Сучасні підходи до фармакотерапії післяопераційного болю із застосуванням синтетичних

Данная інформація призначена для фахівців у галузі охорони здоров'я та фармацевтики. Пацієнти не повинні використовувати цю інформацію в якості медичних рад чи рекомендацій. N

Сучасні підходи до фармакотерапії післяопераційного болю з прімененіем синтетичних
опіоідов і ненаркотичних анальгетиків

А.В. Бутрим, О.Ю. Борисов

 Russky Meditsinsky Journal Проблема лікування больового синдрому в ранньому післяопераційному періоді остается актуальною. За даними багатьох авторів, якість знеболювання не цілком отвечает сучасним вимогам до анестезіологічному забезпеченні хірургіческіх операцій та післяопераційного періоду.

Незважаючи на широкий вибір медикаментозних препаратів і методик аналгезії до 75% хворих відчувають біль різної інтенсивності в операційній рані в ранньому послеопераціонном періоді. Біль - це неприємне суб'єктивне відчуття, обладающее в залежності від його локалізації та сили різної емоційної окраской, що сигналізує про пошкодження або про загрозу існуванню організму і мобілізующей системи його захисту, спрямовані на усвідомлене уникнення дії вредоносного фактора і формування неспецифічних відповідь реакцій. У Стародавній Греціі біль називали «сторожовим псом» здоров'я. Ми не будемо описувати механізми болі, тому що цьому присвячено багато наукових робіт, а зупинимося на принципах купірованія больового синдрому. З одного боку, біль, будучи захисною реакцією організма, призводить до активації стрес-лімітуючих систем, що мають центральний, вегетатівний і гуморальний компоненти. З іншого боку, ця захисна реакція, являясь надмірною і тривалою, сама здатна призводити до регуляційної дезадаптаціі.

Післяопераційна біль посилює навантаження практично на всі життєво важливі сістеми організму. Напруга функцій цих систем, перш за все кровообігу і диханія, проявляються гіпертензією, тахікардією, аритміями, почастішанням дихання і уменьшеніем його глибини (знижуються ЖЕЛ і Фое) і т.д. Крім того, знижується двігательная активність, здатність продуктивно відкашлювати мокротиння, глибоко дишать, хворий приймає «вимушене» положення, розвивається депресивний состояніе. Сильні больові синдроми поділяють на дві основні группи: гострі та хронічні, кожна з яких представлена різноманітними за прічінам і механізмам розвитку больовими синдромами. Післяопераційна біль относітся до гострого больового синдрому .

Для профілактики і лікування післяопераційного болю в більшості випадків традіціонно використовують опіоїдні анальгетики, проте побічні ефекти цих препаратов, такі як погана керованість анальгетичного ефекту, мала терапевтіческая широта, пригнічення дихання, здатність викликати нудоту і блювоту, вліяніе на внутрішні органи, дисбаланс вегетативної нервової системи, а також развітіе звикання (послаблення знеболюючого ефекту при повторному прімененіі) і лікарської залежності, змушують задуматися про застосування альтернатівних методів лікування больового синдрому в післяопераційному періоді. NТрадіціонний підхід до лікування післяопераційного болю припускає наступні варіанти:

• За свідченнями - системне введення наркотичних аналгетиків в перші години после операції, дози та кратність визначаються лікарем.

• За призначенням - емпіричне, засноване на особистому досвіді лікаря.

• На вимогу - коли хворий сам просить ввести йому анальгетик. Зрозуміло, что якість післяопераційної аналгезії при такому підході, особливо при последнем варіанті, не відповідає сучасним вимогам до знеболюванню.

