Хронічні запальні захворювання кишечника

Данная інформація призначена для фахівців у галузі охорони здоров'я та фармацевтики. Пацієнти не повинні використовувати цю інформацію в якості медичних рад чи рекомендацій. N

Хронічні запальні захворювання кишечника

Є. Цалікова, Л. Прінктресса, Т. Фредіані, С. Лукареллі, О. Бедретті
Універсітет La Sapitenza, Рим

Слізістая кишечнику при хворобі Крона

Малюнок 1. Слизова кишечнику при хворобі Крона

хронічні запальні захворювання кишечнику прийнято рахувати кожен длітельний ентерит - як інфекційної, так і іммуноаллергіческой етіології, которий призводить до хронічного запального процесу в кишечнику.

Крім целіакії, ці захворювання включають в себе виразковий ректоколіт, хвороба Крона й інші більш рідкісні захворювання: коліт при хворобі Бехчета, некротізірующій ентероколіт у дітей молодшого віку. Всі ці захворювання характерізуются:
-невідомої етіології (крім целіакії);
-запальним характером ураження;
-хронічним перебігом і можливими рецидивами;
-асоціацією з іншими некішечнимі захворюваннями;
-хорошою реакцією на кортикостероїдних терапію;
-можливістю хірургічного дозволу (лікування).

Епідеміологія

У виникненні даних захворювань велику роль грають як географічний (зустрічаються частіше в Північній Європі), так і генетичний фактори.

Хвороба Крона зустрічається частіше в західних країнах і серед міського населенія.

Зміни слизової при хронічному неспецифічному виразковому коліті

Рисунок 2. Зміни слизової при хронічному неспецифічному виразковому коліте

Етіологія і патогенез

Етіологія невідома, можна лише припустити вплив інфекційних заболеваній та харчування. Патогенез пов'язаний з порушенням відповідної імунної реакції со боку слизової кишечнику, характер якої недостатньо вивчений, відомо лішь, що відбувається активація Т-і В-лімфоцитів, збільшується виробництво цітокінов і комплементу.

Патологічна анатомія

гістопатологічного спостереження дозволяють виявити два основних і безліч промежуточних типів порушень при хронічному запаленні кишечнику.

Хвороба Крона. Характеризується чітко відмежовані трансмуральний сегментарнимі ураженнями, розділеними між собою зовні незміненій слізістой. Поразка поширюється на мезентеріальні лімфовузли. Може бути затронут будь-яку ділянку шлунково-кишкового тракту, але частіше уражується кишковий отдел клубової кишки. Типово формування стенозів, абсцесів і фістул. NХарактерни набряк слизової оболонки, виразки, атрофія і потовщення кишкової стінки, гіперплазія лімфовузлів.

Спостерігається гранульоматозній поразку. У 60-70% випадків гранульома обнаружівается на хірургічному матеріалі і лише в 30-40% при біопсії. Гранульома состоіт з епітеліоїдних і гігантських клітин. Незважаючи на тенденцію до некрозу, казеозного некрозу не відзначається. Легко формуються виразки і фістули.

Виразковий ректоколіт. Це захворювання ободової кишки. Починається з ректального рівня і поширюється вгору. Процес поверхневий, зачіпає подслізістую, слизову і рідко більш глибокі шари. Для гострої стадії характерни гіперемія слизової, набряк, легко кровоточать ерозії і виразки. У промежутках між виразковими ураженнями слизова гіпертрофована, нерідко образуются псевдополіпи. Описані ураження можуть поєднуватися з періанальної трещінамі. Гістологічно характерне утворення крипт і абсцесів, в яких накапліваются лімфоцити, еозинофіли, нейтрофіли, плазматичні клітини. NГранулематозная тканина відсутня.

Варіанти вищеописаних двох основних типів хронічних запальних заболеваній кишечника:
1. Виразковий ентероколіт. Деякими авторами вважається вродженою формою болезні Крона. Поразки зачіпають весь травний тракт, але преімущественно локалізуються в кінцевій частині клубової кишки і в початковому участке ободової кишки.
2. Синдром Бехчета, при якому до кишкових поразок приєднуються ретініт, сліпота, хворобливі виразкові і некротичні поразки слизової рота і геніталій.
3. некротизуючий ентероколіт у грудних дітей часто призводить до летальному результату. Клінічні прояви хвороби припадають на перший тиждень жізні: діарея з домішкою крові, ознаки перитоніту і шок. Характерні множественние виразкові поразки з перфорацією.

