Алгоритм діагностики та лікування синкопальні стани на догоспітальному етапі

Данная інформація призначена для фахівців у галузі охорони здоров'я та фармацевтики. Пацієнти не повинні використовувати цю інформацію в якості медичних рад чи рекомендацій. N

Алгоритм діагностики та лікування сінкопальних станів на догоспітальному етапі

Непритомність - швидко, іноді навіть раптово, без всяких передвісників, наступающее стан сильного гноблення діяльності серця, судинної і псіхіческой сфери, що доходить іноді майже до повної припинення кровообігу, диханія і функцій головного мозку.
ЕнціклопедіяБрокгауза і Єфрона.

Визначення. Термінологія.

Сінкопальнимі станами називаються стану, що характеризуються спонтанно вознікающімі минущими порушеннями свідомості, як правило, приводять до нарушенію постурального тонусу і падіння. Слово синкопе має грецьке проісхожденіе ('syn' - «с, разом»; 'koptein' - «відрізати, обривати»), пізніше це слово перекочувало в латинську мову - syncopa, з якого воно прийшло в музикальную термінологію (Синкопа) . Проте, в клінічній медицині для обозначенія патологічних станів прийнято користуватися термінами, етімологіческі пов'язаними з грецькою мовою, тому більш вірним є все-таки слово «синкопе». У російській мові слово синкопе є синонімічним слову непритомність.

Браузер зв'язку з особливостями МКБ-10, згідно з якою і синкопе і колапс мають одінаковий шифр (R-55), може скластися враження про близькість, якщо не взаімозаменяемості цих термінів. Насправді це не так. Невід'ємним прізнаком непритомності є втрата свідомості, нехай навіть на лічені секунди. NКоллаптоідное ж стан характеризується різким падінням артеріального давленія. Колапс може призвести до розвитку непритомності, але може пройти і без такового - зі збереженням свідомості. Згідно рубриками МКХ-10 виділяються наступні віди непритомних станів: психогенний свідомість (F48.8); сінокаротідний синдром (G90.0); теплової свідомість (T67.1); ортостатична гіпотензія (I95.1), у т.ч. Nневрогенная (G90.3) і напад Стокса-Адамса (I45.9). Проте, ця класифікація, оріентірованная в першу чергу на епідеміологічні аспекти застосування, неудобна в практичному використанні. Тому в подальшому ми пропонуємо пользоваться класифікацією, запропонованою в 2001 році Групою з вивчення сінкопальних станів Європейського товариства кардіологів.

Поширеність та прогностична значущість.
Стратифікація ризику.


Установіть точну поширеність синкопальні стани не представляється Можливо, оскільки далеко не всі випадки служать приводом для звернення до лікаря, та і не у всі випадках є можливість впевнено сказати, чи було у пацієнта собственно синкопальні стани, або це було якесь інше розлад несінкопальной природи. Згідно з різними даними частка людей у загальній популяції, хоть раз у житті пережили синкопе становить від 3 до 40%. Грунтуючись на данних популяційних досліджень можна зробити висновок про те, що частота развітія синкопе вище з віком - до 40% осіб старше 75 років хоч раз у житті терялі свідомість.

Табліца 1. Найбільш часті причини короткочасної втрати свідомості.

Шлуночкова тахікардія

11%

Синдром слабкості синусового вузла

3%

Брадикардія, атріовентрикулярна блокада II - III ст.

3%

суправентрикулярна тахікардія

2%

аортальний стеноз

2%

Епілепсія

2%

Транзиторная ішемічна атака

2%

Вазовагальний непритомність

8%

Ситуаційні непритомність ( при сечовипусканні, дефекації, після їжі)

7%

Ортостатична гіпотензія

10%

Непритомність, спровокований прийомом ліків

2%

Розлади психіки

0,7%

Інші причини

6,3%

Невідома причина

41%

У таблиці 1 наведені дані про причини втрати свідомості серед пацієнтів всіх возрастов. Слід звернути увагу, що більш ніж в 40% випадків точну етіологію синкопе виявити так і не вдалося.

У пацієнтів молодого віку структура дещо відрізняється - в основі 39% обмороков лежать психічні розлади, 12% мають вазовагальную природу, 3% пріходітся на ситуаційні непритомність, 3% - на кардіоваскулярні захворювання, в 2 % імеется ортостатична гіпотензія і причини непритомності в 33% випадків залишаються невиясненнимі.

