Оперативні втручання на небі при лікуванні хропіння: міфи і реальність

Данная інформація призначена для фахівців у галузі охорони здоров'я та фармацевтики. Пацієнти не повинні використовувати цю інформацію в якості медичних рад чи рекомендацій. N

Оперативні втручання на небі при лікуванні хропіння: міфи і реальность

Д.м.н. Бузуна Р.В., д.м.н., професор Ерошіна В.А.

Данная стаття розрахована як на фахівців, які приймають рішення про необходімості того чи іншого методу лікування хропіння, так і на пацієнтів, які соглашаются на запропонований метод.

Прежде за все, визначимося з термінологією. Під оперативними втручаннями на небе ми будемо розуміти такі методики, як кріопластика, лазерна пластику, сомнопластіка і ін'єкційні методи. В основі всіх цих методик лежить принцип нанесенія дозованої травми неба різної інтенсивності (термічної, холодовой, радіочастотної або хімічної). В залежності від інтенсивності воздействія може відзначатися локальне запалення, некроз або часткове отторженіе (відсікання) тканини, наприклад, при впливі лазером. При загоєнні отмечается зменшення в обсязі та ущільнення м'якого піднебіння. Піднебінний язичок, при етом може бути частково або повністю знищений. У результаті рухливість структур мягкого неба знижується і зменшується або усувається феномен хропіння: биття мягкого неба об стінки дихальних шляхів.

Браузер час на ряді медичних сайтів в Інтернет оперативне лікування храпа, зокрема лазерна пластику, представляється як практично едінственний і найбільш ефективний метод усунення хропіння. Ось кілька цитат:

«Розроблена і запатентована методика лазерного лікування хропіння дозволяє справіться з цим явищем всього за 1 сеанс» http://www.doctoralex.com.ua/

« Лазерне лікування хропіння: в амбулаторних умовах, протягом декількох хвилин, практіческі без випадків кровотечі в тканини, у більшості пацієнтів - абсолютное позбавлення від хропіння, у решти стан значно покращиться, только лише незначний відсоток пацієнтів на лікування не реагує » www.legeart.net/usl1.html

« ... цей метод (лазерне лікування хропіння - прим. авторів) має ряд найважливіших преімуществ перед іншими : операція проводиться амбулаторно, абсолютно безболезненно, безкровно, всього за 10-15 хвилин, без подальшої втрати трудоспособності, позбавляючи на довгі роки від тяжкої проблеми » www.correct-laser.ru/text/chrap01.htm

« СО2-лазер (вуглекислий) - відмінний засіб для лікування хропіння. Для лікування необходім один сеанс, а ефективність становить 95% » www.interlaz.ru /sanlasar /press /article.asp?id = 21

Аналогічную інформацію можна прочитати в популярній медичній літературі і рекламних оголошеннях. На жаль, вирішення проблеми хропіння не настільки очевидно, Як це представляється у вищенаведених джерелах. Нам регулярно доводиться консультіровать і лікувати пацієнтів, у яких багаторазово і послідовно виполнялісь кріо-й лазерні втручання на небі без істотного ефекту (див. клінічні приклади).

У чому ж проблема? З нашої точки зору вона полягає в двох факторах:

1) Неправильна оцінка провідного причинного фактора хропіння . Справа в тому, що надмірне м'яке піднебіння є частою, але далеко не основний прічіной хропіння. Крім цього, хропіння можуть викликати і підсилювати ожиріння, куріння, мікро-і ретрогнатія (маленька і зміщена назад нижня щелепа), утруднення носового дихання, збільшення мигдаликів, зниження функції щитовидної залози, нервно-дистрофічні процеси, міопатії і т.д . Причому у одного і того ж паціента може бути 2-3 і більше причин хропіння. Наприклад, у пацієнта з ожирінням, ретрогнатіей і надлишковим м'яким небом, остання причина може вносити 10-15% в общую важкість стану. Відповідно, втручання на небі поліпшить ситуацію максімум на 10-15%, що з клінічний і соціальної точки зору можна рассматрівать як відсутність ефекту.

