Проблема незапланованого відновлення свідомості у оперованого хворого під час анестезії

Данная інформація призначена для фахівців у галузі охорони здоров'я та фармацевтики. Пацієнти не повинні використовувати цю інформацію в якості медичних рад чи рекомендацій. N

Проблема незапланованого відновлення свідомості у оперіруемого хворого під час анестезії

Проблема незапланованого відновлення свідомості (НВС) в ході операції і анестезіі в даний час розглядається як досить актуальна і їй уделяется певну увагу в сучасній клінічній анестезіології. У Табліце № 1 (див. додаток) наведено класифікацію форм обізнаності паціента під час анестезії. При проведенні загальної анестезії допустимими формами осведомленності є 4 і 5. Однак, іноді, в силу різних обставин (таких, наприклад, як нестабільність системної гемодинаміки, яка, як правіло, викликає необхідність зменшення використовуваних доз і концентрацій анестетіков, неправильна клінічна оцінка глибини анестезії та її адекватності хірургіческім стимулам - найбільш характерна помилка для початківців анестезіологов) у хворого під час анестезії і операції може мати місце 2 і даже 1 форма обізнаності.

Згідно зі статистичними даними (США) частота НВС визнається рівною в середньому 2 випадки на 1000 анестезій. Вважається, що ці спогади ведуть до невротизації больного, порушення сну і навіть суїцидальної спроби (у літературі описано одне такое клінічне спостереження). У США в даний час створено і функціонує общество боротьби з НВС в ході анестезії, яке очолює хворий, сам перенесшій НВС. У Росії опубліковано кілька повідомлень на цю тему, головним образом оглядового характеру. Отже, проблема НВС в даний час прізнана клінічними анестезіологами і озвучена в літературі, як за кордоном, так і в нашій країні. Що ж можна зробити для попередження розвитку НВС в ходе анестезії. Незважаючи на складність оцінки стану свідомості у анестезірованного хворого (при сучасних комбінованих методиках анестезії с застосуванням міорелаксантів це далеко не просто) є ряд методичних подходов до вирішення даної проблеми.

1. Клінічні ознаки.

Це найбільш давній і самий часто використовуваний підхід у сучасній анестезіологіі. Заснований він на оцінці змін ряду фізіологічних показників оперіруемого хворого, таких як дихання та активність скелетної мускулатури (якщо хворий оперується з схоронну самостійним диханням і без застосування міорелаксантов), артеріальний тиск і частота серцевих скорочень, потлівость, сльозотеча, зінична реакція . На жаль такий підхід не дає 100% гарантії навіть у руках досвідченого анестезіолога. Тому були розроблені спеціальние модальності моніторингу, чутливі до НВС, засновані головним образом на аналізі різних характеристик спонтанної (електроенцефалограма - ЕЕГ) або викликаної (викликані потенціали - ВП) біоелектричної активності головного мозку.

2. Метод аналізу стисненого спектрального масиву.

Цей метод заснований на вимірюванні розподілу сигналів ЕЕГ за їх потужності. NЗапісанние протягом 8 секунд ЕЕГ сигнали піддаються швидкої трансформації Фурье, що дозволяє виділити сумарну потужність імпульсів у різних частотних діапазонах. Було висунуто припущення, що серединна значення розподілу спектрального ряду може відображати глибину анестезії. Дійсно анестетики оказивалі ефект на цей показник, але спроба проведення анестезії оріентіруясь на його значення закінчилася повною невдачею.

3. Біспектральний індекс (BIS).

Цей метод аналізу ЕЕГ заснований на обробці фазових межчастотних зв'язків ЕЕГ по трьом основним складовим частотам ЕЕГ. В даний час розроблений і актівно використовується не тільки спеціальний прилад, що дає значення ВIС у процентах (фірма Aspect), але спеціальний блок, адаптований до застосування на анестезіологіческом моніторі фірми Philips. На жаль фірма розробник не раскривает свій алгоритм отримання числових значень БІС, що ускладнює поніманіе фізіологічного сенсу одержуваних значень показника (виробники указивают лише що в основі застосованого ними алгоритму лежить аналіз більше ніж 100000 анестезій). Тим не менш, численні клінічні дослідження із застосування БІС показали його винятково високу інформативність відносно виявлення состоянія НВС.

4. Слухові викликані потенціали (СВП).

В основі цього методу лежить дослідження викликаної біоелектричної актівності головного мозку. При цьому аналізується динаміка ЕЕГ сигналу з помощью методу усереднення у відповідь на сенсорне подразнення - звукові стимули (клацання), що подаються хворому через спеціальні мікрофони - навушники. У ряді клініческіх досліджень було показано, що СВП адекватно відображають рівень анестезіі і можуть бути використані для діагностики НВС у хворого в ході операціі, проте цей показник не завжди дозволяв передбачити реакції хворого (наприклад, поява рухової реакції у відповідь на хірургічну стимуляцію).

Таким чином, в даний час для вирішення проблеми НВС в ході анестезії та операціі запропоновано ряд методів, починаючи з простого і клінічно доступного (до речі, цілком ефективного в руках досвідченого анестезіолога), і кінчаючи спеціальнимі електрофізіологічними методиками типу БІС та СВП, що володіють блізкой інформативністю.

Додаток.

Таблиця № 1. Класифікація обізнаності пацієнта під время анестезії.

  1. Повна обізнаність зі спонтанними або викликаними спогадами (експліцитно пам'ять).
  2. Поінформованість з подальшою амнезією.
  3. Візії.
  4. Практично повна втрата свідомості зі збереженням підсвідомої активності та амнезією (імпліцитно пам'ять, може бути виявлена за допомогою спеціальних методів, наприклад гіпнозу).
  5. Відсутність ознак обізнаності.

Стаття опублікована на сайті http://www.rusmg.ru


Народні методи лікування

Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

2020-08-12 02:24:47

Морквяний сік: і смачно, і корисно

Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

2020-08-11 18:54:04

Як я вилікувала дифузний зоб

Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

2020-08-11 20:04:52

Цистит. Хіба це справа житейська?

Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

2020-08-11 08:31:03

Лікування астми народними засобами

Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

2020-08-11 10:09:55

Секрет обліпихової олії

Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

2020-08-11 21:03:51

Мазь від екземи виявилася ефективною

Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

2020-08-11 23:45:05

Як позбавитися від високого тиску?

Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

2020-08-11 22:04:25

Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

2020-08-11 19:13:12

Готуйте «сани» влітку

Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

2020-08-11 08:31:05

Медицина

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

2020-08-10 22:55:10

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

2020-08-11 17:49:06

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

2020-08-10 22:55:15

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

2020-08-11 23:34:15

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

2020-08-12 00:59:21

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

2020-08-10 22:55:28

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

2020-08-11 22:19:56

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

2020-08-10 22:55:31

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

2020-08-12 01:55:09

Середньовічні отрути і ліки

Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

2020-08-12 03:15:05