Застосування методів фізіотерапії в лікуванні та реабілітації хворих деформуючим остеоартрозом

Данная інформація призначена для фахівців у галузі охорони здоров'я та фармацевтики. Пацієнти не повинні використовувати цю інформацію в якості медичних рад чи рекомендацій. N

Застосування методів фізіотерапії в лікуванні та реабілітації больних деформуючим остеоартрозом

Навчальний посібник для лікарів

Доцент , к.м.н. О.В. Кузьменко
Міністерство охорони здоров'я російської федерації
Государственное освітній заклад
дополнітельного професійної освіти
«Новокузнецький державний інститут удосконалення лікарів»
Кафедра лікувальної фізкультури. Фізіотерапії та курортології

СПИСОК СКОРОЧЕНЬ

ВІ - видиме випромінювання

Вт-ват

Вт/см.кв.- ват /сантиметр квадратний

Гц - герц

ГГц - гегагерц

ДМВ-дециметрові хвилі

ДДТ - діадинамотерапія

ДОА - деформуючий остеоартроз

ІК - інфрачервоне випромінювання

КВ - кіловольт

МГц-мегагерц

ММТ - міліметровий терапія

МА - міліампер

мс - мілісекунди

нм-нанометр

НКЮ /л - наноКюрі /літр

УФ-випромінювання - ультрафіолетове випромінювання

ЕП УВЧ - електричне поле ультрависокої частоти

ВСТУП

Хвороби кістково-м'язової системи та сполучної тканини , об'єднані в XIII классе Міжнародної класифікації хвороб, розглядаються у всьому світі як одна з найбільш поширених патологій сучасного суспільства. В останні годи збільшується число страждаючих деформуючим остеоартрозом (ДОА) в молодому трудоспособном віці. При цьому, збільшується инвалидизация хворих і по РФ составляет 21,3 на 10 000 жителів старше 16 років (1, 4). Дистрофічний процес нередко ускладнюється вторинним синовітом, який ускладнює перебіг хвороби, вираженность артралгій, порушення функції ураженого суглоба, ускладнює реабілітацію. ( 1, 4, 6).

Відбудовне лікування і реабілітація хворих з ДОА залежить в кожному конкретном випадку від перебігу захворювання та лікувальної дії фізичного фактора.

У пропонованому посібнику враховано відпрацьовані методи фізіотерапії у хворих, страдающіх ДОА, якими можуть користуватися лікарі-ортопеди, фізіотерапевти, терапевти, геронтологи.

ФІЗІОБАЛЬНЕОТЕРАПІЯ при деформуючому ОСТЕАРТРОЗАХ

У комплексі застосування консервативних методів лікування деформуючого остеоартроза одне з провідних місць займають фізіотерапевтичні методи воздействія. З огляду на малодинамічними прогресуючого дистрофічного процесу в суглобах завданням фізіотерапевта завжди є комплексна оцінка можливості прімененія фізіотерапевтичних методик. Завданнями призначення фізіопроцедур являются:

-підвищення адаптаційно-трофічних функцій симпатичної нервової системи.

-поліпшення обміну речовин і трофіки хворого суглоба.

-надання знеболюючого і розсмоктувальної дії.

-попередження прогресування дегенеративного процесу.

-прискорення відновлення функції суглоба.

-попередження атрофії м'язів.

Перераховані завдання фізіотерапії виконуються за допомогою природних і преформірованних факторів як окремо, так і в комплексі. Правильність вибора фактора базується на механізмі дії кожного з них.

Електролікування

Даний розділ найбільш розроблений при призначенні лікування деформуючого остеоартроза, на них припадає більше 60% всіх процедур .

Гальванізація - лікування постійним струмом низької напруги (до 80 В)

Викликає ефекти:

МІСЦЕВИЙ (специфічний):

Виражається в гіперемії шкіри, посилення крово - і лімфообіг, процесів діффузіі і тканинного обміну, підвищення проникності стінок судин, прискорення процессов розсмоктування продуктів тканинного обміну, зниження больової чувствітельності.

ЗАГАЛЬНИЙ (неспецифічний) проявляється у стимуляції трофічної функції нервової сістеми з відповідними функціонально-динамічними зрушеннями всіх органів і сістем організму.

Вплив струмом на сегментарні зони (комірну, трусіковую, паравертебральную) рефлекторно змінює функцію вегетативних центрів, що способствует посиленню кровообігу і обміну в мозку, серці, легенях, органах брюшной порожнини, малого тазу, кінцівках. У широкій практиці частіше використовується електрофорез: введення через шкіру лікарської речовини постійним струмом. У основе дії фактора лежить електрична дисоціація, електроліз і електроосмос. Перед іншими методиками у електрофорезу є свої переваги:

-висока терапевтична ефективність лікарських речовин

-введення лікарської речовини в товщу шкіри без порушення її цілісності - в товщі шкіри на глибині 3 мм утворюється депо іонів і часток лікарської вещества, які надходять у ток крові і лімфи повільно, рівномірно і тривало (до 3 тижнів).

-можна ввести різні лікарські речовини одночасно в ділянки різної локалізаціі і розмірів.

-можна впливати локально над вогнищем без загальних реакцій.

-використання малих доз лікарського речовини дає економічний ефект.

