці міг напрацьовуватиметься якийсь новий продукт, генетичної програми для якого в клітці немає. Проте до цих пір еффектівних і безпечних методів створити не вдалося. Якщо це робити, просто вводя в кров або тканини генетичні конструкції, в клітини проникає лише нічтожная частину матеріалу. Є спосіб, що дозволяє ефективно вводити дуже генетіческій матеріал в клітини - за допомогою вірусів, які в ході еволюції пріобрелі здатність ефективно вбудовувати свої гени в геном людини. Але віруси викликають імунну відповідь, а головне - вони можуть 'вбудовувати' ген у будь-які участкі людського геному і потенційно несуть загрозу порушення регуляції клеточних генів і перетворення нормальних клітин у злоякісні. Таким образом, сьогодні класичні підходи генотерапія не готові для застосування, навіть для рішення найпростіших завдань.

Проте останнім часом з'явилися реальні надії на швидке внедреніе генотерапія в практику - шляхом комбінації її методів з технікою стволових клітин. Стовбурові клітини можуть ділитися і розмножуватися необмежену колічество разів, тобто вони практично безсмертні. По-друге, вони - клеткі-попередники, від самого початку не мають спеціалізації, але здатні в процессе поділу дати спеціалізованих нащадків - клітини певних видів. NТакім чином, при першому неспеціалізованих стовбурових клітин можна растіть клітини будь-яких органів, причому поза організмом, в біореакторах, у великих колічествах. Отримано обіцяють результати при спробах застосування стовбурових клеток для лікування інфаркту міокарда. Введені в кров пацієнта стовбурові клеткі накопичуються в області пошкодження і починають розмножуватися в поврежденной тканини, диференціюючись в необхідні для загоєння клітини. Широкі потенціальние можливості застосування терапії стовбуровими клітинами в спортивній медіціне - адже спортсмени часто травмуються, а часу на довге лікування у них нет. Очевидні потенційні можливості відновлення за допомогою стовбурових клеток хрящових, нервових тканин, прискорення лікування травм і переломів.

Зараз досліди з використання стовбурових клітин ведуться в усьому міре, в тому числі і в Росії. Серйозних систематичних досліджень їх прімененія в практичній медицині поки немає, а вже розгорнуто величезна рекламна кампанія і десятки організацій пропонують послуги з лікування стовбуровими клеткамі будь-яких хвороб - від облисіння та імпотенції до ракових захворювань і старості. Ніяких дозволів у них, зрозуміло, немає, і ніяких гарантій вони, естественно, дати не можуть.

Повертаючись до генотерапія: техніка роботи зі стволовими клітинами позволяет зняти проблему доставки генів. Можна взяти стовбурові клітини у паціента, провести з ними необхідні маніпуляції і ввести в них потрібні гени поза організма - нехай з низькою ефективністю, зате безпечно. А далі - відібрати і размножіть отримані клітини з потрібними властивостями в необхідній кількості, а затем запровадити їх пацієнтові. Перед цим можна заздалегідь запрограмувати їх на превращеніе в клітини необхідної тканини.

А тепер про допінг, про введення спортсменам генів, які продукують 'внутрішні' біологічно активні речовини, які можуть підвищити можливості спортсменов. Чи можливо використовувати технології генотерапія з такими цілями? NКонечно, так, особливо якщо не замислюватися про те, що буде згодом з спортсменамі. Працює в клітинах організму ген - це надовго або назавжди. NПовишенная продукція навіть невинного, 'рідного' біологічно активної речовини в організмі неминуче торкнеться регуляторні системи, що стежать за балансом біологіческі активних речовин в крові. Передбачити довготривалі наслідки такіх втручань - важке завдання.

Чи можна 'заховати' такі генетичні модифікації організму? NПока про них зовсім нічого невідомо і їх не вміють виявляти - вони допоможуть нечестно займати призові місця. Але як тільки стане відомо, що з'явився новий допінг, проводиться детальна аналітична робота, ідентифікується вещество і розробляється потрібний метод детекції. Точно так само і з генами: методи генодіагностики дозволять виявити гени - продуценти допінгу дуже легко: функціонуючий ген не сховаєш. Можна, звичайно, зробити так, що буде совершенно стандартний ген, як би свій, але що виробляє дуже багато їжі, нужного спортсменові для досягнення успіху. Але ж не приховаєш підвищений содержаніе продукту гена в крові. Його легко визначити аналітично, і якщо такіе технології спробують використовувати, напевно буде введений контроль і установлени межі змісту природних біологічно активних речовин у крові. Якщо у спортсменів ці межі перевищені - буде детальне разбірательство, поглиблений аналіз їх геномів, і генні модифікації будуть обнаружени.

Процеси винаходи допінгів і засобів контролю за їх Використання, як і змагання снаряди та захищає від нього броні - процеси бесконечние.

Стаття опублікована в журналі Фармацевтіческій вісник


Народні методи лікування

Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

2019-09-19 14:29:04

Морквяний сік: і смачно, і корисно

Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

2019-09-19 14:18:31

Як я вилікувала дифузний зоб

Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

2019-09-19 10:20:59

Цистит. Хіба це справа житейська?

Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

2019-09-19 03:30:52

Лікування астми народними засобами

Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

2019-09-19 08:00:49

Секрет обліпихової олії

Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

2019-09-19 15:58:59

Мазь від екземи виявилася ефективною

Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

2019-09-18 16:47:11

Як позбавитися від високого тиску?

Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

2019-09-19 14:29:56

Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

2019-09-19 01:33:30

Готуйте «сани» влітку

Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

2019-09-19 11:20:14

Медицина

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

2019-09-16 11:33:52

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

2019-09-19 16:54:52

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

2019-09-17 16:41:00

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

2019-09-19 01:21:09

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

2019-09-18 20:55:03

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

2019-09-16 18:35:23

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

2019-09-18 22:23:24

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

2019-09-18 18:51:20

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

2019-09-15 02:41:30

Середньовічні отрути і ліки

Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

2019-09-16 17:49:02