Нові технології

Данная інформація призначена для фахівців у галузі охорони здоров'я та фармацевтики. Пацієнти не повинні використовувати цю інформацію в якості медичних рад чи рекомендацій. N

Нові технології

Андріанов Олександр
www.sandrianov.ru

Генная інженерія виникла в 1973 р. і з тих пір бурхливо розвивається. Вже сьогодні Можна говорити про певні досягнення в області виробництва генно-інженерних ліків, генетично модифікованих джерел живлення, средств гігієни і т.д. Успіхи генної інженерії переводять людство в нове состояніе. Якщо можна зі звичайної клітини виростите вівцю - то можна виростити й человека? А що принесе вже недалека можливість оживляти динозаврів або неандертальцев? А оживляти кожного з нас? Генна інженерія кинула людству унікальний виклик. Що буде, коли людина навчитися перемагати біль, страх, старость, смерть в кінці-кінців? Що несе нам генна інженерія, щастя чи беду?

Продукти з наукових лабораторій

о можливу небезпеку генетично змінених продуктів для здоров'я людини трубіт вже весь світ. Однозначної і єдиної думки вчених з цього приводу немає. NОдні вважають, що генна інженерія врятує людство від голодної смерті, другіе - що з пляшки випущений некерований джин, який погубить все живе на землі разом з людиною. Вчені та фірми, що займаються цим, стверджують, що генетіческі змінені рослини більше врожайним, більш стійкі до отрутохімікатів, економіческі вигідніші від звичайних. Тому за ними майбутнє. Проте фахівці, не связанние з виробниками даного товару, далекі від оптимізму. Всебічне ізученіе безпеки подібної їжі вимагає надзвичайних грошей, а передбачити отдаленние наслідки, які можуть настати в результаті споживання генетіческі зміненої продукції, на даний момент взагалі неможливо.

Относітельно спокійно ставляться до ГМ-продуктів (генетично модифікованим) - в США, де вирощується сьогодні близько 80 відсотків усіх генетичних культур. NЕвропа ж ставиться до цього вкрай негативно. Під натиском громадськості і організацій споживачів, які хочуть знати, що вони їдять, в деяких країнах Введіть мораторій на ввезення таких продуктів (Австрія, Франція, Греція, Велікобрітанія, Люксембург). В інших прийнято жорстка вимога маркувати генетіческі змінене продовольство, що, природно, дуже не сподобалося поставщікам. 1 липня 2000 в Росії був заборонений продаж генетично ізмененних продуктів без спеціальної попереджувального напису на упаковці.

Однім з перших учених, що забили тривогу про потенційну небезпеку ГМ- продуктов, був британський професор Арпад Пуштай. Він назвав їх 'їжею для зомбі'. Такі висновки дозволили зробити результати дослідів на щурах, яких кормілі генетично модифікованої їжею. У тварин виник цілий набір серьезних змін шлунково-кишкового тракту, печінки, зобу, селезінки. NНаібольшее занепокоєння викликав той факт, що у щурів зменшився обсяг мозку. NСначала влади Великобританії не надали належного увагу попередженням ученого. Проте пізніше аналогічний експеримент було проведено у Абердінскій медіцінской школі. Щурів годували ГМ-картоплею, і вже через кілька днів у них обнаружілось збільшення стінок шлунку і його деформація. Після цього міністр сельского господарства Великобританії поставив питання про заборону продажу ГМ- продуктов до всебічного дослідження та спеціального дозволу.

Соя - поки що єдина трансгенна культура, дозволена до застосування в Росії. NПрежде ніж дати добро, медики 'прокрутили' її по всім доступним перевірці параметрам: за хімічним складом, амінокислотним, вітамінів, перевірили на аллергенность, токсичність, провели клінічні випробування на добровольцях ... На подходе - трансгенна картопля, кукурудза і цукровий буряк. Вчені вважають, что за допомогою генетично змінених рослин можна скоротити втрати врожаю. NСегодня в Росії завершуються випробування американського картоплі, стійкої до колорадскому жука. Можливо, вже цього року буде отримано дозвіл на його промишленное виробництво. Є в подібних сортів одне істотне 'але'. Коли получают рослина з різко підвищеною стійкістю до якого-небудь шкідникові, через два-три покоління цей шкідник пристосується до рослини і буде жерти Його з ще більшим розлюченням. Отже, стійкий картопля може породіть таких агресивних шкідників, з якими світ ще не стикався.
N
Следует також пам'ятати, що навіть найсуворіше дотримання технології обробітку генетіческі змінених культур не гарантує від глобальної екологічної катастрофи. Є абсолютно реальна можливість перенесення пилку трансгенних растеній на сусідні звичайні рослини з непередбачуваними наслідками для всієї екосістеми. Але це ще квіточки порівняно з тим, які самовільні скрещіванія і мутації в екосистемі можуть статися з виходом на поля культур з несколькімі вбудованими генами.
N
Можна чи воскресити динозаврів і людей ?...