Загальні принципи медикаментозного лікування больових синдромів:

1. Застосовується єдина тактика лікування больових синдромів, заснована на строгом відповідно призначаються коштів знеболювання в залежності від їх інтенсівності. Остання встановлюється за простою шкалою: 0 1 2 3. NПодразделеніе інтенсивності болю на 4 ступені має велике значення, тому що Nпоказанія до призначення сильнодіючих наркотичних засобів (морфін, промедол і ін) повинні встановлюватися тільки при сильному і дуже сильному (3-4 бали) остром больовому синдромі. Слабкий больовий синдром (1 бал) повинен усуватися з помощью ненаркотичних анальгетиків. При помірній болю (2 бали) доцільно назначеніе опіоїдних анальгетиків, що не відносяться до наркотичних засобів, в сочетаніі з нестероїдними протизапальними препаратами (НПЗП) і ненаркотіческімі анальгетиками. Справжні наркотичні засоби повинні назначаться тільки при сильних (3-4 бали) больових синдромах. Така тактика назначенія коштів знеболювання дозволяє запобігти невиправдане назначеніе сильнодіючих наркотиків не потребують в них пацієнтам і ізбежать можливих ускладнень і побічних ефектів. Крім цифрової шкали, може Використано візуальна аналогова шкала у вигляді лінійки: Ні болю Помірна боль Найсильніша біль 2. Лікування болю має бути по можливості етіопатогенетіческім (тобто спрямованим на усунення причин, що викликають біль), Nа НЕ симптоматичним. 3. Призначувана лікарем пацієнту засіб знеболювання должно бути адекватно інтенсивності болю і безпечно для пацієнта, тобто повинно устранять біль, не викликаючи серйозних побічних ефектів. У разі призначення анальгетіка, недостатнього для усунення болю, остання зберігається і начінает швидко наростати за рахунок сумації больових стимулів і перезбудження проводящіх біль нервових структур; в результаті формується важко завдає болевой синдром, іноді переходить у хронічний. Ще більш невиправдано назначеніе занадто сильного наркотичного засобу при слабкій або помірній болі. Відомі випадки тяжких ускладнень у молодих пацієнтів в ранні терміни после малих оперативних втручань в результаті призначення їм для обезболіванія морфіну та інших потужних опіатів, що призвели до глибокої медікаментозной депресії ЦНС, пригнічення дихання і кровообігу. 4. Не повинна пріменяться монотерапія наркотиками будь-яких больових синдромів (у тому числі самих сільних). З метою підвищення ефективності та безпеки знеболювання наркотик всегда слід поєднувати з ненаркотичними компонентами, що обираються з в соответствіі з патогенезом конкретного больового синдрому.

Ряд авторів також рекомендує використовувати комбіновану терапію разлічнимі групами препаратів , зокрема, поєднання наркотичних і ненаркотіческіх анальгетиків, що дозволяє уникати звикання, уповільнює формірованіе лікарської залежності, дозволяє використовувати менші дози препаратов і домагатися гарного знеболюючого ефекту. Враховуючи, що пусковим механізмом післяопераційного больового синдрому є порушення безлічі болевих периферичних рецепторів виділяються при операційної травмі медіаторамі-алгогенамі (простагландини, кініни), важливим компонентом обезболіванія в різних областях хірургії та травматології повинні бути анальгетики періферіческого дії - інгібітори вищевказаних периферичних алгогенов. NНаіболее ефективні з них - ненаркотичні анальгетики та нестероїдні протівовоспалітельние препарати (НПЗП), що призначаються з урахуванням індивідуальних показаній і протипоказань. При різних оперативних втручаннях целесообразно профілактичне призначення анальгетика периферичної дії перед операцією. Це перешкоджає надмірному подразнення периферичних больових рецепторов, зменшує інтенсивність подальшого післяопераційного больового сіндрома і потреба в наркотичних анальгетиків.

1. При малих хірургічних втручаннях (розкриття абсцесу, удаленіе доброякісного освіти м'яких тканин, вискоблювання порожнини маткі, операції в амбулаторній стоматології, невеликі урологічні, травматологіческіе і ЛОР-операції і ін .) немає необхідності в призначенні наркотіков. Хороший ефект знеболювання досягається за допомогою ненаркотичних анальгетіков в середніх або вищих терапевтичних дозах. У випадку недостатньої обезболіванія ненаркотичний анальгетик доцільно поєднувати зі слабким опіоідним анальгетиком.

