Ускладнення фармакотерапії запорів

Данная інформація призначена для фахівців у галузі охорони здоров'я та фармацевтики. Пацієнти не повинні використовувати цю інформацію в якості медичних рад чи рекомендацій. N

Ускладнення фармакотерапії запорів

Професор О.М. Мінушкін
Медичний центр Управління справами Президента РФ, Москва


 Russky Meditsinsky Journal Запором вважається хронічна більше (6 місяців) затримка спорожнення кишечника более ніж на 48 годин, що супроводжується утрудненням акту дефекації, почуттям неполного спорожнення, відходженням малого (менше 100 г) кількість калу повишенной щільності.

Існує велика кількість класифікацій запорів, але з практичної точки зренія (для певної лікувальної тактики і вибору лікувальної дії) необходімо враховувати:

I. Інтенсивність запору:

a) гострий

b) хронічний

II. Механізм формування запору:

1) переважне порушення евакуації (механічна обструкція, аномалія)

2) переважне порушення моторики (з переважанням гіпокінезії, гіперкінезіі та змішана форма);

3) розлад рефлексу на дефекацію з боку прямої кишки.

III. Стадію течії:

a) компенсований

b) субкомпенсована (стілець 1 раз на 10 днів)

c) декомпенсований

При запорах 1-го типу потрібне хірургічне втручання, другого типу - введеніе в раціон харчових волокон (при їх неспроможності використання слабітельних), третього типу - відновлення позиву до дефекації. Терапевти і гастроентерологі значно частіше зустрічаються з хронічним запором. Виделяются наступні його варіанти:

1. Аліментарні (тривала обмежувальна дієта, недостатня кількість растітельной клітковини в їжі);

2. Неврогенні (центральні, периферичні, місцеві);

3. Гіподінаміческіе;

4. Запальні;

5. Проктогенние;

6. Психологічні;

7. Рефлекторні;

8. Ендокринні (гіперпаратиреоїдизм, мікседема, Адісонова хвороба, гіпофізарние розлади, цукровий діабет, клімакс, феохромоцитома, запор беременних);

9. Токсичні (свинець, ртуть, талій, нікотин, чай, какао);

10. Медикаментозні (міорелаксанти, гангліоблокатори, периферичні холінолітікі, наркотики, протисудомні, антациди - невсасивающіеся з преобладаніем алюмінію, сечогінні, барбітурати, дратівливі проносні, препарати заліза та ін);

11. «Застійні»;

12. Синдром роздратованого кишечника (варіант із запором).

Подання про концепцію запору при синдромі подразненого кишечника (СРК) достаточно добре розроблені і висунута біосоціальною концепція, яка включает:

1) патофізіологічні порушення:

- порушення моторики;

- порушення вісцеральної чутливості;

- дисрегуляція системи мозок-кишка (дисбаланс нейромедіаторів: енкефалінів, серотіна, холецистокініну, соматостатину, брадикініну тощо);

2) генетичні фактори і вплив зовнішнього середовища:

- спадковість;

- особливості харчування і способу життя;

- кишкові інфекції (з наслідки);

3) психосоціальні аспекти:

- сприйнятливість до життєвих стресів;

- психогенні стану;

- психогенна адаптація;

- соціальна підтримка.

Для вибору правильної лікувальної тактики (а перераховані вище варіанти носять функціональний характер) необхідно ретельно зібрати аналіз захворювання і провесті обстеження, що виключає органічну патологію (що вимагає хірургіческой корекції) і уточнююче основний механізм розвитку, закріплення і поддержку запору.

Принципи лікування закрепів можуть бути зведені до наступного:

· високошлаковая дієта;

· питний режим (не менше 1,5-2,0 л. в день);

· фізична навантаження;

· препарати, що впливають на моторну функцію товстої кишки (регулятори моторікі);

· проносні:

a) збільшують обсяг кишкового вмісту;

b) містять рослинні волокна і гідрофільні колоїди (висівки, морська капуста, лляне насіння, насіння подорожника, агар-агар, препарати метілцелюллози;

c) осмотичні проносні - сольові (сульфат магнію, сіль карловарська), Форлакс - політіленгліколь з молекулярною масою 4000, манітол, сорбітол, лактулоза;

d) розм'якшуються фекалії (вазелінове, касторове, мигдальне масла, парафін);

e) засоби, що стимулюють моторну функцію кишечника:

· антраглікозіди (ревінь, жостір та ін);

· комбіновані препарати: кафіол, каліфом, Ендрюс лівер Солт, муцінум, агарол;

· трав'яні проносні збори в різних комбінаціях:

- плоди кмину (10,0), кора крушини (80,0). Шкірка апельсина (16,0);

- плоди бузини чорної, плоди тостера по 30,0 та ін збори;

- квіти ромашки, листи сени, насіння кропу, квіти безсмертника, корінь валеріани, листи м'яти та ін

Невдачі та ускладнення лікування закрепів значною мірою пов'язані з тим, що у абсолютном більшості хворі займаються самолікуванням. Недообследованность, незнаніе основних патогенетичних механізмів розвитку і закріплення запору пріводят до того, що відсутня базове лікування, все лікування характеризується монотонностью (препарату, доз, характеру прийому і т.д.).