діадинамічний ТОКИ (ДДТ) - застосування з лікувальною метою полусінусоідальних струмів різної частоти (50 Гц і 100 Гц), модульованих короткімі періодами

.При лікуванні остеоартрозу застосовують Двотактний безперервний (ДН) струм (100 Гц), який збільшує електропровідність шкіри, підвищує поріг чувствітельності, надає знеболюючий ефект. Струм, модульований короткими періодамі (КП) - чергування одно-двотактних струмів в секунду. Розширює сосуди, покращує кровообіг та обмін речовин у тканинах, надає рассасивающій ефект (виробляється ефект мікромасаж).

Струм, модульований довгими періодами (ДП)-чергування одно-двотактного токов по кілька секунд ( 1 період дорівнює 12 - 16 секунд). ДП підсилює приплив крові до тканин, сприяє розсмоктуванню періневральних набряків, стимулює трофіческіе процеси. Ритм Синкопа (РС) - однотактний безперервний струм іспользуется для електрогімнастікі при контрактурах. Однотактний хвильовий (ОВ) ток легше переноситься, має менш дратівливим дією. Двотактний волновой (ДВ) діє більш м'яко і призначається при вираженому больовому сіндроме.

синусоїдальні модульовані струми (ампліпульстерапія)

Призначаються при деформуючому остеоартрозі з урахуванням їх механізму дії, которий клінічно допомагає досягати знеболююче, трофічна , протівоотечное і протизапальну дію, покращує функціональний состояніе нервово - м'язового апарату і центральної нервової системи. Механізм действія подібний ДДТ. Роздратування струмом вегетативних утворень, скорочення большого числа м'язових фібрил і своєрідний масаж периферичних судин усілівает кровотік, стимулює функцію симпато-адреналової системи і обмінних процессов, покращує проникність і підвищує захисні властивості тканини.

інтерференцтерапія - лікування струмами низької частоти , що утворюються в глубіне тканин за рахунок накладення (інтерференції) двох синусоїдальних форм токов середньої частоти, які підводяться до шкірним покривом за допомогою двох пар незавісімих електродів від двох незалежних генераторів. Інтерференція струми форміруются в глибині тканин і це їхня перевага перед іншими видами струмів прі лікуванні глубоколежащіх патологічних вогнищ. Механізм дії зумовлений раздраженіем пропріо-, інтерорецептори тканин.За рахунок дінамогенного дії после процедури поліпшується кровопостачання і трофіка тканин, виявляється гангліоблокірующее дію. Клінічно має місце зниження больового синдрому, уменьшается спазм мускулатури, відбувається резорбція періневральних набряків, оказивается гангліоблокірующее дію на вегетативні освіти завдяки угнетенію симпатичного ланки вегетативної нервової системи.

УЛЬТРАЗВУКОВА ТЕРАПІЯ - заснована на використанні механічних коливань упругой середовища з частотою, що лежить вище межі чутності людським вухом (понад 16 Гц). Ультразвукові коливання проникають на глибину 4 - 6 см. Механіческіе коливання передаються клітинам і тканинам у формі мікромасаж за рахунок кавітаціонного ефекту. В області впливу рефлекторно розширюються судини, в ніх посилюється кровотік, підвищується інтенсивність біохімічних і обмінних процессов, місцева температура. Значно підвищується лімфо-кровообіг в тканях, прискорюються процеси регенерації, розсмоктуються набряки, інфільтрати, екссудати, крововиливи. Відбувається більш ніжне рубцювання або розсмоктування рубцовой тканини. При введенні за допомогою ультразвуку лікарської речовини достігается більший знеболюючий і протизапальний ефект. N

Індуктотермія- метод лікування високочастотним магнітним полем, образующімся навколо витків індуктора при проходженні

по ним змінного електричного струму високої частоти (13,56 МГц). У прілежащіх до індуктора тканинах утворюється рівномірний прогрів за рахунок вихрових токов на глибину 6 - 8 см. Найбільша кількість тепла виділяється в рідких середовищах організма (кров, лімфа), що мають найбільшу електропровідність. При цьому, шкіра і підшкірна клітковина мають більше електричний опір нагріваються меньше, ніж підлягають тканини. Крім того, відіграє роль у механізмі дії фактора і осциляторних ефект при слаботеплових дозах. Завдяки цим ефектам в тканинах виникає глибока тривала гіперемія, посилюються кровообращеніе, лімфотік, підвищується тканинної обмін, зменшується нервово-м'язова возбудімость, посилюється фагоцитарна здатність лейкоцитів, стимулюється глюкокортікоідная функція кори надниркових залоз, активізуються ферментні системи. NКлініческі зменшується больовий синдром, зменшується набряклість тканин, знижується мишечний тонус при контрактурах.

ультрависокочастотна терапія - метод застосування в лікувальних целях електричного поля ультрависокої частоти (УВЧ ЕП), в якому електріческая складова переважає над магнітної. Коефіцієнт поглинання тканямі енергії ЕП УВЧ невисокий, і поле проникає на всю глибину будь-якої частини тела. В основі механізму дії ЕП УВЧ лежить його вплив на електрично заряженние частинки (іони, електрони, молекули), з яких складаються тканини організма. Ця дія складається з нетеплових (осциляторних) і теплового ефектів. Чим більше енергії поглинається тканинами, тим сильніше проявляется теплове дію. При відсутності теплового ефекту, при малій інтенсівності впливу проявляється специфічна дія ЕП УВЧ.

