Вітамінно-мінеральна недостатність

Данная інформація призначена для фахівців у галузі охорони здоров'я та фармацевтики. Пацієнти не повинні використовувати цю інформацію в якості медичних рад чи рекомендацій. N

Вітамінно-мінеральна недостатність

Є.В. Ших

 Russky Meditsinsky Journal Хоча зазвичай пишуть« вітамінна або мінеральна недостатність », в заголовку нет помилки. Як правило, організм сучасної людини відчуває дефіцит не отдельних вітамінів або мінералів, а певних їх поєднань. Найчастіше це сочетанія синергічно діючих мікронутрієнтів. Відомий приклад - комплексна недостаточность вітамінів В9 (фолієвої кислоти) і В12. Наявність в дієті другого з них - необхідна умова адекватного засвоєння першого. Тому дефіцит вітаміна В12 може бути відповідальний за дефіцит фолієвої кислоти.

Біологічні функції вітамінів і мінералів

Більшість вітамінів беруть участь у метаболізмі як коферментів, некоторие з них є попередниками гормонів (вітаміни А і D) або антіоксідантамі (вітаміни С і Е). Відповідно, нестача вітамінів обусловлівает порушення обмінних процесів, імунної реактивності, зростання і регенераціі тканин, репродуктивної функції і т.п. Діагностика цих станів, Як правило, є важким у зв'язку з відсутністю патогномонічним клінічної картіни полігіповітаміноза і наявністю поєднання з патологією внутрішніх органів, сімптоми якої займають провідне місце. Настільки ж велике значення адекватного поступленія в організм мінеральних речовин. Деякі з них вважаються життєво необходімимі - ессенціальними. Це перш за все, такі макроелементи ( складові більше 0,005% маси тіла), Як кальцій, фосфор , калій, хлор, натрій; мікронутрієнти ( менш 0, 005% маси тіла) - залізо, мідь , йод, селен та ін На сьогоднішній день установлено, що 32 елементи є клініческі значущими .

При вираженому зниженні їх вмісту в організме розвивається більш-менш характерна клінічна картина. Серед такіх мікроелементів - молібден, марганець, бром та ін Участь мінеральних веществ (мікро-і макроелементів) у метаболізмі пов'язано з побудовою скелета (кальцій, фосфор), підтриманням осмотичних властивостей (натрій, калій), кроветвореніем (залізо, мідь). Багато з них є активаторами і кофакторів ферментов (магній, мідь, залізо, селен та ін), входять до складу гормонів і т.п. NЙод, наприклад, входячи до складу тиреоїдних гормонів, оказиваетанаболіческій еффект, стимулює ріст і диференцировку органів і тканин. Виконувати свої спеціфіческіе функції вітаміни і мінеральні речовини можуть тільки за нормальном протіканні їх власного обміну: засвоєння, перенесення в тканині, перехід в активну або неактивний стан, висновок з організму. При цьому синергізм або антагонізм взаємодії деяких мікронутрієнтів може проявлятися на шляхах метаболізма. Так, аскорбінова кислота сприяє перетворенню фолієвої кислоти в активні коферментну форми й відновлення окисленої форми токоферолу [1], Nа вітамін D необхідний для адекватного засвоєння та утилізації кальцію [2]. NІзвестно багато фактів і про антагонізм мікронутрієнтів, наприклад, нікотинова і аскорбіновая кислоти руйнують вітамін В12 [3].

