До питання про діагностику і лікування синуситів

Данная інформація призначена для фахівців у галузі охорони здоров'я та фармацевтики . Пацієнти не повинні використовувати цю інформацію в якості медичних рад чи рекомендацій. N

До питання про діагностику і лікування синуситів

М. Р. богомільська, доктор медичних наук, профессор, член-кор. РАМН, В. М. Фейгіна
РГМУ, ДКЛ № 38, Москва

Вивчивши вищенаведену статтю наших англійських колег, присвячену діагностіке і лікуванню синуситів, ми вирішили представити власну погляд на цю проблему.

Гострі та хронічні синусити часто зустрічається патологія і у дорослих і в детей.

У Росії, в відміну від Великобританії, лікуванням синуситів поки не займаються врачі загальної практики або дільничні терапевти, ця патологія, як і раніше остается у веденні оториноларингологів. Але, звичайно, спочатку з цими больнимі зустрічається саме терапевт або педіатр, який і повинен запідозрити, что мова йде не про ГРВІ, що супроводжується катаральними явищами, або риніті, а о синуситі. Особливо це важливо при гострому процесі, так як при хронічних сінусітах хворі, як правило, добре обізнані про свій діагноз і наблюдаются у ЛОР-лікаря.

У процесі діагностики і диференціальної діагностики синуситів ми вважаємо целесообразним проведення ультразвукового дослідження придаткових пазух носа (ППН) Як скринінг-тесту, при якому можна відповісти на питання: є чи ні патологіческіе зміни в ППН? Якщо патології не виявлено, потрібно продовжити діагностіческій пошук в іншому напрямі: ГРВІ, аденоідіт, рінофарінгіт; особенно це стосується дітей.

При виявленні патології під час ультразвукової діагностики ми рекомендуємо проізвесті рентгенографію ППН.

 ентгенограмма ППН: тотальне затемнення правої гайморової пазухи

Малюнок 1. Рентгенограма ППН: тотальне затемнення правої гайморової пазухі

На відміну від англійських колег ми вважаємо, що площинна рентгенографія ППН, прі всій її відсутності адресності, досить інформативна. На рис. 1-3 представлені рентгенограмми ППН, з яких досить чітко можна зробити висновок про патологіческом процесі в синусах. На першій рентгенограмі (мал. 1) ми бачимо тотальное затемнення правої гайморової пазухи і легку завуальованість клітин решетчатого лабіринту і лобової пазухи, що при відповідному анамнезі може свідетельствовать про гострий правобічному гемісінусіте. На другий (рис. 2) затемненіе обох гайморових пазух, що наводить на думку про гострий двосторонньому гайморіте (при пункції в даному випадку отриманий гній). На третій рентгенограмі (рис. 3) є рівень в лівій верхньощелепної пазухи (під час пункції получен рідкий гній при аспірації), що також свідчить про лівосторонньому остром гнійному гаймориті.

Комп'ютерна томографія, звичайно, більш точний діагностичний метод, але, учітивая високу променеве навантаження і дорожнечу дослідження, його слід Використано тільки при підозрі на новоутворення в пазусі або будь-яких неясностях в діагнозі.

 Рентгенограма ППН: тотальне затемнення обох гайморових пазух

Рисунок 2. Рентгенограма ППН: тотальне затемнення обох гайморових пазух

Крім того, при підозрі на гнійну форму гострого або загострення хроніческого гаймориту (гаймороетмоідіта) лікувально-діагностична пункція верхнечелюстной пазухи є одним з найефективніших діагностичних і лечебних заходів.

Класична пункція верхньощелепних пазух за допомогою голки Куликівського позволяет, по-перше, точно визначити характер вмісту в пазусі (слиз, гной, кров), по-друге, отримати достовірне бактеріологічне дослідження мікрофлори гайморової пазухи (без домішок виділень з порожнини носа і аденоідов, мокротиння), що в даний час через зрослу резистентності мікроорганізмов надзвичайно важливо, і провести при необхідності цитологічне ісследованіе; нарешті, ця процедура чисто механічно дозволяє видалити з сінуса патологічне вміст і впливати на слизову оболонку разлічнимі лікарськими засобами, в залежності від характеру процесу (антисептики, антибіотики, кортикостероїди, протеолітичні ферменти, кисень і т. д.).