Наіхудшій прогноз виникає при синкопе пов'язаних із захворюваннями серця. NЛетальность в цьому випадку вже в перший рік становить від 18 до 33%. У разі іних причин синкопе (у тому числі і під час відсутності видимих причин) річна летальность становить від 0 до 12%.

Наібольшему ризику піддаються пацієнти, що мають наступні ознаки:
1) вік старше 45 років
2) наявність в анамнезі серцевої недостатності
3) наявність в анамнезі шлуночкової тахікардії
4) зміни на ЕКГ (за винятком неспецифічних змін сегмента ST)

Прі наявності трьох-чотирьох факторів числа перелічених, ризик розвитку раптової смерті або жізнеугрожающих аритмії протягом першого року складає 58 - 80%. NПропущено будь-якого з цих факторів знижує ризик до 4-7%.

Ріск повторення синкопе протягом трьох років після першого епізоду становить 35% і зростає у тому випадку, якщо синкопальні епізод був уже не першим у житті. NТак, якщо раніше наголошувалося п'ять таких епізодів, ймовірність розвитку ще одного сінкопе протягом найближчого року перевищує 50%.

Ріск розвитку фізичних травм і каліцтв складає від 29% для невеликих поврежденій (синці та садна) до 6% для серйозних травм, пов'язаних з падінням або попаданням в дорожні аварії.

Патогенез і класифікація синкопальні стани.

Прічіна синкопе - раптово розвинене порушення перфузії головного мозку. У норме хвилинний кровоток по церебральним артеріях становить 60-100 мл/100 р. Бистрое зниження його до 20 мл/100 г в хвилину, так само як і швидке зниження оксігенаціі крові призводить до втрати свідомості. Втрата свідомості може розвинутися уже на шостий секунді припинення мозкового кровотоку.

Прічінамі різкого падіння мозкового кровотоку можуть бути:

 • рефлекторні зниження тонусу артерій та /або зниження серцевого викиду;
 • зменшення обсягу циркулюючої крові, викликане гіповолемією або надлишковим венозним
 • депонуванням;
 • порушення серцевого ритму (Брад-і тахіаритмії, епізоди асистолії);
 • патологічні зміни в міокарді, призводять до значних порушень внутрішньосерцевої гемодинаміки;
 • наявність судинних стенозів, що приводять до нерівномірного розподілу кровотоку.

Браузер зокрема, зниження систолічного АТ до 60 мм рт. ст. може бути досить для розвитку критичної ішемії мозкових структур. У разі наявності артеріальних стенозов, що перешкоджають мозковому кровотоку, ця цифра може виявитися вищим - даже незначна гіпотензія здатна привести до розладу свідомості. NСогласно рекомендацій Групи з вивчення синкопальні стани при Європейському обществе кардіологів, можна виділити п'ять патогенетичних варіантів синкопе:

 1. ортостатичні синкопе
 2. нейрорефлекторних синкопе
 3. аритмічного синкопе
 4. синкопе, пов'язані зі структурними ураженнями серця або легенів
 5. Цереброваскулярні синкопе.

Отдельно слід виділити стану, що характеризуються розладом свідомості і /або постурального тонусу, але не пов'язані з короткочасним порушенням мозговго кровотоку і мають іншу природу ( таблиця 2.)

Табліца 2. Причини розладів свідомості «несінкопальной» природи.

Стани, що характеризуються втратою свідомості.

Стани, не завжди супроводжуються втратою свідомості.

Метаболічні розлади (гіпогліке-мія, гіпоксія, гіпокапнії внаслідок гіпервентиляції, гіпо-та гіперкаліємія).

Катаплексія *

Епілепсія

Тепловий і сонячний удар

Інтоксикація

Психічні порушення

Вертебробазилярна транзиторні ішемічна атаки

Транзиторні ішемічні атаки «ка-ротідного» походження.

«синкопальні мігрень»

Дроп-атаки **

* - під катаплексіей розуміються раптові напади слабкості, які можуть Як супроводжуватися падінням, так і проходити без такого; проте в будь-якому випадку протекающіе на тлі збереження свідомості. ** - Дроп-атака - раптові епізоди нарушенія постурального тонусу, результатом яких є падіння; свідомість прі цьому не втрачається.

ортостатичний механізм.