Під впливом адекватних доз УВЧ-терапії виникають істотні зміни в органах і системах цілісного організму: посилюються процеси збудження в корі головного мозку, змінюється збудливість нервових рецепторів, прискорюється проведеніе збудження по нервовому волокну, змінюється функція вегетативної нервной системи (знижується тонус симпатичної нервової системи і посилюється ваготонія), підвищується трофічна і регулююча функції нервової системи. NАктівіруются численні функції сполучної тканини, стимулюються проліфератівние процеси сполучнотканинних елементів. За рахунок збільшення проніцаемості стінок кровоносних капілярів посилюється надходження у вогнище воспаленія різних імунних тіл і інших захисних клітин ретікулоедотеліальной сістеми. Істотно посилюється місцеве крово - лімфообіг, з'являється длітельная гіперемія, збільшується кількість лейкоцитів у периферичній крові, стимулюється освіта колатеральних судин. У цілому ЕП УВЧ оказивает виражену протизапальну, знеболюючу, спазмолітичну действіе, що стимулює захисні сили організму.

Поряд з безперервним впливом ЕП УВЧ певне поширення получіла методика імпульсного впливу. Специфічність імпульсної УВЧ-терапії определяется високою напруженістю електричного поля в кожному імпульсі і длітельной паузою між імпульсами, внаслідок чого значно посилюється осцілляторний компонент дії і майже повністю відсутня теплової, так як за час тривалої паузи між імпульсами утворилося тепло несеться струмом крові . Клінічно вплив імпульсної УВЧ-терапією

. Забезпечується болезаспокійливу, протизапальну, десенсибілізуючу, трофіческое, гіпотензивну дію на тлі стимуляції гальмівних процесів і регулірующей ролі центральної нервової системи, не пред'являючи при цьому підвищених требованій до діяльності серця і судин. Даний факт є особливо важливим при леченіі деформуючого остеоартрозу у пацієнтів з супутніми захворюваннями сердечно-судинної системи і в похилому віці.

Дециметрова ТЕРАПІЯ - (ДМВ - терапія) метод електролікування

допомогою впливу на організм електромагнітним полем надвисокої частоти - 461.5 МГц ( довжина хвилі 6.5 дм) і потужності до 60 Вт, а також 915 МГц (3.3) при потужності до 30 Вт. Відбувається релаксаційні коливання дипольних молекул води в організмі з перетворенням СВЧ - енергії в тепло. ДМВ проникають в тканини організму на глибину 9 - 11 см, при цьому різні тканини організму добре і рівномірно поглинають енергію. Товщина шкіри, підшкірно-жирового шару і поверхності розділу середовищ організму не впливає на коефіцієнт відбиття хвиль, поетому в них не виникає перегріву. Застосування ДМВ - терапії викликає вираженний протинабряковий, знеболюючий, трофічний, десенсибілізуючої еффекти.

МІЛЛІМЕТРОВОЛНОВАЯ ТЕРАПІЯ - (украй високочастотна терапія) - лікувальна прімененіе електромагнітних хвиль міліметрового діапазону. У більшості випадків пріменяют частоти 53.53 ГГц (довжина хвилі 5,6 мм) і 42.19 ГГц (довжина хвилі 7,1 мм). КВЧ - випромінювання не робить теплової дії на біотканини. Воно відрізняється малой проникаючу здатність, практично дію КВЧ-випромінювання огранічівается поверхневими шарами шкірних покривів. Випромінювачі апаратів КВЧ-терапії (рупори) концентрують випромінювання на площі 4 см, тому пріменяется в якості методу для рефлексотерапії шляхом впливу на біологіческі активні точки (БАТ). У відповідь реакція організму на вплив КВЧ - випромінювання проявляється по типу шкірно-вісцеральних рефлексів, а також загальної реакціі, спрямованої на підвищення адаптаційно-пристосувальних, трофічних, защітних функцій організму. Курсове лікування на БАТ в періоді ремісії заболеванія покращує мікроциркуляцію, стимулює регенераційні процеси в поврежденних тканинах, нормалізує фагоцитарну функцію. КВЧ - випромінювання має вираженний імуномодулюючий ефект, завдяки якому стимулюється клітинний іммунітет

світлотерапії - лікування деформуючого остеоартрозу з допомогою електромагнітних коливань оптичного діапазону (світла), що включає інфракрасное, видиме, ультрафіолетове випромінювання та лазерне випромінювання. NБіологіческое дія робить тільки поглинена енергія. Так при попаданні на шкіру 60% інфрачервоних променів відбивається. Для видимого світла і ультрафіолетового випромінювання ці цифри відповідають 40% і 10% Глибина пронікновенія фотонів світла залежить від довжини хвилі: інфрачервоні промені проникають на глибину 3-4 см, видимі промені - на 1-3 мм, а УФ - випромінювання проникає на глубіну 0,1 - 0,6 мм. При поглинанні енергія світла перетворюється в інші види енергіі: теплову, хімічну, як наслідок розвиваються фотобіологічних процесси. У лікуванні деформуючого остеоартрозу застосовують інфрачервоне (ІЧ) і відімое (ВІ) випромінювання.

Інфрачервоне випромінювання - це спектр електромагнітного випромінювання з довжиною волни від 400 нм до 760 нм. Частіше використовується довжина хвилі від 2 мкм до 760 нм. Ці лучі поглинаються на глибині до 1 см. Довші ІЧ - промені проникають на 2-3 см.

Їх енергія невелика, тому при поглинанні відзначається посилення коливальних і обертальних рухів молекул і атомів броунівського руху, електромагнітної діссоціаціі та утворення-іонів, прискорений рух електронів по орбітах. Всі ето призводить до утворення тепла, тому ІЧ - промені інакше називаються калоріческімі або тепловими.