Причини дефіциту вітамінів і мінералів

Недолік мікронутрієнтів при звичайному харчуванні практіческі неминучий. Причин кілька. Основна полягає в тому, що потреба в них еволюційно сформувалася в умовах, коли людина в день витрачав (і потреблял) 5000 ккал, а зараз енергетичні витрати середньої людини составляют 2500 ккал. Споживаючи в два рази менше їжі, він недобирає половини необходімого кількості мікронутрієнтів. Положення посилюють: широке распространеніе шкідливих звичок (курцям потрібно додатково 35 мг вітаміна С), недосконалість харчових технологій (втрата 80-90% вітамінів групи В на шляху від зерна до хліба), забруднення середовища проживання (підвищена витрата вітамінов-антиоксидантів ), геохімічні особливості (низький вміст йоду в воде). Ряд захворювань внутрішніх органів приводить до зниження вмісту вітамінов в організмі: при хворобі Аддісона-Бірмера, анацидного гастриті, діфіллобатріозе, специфічної малабсорбції порушується абсорбція вітаміну В12. NЕнтеріт, що супроводжується синдромом малабсорбції навіть на ранніх стадіях може прівесті до вираженого зниження вмісту в організмі вітаміну В6. Тривалий пріем деяких лікарських препаратів може з'явитися причиною зниження рівня ряда вітамінів. Прийом естрогенутримуючих контрацептивів може викликати дефіцит пірідоксінав в організмі. Зниження рівня піридоксину в організмі також наголошується прі тривалому застосуванні деяких антибіотиків, сульфаніламідів, фтивазид, ізоніазіда, циклосерин. За літературними даними, в найбільшій мірі на зниження показателей здоров'я нації в даний час надає вплив дефіцит вітамінів Nа, С, Е, В1, В2, фолієвої кислоти та мінеральних речовин - кальцію, заліза, йоду, селена [4]. У зв'язку з тим, що охорона здоров'я в даний час практично не обладает можливістю широко обстежити населення на предмет виявлення рівня содержанія вітамінів і мікроелементів у різних регіонах, можна зробити висновок, что проблема набагато глибше, ніж вона висвітлена в літературних даних. У нинішніх условіях мова йде навіть не про необхідність профілактики дефіциту, а про лікування полігіповітаміноза, що сполучається з полігіпомікроелементозом. При цьому повсеместному і регулярного (не обмеженому сезоном) прийому вітамінеральних препаратов немає альтернативи. У цьому зв'язку важливо, щоб препарати враховували комплексний характер дефіциту.

Взаємодії мікронутрієнтів

Біохімічні та фізіологічні функції ряду ессенціальних мікронутрієнтів були предметом численних досліджень і до настоящему часу досить добре вивчені. Дослідження, зокрема, продемонстріровалі наявність зв'язків в метаболічних шляхах багатьох вітамінів і мінералов і привели вчених до висновку про їх взаємодію. Цього перспективного з научной та практичної точок зору напрямку досліджень ще далеко до ісчерпивающіх результатів, але деякі з них вже стали загальновизнаними і іспользуются при розробці та створенні вітамінних препаратів. Найбільш повні обзори результатів таких досліджень представлені в недавно опублікованих статьях [5,6]. Сучасною наукою доведено більше 20 фактів взаємодії вітамінов і мінералів , як положітельних (синергізм), так і негативних (антагонізм). Синергізм мікронутріентов вперше стали враховувати в лікувальних вітамінних препаратах направленного дії, наприклад, для лікування остеопорозу (кальцій і вітамін D), в антиоксидантних комплексах (вітаміни А і С) і т.д.

У профілактичних полівітамінних препаратах , містять повний набір вітамінов і есенціальних мікроелементів, тобто складаються з десятків компонентов, потрібно облік і антагоністичних взаємодій. Особливо багато конкурентних або антагоністичних взаємодій відомо для мінералів. NНапрімер, лікувальні антианемічні залізовмісні препарати не рекомендується сочетать з прийомом препаратів, що містять кальцій. З цієї ж причини їх не следует запивати молоком [7]. Облік подібних рекомендацій необхідний і при разработке складів полівітамінних комплексів, призначених для профілактіческого прийому населенням групи ризику, тому що доведено, що засвоєння железа З полівітамінних може знизитися вдвічі, якщо в ту ж таблетку включений і кальцій. На жаль, дуже часто жінкам дітородного віку рекомендують такіе полівітаміни саме для відновлення втрат заліза. Практичним результатом наукових досліджень взаємовідносин вітамінів і мінералів стало розділення добової дози необхідних організму компонентів на кілька таблеток , так що вещества-антагоністи включаються в різні таблетки, а синергісти об'єднуються в одной. Роздільний прийом таблеток з інтервалом кілька годин виключає Можливо антагоністичної взаємодії в лікарській формі під час храненія, на етапі вивільнення діючого початку з таблетки, в процесі всасиванія, розподілу та виведення з організму. Такий підхід у розробці профілактіческіх комплексів вітамінів і мінералів дозволяє врахувати всі відомі сегодня науці взаємодії між мікронутрієнтів (в процесі виробництва і храненія, при засвоєнні в травному тракті, при включенні в обмінні процесси організму) і отримати максимально можливий клінічний ефект при прімененіі.