  • Клініка

Класично хронічні захворювання кишечника характеризуються як желудочно-кишковими (діарея , болі в животі, наявність крові в калі), так і загальними (температура, втрата ваги, затримка фізичного розвитку) симптомами.

Хвороба Крона: на тлі анорексії , типової для цього захворювання, преобладают загальні симптоми. Болі в животі нагадують напади апендициту. Кров в калі виявляється рідко. При огляді відзначається хворобливість в правій подвздошной області, там же іноді пальпується маса.

Виразковий ректоколіт: переважають кишкові симптоми - тенезми, діарея з прімесью крові. При пальпації живота відзначається хворобливість по ходу ободової кішкі.

Ускладнення

Стенози, абсцеси і фістули, тріщини, мегаколон, перфорації з масивним кровотеченіем, карцинома ободової кишки, ентеропатія з втратою білка. NХарактерни такі загальні ускладнення, як запалення райдужки, судинної оболонки глаза, афтозний стоматит, артрит, періхолангіт, склерозуючий холангіт.

Діагноз

Хронічна діарея з болями в животі, кал з домішкою крові дозволяють думати про хроніческом запальному захворюванні кишечника.

Для підтвердження діагнозу необхідно оцінити дані лабораторного аналізу: общій аналіз крові; сідеремію; трансферінемію; імуноглобуліни; час свертиваемості крові; вміст у крові кальцію, фосфору, цинку, міді; кістковий возраст; С-реактивний білок, a1-антитрипсин; аналіз калу. Особливо важливу роль для постановкі діагнозу придбала контрастна рентгенографія з барієм. Широко іспользуется рентгенографія з подвійним контрастуванням, при якій зазначається:
-зменшення просвіту кишкової стінки;
-неоднорідність малюнка;
-кістовідние ділянки.

Наявність цих трьох ознак у термінальної частини клубової кишки утворює тріаду Bodart, типову для хвороби Крона.

Про поширення запального процесу дозволяють судити ділянки, заполненние лейкоцитами, міченими радіоактивним йодом I111. Комп'ютерна томографія незамінна для виявлення ускладнень (фістул, абсцесів).

Остаточний діагноз ставиться на основі біопсії.

Диференціальний діагноз проводиться з
-алергічним колітом ;
-вузловий лімфоїдної гіперплазією;
-хронічним захворюванням гранульоматозним;
-апендицитом;
-поліпоз та лімфомою кишечнику;
-хворобою Шенлейна - Геноха .

Прогноз

За останні роки значно покращився. Дитяча смертність практично ісчезла (від 15 до 2 %).

Велику тенденцію до рецидивів має виразковий ректоколіт. Спостереження за дітьми заключается в
-контролі за зростанням;
-контролі за показниками запального процесу;
-за терапією [10].

Лікування

Дієтотерапія відіграє важливу роль, особливо при хворобі Крона, для якої характерна втрата ваги і затримка росту [1, 2, 10, 15, 17].

Новий підхід до терапії полягає в можливості досягти ремісії з помощью дієти без гормональної терапії [1, 18, 21, 23, 24, 25].

Фармакотерапія заснована на застосуванні кортикостероїдів [26], сульфасалазину, салазопіріна [27, 28, 29], метронідазолу [30]. Імуносупресорів малозастосовна з-за їх токсичності.

Хірургічне лікування можливе при важких ускладненнях (мегаколон, стенози, абсцесси, фістули) і у випадках затримки росту в пубертатному і препубертатного періодах [13, 14] .

З клінічної практики
Ураження печінки, хоча і без явних клінічних проявів, зустрічається досить часто при хронічних захворюваннях кишечника. У дорослих в 70% випадків розвивається періхолангіт з портальної тріадою. У 50% відзначаються жирові зміни печінки. 10% набувають захворювання печінки. Цироз печінки розвивається у 5%.

Інші, більш важкі й рідкі ускладнення - це хронічний активний гепатит, склерозуючий холангіт і карцинома жовчовивідних шляхів.

Необхідно відзначити, що у дітей частим ускладненням є хронічний активний гепатит, у той час як періхолангіт і склерозуючий холангіт зустрічаються дуже рідко і протікають безсимптомно.