Видиме світло (ВІ) - це спектр електромагнітних коливань довжиною волни від 760 до 400 нм, дуже близько по біологічній дії до інфрачервоного ізлученію. Лікування видимим спектром випромінювання отримало назву хромотерапії. NОсобенно ефективні методики поєднання застосування видимого і інфрачервоного ізлученія. Механізм дії ВІ та ІЧ випромінювання заснований на шкірному впливу з последующім підвищенням температури в зоні впливу на 1 - 2 градуси, що стімулірует терморегуляцію поверхневої судинної мережі

шкіри, що протікає по двох фазам: 1) спазм судин шкіри протягом 30 секунд і 2) розширення капілярів і збільшення припливу крові.

Поглинена теплова енергія прискорює метаболічні процеси в тканинах, актівізірует міграцію лейкоцитів, проліферацію та диференцировку фібробластів. NЗа рахунок дегідратації тканин розсмоктуються інфільтрати, як результат зменшуються сдавленія нервових сплетень, що зменшує больовий синдром у хворих з деформірующім остеоартроз. За рахунок посиленої потовиділення виявляється дезінтоксікаціонний ефект. Одночасне вплив ІЧ і ВІ має виражену біостімулірующее дію. Воно виявляється на рівні базальних клітин шкіри. NПроісходіт активація мітозів клітин, накопичення багатих енергією фосфатів, ускореніе споживання кисню і глюкози тканинами. Відбувається стабілізація мембрани, нормалізується її конформації і заряду. Як наслідок поліпшується регіонарний кровотік і лімфовідтік, прискорюється метаболізм в дегенеративно ізмененних підлягають тканинах, стимулюються процеси імуногенезу, зменшується болевой синдром.

Лазеротерапія у фототерапії варто дещо відособлено по відношенню до другім спектрам фотоізлученій. Лазерне випромінювання відрізняється від ІК і ВІ свойствамі світлового потоку в оптичній прозорою середовищі:

1-монохроматічностью (строго певною довжиною хвилі)

2-когерентністю (фаза випромінювання постійна в часі і в просторі)

3 - високою спрямованістю (дуже малий кут розбіжності променя)

4 - поляризацією (фіксованого орієнтацією векторів електромагнітного поля в пространстве).

Передача енергії лазерного випромінювання біомолекул здійснюється шляхом обміну между електронно-збудженими молекулами, що знаходяться в області передньої поверхності відповідного суглоба. Доза-до відчуття основному стані (фотоакцепторамі), так званим індуктивно-резонансним і обмінно - резонансним способами. NВзаімодействіе лазерного випромінювання з біологічними молекулами реалізується частіше всего на клітинних мембранах, що призводить до неспецифічної реакції клітин облученной тканини: зміни поверхневого заряду клітин та їх діелектричної проніцаемості, підвищенню активності ферментних і обмінних процесів, підвищення уровня споживання кисню тканинами і окислювально -відновного потенціала, посилення біоенергетичних та синтетичних процесів. Поліпшується трофіка опромінюваних тканин. За рахунок розширення судин нормалізується локальний кровоток, що призводить до дегідратації запального вогнища, стимулюються репаратівние процеси в тканинах і підвищується депозитарна активність нейтрофілів. NКлініческі лазерне випромінювання має чітко виражену стимулюючу, протівовоспалітельное, протинабрякову, десенсибілізуючу і общеобезболівающее действіе.

Теплолікування - деформуючого остеоартрозу є патогенетично оправданним методом терапії. Застосовуються практично всі види теплоносіїв: грязі, сапропелі, парафін, озокерит, глина і т.д. Пелоїди мають високу теплоемкостью і малу теплопровідність. Нагріті пелоїди, накладені на тіло, медленно віддають тепло, що обумовлює їх легку переносимість. Механічне воздействіе обумовлено тиском маси і тертям частинок про шкіру, хімічна действіе обумовлено наявністю газів, органічних і мінеральних речовин. У основе механізму дії теплоносіїв надається значення не тепловому, а хіміческому фактору.

Разом з тим, теплової фактор підсилює хімічна вплив і викликає загальні реакціі організму. Всмоктування хімічних речовин відбувається завдяки возвратно-поступальному руху рідини в потових залозах. З хімічних веществ, всмоктуються в потік крові, найбільше значення мають сірководень, мікроелементи, органічні кислоти, ефіри, біологічно активні речовини та разлічние біогенні стимулятори. Останнім часом відпрацьовані методики прімененія пелоїдів низьких температур при деформуючому остеоартрозі. NОсобенностью низькотемпературних впливів є можливість їх застосування тем хворим, яким теплові процедури протипоказані (наявність супутніх заболеваній, ішемічна хвороба серця, стабільна артеріальна гіпертензія, тіреотоксікоз, варикозне розширення вен, лімфовенозная недостатність, опухолевие процеси, явища сіновііта).

ВОДОЛІКУВАННЯ - при деформуючому остеоартрозі засноване на поєднанні раздраженій термічного, хімічного, механічного факторів.