2) Недооцінка ступеня тяжкості обструктивних порушень дихання уві сні . NПрі неускладненому хропінні дихальні шляхи залишаються відкритими, а м'яке піднебіння вібрірует при проходженні струменя повітря, б'ється об стінки дихальних шляхів і создает звуковий феномен хропіння. У даній ситуації пластику неба може дати хорошій ефект. Але при прогресуванні обструкції розвивається синдром обструктівного апное сну (хвороба зупинок дихання уві сні).

При даному захворюванні циклічно відбувається повне спадання самих дихательних шляхів, які представляють собою порожню м'язову трубку. При среднетяжелих формах апное сну, особливо у пацієнтів з ожирінням, обструкція вознікает не тільки на рівні неба, а й на рівні кореня язика і навіть надгортанніка. Тобто, розвивається мультісегментарное спадання дихальних путей. У цій ситуації селективне втручання на небі може не давати нікакого ефекту, тому що, по-перше, не впливає на спадання дихальних шляхів, Щоб-друге, хропіння виникає на нижчих рівнях і обумовлений биттям стінок саміх дихальних шляхів один про одного. Тут ми не відкриваємо Америки, тим більше что ще в 1994, а потім в 2000 роках були опубліковані Стандарти Американської академіі медицини сну із застосування лазерної увулопалатопластікі для лікування храпа і апное сну, в яких перший же пункт був такий: «Лазерна увулопалатопластіка не рекомендується для лікування розладів дихання уві сні, включая синдром обструктивного апное сну ». Здавалося б, дивна ситуація. NЧіталі Ви коли-небудь медичні рекомендації щодо застосування будь-якого метода лікування, де першим же пунктом було б написано, що даний метод не рекомендуется застосовувати в такий-то ситуації?

Обично, якщо про це і пишуть, то десь в самому кінці рекомендацій. Причиною тому послужила значимість проблеми, яку зарубіжні колеги оцінили ще 10 лет тому. Спочатку, коли лазерна пластику тільки впроваджувалася на Заході, там теж була певна ейфорія з приводу її результатів. Тим більше, що метод об'єктивно малотравматічен, практично бескровен і може виконуватися в амбулаторних умовах. На жаль, десятки серйозних досліджень показали, що він еффектівен тільки при неускладненому хропінні і легких формах апное сну і практіческі марний при середньо формах хвороби. Більш того, у пацієнта может створюватися відчуття 'благополуччя, коли гучність хропіння действітельно дещо знижується, але це ніяк не відбивається на тяжкості апное сна та його ускладнень. Це і послужило підставою для вищеназваної формулювання первого пункту рекомендацій.

Что ж треба робити в даній ситуації? У Стандартах дається відповідь і на це вопрос. Пункт 4 свідчить: «Пацієнти, у яких передбачається застосування лазерної увулопалатопластікі для лікування хропіння, повинні проходити відповідне клініческое обстеження і полісомнографіческое або кардіо-респіраторне обследованіе з метою виключення розладів дихання уві сні, включаючи синдром обструктівного апное сну».

Вот тут і криється основна проблема для Росії. Більшість центрів, які занімаются оперативними лікуванням хропіння, не мають у своєму розпорядженні дорогим діагностіческім обладнанням, яке необхідне для проведення полісомнографія. NПо нашими даними в Москві близько 40 центрів займаються оперативними лікуванням хропіння. NПрі цьому полісомнографіческім обладнанням мають в своєму розпорядженні не більше 10 центрів. NДороговізна діагностичного обладнання і трудомісткість полісомнографія обуславлівают її високу вартість (від 6 до 9 тис. рублів), яка є еквівалентною до стоімостью самих оперативних втручань на небі. У сформованій ситуації медіцінскіе центри йдуть на певний ризик, не закуповуючи діагностичне оборудованіе і не проводячи полісомнографія з метою мінімізації вартості лікування і збільшення конкурентоспроможності. Лікарі позбавлені можливості об'єктивізації тяжесті порушень дихання уві сні і повинні орієнтуватися тільки на розповідь самого пацієнта (а що він може сказати, якщо вночі спить?) або його родственніков, а також результати клінічного огляду (він теж відбувається у дневное час). У сформованій ситуації не виключена можливість діагностичної помилка. Самі пацієнти також можуть відмовлятися від полісомнографіческого ісследованія, покладаючись на рекламні оголошення про практично 100% ефективності вмешательства (навіщо ж тоді потрібні які-небудь додаткові дорогі ісследованія?). На жаль, в реальності це далеко не так. За даними великих і визивающіх довіру зарубіжних досліджень показано, що ефективність лазерних пластік неба становить близько 80% при неускладненому хропінні, близько 50% при легких формах апное сну і менше 20% при середньо формах апное сну. Як тут не вспомніть хорошу російське прислів'я «Сім разів відміряй, один раз відріж». Можна также ще раз подивитися наші клінічні приклади.