Настоящей знахідкою став для генетиків став бурштин, викопна деревна смола. У доісторіческіе часи в ній часто застигали комахи, квітковий пилок, спори грібов, залишки рослин. Текуча смола герметично обволікали своїх полонених, і біологічний матеріал в цілості й схоронності чекав сучасних ісследователей. І ось в 1990 році Джордж О. Пойнар з Каліфорнійського універсітета зробив сенсаційне відкриття. Вивчаючи термітів, які потрапили в бурштин 40 мілліонов років тому, він знайшов, що добре збереглася генетичну інформацію. NПозднее Пойнар вдалося виділити з бурштину ДНК довгоносика, що жив 120 мілліонов років тому! Зараз багато вчених працюють над тим, щоб воскресити дінозавров, стародавніх ящерів, мамонтів. І це вже не здається фантастикою, як було всего лише кілька років тому.

Однако, вчені не мають наміру зупинятися на воскресінні тварин. Якщо можна воскресіть їх, отже, той же саме можна зробити і з людьми. Генетики уже досить давно вивчають людину. Дев'ять років тому американський дослідник Аллан Уілсон спробував з позицій генетики описати хроніку людства. Він воспользовался тим, що мітохондрії завжди успадковуються материнської яйцеклітиною. NПрослежівая генетичну еволюцію Homo sapiens по материнській лінії, Уілсон определіл, коли жила прародителька усього нинішнього населення Землі. Результат аналіза став сенсацією. Єва виявилася негритянка, яка жила 200 000 років тому в афріканской савані. Всі сучасні люди, будь то пігмеї, тибетці чи індіанці, проізошлі саме від неї. У 1995 році американські дослідники повідомили, що 'загальний праотець' народився близько 270 000 років тому, причому термін життя, отпущенний йому, був дуже короткий.

Не так давно вчені зважилися на зовсім божевільний експеримент. Група американських бізнесменов задумала клонувати Дракулу, а точніше волоського воєводу Влада Цепеша, який послужив прототипом для легенди про знаменитого трансильванським вампіре. Бізнесмени, що бажають поки залишатися інкогніто, вже зв'язалися з сотруднікамі Рослінского інституту в Шотландії, які в 1997 році виробили на свет всесвітньо відому овечку Доллі. Як запевняють бізнесмени, відродити Дракулу оні хочуть виключно в наукових цілях: нібито перевірити теорію про те, що вампірізм - це хвороба. З трудом, звичайно, віриться, що американськими бізнесменамі рухає виключно науковий інтерес. Швидше за все, у них інші мотіви - поглянути на 'відродженого' Дракулу до Румунії ринуться сотні тисяч турістов, а це пахне мільйонами доларів. Але, як би там не було, ідея оформілась. Справа тепер за малим - розкопати могилу Влада і дістати пару-другу генів.
NТакже з'явилася інформація, що таке собі спільнота генетиків має намір незабаром воскресіть одну з історичних фігур. Вибір припав на Адольфа Гітлера. Ці вчені . НЕ неонацисти, швидше. навпаки. Копія біснуватого, за їх задумом, повинна стать матеріалом для дослідження питання: звідки ж беруться такі лиходії? Потім двойнік фюрера постане перед судом і відповість за злочини оригіналу. NСмахівает на наївне голлівудський бойовик? Все набагато серйозніше. Вже пожвавилися поклоннікі Гітлера, відразу ж зріс хворобливий інтерес до цієї зловісної постаті. NКто знає, як поведуть себе праві радикали, та й просто божевільні, як тільки в пробіркі буде поміщений 'вихідний матеріал' ... Екстремісти з 'жовтого сходу' з той ж містичної метою розшукують прах Чингісхана ...

Клонірованіе

Інформація про овечки Доллі, клонованої з клітин іншої особини, обійшла практіческі всі газети. Дослідники Університету Рослін (США) повідомили про успехах, не акцентуючи увагу публіки на сотнях невдачах, які були до етого. Доллі не була першим клоном тварини, але стала знаменитою. Незабаром после Доллі, Рослін породив Поллі - клонованого ягняти, що несе ген человеческого білка в кожній клітині тіла. Як і у випадку з Доллі, особливо не афішіровался той факт, що успіху передувало чимало невдач, в результаті которих загинуло багато тварин.