2. При післяопераційному больовому синдромі помірної інтенсивності після великих неполостних і невеликого обсягу порожнинних операцій (радикальна мастектомія, апендектомія, абдомінальна гістеректомія та ін) для обезболіванія слід застосовувати один з опіоїди анальгетиків середньої сили в сочетаніі з ненаркотичних анальгетиків.

3. При сильному післяопераційному больовому синдромі , обусловленном перенесеним обширним барвників хірургічним втручанням, потрібно застосування потужного наркотичного анальгетика, останній також необходімо поєднувати з ненаркотичних анальгетиків. У традиційному варіанті, рекомендованном ВООЗ у 1983 р., застосовують ненаркотичні і наркотичні анальгетікі по триступінчатої схемою. Цей метод полягає в послідовному прімененіі анальгетиків зростаючої сили дії в міру збільшення інтенсівності больового синдрому, причому важливою умовою є початок фармакотерапіі при появі перших ознак болю, поки не розвинулася вся сложная ланцюгова реакція, що характеризує післяопераційний больовий синдром. NСогласно цій схемі при слабкій болю призначають ненаркотичні аналгетик (1-я ступень), при наростанні болю до помірної на другому ступені переходять до слабких опіоідам, а при сильному післяопераційному больовому синдромі на третьому щаблі - к сильним опіатів. Слід зазначити, що ідеального методу післяопераційного обезболіванія практично не існує. Вторинність післяопераційної аналгезії по відношенню до розвиненому больового синдрому, є основним недоліком традіціонних методів післяопераційного знеболювання. В основі послеопераціонной болю лежать різноманітні зміни функціональної активності ноціцептівной системи.

У зв'язку з цим значний інтерес представляє клінічна реалізація концепції попереджуючим аналгезії , що сформувалася протягом последнего десятиліття і полягає в попередженні розвитку послеопераціонного больового синдрому або максимального зниження його інтенсівності. При цьому лікувальні заходи повинні бути розпочаті до початку хірургіческого втручання, так як для розвитку гіперальгезіі необхідно, Щоб первинні імпульси із зони травми досягли задніх рогів спинного мозку. У то же час, якщо гіперальгезія вже розвинулася, вона не потребує підтримки імпульсамі з пошкоджених тканин. Для вирішення цих завдань в останні роки большое увага приділяється використанню у фармакотерапії післяопераційного болю ненаркотіческіх анальгетиків, нестероїдних протизапальних засобів і препаратів змішаної дії (з наявністю опіоідного і неопіоідного компонентів). При їх застосуванні не пригнічується сознаніе, гемодинаміка і дихання, стабілізуються вегетативні реакції. NВозрожденіе інтересу до даних препаратів пояснюється розширенням уявлень про механізмах їх впливу на гострий біль.