Браузер сформованій ситуації ми вважаємо, що пацієнт повинен бути обов'язково проінформірован про можливість виконання полісомнографія з метою уточнення діагноза до оперативного лікування. А далі вже сам пацієнт повинен приймати решеніе, нести йому додаткові витрати на проведення полісомнографія або сразу погоджуватися на оперативне втручання на небі, але без чітких гарантій успеха.

К жаль, за нашим досвідом, переважна більшість пацієнтів, які звертаються в нашу лабораторію сну після безуспішних оперативних втручань на небі з поводу хропіння, не були заздалегідь поінформовані про можливість проведення полісомнографіі з метою уточнення діагнозу та визначення оптимальної тактики леченія залежно від поєднання причин і тяжкості порушень дихання уві сні.

Браузер закінчення хотілося б сказати, що ми не виступаємо проти оперативних вмешательств на м'якому небі при лікуванні неускладненого хропіння або легких форм сіндрома обструктивного апное сну у пацієнтів з надмірною небом і без інших значімих причинних факторів. З більш ніж 1500 пацієнтів, що обстежили в нашей лабораторії з приводу хропіння, близько 20% надалі пройшли лазерне або кріолеченіе в більшості своїй з гарним ефектом. Це говорить про те, що данние методики знаходяться і в нашому арсеналі методів лікування. Ми тільки прізиваем, як це не банально звучить в медичних колах, проводити ретельний сбор анамнезу, забезпечувати адекватне інструментальне обстеження і Використано найбільш оптимальні методи лікування в залежності від поєднання прічін і тяжкості хропіння та апное сну. Це можуть бути як оперативні втручання на рівні глотки та носа, так і СІПАП-терапія, застосування внутріротова апплікаторов, припинення паління, лікування гіпотиреозу та ряд інших. Зниження веса також має розглядатися як один з основних методів лікування хропіння і апное сну. Іноді достатньо втратити 5-7 кг ваги, щоб перестати хропіти.

Хропіння - це всього лише симптом, який може супроводжувати як мінімальние порушення дихання уві сні, так і важку форму синдрому обструктівного апное сну. Причин хропіння також налічується більше десятка. У цій сітуаціі виконувати оперативне втручання на небі у всіх пацієнтів з хропінням - ето все одно, що видаляти апендикс у всіх пацієнтів з болем у животі. Кому-то, может бути, і допоможе ...

Стаття опублікована на сайті http://www.medson . ru /


Народні методи лікування

Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

2020-08-09 07:51:10

Морквяний сік: і смачно, і корисно

Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

2020-08-09 04:34:39

Як я вилікувала дифузний зоб

Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

2020-08-09 13:26:59

Цистит. Хіба це справа житейська?

Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

2020-08-09 15:46:52

Лікування астми народними засобами

Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

2020-08-10 00:02:10

Секрет обліпихової олії

Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

2020-08-09 08:15:17

Мазь від екземи виявилася ефективною

Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

2020-08-09 13:52:30

Як позбавитися від високого тиску?

Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

2020-08-09 23:52:25

Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

2020-08-09 23:14:46

Готуйте «сани» влітку

Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

2020-08-09 08:15:07

Медицина

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

2020-08-09 13:42:54

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

2020-08-09 14:30:05

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

2020-08-09 08:14:46

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

2020-08-09 14:46:14

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

2020-08-09 04:33:47

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

2020-08-09 04:33:26

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

2020-08-09 04:33:42

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

2020-08-09 15:41:38

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

2020-08-09 04:33:35

Середньовічні отрути і ліки

Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

2020-08-09 08:15:26