В результаті покращується крово - лімфообіг у тканинах, посилюється їх трофіка, знижується м'язовий тонус зменшується біль, створюються сприятливі условія для розробки суглобів. Температура води використовується індиферентна (34 - 35 С) або тепла (36 - 37 С). Під впливом термічного подразнення в організме посилюються обмінні процеси, збільшується швидкість течії біохіміческіх реакцій, мікроциркуляція. Для посилення дратівної дії рецепторов

(хеморецепторів) шкіри хворого у воду додають різні хімічні вещества: екстракти трав, йод, бром, хлорид натрію. Іони деяких біологічно актівних мікроелементів (йод, бром, миш'як), що містяться в деяких мінеральних водах, і розчинені в них гази (вуглекислий, азот, кисень, сероводород) проникають через непошкоджені шкірні покриви в загальний струм крові і тогда проявляється специфічний характер дії бальнеофактора. Так хлоридно - натріевие ванни, підсилюючи кровообігу в судинах шкіри і підсилюючи обмін речовин оказивают загальнозміцнюючу і тонізуючу дію. У корі головного мозку нормалізуются процеси збудження і гальмування за рахунок присутності у воді іонів брома, йоду, хлору, магнію, кальцію, що дуже важливо при обмінно-дистрофічних процессах в тканинах.

Прісні ванни надають освіжаючий, бадьорить дію, якщо призначаються на 10 -15 хвилин і температурі води 34 - 35 градусів. При призначенні на 20 - 30 хвилин

І температурі води 37 - 38 градусів підвищується діурез, виявляється спазмолітіческій і розсмоктуючий ефекти. Крім цього, при додаванні в прісні ванни різних відварів трав або активних речовин виходить додатковий желаемий ефект, який допомагає поліпшити руху в суглобах і зменшити болевой синдром за рахунок активної речовини.

Широко застосовуються в лікуванні деформуючого остеоартрозу скипидарні ванни, которие підсилюють капіллярообращеніе, підвищую енергетичні резерви організму, способствуют розсмоктуванню запального процесу та зменшенню і зменшенню інтоксікаціі. Склад білої емульсії скипидару: вода 550 мл, саліцилова кислота 0, 75 г, дитяче мило 30 г, скипидар живичний 500 мл. На ванну використовують 20 - 30 мл. Склад жовтої скипидарної емульсії складається з 200 мл дистильованої води і 300 мл касторової олії з додаванням 200 мл 20% розчину гідроксиду натрію, 225 г олеїнової кислоти і 750 мл живичний скипидару. Приготований розчин влівают у ванну з розрахунку 10 - 60 мл на ванну (в залежності від загального або частічного впливу).

Сірководневі ванни надають виражене десенсибілізуючу, знеболювальну действіе за рахунок посилення периферичного кровообігу та регенерації . Основним фактором сульфідних ванн є вільний сірководень і гідросульфідно іони. NСероводород різко змінює протягом окислювально - відновних процесів і біоенергетіку в організмі.

Відзначається виборче вплив на каротидные хеморецептори, які регуліруют функцію ендокринних залоз.

Радонові ванни відносяться до альфа-терапії, так як основне біологічне действіе надає альфа-випромінювання . Радон - інертний радіоактивний елемент, которий при розпаді дає альфа-випромінювання. В організм радон проникає через дихательние шляху, неушкоджену шкіру та слизові оболонки, потім близько 60% поступівшего в організм радону виводиться назовні через дихальні шляхи. NКлініческій ефект радонових ванн проявляється в анальгезуючий, седатівном дії, посилення гальмівних процесів у центральній нервовій системі. NСтімуліруется регенерація пошкоджених периферичних нервів і кісткової системи, улучшаются трофічні процеси.

ПРИВАТНІ МЕТОДИКИ ЛІКУВАННЯ деформуючий остеоартроз

У гострий період захворювання і на ранніх стадіях призначаються процедури:

1. Електрофорез хлористого кальцію 2% на область ураженого суглоба. При вираженном больовому синдромі вводиться 2-5% розчин новокаїну, лідокаїну, апіфора. NСіла струму 10-15 мА. Час впливу 20-30 хвилин, щодня. Курс лікування 15 процедур. Можна проводити білатерально йод - новокаїн електрофорез області сустава поперечно. Тривалість процедури 20 - 30 хвилин, щодня або через день.

2. Ультрафонофорез гідрокортизону, трилону - Б, Біокортана, Епліра, анальгіновой мазі на уражену суглоб. Інтенсивність ультразвуку 0.2-0.6 Вт /см. Nкв., Режим безперервний. Час впливу 5-6 хвилин на один суглоб щодня. NКурс лікування 10 - 12 процедур.

3. Гелій неонове лазерне випромінювання на уражену суглоб. Щільність потоку мощності 0.5 - 2 мВт /см. Час впливу 5-8 хвилин на один суглоб щодня. NКурс лікування 15 процедур.

4. Інфрачервоне лазерне випромінювання на уражену суглоб. Методика впливу контактная, скануюча. Режим безперервний або імпульсний з частотою 1500 Гц і мощностью в імпульсі 6 - 10 Вт. Час впливу 6-8 хвилин на один великий сустав. Процедури проводять щодня курсом 10 сеансів.

5. Високоінтенсивні імпульсна магнітотерапія. Індуктори «S' і «N' апарату АМІТ-01 мають у своєму розпорядженні з двох сторін кінцівки над ураженою областю і повільно перемещают навколо великого суглоба кінцівки, а в області кистей і стоп - по ладонной, підошовної, тильній сторонах. Амплітуда магнітної індукції 400-800 мТл при вираженому больовому синдромі, у міру його ослаблення поле при виконанні следующіх процедур поступово збільшують до максимального значення. Інтервал между імпульсами 20 мс, у міру ослаблення больового синдрому його збільшують до 100 мс. Тривалість дії на один суглоб 5-10 хвилин, загальний час воздействія 10-20 хвилин щодня. Курс лікування 5-10 процедур.

Ефективність лікування поєднаними методиками застосування магнітного поля і светодіодов інфрачервоного випромінювання від апарату АМІСТ-01 підвищує значно еффектівность терапевтичного впливу.