Клонірованіе - це серйозний ризик для здоров'я. У великих ссавців, таких Як вівці та корови, дослідники знаходять, серйозні порушення, включаючи спеціфіческіе дефекти серця, легенів та інших органів, що ведуть до смертності. Не так давно два з трьох останніх залишилися в живих клонованих теляти померли на експериментальної фермі Каліфорнійського університету. Спочатку 'клонована стадо' складалося з 28 телят. За три тижні, що пройшли після їх 'народження', залишилися в живих лише три теляти. Тепер ветеринари намагаються врятувати жізнь останнього з них, і шансів на вдалий результат трохи - теля боліє. NПрічіной мору стали не ящур і не коров'ячий сказ. Як повідомив декан факультету сельского господарства Каліфорнійського університету Чарльз Крабб, телята вимерли з через банальну проблеми з імунними системами.
N
Клонірованная вівця Доллі явила світу технологію отримання з дорослої клітини точной копії тварини. А значить, принципово можливим стало отримати точну копію людини. Якщо пригадати про трансплантацію органів, яка дозволяє заменіть одну або декілька 'запчастин', то клонування теоретично дозволяє обеспечіть повну заміну 'агрегату' під назвою людський організм. NСоціальние наслідки такої зміни глибокі. Це буде нова ера человеческой історії, в якій генетична конституція людства в цілому станет предметом впливу ринкових стихій. Одним з можливих наслідків, судя за дорожнечею технології, буде те, що багаті зможуть отримати дополнітельние переваги для своїх дітей, ведуть до генетичному поліпшенню правящей еліти. Лі Сільвер, біолог з Прінстонського університету, сказала, що еліта може стати практично окремим видом.

Россійское законодавство встановлює дуже жорсткі обмеження на Використання людського матеріалу. Так, у пропонованій медиками поправці до проекту 'Закону про репродуктивні права громадян та гарантії їх здійснення' содержітся така пункт: 'Людський ембріон не може бути цілеспрямовано получен або клонований в наукових, фармакологічних або лікувальних цілях'.
Вообще, дискусії з цього приводу в світі йдуть досить бурхливі. Якщо амеріканскіе експерти з федеральної комісії з біотехнологій ще тільки начінают вивчати правові та етичні аспекти цього відкриття і представляти його на суд законодавців, то Ватикан залишився вірним своїй колишній позиції, заявивши про непріемлемості втручання людини в процеси репродукції і взагалі - у генетіческій матеріал людини і тварини. Ісламські теологи висловлюють озабоченность тим, що клонування людей порушить і без того розриваються протіворечіямі інститут шлюбу

Между тим, деякі організації у відкриту заявляють про свої наміри клоніровать людини. В Америці з-за цього спалахнув справжній скандал. Як сообщіл журнал US news and world report, у приватній лабораторії в Сіракузах (штат Нью-Йорк) здійснювалася спроба клонування померлого 11-місячного немовляти, сина одного з членів законодавчих зборів штату Нью-Йорк. Батьки заплатілі за можливість 'воскресіння' дитини більше 500 тисяч доларів. На своем інтернет-сайті компанія пропонує найрізноманітніші послуги: від клонування человека, починаючи від суми в 200 тисяч доларів, до вже став звичайним оплодотворенія яйцеклітини за 5 тисяч доларів. Як пише журнал, лабораторія била виявлена поруч з будинком Бріжит Буасселье, однією з вищих керівників последователей відомого в США і Франції 'уфологічного' релігійного культу. NЙого члени вірять, що шляхом генної інженерії люди зможуть нескінченно відтворювати себя і жити вічно.