Представляємо клінічний випадок виразкового коліту у дівчинки трьох років. N Початкова фаза захворювання протікає безсимптомно. Згодом розвинулася яскраво виражена гепатомегалія.

Дівчинка була госпіталізована у трирічному віці. За 8 місяців до госпіталізації відзначалися дратівливість, втрата апетиту, непостійні болі в животі, кал з домішкою яскраво-червоної крові. З вищеописаної симптоматикою дівчинка була госпіталізована. При огляді відзначалася значна гепатомегалія (+4 см з-під реберної дуги по правій середньоключичній лінії). В аналізі крові ШОЕ 104 мм за годину; загальний білок крові 9,9 гр%; альбумін 2,5 гр%; a1-глобулін 0,3; a2-глобулін 1,1; b-глобулін 1,0; g-глобулін 5,0; IgG 4810 мг%; лужна фосфатаза 1273 МО; антитіла протівоядерние і проти гладких м'язів відсутні.

У період госпіталізації дівчинка скаржилася на часті болі в животі. У калі домішка слизу й алое крові. При аналізі слизу калу виявлено безліч нейтрофільних лейкоцитів. Ендоскопічно виявлено великий запальний процес по всій ободової кишці з набряком слизової оболонки. При контакті з інструментом слизова легко кровоточила.

При множинних біопсіях проводився гістологічний аналіз, який виявив зріджені залізистих проток з моно- і полінуклеарной інфільтрацією.

Черезшкірна печінкова біопсія виявила запальні і грануломатозние зміни переважно в портобіліарних просторах. Більш того, відзначався запальний процес типу періхолангіта та початкової холангіту в межлобулярних протоках.

Лікування преднізолоном у початковій стадії і далі салазопірідіном (SAZP) призвело до повної ремісії кишкової симптоматики. Клінічна ремісія з повної регресією гепатомегалії (печінка пальпувати у реберної дуги) була підтверджена гістологічно. Нормалізувалися і лабораторні показники (IgG 997 мг %).

Відомо, що виразковий коліт нерідко супроводжується нестерпністю білка коров'ячого молока, тому були проведені шкірний тест і тест на визначення специфічних IgE. IgE були значно збільшені.

Швидка клінічна ремісія була обумовлена двома факторами: призначенням салазопірідіна (SAZP) і одночасним виключенням з дієти коров'ячого молока.