6. ДМВ-терапія на уражену суглоб. При дії на один суглоб пользуются циліндричними випромінювачами, при дії на два суглоби пріменяют прямокутний випромінювач, який вміщують відразу над обома суставамі. Потужність випромінювання 40 - 50 Вт, час впливу 10-15 хвилин ежедневно. Курс лікування 10 процедур.

7. Діадинамотерапія області ураженого суглоба. Струм двотактний хвильовий 2 мінути, потім короткий період і довгий період по 4-5 хвилин, всього 6-10 процедур. Рекомендується поєднувати в один день з впливом на область шийних сімпатіческіх вузлів струмом двотактним хвильовим по 6 хвилин або СМТ при параметрах: Частота модуляцій - 100 Гц, Глибина модуляцій-75%, Род Робіт-3 по 4-5 хвилин щодня до 6 -8 процедур. Хороший ефект надає ДДТ форез новокаіна струмом Довгий період по 10 хвилин. Гарний вплив на мукополісахариди хряща при больовому синдромі надає метод Васильєвої - Лінецький: електрофорез іхтіола (сірки) і СМТ області суглоба поперечно при параметрах режим випрямленний, частота модуляцій - 100 Гц, глибина модуляцій - 50%, Род Робіт - 3 і потім 1 по 5 хвилин, щоденно, на курс 15 - 20 процедур. Призначають при Пропущено вторинного сіновііта.

8. Індуктотермія області наднирників малим або великим диском (рівень Д 10-12). Курс жовтня 1912 процедур по 15 - 20 хвилин, дозою 180 - 200 мА. Призначають при вторічном синовіті з метою стимуляції функції кори надниркових залоз та проліферації сіновіальной оболонки.

9. УВЧ терапія імпульсним полем області суглоба поперечно (процедуру можна проводіть після введення в порожнину суглоба гідрокортизону). Електроди № 2 або № 3, зазор 2-3 см, сила струму 10 - 15 мА, тривалість імпульсів 2 мсек, продолжітельность 10 - 15 хвилин, щодня, можна через день. Імпульсна терапія хорошо переноситься людьми похилого віку.

10. ЕП УВЧ на область тазостегнових або колінних суглобів. Резонансний індуктор діаметром 150 мм приєднують до верхньої парі гнізд апарату «ЕКРАН-2» і устанавлівают контактно в слабкого тепла (ручка «потужність» в 4 - 5-му положенні), продолжітельность процедури - 10 - 15 хвилин, щодня або через день, на курс- 10 12 процедур.

11. Індуктотермія на область кульшового суглоба. Який лежить на боці больному накладають на область кульшового суглоба індуктор-кабель у вигляді тонкой спіралі у 3 витки, який фіксують гребінками і бинтом. Зазор створюють сложенним махровим рушником. Доза - среднетепловая (4-5 поділу перемикача мощності апарату ІКВ - 4). Тривалість процедури 20 - 30 хвилин, щодня або через день, курс - 10 12 процедур. Аналогічно можна проводити процедуру індуктотерміі на область колінних суглобів.

12. СМВ - терапія на область колінних суглобів. Положення хворого лежачи або сідя. Впливають прямокутним випромінювачем розміром 2,05 на 9,5 см діаметру аппарата «ЛУЧ-11» з зазором 5 см на бічні поверхні суглоба

по черзі. Доза - слаботепловая (потужність 30 - 50 Вт), тривалість процедури-10 14 хвилин, щодня або через день, курсом 10 - 15 процедур.

13. УФО області ураженого суглоба полями по окружності, 4 - 6 біодоз, через день, по 3 - 4 опромінення на кожне поле. При больовому синдромі.

14. Парафіно-озокеритові аплікації (без явищ сіновііта) на область сустава температура 52-60 градусів, 30 - 40 хвилин.

15. Грязьові аплікації температурою 38 - 40 градусів за 20 хвилин через день. NКурсом 15-20 процедур.

16. Аплікації пелоїдів низьких температур: сульфідна грязь мула або синя гліна температурою 20 - 24 градуси на область суглоба по 20 хвилин, щодня, курсом 8 - 10 процедур.

17. Загальні ванни: сірководневі (до 200 мг /л речовини), при температурі 34 - 36 градусів, тривалість 8 - 10 хвилин, радонові ванни (доза 40 - 80нКю /л), температура води 36 - 35 градусів протягом 10 хвилин, а також: йодо-бромні, скіпідарние або хлоридно-натрієві температурою 36-37 градусів, шавлієві температурой 34 - 35 градусів за 10 хвилин через день. Добре призначати прісні ванни з концентратом біологічно активних добавок «Тонус» - легкий рух з расчета 1 столова ложка речовини на 100 л води температурою 36 - 37 градусів.

У стадії неповної та повної ремісії процесу призначаються процедури:

1. Електрофорез калію йодистого 2% або препарату «Покуривши» поперечно на суглоб, сіла струму 10 - 15 мА, тривалість 20 хвилин, щодня, курс 10 - 12 процедур.

2. Електрофорез цільного екстракту гумінових комплексу (ГК) лікувальної грязі. NМетодіка: 0,1% розчин (0.5% розчин хлориду натрію) цільного екстракту ГК на прокладкі з фільтрувального паперу розміром 100 см кв. під обидва електроди (плюс і мінус) на уражені суглоби. Сила струму до 10 - 15 мА, тривалість процедури 15 - 20 хвилин, щодня на курс 10 процедур.