Розвиток синкопе по цьому механізму викликане порушенням регуляції тонусу сосудов на тлі розладів функціонування автономної нервової системи та проявляется вираженим і тривалим зниженням артеріального тиску при переходе з горизонтального положення у вертикальне, або попросту прологірованним перебуванням у вертикальному положенні. У нормі таке зниження бивает коротким і компенсується протягом декількох секунд.

Часто явища ортостатичної гіпотензії зустрічаються при хворобі Паркінсона, діабетіческой і амілоїдної нейропатія.

Іншою причиною може бути зниження обсягу циркулюючої крові (ОЦК).Зниження ОЦК може виникати при наполегливої блювоті, тяжких проносах, хвороби Аддісона, у результате кровотеч, при вагітності (відносне зниження), при обезвожіваніі на тлі рясного потіння і т.д.

Ортостатіческіе реакції можуть розвиватися на фоні прийому алкоголю і при прімененіі ряду гіпотензивних препаратів, як блокуючих симпатичні впливи на судини (альфа-адреноблокатори, антагоністи кальцію, препарати центральної действія), так і викликають зменшення ОЦК (діуретики) або депонують кров у венозном руслі (донори NO-групи). Крім того, ортостатичні реакції можливі прі застосуванні деяких психотропних препаратів (нейролептики, трициклічні антідепрессанти, інгібітори МАО).

Браузер останнім часом багато уваги приділялося ризику ортостаза при прийомі інгібіторов фосфодіестерази-5 (препаратів для лікування еректильної дисфункції), в особенності на тлі поєднаного застосування з препаратами групи донорів оксиду азота і з алкоголем.

Пропущено видимих причин розвитку ортостатичної гіпотензії може навести на мисль про наявність ідіопатичною первинної автономної недостатності, а поєднання с тремором, екстрапірамідальними порушеннями і атрофією м'язів - про синдром Шая-Дрейжера.

нейрорефлекторних синкопальні синдром.

Синкопа рефлекторного генезу виникають у зв'язку з активацією рефлексогенних зон, що викликає брадикардію і вазодилатацію, а також на тлі «позамежного» возбужденія нервової системи ( біль, раптові сильні емоції, стрес). Механізм развітія цих синкопе досі не має чіткого опису. Ймовірно, є якась предрасположенность, пов'язана з порушенням церебральних вазопресорнаактивність механізмов, в результаті чого порушується робота апарату рефлекторної вазоконстрікціі і виникає дисбаланс у бік впливу парасимпатичної імпульсаціі.

Так, наприклад, огляд у ЛОР-лікаря і роздратування зовнішнього слухового проходу воронкой отоскопа може призвести до порушення n. vagus з розвитком брадикардії і гіпотензії.

Довольно-таки поширеною причиною рефлекторних синкопе може стати звичайною галстук, дуже туго затягнутий і приводить до подразнення сінокаротідних гломусов. Взагалі, синкопе, пов'язані з гіперчутливістю сінокаротідних зон, виділяються в окрему нозологічну одиницю - так званий сінокаротідний синдром.

Определенную плутанину в клінічекую картину можуть вносити синкопальні стани, развівающіеся на тлі стимуляції рецепторів, що знаходяться в різних органах. NТак, рефлекторна імпульсація з кишечника, що виникає внаслідок банального метеорізма, викликавши нехай навіть короткочасне розлади свідомості, змушує думать про серйозної катастрофи черевної порожнини. Те ж можна сказати і про рефлексах з сечового міхура при його перерозтягнення внаслідок затримки сечовипускання (патологічної або навіть довільній).

і вже зовсім «романтично» виглядають синкопальні стани, що розвиваються на тлі еротіческой стимуляції або на тлі оргазму.

У таблиці 3 наведено перелік найбільш часто зустрічаються локалізацій рецепторов і поширених ситуацій, що призводять до їх активації.

Табліца 3. Причини нейрорефлекторних синкопальні синдрому.

Локалізація рецепторів

Причини активації рецепторів

Головний мозок

Біль, емоційні переживання. Так званий вазовагальний непритомність.

Очі, вуха, ніс, глотка

Поразка черепних нервів (Знання мов-глотковий, лицьовій, трійчастий), опера-тивні втручання на обличчі, ковтання, чхання.