Рентгенограми ППН: затемнення в лівій гайморової пазухи (рівень)

Малюнок 3. Рентгенограми ППН: затемнення в лівій гайморової пазухи (рівень)

Для виконання пункції гайморової пазухи також зовсім необхідна рентгенограмма ППН не тільки для уточнення діагнозу, але й для орієнтування в індівідуальних особливості геометрії синуса.

Питання про можливі варіанти лікування гострих і загострення хронічних сінусітов також вельми актуальне. Ми вважаємо, що за наявності гнійного содержімого в пазусі і симптомів інтоксикації необхідне застосування антібактеріальних препаратів з урахуванням бактеріологічного дослідження. Якщо врач вважає, що хворий потребує термінової антибактеріальної терапії, то ісходя з того, що гострі синусити викликаються найчастіше Streptococculs pneulmoniae, Heamophiluls influlenzae і Moraxella catarralis, має сенс назначеніе цефалоспоринів II покоління або антибіотиків широкого спектру действія, таких як амоксицилін, який ефективно накопичується в тому числі і в кісткової тканини. З усіх лікарських форм амоксициліну переважніше Флемоксін Солютаб (виробляється в Голландії), біодоступність якого складає 93%. Майже повна всмоктування в кишечнику забезпечує високу ефективність (рівнозначну внутрішньом'язових ін'єкція) і знижує ризик розвитку дисбактеріозу. NКроме того, таблетки Флемоксіна Солютаб дуже зручні для прийому маленькими паціентамі, так як володіють приємним запахом та смаком, і можуть бути розчинені в воді.

При наявності у хворого слизового виділень з пазухи в задовільному состояніі можна спробувати вести пацієнта без антибіотиків, а з використанням комплексних гомеопатичних препаратів, що знімають набряк слизової оболонки, таких Як Цинабсин.

Ставлення до назальний стероїдів повинно бути досить обережним. При загостренні гнойной форми хронічного синуситу призначення глюкокортикоїдів навряд чи оправданно, а часто і протипоказано. Крім того, відомо, що непомірне Використання місцевих глюкокортикоїдних препаратів сприяє розвитку мікотіческой інфекції, що часто зустрічається в наш час і погано піддається леченію.

І останнє: ми вважаємо , що при підозрі на будь-яку патологію в ППН, банальний синусит або неопластичних процес хворого необхідно направити к оториноларинголог, а не намагатися лікувати в умовах терапевтичної практики.

Стаття опублікована в журналі Лечащій Лікар


Народні методи лікування

Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

2020-08-03 03:23:34

Морквяний сік: і смачно, і корисно

Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

2020-08-04 10:24:12

Як я вилікувала дифузний зоб

Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

2020-08-03 22:53:36

Цистит. Хіба це справа житейська?

Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

2020-08-04 15:13:12

Лікування астми народними засобами

Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

2020-08-04 16:31:01

Секрет обліпихової олії

Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

2020-08-04 14:28:02

Мазь від екземи виявилася ефективною

Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

2020-08-04 15:38:03

Як позбавитися від високого тиску?

Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

2020-08-04 15:39:06

Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

2020-08-03 03:23:23

Готуйте «сани» влітку

Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

2020-08-04 11:23:07

Медицина

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

2020-08-03 03:23:34

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

2020-08-04 04:32:35

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

2020-08-04 14:27:53

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

2020-08-04 03:50:28

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

2020-08-04 02:04:49

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

2020-08-03 23:09:27

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

2020-08-04 17:25:03

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

2020-08-04 04:08:26

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

2020-08-03 21:51:09

Середньовічні отрути і ліки

Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

2020-08-03 21:10:31