3.Ультрафонофорез препаратів «ЕПЛІР», «БІОКОРТАН», гідрокортизону, трилону-Б області ураженого суглоба. Інтенсивність ультразвуку 0,2 - 0,6 Вт /см кв, режим непреривний. Час впливу 5 - 6 хвилин на один суглоб щодня, курсом 10-12 процедур.

4. Магнітотерапія області ураженого суглоба низькоінтенсивних магнітним полем від апарату «АлМаг» по 10 хвилин на полі (загальна тривалість процедурного часу до 30 хвилин), щодня або через день, курсом 15 - 20 процедур.

5. Магнітопелоідо-терапія проводиться за допомогою апаратів «Геска-1» або «Геска-ТМ» (червоно-інфрачервоне випромінювання, посилене магнітної насадкою) і використанням грязі (сапропелі). Методика проведення процедури: на кушетці розкладається суконное або байкову ковдру, поверх якого поміщається клейонка, а потім простиня. На останню в тому місці, де будуть знаходитися підлягають впливу сустави хворого, накладаються грязьові коржі із зменшеною товщиною до 1 - 2 см, агретие до 35 - 36 градусів. Суглоби ретельно обмащуються з усіх боків. NПосле цього послідовно укутують хворого клейонкою, простирадлом, ковдрою, і в теченіе 10 хвилин пацієнт залишається в такому положенні. Потім ковдру відкидається і поверх клейонки проводиться вплив апаратом «Геска» круговими рухами в теченіе 30 секунд над кожним ураженим суглобом, після чого пацієнт продовжує получать процедуру протягом 20 хвилин, знову замотаний ковдрою. Процедури проводят щодня або через день на курс до10-12 процедур.

6. Магнітопелоідотерапія уражених суглобів за допомогою аплікацій лікувальної грязі ураженого суглоба і омагнічування неоднорідним магнітним полем типу «голка», створюваного МА-2. Вплив магнітом здійснюється за лабільною методіке через грязьову корж, товщина якої становить 2 - 3 см, через 8 - 10 хвилин після початку аплікації протягом 30 секунд (на уражену і сімметрічний суглоби). Температура грязьовий коржі 37 градусів. Проводять ежедневно до 9 - 10 процедур.

7. Світлотерапія ураженого суглоба червоно-інфрачервоним випромінюванням від аппарата «ГЕСКА-ТМ» контактно, лабільно, по 30 хвилин на процедуру, щоденно, на курс 12 - 15 процедур.

8. Лазеротерапія біологічно активних точок (БАТ) в залежності від типу лазерного випромінювання:

а /червоні безперервні лазери: методика впливу контактна або дістанціонная

щільність потоку потужності випромінювання 1 - 10 мВт /см.кв

частота модульованого випромінювання 50 - 100 Гц

час впливу до 5 хвилин на полі

сумарне вплив до 30 хвилин за процедуру

періодичність впливу щоденно

тривалість курсу 10 - 15 процедур

б /інфрачервоні безперервні лазери

методика впливу контактна або дистанційна

щільність потоку потужності випромінювання 5-50 мВт /см.кв.

частота модульованого випромінювання 50 - 100 Гц

час впливу до 5 хвилин на 1 поле

сумарний час впливу за одну процедуру до 25 хвилин

тривалість курсу 10 - 15 процедур

в /інфрачервоні імпульсні лазери

методика впливу контактна або дистанційна

потужність в імпульсі частотою 50 - 100 Гц

час впливу на одне поле до 5 хвилин

сумарне вплив на процедуру до 20 хвилин

періодичність впливу щоденно

тривалість курсу 10 - 15 процедур.

Способи впливу лазером при деформуючому остеоартрозі можуть бути проведени нашкірному по проекції суглобової щілини відповідного суглоба, сканірующей методикою, послідовно полями, внутрішньосуглобових опроміненням з помощью світловоду, через артроскопії або порожнинну пункційну голку, інвазивним і неінвазівним методами опромінення крові, лазерної пунктурой на БАТ.

У фізіотерапевтичному відділенні лікар проводить лікування як нашкірному, так і на БАТ. Вплив на БАТ проводиться за наступними полями (додаток № 1).

Плечовий суглоб:

1.Передня поверхня суглоба нижче великого горба плечової кістки.

2.Верхнебоковая поверхню суглоба між акроміально відростком лопатки і большім бугром плечової кістки.

3.Задня поверхня суглоба нижче акроміально відростка лопатки.

ліктьовий суглоб:

1Наружная поверхню суглоба близько ліктьового відростка

2.Внутрішня поверхня суглоба близько ліктьового відростка

3.Середина ліктьового згину.

променезап'ястний суглоб:

1.Тильна поверхня суглоба ближче до ліктьової стороні

2.Долонна поверхню суглоба в середині променевозап'ястному складки.

п'ястно-фалангових суглоби кисті :

9-10, 11 - 12 - тильні і долонні поверхні кисті по проекції соответствующей суглобової щілини.

тазостегновий суглоб:

13-15. Зверху, ззаду і знизу на 1 см від великого вертіла стегнової кістки.

16.Середина пахової складки.

Колінний суглоб:

17 - 20. По одному - два поля в залежності від обсягу суглоба по боковій поверхності (праворуч і ліворуч) по проекції суглобової щілини

21. Центр підколінної ямки.

Гомілковостопний суглоб:

22. Тильний згин стопи по проекції суглобової щілини

23. Область між зовнішньою ладижкой і ахілловим сухожиллям

24. Область між внутрішньою ладижкой і ахілловим сухожиллям.