Трахея, бронхи, легені

Кашель, підвищення внутрішньогрудних тиску (проба Валсальви, підняття ваги, плавання брасом), бронхоскопія, пневмоторакс .

Серцево-судинна система

Тривалий ортостаз , стимуляція сінокаротідной області, ТЕЛА, поразка міокарда.

Органи черевної порожнини та малого тазу

Холецистит , панкреатит, прорив виразки, переїдання (аж до звичних постпрандиальная синкопе), перераздутіе кишкових петель газами, запор, ниркова колька, утруднене сечовипускання, катетеризація сечового міхура.


аритмічного синкопе.

Порушення свідомості на тлі розладів серцевого ритму пов'язані з швидко вознікающім зменшенням ударного або хвилинного об'ємів. Причинами їх можуть бути нарушенія функції синусового вузла, порушення атріовентрикулярного проведення, пароксізмальние тахіаритмії, які супроводжуються критичним зниженням серцевого виброса, в т.ч. аритмії, що виникають при вроджених синдромах (Романо-Уорда, Вольфа-Паркінсона-Уайта, Бругарда) або розвиваються внаслідок прийому ліків с проарітмогенним потенціалом (особливо препаратів, які подовжують інтервал QT), а також порушення працездатності імплантованого раніше кардіостімулятора.

з всіх синкопальні стани сінокапальние стану аритмічного проісхожденія є найбільш небезпечними для хворого, так як очевидний ризик смертельного результату.

Захворювання серця і легень.

Механізм гноблення гемодинаміки при цих хворобах часто є змішаним - він связан як з фактичним порушенням функцій системи, так і з активацією многочісленних рефлексогенних зон. До поширених причин синкопе относятся: патологія клапанного апарату серця, гіпертрофічна кардіоміопатія і субаортальний м'язовий стеноз, міксоми, гостра ішемія міокарда, перікардіальний випіт з гострою тампонада, розшарування аневризми аорти, ТЕЛА і острая легенева гіпертензія.

Цереброваскулярні захворювання.

К синкопе, що виникають на тлі патології судин, що живлять головний мозок относітся синдром обкрадання, що виникає як унаслідок парціального расшіренія судин і підвищення мозаїчності мозкового кровотоку, так і в результате артеріальної гіпотензії, викликаної іншими причинами. Рідкісної причиною может бути так званий «синдром підключичної артерії».

Распространенний атеросклероз може створювати схильність до кратковременним порушень свідомості, що виникають внаслідок усіх причин, указанних вище, але не з'являтимуться в осіб з нормальним станом судин голови і шиї.

Клінічна картина синкопе.

Можливо догоспітальному діагностики. У розвитку синкопе можна виділити три періода:

1) пресинкопальна (ліпотімія, предобморок) - період провісників; непостоянний, від декількох секунд до декількох хвилин;
2) власне синкопе (непритомність ) - відсутність свідомості тривалістю від 5 секунд до 4-5 хвилин (у 90% випадків не більше 22 секунд);
3) постсінкопальний - період відновлення свідомості та орієнтації тривалістю в кілька секунд.

Браузер ряді випадків розвитку синкопальні стани передує різноманітна сімптоматіка, яку називають ліпотіміей (слабкість, нудота, блювання, пітливість, головная біль, запаморочення, порушення зору, шум у вухах, передчуття немінуемого падіння) , але частіше синкопи розвиваються раптово, деколи на тлі «повного благополуччя».

Вот як описувалися непритомні стани та їх причини сто років тому:

«Причиною буває звичайно що-небудь неприємне для зору або нюху; Як-небудь предмет або видовище, викликає відразу; будь-яке насильство, хоча б легкое, напр., удар особливо по голові або по грудях; хитання на гойдалках або верченіе навколо, тривала або дуже сильний біль; надмірне горе чи чрезмерная радість; занадто довга ходьба без їжі ; втрата крові; жорстокий понос; засмучення чи гнів; раптовий перехід з лежачого в сидяче або стояче положеніе; стояння на колінах; теплі ванни; жаркі кімнати; багатолюдні собранія, або сидіння спиною до вогню, особливо за обідом; все це викликає цю внезапную тимчасову втрату сил і пригнічення життєвих сил з раптовим побледненіем, холодним потом, дуже слабким пульсом або зникненням променевого пульса, з повним майже припинення дихання і втрата свідомості, звану обмороком. '

Длітельность втрати свідомості при синкопе, як правило, складає від 5 до 22 секунд, рідше затягується до кількох хвилин. Затяжні синкопальні стани могут викликати суттєві труднощі в області диференціальної діагностики з інимі клінічними ситуаціями, що характеризуються розладами свідомості. До 90% випадків синкопальні стани тривають більше полумінути супроводжуються клоніческімі судомами.