Принципи терапії можуть бути зведені до наступного:

· вибір проносного засобу здійснюється в залежності від провідного патогенетіческого механізму запору;

· при складному механізмі розлади моторики доцільна комбінація препаратов з різним механізмом дії;

· необхідна зміна препарату і дози в процесі лікування, тому що розвивається прівиканіе;

· в залежності від ефекту слід змінити ритм прийому проносних, робити перериви в їх прийомі;

· при втраті дефекаціонного позиву - використовувати місцеве вплив ( свічки з гліцеріном, бісакоділом, мікроклізми з підігрітим соняшниковою олією, гелеві мікроклізми);

· при запорах на грунті депресії - перше місце належить антидепресантів, Nа проносні засоби мають допоміжне значення.

Витрати дієтичних заходів закладені в тому, що дієта припускає введеніе великої кількості шлакових компонентів (що розраховане на преобладаніе гипомоторная розладів кишечника), а якщо переважають гіпермоторние розлади, тоді вони збільшуються. Тому послідовність нашіх дій у цій ситуації має носити характер: рекомендації -> ефект -> коррекція. І тільки так. Навіть такий важливий компонент, як введення злакових отрубей в раціон, при недостатньому водному режимі може привести до посилювання запоров.

Витрати препаратів, розм'якшуються фекальні маси (або «змащувальних») пріводіт з ректором, знижують абсорбцію жиророзчинних вітамінів. Дратівливі слабітельние, які реалізують ефект своєї дії через рецепторний аппарат, в кінцевому підсумку призводять до залежності роботи кишечника від їх прийому, потрібно постійного нарощування дози, до того, аби відкласти меланіну у епітеліоцитах і меланозу, дистрофічних змін слизової і токсичним впливом на нирки і печень. Кінцевим ефектом є «інертна кишка». Група «обволікаючий» слабітельних провокують болю і здуття живота, дають обмежений нестійкий скорее одноразовий ефект і абсолютно протипоказані при атонічних запорах, т.к. можуть спровокувати кишкову непрохідність.

У цілому витрати і ускладнення неадекватно проведеної терапії проносними настолько великі, що вони дозволили сформулювати положення про «Лаксатівной болезні» , яка розвивається практично у всіх хворих, які приймають группу стимулюючих, дратівливих проносних засобів. Лаксатівная хвороба (Л.Б.) - це синдром, що характеризується як місцевими (кишковими розладами), так і загальними, пов'язаними з порушенням водного, електролітного і вітамінного баланса. Прояви її зводяться до пошкодження слизової оболонки, водно-електоролітним расстройствам з гіпокаліємією, посилюються (або з'являються) болі в животі, болі носят як постійний характер, так і у вигляді кольок, розвивається здуття живота, жженіе анального отвору, рясний водянистий стілець , змінюється посиленням запоров у зв'язку зі зниженням органічних аніонів у калі. Недостатнє поступленіе води в товсту кишку створює невідповідність ємності товстої кишки і «підсохлій обсягу» кишкового вмісту. Кінцевий результат - посилення запорів.

У цілому проблему можна представити таким чином:

· прийом дратівливих проносних;

· втрата рідини;

· посилення реабсорбції води нирками, що тягнуть за собою втрату калію;

· зниження рівня калію веде до зниження моторики кишечника з розвитком «лінивої кишки» (інертною, гіпотонічной);

· посилення запору;

· збільшення дози проносних;

· залежність стільця від прийому проносних.

Клінічні прояви складаються з перерахованих механізмів патогенезу. NКроме того, в залежності від того, з якою фазою патогенезу «Л.Б» ми маємо справу, Можна спостерігати: гіповолемії (у зв'язку зі зниженням реабсорбції води в кішечніке), гіперінтріемію (після застосування проносних, що містять вуглеводи), гіпонатріемію (у зв'язку з втратою натрію при розвитку гострої діареї). Це може сопровождаться падінням артеріального тиску, аж до колапсу. Гіпокалемія, кроме інертної кишки, призводить до розладу провідності і зміни сердечного ритму. Ендоскопічна картина в залежності від фази хвороби може характерізоваться як високим, так і низьким тонусом, різною мірою вираженим меланозом кишечника.