Одним із препаратів змішаної дії є Трамал (трамадол) - опіоїдний синтетичний анальгетик, що володіє центральним дією і действіем на спинний мозок ( сприяє відкриттю К + і Са 2 + каналів, викликає гіперполярізацію мембран і гальмує проведення больових імпульсів), посилює действіе седативних засобів. Уповільнює руйнування катехоламінів, стабілізує іх вміст у ЦНС. Трамал є селективним агоністом __-опіоїдних рецепторов, а також вибірково гальмує поворотний захоплення серотоніну і норадреналіна. Його метаболіти також селективно впливають на __-опіоїдні рецептори. Спорідненість Трамал до опіоїдних рецепторів в 10 разів слабкіше кодеїну і в 6000 разів слабкіше морфіну. У порівнянні з морфіном його аналгетичний ефект у 4-5 разів слабкіше; 100 мг Трамал приблизно еквівалентна 20 мг промедолу. У терапевтіческіх дозах значущим чином не впливає на гемодинаміку і дихання, незначітельно уповільнює перистальтику кишечника, не викликаючи при цьому запорів. NОказивает деякий седативну дію. Пригнічує дихальний центр, збуджує пусковую зону блювотного центру. Аналгетичну дію розвивається швидко і продолжается до 6 год Показанням до застосування Трамал є больовий синдром сільной і середньої інтенсивності, в тому числі в післяопераційному періоді. NПредставляется раціональним використання Трамал для премедикації. З метою купірованія післяопераційного больового синдрому Трамал застосовують внутрішньовенно або внутрішньом'язово в дозі 0,05-0,1 р. Якщо ефект недостатній, то через 20-30 мін введення препарату можна повторити. Є дані про хороше знеболюючому еффекте Трамал для знеболювання після порожнинних і загальнохірургічного операцій. NДля досягнення ефекту у хворих, які перенесли великі торакальні та абдомінальні операціі, була потрібна разова доза Трамал не менше 100 мг. При добовій дозі 400-600 мг хороші і відмінні результати знеболювання при використанні Трамал отмечени у 83% випадків. У порівнянні з чистими агоністами (морфін, промедол) побочние ефекти зустрічаються рідко і проявляються у вигляді запаморочення, слабості, деякою загальмованості, сухості в роті, нудоти, блювоти рідше, аллергіческіх реакцій. Перевага препарату полягає в наявності різних форм випуску, що дозволяють використовувати препарат при різних шляхах введення, в завісімості від конкретних ситуацій: краплі для прийому всередину, капсули, таблетки, таблеткі вкриті оболонкою, таблетки вкриті оболонкою з уповільненим висвобожденіем, розчин для ін'єкцій , супозиторії.

Найбільш безпечним ненаркотичних анальгетиків є ацетамінофен . Ацетамінофен блокує циклооксигеназу тільки в ЦНС, впливаючи на центри болю і терморегуляції (у запалених тканинах клітинні пероксидази нейтралізуют вплив парацетамолу на циклооксигеназу), що пояснює практично полное відсутність протизапального ефекту. Важливим преімушеством ацетамінофена перед іншими ненаркотичними аналгетиками й НПЗП є Пропущено впливу на синтез простагландинів у периферичних тканинах, що обусловлівает відсутність у нього негативного впливу на водно-сольовий обмін (затримка натрію і води) і, що особливо важливо, на слизову оболонку шлунково-кишкового тракта, а також відсутність інгібуючого впливу на синтез тромбоксану А (тому препарат практично не впливає на систему гемостазу). Показанням до назначенію ацетамінофену є больовий синдром слабкої або помірної вираженності. Дорослим максимальна разова доза - 1 м. Максимальна добова доза - 4 р. Побічні ефекти при застосуванні ацетамінофену зустрічаються в рідкісних случаях.При тривалому застосуванні та у великих дозах можливо гепатотоксична действіе. Для післяопераційного знеболювання використовується поєднання ацетамінофена і нестероїдних протизапальних препаратів. При малих внеполостних операціях це поєднання відповідає вимогам, що пред'являються до послеопераціонному знеболюванню, але при великих внеполостних операціях і таких операціях, як лапароскопічна холецистектомія, грижесеченіе, аннендектомія, гістеректомія, третини хворих потрібно додаткове введення інших анальгетіков. Так, наприклад, спільне застосування ацетамінофену і морфіну позволяет на 46% знизити добову дозу морфіну, зменшити частоту побічних еффектов і досягти гарного знеболюючого ефекту у 87% пацієнтів, що перенесли ортопедіческіе операції. Для посилення аналгезії доцільно поєднання сінтетіческого опіоїду Трамал з ацетамінофеном.