Восстановленіе свідомості відбувається швидко, орієнтація відновлюється відразу же, проте деякий час зберігається тривожність, переляк (особливо, якщо сінкрпе розвинулося вперше в житті), адінамічность, млявість, відчуття розбитості.

Діагностика.

Установленію причини синкопальні стани багато в чому може допомогти правильний сбор скарг і анамнезу. Ключові моменти, які слід оцінити, при цьому следующіе.

1. Встановлення пози, в якій розвинулося синкопе (стоячи, лежачи, сидячи).

2. Уточнення характеру дій призвели до синкопе (стояння, ходьба, повороти шеі, фізичне напруження, дефекація, сечовипускання, кашель, чхання, глотаніе). Такий, наприклад, рідкісний діагноз як міксоми може бути заподозрен, якщо синкопе розвивається при повороті з боку на бік. При сінкопальних станах, стереотипно виникають при дефекації, сечовипусканні, кашле або ковтанні, говорять про ситуаційних непритомності. Ситуація, коли сікопе бивает пов'язано з запрокідиваніе голови назад (як якщо б пацієнт хотів посмотреть на стелю або на зірки) носить красиву назву «синдром Сікстінской капели» і може бути пов'язана як із судинною патологією, так і з гіперстімуляціей сінокаротідних зон . Синкопальні стани, що виникають під время фізичної напруги, дозволяють запідозрити наявність стенозу виносить тракта лівого шлуночка.

3. Події, які передували події (переїдання, емоційні реакції і т.д.).

4. Виявлення провісників синкопе (головний біль, запаморочення, «аура», слабость, порушення зору і т.д.). Окремо слід з'ясувати наявність таких сімптомов як нудота або блювота перед втратою свідомості. Їх відсутність змушує задуматься про можливість розвитку порушень ритму серця.

5. Уточнення обставин самого синкопальні епізоди - тривалість, характер паденія (горілиць, «сповзання» або повільне опускання на коліна), колір шкірних покровов, наявність або відсутність судом і прікусиванія мови, наявність расстройств зовнішнього дихання.
N
6. Характеристики дозволу синкопе - наявність загальмованості або сплутаності сознанія, мимовільне сечовипускання або дефекація, зміна кольору шкірних покровов, нудота і блювота, серцебиття.

7. Анамнестичні чинники - сімейний анамнез раптової смерті, захворювань сердца, непритомності; наявність в анамнезі захворювань серця, легенів, метаболічних расстройств (у першу чергу - цукрового діабету та патології надниркових залоз); пріем лікарських препаратів; дані про попередні синкопе і результати обследованія (якщо проводилося).

на догоспітальному етапі діагностичні методи при синкопальні стани существенно обмежені. Лікарю доводиться спиратися лише на клініко-анамнестичні дані і дані ЕКГ, які в першу чергу дозволяють оценіть ризик для життя пацієнта та прийняти рішення про необхідність госпіталізації або можливість залишення хворого вдома - таблиця 4.

Табліца 4. Ключі до виявлення причини розвитку синкопе.

Ознака

Передбачуваний діагноз

Несподіваний (неприємний) подразник

Вазовагальний непритомність

Тривалий стояння в задушливому приміщенні

Вазовагальний свідомість або автономна нейропатія

Наявність нудоти або блювоти

Вазовагальний непритомність

Протягом години після їжі

постпрандиальная синкопе або автономна нейропатія

Після фізичного зусилля

Вазовагальний свідомість або автономна нейропатія

Біль в ділянці обличчя або в горлі

Неврит тройничного нерва або язикоглоточного

Синкопа після обертання голови, гоління, здавлення шиї тугим коміром

Синдром сінокаротідного синуса

синкопе, розвинулися протягом декількох секунд після вставання

Ортостатична реакція

Наявність тимчасової зв'язку з прийомом ліків

Медикаментозний непритомність

Під час навантаження або в положенні лежачи

кардіальної синкопе

супроводжується серцебиттям

тахіаритмія

Сімейний анамнез раптової смерті

Синдром подовження QT, аритмогенного дисплазія, гіпертрофічна кардіоміопатія

Запаморочення , дизартрія, диплопія

Транзиторная ішемічна атака

При активних рухах рукою

Синдром підключичної артерії

Істотні відмінності АТ на руках

Синдром підключичної артерії; розшарування аневризми аорти

сплутаність більше 5 хв

Судорожний синдром

Судоми, аура, прикус мови, ціаноз особи, автоматизми

Судорожний синдром

Часті непритомність при наявності соматичних скарг та відсутності органічної патології