Література

1. Walker Smith J., Crohn Disease. In: Diseases of the small intestin in children. 1989.
N 2. Booth IW Chronic inflammatory bowel disease //Arch. Dis. Chid. N1991; 66: 742.
3. Elewaut D., De Keyser F., Culvelier C., Lazarovits AI, Mielants H., Verbruggen G., Sas S., Devos M., Veys EM Distinctive activated cellular subset in colon from patients with Chron's disease and ulcerative colitis 1998.
4. Casini-Raggi V., Kam L., Chong YJF, Fiocci C., Pizarro TT, Cominelli F. Mucosal imbalance of IL-1 and IL-1 receptor antagonist in inflammatory bowel disease. A novel mechanism of chronic intestinal inflammation //J. Immunol. 1995; 154: 2434-2440.
N 5. Olafsdottir EJ, Fluge G. and Hanf K. Chronic inflammatory bowel disease in children in Western Norway //J. Ped. Gastroen. Nort. 1989; 8: 454.
N 6. Castro M., Ansaldi N., Bianchi E. et al. Malattie inflammatorie chroniche intestinali: studio multicentrico italiano //Riv. Ital. Ped. 1991; 17: 137.
N 7. Blaser MJ, Miller RA, Singleton J. W: Patients with active CD have elevated serum antibodies of seven enteric bacterial pathogens // Gastroenterology 1984; 87: 88-95.
N 8. Shanahan F., Duerr R., Rotter J. et al.: Neuthrophil autoantibodies in ulcerative colitis: familial aggregation and genetic heterogenety // Gastroenterology. 1992; 103: 456-461.
N 9. Halstensen T., Mollnes T., Garred et al. Surface epithelial related activation of complement differs un Crohn's disease and ulcerative colitis // Gut. 1992; 33: 902-908.
N 10. McNeish AS La diagnosi e la terapia della m. Di Crohn in eta pediatrica //Prospettive in Pediatria. 1988; 71: 245.
N 11. Shurmann G., Bretzler M., Meuer S. et al. Soluble IL-2r, IL-6 and IL-1 beta in patients with CD and US: preoperative levels and postoperative changes in serum concentrations //Digestion. 1991; 51: 51-59.
N 12. Sciumert R., Towner J., Zipser R.: Role of eicosanoids in human and experiment colitis //Dis. Sci. 1988; 33: 58-64.
N 13. McLain B.I., Diridson PN, Stokes KB et al. Growth after gut resection for Crohn disease //Arch. Dis. Child. 1990; 65: 760.
N 14. Davies G., Evans CM, Shand WS, Walker Smith J. Surgery for Crohn's disease in childhood: influence of sites of disease and operative procedure on outcome //Br. J. Surg. 1990; 77: 91.
N 15. Booth IW The nutritional concequences of gastrointestinal disease in adolescence //Acta Pediatr. Scand. Suppl. 1991; 373: 91.
N 16. Layden T., Rosenberg J., Neuncharnsky B. Reversal of growth arrest in adolescents with Crhon's disease after parenteral alimentation // Gastroenterology. 1979; 70: 101.
N 17. Hunter JO Nutritional factors in inflammatory bowel disease.
N 18. Morin CL, Rulet M., Roy CC, Webwn A. Contnous elemrntal enteral alimentation in children with Crohn's disease and growth failure // Gastroenterology. 1980; 79: 1205. Belli DC, Seiduman E., Bouthiller L. et al. NChronic intermittent elemental diet improves growth failure in children with Crohn's disease //Gastroenterology. 1989; 97: 905.
N 19. Aiges H., Mancovitz J., Rma J. et al. Home nactural sullplemental naso-gastric feedings in growth retarded adolescents with Crohn's disease // Gastroenterology. 1989; 97: 905.
N 20. Sanderson IL, Udeen S., Davies PSW et al. Remission induced by elemental diet in small bowel Crohn disease //Arch. Dis. Child. 1987; 62, 1223.
N 21. Giaffer MN, Nath G., Holdsworth CP Controlled trial of Polvmenic versus elemental diet in treatment of active Crohn's disease // Lancet. 1990; 335: 816.
N 22. Seidman E., Leleiko N., Ament M. et al. Nutritional issues in pediatric inflammatory bowel disease //J. Ped. Gastroenterol. Nutr. 1991; 12: 424.
N 23. O'Sullivan M. A, O'Mora CA Nutritional therapy in Crohn's disease. N1998.
N 24. Zoli G., Care M., Parazza M., Spano C., Biagi PL, Bernardi M., Gasbarrini G. A randomized controlled study comparing elemental diet and steroid treatment in Crohn's disease. 1997.
N 25. Malchow H., Ewe K., Brandes JW, Coebell H., Ehms H., Sommer H., Jesdinsky H. European cooperative Crohn's disease study (ECCDS): results of drug treatment //Gastroenterology. 1984; 86: 249-266.
N 26. Prantera C., Pallone F., Brunetti G., Cottone M., Meglioli M. The Italian IBD study group: Oral 5-Aminoswlieye acid (Asacol) in the maintenance treatment of Crohn's disease //Gastroenterology. 1992; 103: 363-368.
N 27. Steinhart AH, Hemphill DJ, Greenberg GR Sulphasalazine and mesalazine for the maintenance therapy for Crohn's disease. A meta-analysis. ND.DW Abstract Book. 1994. A-2842.
N 28. Tremaine WJ Maintenance of remission in Crohn's disease: is 5-fminosalicylic acid the answer? //Gastroenterology. 1992; 103: 697-704.
N 29. Bernstein IH, Frank MS, Brandt LG et al.: Healing of perineal Crohn's disease with metrondazolo //Gastroenterology. 1980; 79: 357-365.
N 30. Markovitz J., Grancher K., Mandel F., Daum F. Immunosopressive therapy in pediatric inflammatory bowel disease: results of a survey of the North American Society of Pediatric Gastroenterology an Nutrition //A J. NGastroenterol. 1993; 88 (1): 44-48.
N 31. Lloyd-Still JD Azathioprine and the treament of chronic inflammatory bowel disease //J. Pediatr. 1990; 117 (5): 732-735.
N 32. Verhave M., Winter HS, Grand RJ Azathiopine in the treatment of children with inflammatory bowel disease //J. Pediatr. 1990; 117 (5): 809-814.
N 33. Feldman M., Achord JM, Chang EB Cyclosporine in Crohn's disease -low doses wont's do it //Gastroenterology. 1990; 98 (5): 1383-1384.
N 34. Balfour RB Cyclosporine therapy for inflammatory bowel disease // N. Eng. J. Med. 1994; 330 (26): 1897-1898.
N 35. Sachar DB Cyclosporine treatment for inflammatory bowel disease. A Step Backward or a Leap forward? //N. Eng. Med. 1995; 321 (13): 894-896.
N 36. Geagan BG, Rochon J., Fedorac RN, Irvine EJ, Wild G. et al. NMetrotrexate for the treatment of Crohn's disease //N. Eng. J. Med. 1995; 332 (5): 292-297.
N 37. Martin LW, Torres AL, Fisher JE, Alexandre F. The critical level for preservation of continence in the ileo-anal anastomosis //JPS 1985; 20: 664