25 - 28. Суглоб Шопар (поперечний суглоб Передплесно)

Бічні, тильна і підошовна поверхні по проекції суглобової щілини.

29-32. Суглоб лісфранка (Передплесно-плеснової суглоби) - по два поля з тильной і підошовної поверхні по проекції суглобової щілини.

33-34. Плюснефаланговие суглоби - по одному полю з тильної і підошовної сторони по проекції суглобової щілини.

35 - 36. Міжфалангові суглоби стопи - по одному полю з тильної і підошовної поверхності по проекції суглобової щілини.

нашкірному вплив може комбінуватися з лазеропунктури в різні дні.

1. Бальнеотерапія у вигляді загальних ванн (сірководневі, радонові, скипидарні, хлорідно-натрієві, фітованни з різними травами) і ручних або ножних ванн (аналогічні за параметрами загальних ванн), в тому числі і вихрових ванн з прісною водой, які проводяться щодня або через день, курсом до 10 - 12 процедур.

2. Грязьові аплікації на область суглоба температурою 40 градусів, по 15-20 мінут, через день, курсом 12-15 процедур.

3. Парафіно-озокеритові аплікації на область суглоба температурою 48-52 градуса, тривалістю до 20 - 30 хвилин, щодня або через день, курсом 15 - 20 процедур.

4. КВЧ - терапія від апаратів «Яву-1», «Електроніка-КВЧ-01», «Шолом-1» з виходной потужністю випромінювання не більше 20 мВт, щільність потоку потужності від 2 до 10 мВт /см.кв., Довжина хвилі 5,6 мм і 7,1 мм. Рупор випромінювача встановлюється контактно на БАТ оголених шкірних покривів за схемою лазеропунктури (дивися п. № 8).Час впливу на точку 30 секунд, всього на процедуру до 20 хвилин. NПроцедури проводять щодня на курс до 12 - 15 процедур. Або КВЧ ковдру ОЛМ-001 по методикою загального укутування або місцевого укутування. Тривалість сеансу 30 - 40 хвилин. Кількість сеансів 20-25, повторно призначають до 5-6 курсів на рік.

5.Хромотерапія від апаратів «Біоніка» на області уражених суглобів контактно, лабільно, по 4 - 5 хвилин на полі, до 20 хвилин на сеанс, курсом 15 - 20 процедур.

Додаток

Поля впливу при хворобах суглобів

ЛІТЕРАТУРА

1.Григор'єва В.Д., Орус-оол В.К. /Пелоїдо низьких температур в реабілітації больних остеоартроз /, - в журналі Питання фізіотерапії, курортології та лікувальної фізкультури, № 5, 2001 р., стор 8-11.

2.Клінічна фізіотерапія, /Довідковий посібник для практичного лікаря. Під ред. І.М. Сосін, 1996р., Стр.276.

3.Комарова Л.О., Єгорова Т.І., /Поєднані методи апаратної фізіотерапії та бальнеопелоідотерапіі /, - СПб. Вид. СПб МАПО, 1994р., Стор. 34-47.

4.Левицький Є.Ф., Лаптєв Б.І., Сидоренко Г.М. /Електромагнітні поля в курортологіі і фізіотерапії /, вид.Томського університету, 2000г.стр.36-38.

5.Левицький Є.Ф., Кузьменко Д.І., Лаптєв Б.І., /Комплексне застосування природних лечебних факторів і поля постійних магнітів в експерименті та клініці /, вид. NТомского університету, 2001р., Стр.112-113.

6.Методичні рекомендації «Використання магнітопелоідотерапіі для лікування остеоартроза в геріартріческой практиці», Томськ, 1998р.

7.Методичні рекомендації «Застосування ліпорастворімого грязьового препарату « ЕПЛІР »у фізіотерапії», Томськ, 1994р.

8.Ревматичні хвороби: Керівництво для лікарів /за ред. Носоновой В.А., Бунчука І.А., - М., 1997р., С. 38-520.

9.Улащік В.С., Лукомський І.В. Загальна фізіотерапія. Стор. 45-260.

10.Сосін І.М. /Клінічна фізіотерапія /, КИЇВ, »Здоров» я, 1996р., Стор 276-302.

11. Ушаков О.А., /Керівництво по практичній фізіотерапії /,-М., «АНМІ», 1996р., Nстр. 5-131, 276.

12. Ушаков О.А. /Сучасна фізіотерапія в клінічній практиці /, М, АНМІ,

стр.238-253.


Народні методи лікування

Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

2020-08-14 14:09:24

Морквяний сік: і смачно, і корисно

Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

2020-08-14 14:10:51

Як я вилікувала дифузний зоб

Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

2020-08-13 17:11:04

Цистит. Хіба це справа житейська?

Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

2020-08-12 19:25:24

Лікування астми народними засобами

Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

2020-08-14 13:01:15

Секрет обліпихової олії

Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

2020-08-14 15:14:39

Мазь від екземи виявилася ефективною

Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

2020-08-14 00:43:48

Як позбавитися від високого тиску?

Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

2020-08-13 19:52:45

Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

2020-08-13 18:57:09

Готуйте «сани» влітку

Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

2020-08-14 13:06:24

Медицина

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

2020-08-13 23:23:31

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

2020-08-13 23:05:46

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

2020-08-14 12:56:40

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

2020-08-14 12:16:33

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

2020-08-13 19:30:55

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

2020-08-13 15:42:10

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

2020-08-14 07:17:09

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

2020-08-12 19:26:19

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

2020-08-13 18:37:11

Середньовічні отрути і ліки

Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

2020-08-14 13:16:36