Нещодавно на російському ринку з'явився комбінований препарат Залдіар (37,5 мг трамадолу та 325 мг ацетамінофену в одній таблетці). При прімененіі препарату аналгетичний ефект є більш вираженим, ніж при удвоенной дозі будь-якого з його компонентів при значному зменшенні побічних еффектов. Доза Залдіар визначається залежно від інтенсивності болю і ответа пацієнта. Препарат слід приймати за 1-2 таблетці кожні 6 годин. При пріеме максимально допустимої дози Залдіар - 8 таблеток на добу - добова доза Трамала складе 300 мг і ацетамінофену - 2,6 г, що нижче за максимально допустимих доз цих препаратів (Трамал - 400 мг, ацетамінофену - 4 г). Важливо і те, що Залдіар є звичайним рецептурних препаратів і не входить до обмежують спіскі. Безсумнівно, Залдіар заслуговує найпильнішої уваги і дальнейшего активного використання в фармакотерапії післяопераційного больового сіндрома.

Література

1. Бєляков В.А., Соловйов І.К. «Ненаркотичні анальгетики »- Н. Новгород, - 2001.
N2. Бутрим А.В., Дробишев М.В., Брідж Р.С. «Застосування препарату DOLAC в послеопераціонний період »//Вісник інтенсивної терапії. - 1994. - № 2. -З. N-53-54
3. Вознесенський А.Г. «Клінічна фармакологія нестероїдних протизапальних средств »- Волгоград, -1999.
N4. Лебедєва Р.Н., Никодим В.В. «Фармакотерапія гострого болю »-М., -1998.
N5. Насонов Є.Л. «Нестероїдні протизапальні препарати. Перспективи прімененія в медицині »- М.: - Анко, - 2000,-143с.
N6. Овечкін AM, Морозов Д.В., Жарков І.П. «Знеболювання та керована седацию в післяопераційний період: реалії та можливості »//Вісник інтенсивної терапії. N-2001. - № 4. - С. - 47-60.
N7. Осипова Н.А. «Порядок і строки призначення наркотичних анальгетиків » Методіческіе вказівки. М. 1999. 18з.
N8. Свиридов С.В. «Обгрунтування застосування інгібіторів простагландинів-і кініногенеза в комплексі загальної анестезії та післяопераційного знеболювання » //Анестезіологія та реаніматологія. -1992, - № 2, - с. 3-9.
N9. Страчунскій Л.С., 2000. «Нестероїдні протизапальні засоби» - Мінск, - 2000.
N10. Кемпбелл С. «Анестезія, реанімація та інтенсивна терапія »- 2000. - 264 с.
N11. Екстрем А.В., Попов А.С., Кондрашенко О.М. «Механізми та лікування послеопераціонной болю »- Волгоград, - 2003.

Опубліковано з дозволу адміністрації Російського Медичного Журналу. N


Народні методи лікування

Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

2020-08-06 18:20:00

Морквяний сік: і смачно, і корисно

Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

2020-08-06 08:00:45

Як я вилікувала дифузний зоб

Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

2020-08-06 07:28:59

Цистит. Хіба це справа житейська?

Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

2020-08-06 19:34:13

Лікування астми народними засобами

Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

2020-08-06 01:16:30

Секрет обліпихової олії

Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

2020-08-06 10:21:40

Мазь від екземи виявилася ефективною

Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

2020-08-04 18:46:34

Як позбавитися від високого тиску?

Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

2020-08-06 16:35:42

Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

2020-08-05 02:36:08

Готуйте «сани» влітку

Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

2020-08-06 16:13:28

Медицина

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

2020-08-06 16:22:30

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

2020-08-06 18:02:26

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

2020-08-04 14:27:53

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

2020-08-06 09:11:32

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

2020-08-06 02:48:19

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

2020-08-03 23:09:27

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

2020-08-06 05:35:55

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

2020-08-06 19:21:24

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

2020-08-05 03:52:36

Середньовічні отрути і ліки

Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

2020-08-06 16:13:15