Chronic inflammatory bowel diseases

E. Tsalikova, L. Principessa, F. Scalercio,
V. Guidi, O. Bederti
Department of Paediatrics,
University of Rome «La Sapienza»

Summary
Chronic inflammatory bowel diseases are commonly believed to present in the form of two diseases with aetiologies of unknown origin, Ulcerative Rectocolitis and Chron's Disease, which are characterised by important inflammatory events affecting the normal structure of the intestinal wall, with a tendency to relapse.

Both diseases share a variety of common characteristics and are thus considered by many as one single clinical entity.

The common features are the following:
-unknown aetiology
-inflammatory aspect of the lesions
-chronicity of the course of disease, with possible relapses
-association with extra-intestinal symptoms
-good response to corticosteroid therapy
-recourse to surgery (for a limited number of cases).

The aforenamed two paradigmatical pictures constitute the essentials of a spectrum comprising an indefinite number of intermediate pictures, for example Behcet's Colitis, similar to Ulcerative Colitis but where ulcers can be found in the area of the mouth and the genitals, or Ulcerative Enterocolitis of the infant, thought to be a congenital form of Chron's Disease.

Both pictures display gastrointestinal symptoms such as diarrhoea, tenesmus and bloody stools, usually prevailing in Ulcerative Colitis, and are accompanied by general symptoms such as fever and weight loss, usually found in Chron's Disease.

One of the recent and most interesting aspects of Chron's disease is the possibility to induce remission as well as restoration of the patient's growth by administration of an elementary diet. The administration of a hypercaloric diet has also proved useful in correcting growth speed and in reducing the need of steroids, which also play an important role in inducing disease remission.

In order to further maintain remission , the administration of salazopirina (sulfosalazina) and corresponding salacylates, as well as of immunosoppressors such as azathioprine and cyclosporins, have proved useful. The administration of metronidazolo is indicated in the case of perineal injuries only. The use of surgery should be limited to complications and, in the presence of failure to thrive, only if the lesions are well delimited.

Стаття опублікована в журналі Лечащій Лікар


Народні методи лікування

Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

2020-05-31 07:46:56

Морквяний сік: і смачно, і корисно

Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

2020-05-31 07:46:58

Як я вилікувала дифузний зоб

Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

2020-05-31 07:47:00

Цистит. Хіба це справа житейська?

Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

2020-05-31 09:05:31

Лікування астми народними засобами

Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

2020-05-31 13:57:12

Секрет обліпихової олії

Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

2020-05-31 07:47:08

Мазь від екземи виявилася ефективною

Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

2020-05-31 07:47:10

Як позбавитися від високого тиску?

Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

2020-05-31 12:08:55

Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

2020-05-31 07:47:13

Готуйте «сани» влітку

Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

2020-05-31 07:47:15

Медицина

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

2020-05-31 07:47:16

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

2020-05-31 07:47:19

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

2020-05-31 07:47:21

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

2020-05-31 07:47:23

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

2020-05-31 07:47:25

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

2020-05-31 07:47:27

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

2020-05-31 07:47:30

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

2020-05-31 13:25:23

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

2020-05-31 07:47:34

Середньовічні отрути і ліки

Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

2020-05-31 10:57:30