Психічне порушення

Ісследованіе ЕКГ показано всім хворим, тому що воно часто дозволяє підтвердити (але не виключити) аритмічного або міокардіальної походження синкопе - табліца 5.

Табліца 5. Найбільш істотні зміни ЕКГ

Повна блокада ніжки пучка Гіса (QRS> 120 мс) або будь-яка двопучкового блокада

Атрівентрікулярная блокада II-III ст

Тахікардія з ЧСС> 150 або Брадикардія з ЧСС <50

вкорочення PQ <100 мс дельта-хвилею або без неї

Блокада ПНПГ з підйомом ST в V1-V3 (синдром Бругада)

Негативні Т в V1-V3 і Епсілон-хвилі (пізні шлуночкові спайки) - аритмогенного дисплазія правого шлуночка

Q /QS, підйом ST на ЕКГ - можливий інфаркт міокарда

SIQIII - гостре легеневе серце

Для підтвердження ортостатичної походження сінкопе можна провести елементарну пробу при вимірюванні артеріального тиску. NПервое вимір проводиться після п'ятихвилинного перебування пацієнта в положенні лежа на спині. Потім пацієнт встає, і вимірювання проводять через 1 і 3 хвилини. NБраузер випадках, коли зниження систолічного тиску більш ніж на 20 мм рт. ст. N (або нижче 90 мм рт. Ст.) Фіксується на 1 або 3 хвилинах, пробу слід вважати положітельной. Якщо показники зниження тиску не досягають вказаних величин, Але до 3-ій хвилині тиск продовжує знижуватися, слід продовжувати вимірювання каждие 2 хвилини або до стабілізації показників, або до досягнення критичних ціфр.

На жаль, але і як у випадку з ЕКГ, виключити ортостатіческій генез на підставі цього тесту неможливо, для цього потрібні более чутливі методики - тілт-тест, наприклад.

Ізмереніе артеріального тиску, слід проводити на обох руках. У разі, Якщо різниця перевищує 10 мм рт. ст., можна запідозрити наявність аортоартерііта, сіндрома підключичної артерії або розшарування аневризми в області дуги аорти.

Аускультація тонів серця здатна дати важливу інформацію щодо наявності клапанних вад, а непостійний шум, що залежить від положення тіла, дозволяє заподозріть міксів.

Браузер зв'язку з ризиком порушень мозкового кровообігу, пробу з масажем каротідного синуса на догоспітальному етапі проводити не слід, хоча при обследованіі в стаціонарі вона з великим ступенем достовірності дозволяє виявити так званий «синдром каротидного синуса» - захворювання, при якому обморочние стану можуть провокуватися побутовими причинами (тугий комір, галстук, роздратування рефлекторної зони при голінні і т.д.).

Лікування.

Більшість синкопальні станів не вимагають специфічної фармакотерапії на догоспітальному етапі. Застосування лікарських засобів показано тільки для леченія основних захворювань, які є безпосередньою причиною розладу сознанія: 40-60 мл 40% глюкози при гіпоглікемії; підшкірне введення 0,5-1,0 мл 0, 1% атропіну сульфату при вираженій брадикардії (в разі повторних введень не слід перевищувати сумарну дозу 0,03 мг на кг маси тіла); глюкокортикоїди прі наднирникової недостатності і т.д.

Вазовагальние непритомність і інші прояви нейрорефлекторних синдрому вимагають ісключітельно заходів загального характеру - слід помістити пацієнта в місце за Можливо прохолодне, з відкритим доступом свіжого повітря, розстебнути тісний одежду або здавлюють аксесуари (ремінь, воріт , корсет, бюстгальтер, галстук), надати ніг піднесене положення. Повертання голови на бік з целью профілактики западіння мови допускається тільки при впевненості в Пропущено поразки підключичних, сонних і хребетних артерій.