Новие дослідження можуть поховати спорт

Не так давно Міжнародний олімпійський комітет затвердив спеціальну програму з борьбе з генними видами допінгу, які повільно, але вірно приходять на зміну біостімуляторам . Причому, на відміну від анаболічних стероїдів, генний допінг не поддается стандартних тестів. Олімпійські чиновники з побоюванням чекають ігор 2012 року -на думку вчених, саме тоді спортивний рух всерйоз зіткнеться з проблемой генного допінгу і генетично оброблених спортсменів.
N
Як відомо, кількість еритроцитів у крові регулюється гормоном ерітропоетіном, який утворюється в нирках. Організм виробляє його у великих колічествах, коли кисню в крові виявляється занадто мало, наприклад, в условіях високогір'я. Багато спортсменів домагаються штучного підвищення данного гормону шляхом ін'єкцій. Завдяки цьому, швидкість бігу збільшується прімерно на двадцять відсотків. На думку експертів, генна інженерія незабаром позволіт вводити людині не еритропоетин, а ген, що збільшує його вироблення. NРаботу в цьому напрямку ведуть зараз багато наукові лабораторії. Як вважають спеціалісти, потрібно лише 'причепити' потрібний геном до вірусу і ввести його людині. NПодобние експерименти вже проводилися на мавпах і мишах. Після цього содержаніе еритроцитів в їх крові зросла майже вдвічі. У мишей ефект тримався более року, у мавп - 12 тижнів.
N
Другое можливе застосування генної інженерії в спорті пов'язано з так званим інсуліноподобним чинником зростання (ІФР). Напевно, кожен із нас відчував сільние м'язові болі на наступний день після інтенсивних фізичних вправ. NОні пов'язані з накопиченням молочної кислоти та мікропошкодженнями м'язових волокон. Для того, щоб відновити старі м'язові волокна і наростити нові, організм включає синтез особливого білка, інсуліноподібний фактор росту. Група учених з Кельнського університету давно працює над застосуванням однієї з форм ІФР для лікування м'язової дистрофії. Метод вже випробуваний на мавпах. М'язи подопитних тварин, яким ввели ген ІФР, збільшилися через три тижні після ін'екціі на 20 відсотків, і мавпи майже позбулися запасів жиру. Тобто, еффект був таким же, як ніби вони протягом довгих місяців посилено треніровалісь в бігу або підйомі ваги.
N
Казалось б, у таких видах спорту, як шахи, стимулятори НЕ можуть застосовуватися по визначенням. Але генна інженерія готова 'прийти на допомогу' і в цьому випадку. NПосле розшифровки генома людини, вченим не складе труднощів вплинути на гени, отвечающіе за розумову активність і пам'ять. Це дозволить зробити середненького шахматіста гросмейстером високого класу, який буде тримати в пам'яті мілліони можливих ходів та комбінацій.

Nа якщо спробувати з допомогою генів поліпшити координацію рухів? Теоретично, такое цілком можливо. Спортсмени навчаться ідеально управляти власним телом, а в таких видах спорту, як гімнастика і фігурне катання, подібні знанія будуть досить до речі. Під час складних акробатичних етюдів у спортсменів не буде осічок. Можна буде закинути утомливі тренування і всього лише ввесті в організм необхідну ген.
N
Поскольку вичленувати чужорідні гени в організмі неможливо, довести, що прівело спортсмена до перемоги, наполегливі тренування або одна ін'єкція також представляется скрутним . Можна, звичайно, спробувати знайти зовнішні сліди NОТ використання заборонених препаратів, але спробуйте-но знайти на тілі слід від одного уколу. Думаю, це завдання не з легких. Вже зараз одна проба на существующіе біостимулятори коштує близько 250 доларів. Витрати на медичний контроль під час великих міжнародних чемпіонатів давно перевищили вартість їх організаціі. Розробка методів генного контролю за станом спортсменів увелічіт витрати на допінг-тести в кілька десятків разів. Олімпійському комітету прідется залучити і витратити сотні мільярдів доларів додаткових ассігнованій. Але навіть при цьому повної гарантії чистоти олімпійського спорту дати невозможно. Тому ніхто не здивується, якщо замість гарного і досвідченого тренера спортсмен через кілька років буде віддавати перевагу спритно лікаря з чемоданчіком, містить набір генетичних препаратів на всі випадки життя.


Народні методи лікування

Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

2019-09-17 21:13:02

Морквяний сік: і смачно, і корисно

Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

2019-09-17 22:11:07

Як я вилікувала дифузний зоб

Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

2019-09-18 03:43:44

Цистит. Хіба це справа житейська?

Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

2019-09-17 23:59:45

Лікування астми народними засобами

Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

2019-09-17 08:19:30

Секрет обліпихової олії

Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

2019-09-17 10:53:03

Мазь від екземи виявилася ефективною

Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

2019-09-17 22:27:07

Як позбавитися від високого тиску?

Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

2019-09-17 21:21:05

Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

2019-09-17 21:51:11

Готуйте «сани» влітку

Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

2019-09-17 10:27:17

Медицина

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

2019-09-16 11:33:52

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

2019-09-08 20:45:37

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

2019-09-17 16:41:00

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

2019-09-17 15:50:46

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

2019-09-15 02:41:39

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

2019-09-16 18:35:23

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

2019-09-16 06:14:55

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

2019-09-15 02:41:28

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

2019-09-15 02:41:30

Середньовічні отрути і ліки

Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

2019-09-16 17:49:02