Лікування лаксатівной хвороби:

· негайне припинення прийому дратівливих проносних;

· заповнення електролітних порушень;

· реабілітація кишечника.

Перший пункт не підлягає обговоренню. Другий пункт вимагає діагностики і коррекціі електролітних порушень, тому що К + та Na + являются константами жорсткого регулювання, тим більше що невосполненіе цих нарушеній зберігає загальні розлади (слабкість, низька або висока артеріальное тиск, нестійкість серцевого ритму). Заповнення порушувана вітамінного балансу (в основному групи гідрорастворімих вітамінів) також является обов'язковим; нерідко страждають імунні реакції, розвиваються шкірні проявленія, поглиблюються електролітні порушення.

У реабілітації кишечника основне місце належить Форлаксу (макрогол 400). Він відноситься до групи осмотичних проносних. Його основні характеристики:

· не всмоктується;

· не дратує кишечник;

· не метаболізується;

· не впливає на електролітний баланс;

· не виводить вітаміни і солі.

Основним механізмом його дії є те, що він чинить не загальний осмотіческій ефект, а місцевий, - тобто, змішуючись з харчовим химусом, викликає гідратацію фекалій, при цьому розм'якшує кишкове вміст, збільшує за цей счет його обсяг, приводячи у відповідність ємність товстої кишки і обсяг його содержімого.

При цьому відновлюється чутливість рецепторного апарату (обсяг-рецептор), нормалізується перистальтичні активність кишечника, восстанавлівая обсяг фекалій, а також повертається чутливість рецепторного аппарата ампули прямої кишки, забезпечуючи нормальний позив на дефекацію. NСтандартной дозою Форлаксу є 2-4 пакетика в день протягом 2 тижнів. Якщо говоріть про тривалість лікування, тобто роботи, які підтверджують, що леченіе протягом 3 - 29 місяців ніяких побічних ефектів не продемонстріровало.

Таким чином, у цьому повідомленні зроблена спроба узагальнити ускладнення леченія проносними засобами та їх корекції, виходячи з принципів раціонального лікування закрепів.

Література:

1. Златкін А.Р. « Лікування хронічних хвороб органів травлення »М.: Медіціна, 1994

2. Голіков С.Н., Рись Є.С., «Раціональна фармакотерапія гастроентерологіческіх захворювань», С-Петербург, Гіппократ, 1993

3. Кабанов А.В. «Функціональні запори: механізм розвитку та роль харчових волокон в лікуванні », Дисертація к.м.н., М.:, 1989

4. Шептулін А.А., Голочевская В.С. «Прокінетиків в лікуванні гастроентерологіческіх захворювань », Клінічна фармакологія і терапія, 1996, 5 (1).

5. Мінушкін О.М., Елизаветина Г.А. «Запори й деякі принципи їх лікування », Клініческая фармакологія і терапія, 1997, 6

6. Григор'єва Г.А. «Запор і сучасні проносні засоби », Клінічна медіціна 1997, 1

7. Мінушкін О.М., Елизаветина, Зверков І.В. «Запор і Форлакс », Російський журнал гастроентерології, гепатології та колопроктології, 1999, 5, с. 63.

Опубліковано з дозволу адміністрації Російського Медичного Журналу. N


Народні методи лікування

Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

2020-05-26 16:20:01

Морквяний сік: і смачно, і корисно

Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

2020-05-28 16:05:26

Як я вилікувала дифузний зоб

Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

2020-05-26 16:22:40

Цистит. Хіба це справа житейська?

Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

2020-05-28 16:06:44

Лікування астми народними засобами

Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

2020-05-27 22:32:11

Секрет обліпихової олії

Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

2020-05-28 17:59:18

Мазь від екземи виявилася ефективною

Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

2020-05-28 16:10:59

Як позбавитися від високого тиску?

Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

2020-05-28 09:48:00

Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

2020-05-28 05:24:32

Готуйте «сани» влітку

Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

2020-05-28 10:01:14

Медицина

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

2020-05-28 09:57:08

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

2020-05-28 10:00:45

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

2020-05-28 10:00:48

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

2020-05-28 17:05:15

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

2020-05-26 16:18:46

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

2020-05-28 09:58:24

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

2020-05-28 09:58:55

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

2020-05-28 10:00:43

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

2020-05-28 17:03:06

Середньовічні отрути і ліки

Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

2020-05-28 09:59:06