Нанесенія больових подразників, як правило, не потрібно - пацієнт незабаром пріходіт до тями сам. У тривалих випадках прискорити повернення свідомості может допомогти ватку з нашатирем, піднесеної до носа, або просто лоскотання слізістой носових ходів. Останні два впливу призводять до активації сосудодвігательного і дихального центрів.

Развітіе ортостатичної гіпотензії може зажадати заходів щодо усунення її прічін - виражена гіповолемія коригується внутрішньовенним введенням плазмозамещающіх розчинів; при передозуванні альфа-адреноблокуючою препаратів (празозин, доксазозин) з обережністю може бути введений мідадрін ( гутрон) 5-20 мг внутрішньовенно струминно. Доза титруються під контролем артеріального тиску, при етом до уваги береться те, що введення 5 мг препарату підвищує САД пріблізітельно на 10 мм рт.ст. Також мідадрін може бути застосований per os - в віде крапель (три краплі містять 2,5 мг препарату). При важкому медикаментозному коллапсе можливе введення фенілефрину (мезатону) - до 1 мл 1% розчину підшкірно або 0,1 -0,5 мл внутрішньовенно струминно.

Як правило, синкопальні стану не характеризуються тривалими расстройствамі дихання, тому терапія дихальними аналептики практично не показана.

Следует мати на увазі, що недиференційований застосування пресорними амінів (допамін, норадреналін) не тільки не показано, але й може виявитися потенційно небезпечним, напрімер, у пацієнтів з гострим коронарним синдромом, порушеннями ритму або сіндромом мозкового обкрадання.

Глюкокортікоіди застосовуються тільки при первинному або вторинному аддісонізме, або в разі підозри на анафілактоїдних генез порушення свідомості.

Госпіталізація в стаціонар.

Вопрос про необхідність госпіталізації вирішується на основі як стратифікації ризику внезапной смерті, так і після оцінки можливості проведення обстеження та леченія в амбулаторних умовах. Як правило, пацієнти з вазовагальнимі обморокамі, без змін на ЕКГ, без захворювання серця в анамнезі та без семейного анамнезу раптової смерті можуть бути залишені будинки.

Госпіталізаціі з метою уточнення діагнозу підлягають пацієнти з:

 • підозрою на захворювання серця, у тому числі зі змінами на ЕКГ;
 • розвитком синкопе під час навантаження;
 • сімейним анамнезом раптової смерті;
 • відчуттями аритмії або перебоїв у роботі серця безпосередньо перед синкопе;
 • рецидивуючими синкопе;
 • розвитком синкопе в положенні лежачи.

госпіталізації з метою лікування підлягають пацієнти з:

 • порушеннями ритму і провідності, що призвели до розвитку синкопе;
 • синкопе, ймовірно викликаним ішемією міокарда;
 • вторинними синкопальними станами при захворюваннях серця і легенів; наявністю гострої неврологічної симптоматики;
 • порушеннями в роботі постійного пейсмейкера;
 • ушкодженнями, що виникли внаслідок падіння при синкопе.

Джерело інформації: www.intensive.ru

Стаття опублікована на сайті http://www.rusmg.ru


Народні методи лікування

Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

2020-08-06 14:55:07

Морквяний сік: і смачно, і корисно

Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

2020-08-06 08:00:45

Як я вилікувала дифузний зоб

Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

2020-08-06 07:28:59

Цистит. Хіба це справа житейська?

Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

2020-08-06 11:19:12

Лікування астми народними засобами

Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

2020-08-06 01:16:30

Секрет обліпихової олії

Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

2020-08-06 10:21:40

Мазь від екземи виявилася ефективною

Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

2020-08-04 18:46:34

Як позбавитися від високого тиску?

Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

2020-08-06 16:35:42

Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

2020-08-05 02:36:08

Готуйте «сани» влітку

Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

2020-08-06 16:13:28

Медицина

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

2020-08-06 16:22:30

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

2020-08-06 18:02:26

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

2020-08-04 14:27:53

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

2020-08-06 09:11:32

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

2020-08-06 02:48:19

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

2020-08-03 23:09:27

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

2020-08-06 05:35:55

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

2020-08-06 16:13:20

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

2020-08-05 03:52:36

Середньовічні отрути і ліки

Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

2020-08-06 16:13:15