Вітамінна профілактика

Значення взаємодій між інгредієнтами полівітамінних препаратів усвідомлено дослідниками відносно недавно. Але цей новий підхід вже успішно розвивається виробниками, які прагнуть до созданію найбільш раціональних вітамінно-мінеральних комплексів. Широка вітамінная профілактика - це результат розвитку науки про вітаміни. Варто напомніть деякі віхи цього процесу, що тривав усе ХХ століття і приніс ісследователям чотири Нобелівських премії. У 1920 р. було відомо тільки два вітаміна - А і В (під вітаміном В малися на увазі водорозчинні вітаміни). У 1955 р. було встановлено структуру останнього із загальновизнаних нині вітамінів - В12, а виробництво його почалося тільки в 1973 р. Таким чином, широке прімененіе вітамінних комплексів почалося тільки в останній чверті минулого века. В даний час, за даними дослідницької компанії Комкон-Фарма, вітаміни приймають 30 млн. жителів Росії (20% населення) . N На превеликий жаль, кількість споживачів вітамінів не збільшується вже кілька років. Тільки третина з цих 30 млн. чоловік використовують для профілактики полноценние комплекси вітамінів і мінералів, решта продовжують приймати або монопрепарати (вітамін С), або дешеві комплекси мінімального складу , причому пріем вітамінів обмежується лише холодним порою року. У сучасних условіях, коли дефіцит мікронутрієнтів носить характер поєднаної недостаточності, виявляється практично у всіх групах населення та регіонах, существенно не слабшає і влітку, ефективність такої профілактики близька до нулю. Зрозуміло, що основна причина використання застарілих препаратів - економіческая, але багато що залежить і від низької обізнаності як фахівців, так і пацієнтів. Для багатьох людей саме слово «вітамін» означає «вітамін С», вони уверени, що, з'ївши влітку кілька кілограмів фруктів зі свого саду, можна «зарядитися» вітамінами на кілька місяців. Ситуація, на жаль, змінюється ісключітельно повільно. За тими ж даними компанії Комкон-Фарма, число потребітелей повноцінних комплексів вітамінів і мінералів зростає приблизно на 1 млн. на рік. При збереженні нинішніх тенденцій лише через 20 років застарілі препарати будуть витіснені з ринку.

Сучасні полівітамінні препарати

Сучасні комплекси містять зазвичай всі 13 общепрізнанних вітамінів і основні мікроелементи в дозуваннях, що забезпечують фізіологіческіе потреби. Влітку цього року введені нові «Рекомендовані уровні споживання харчових і біологічно активних речовин» [8]. У цих методіческіх рекомендаціях, крім адекватних рівнів споживання вітамінів і мінералов, встановлюються верхні допустимі рівні споживання. Відповідно с рекомендаціями для всіх мікронутрієнтів верхні допустимі рівні в кілька раз перевищують адекватні рівні споживання. Це означає, що можливість передозірокі при використанні сучасних комплексних препаратів тривалий время вкрай низька .

Таким чином, розвінчуються колективні навіть некоторимі лікарями омани про небезпеки гіпервітамінозом при прийомі полівітамінов на тлі нібито достатнього надходження есенціальних мікронутріентов з їжею. За даними численних досліджень, в ході яких проводілісь тривалі спостереження за людьми, які брали вітаміни і мінерали в лечебних дозах, несприятливих клінічних ефектів не спостерігалося Настав время перенести акцент з обговорення причин і наслідків гіповітамінозів на раціональний вибір найбільш ефективних препаратів, що враховують комплексний характер дефіциту для даного регіону. Переважними, безсумнівно, є препарати, які враховують взаємодії компонентів і складаються з декількох таблеток, що не містять антагоністичних пар мікронутрієнтів. Мікронутрієнти, образующіе синергічна комбінації, повинні при цьому перебувати в одній таблетці і, отже, поступати в організм одночасно. Такий принцип забезпечує адекватное засвоєння та максимальну активність всіх біологічно активних компонентов препарату. Більш того, при використанні такого підходу можливо сніженіе ймовірності розвитку та ступеня вираженості прояву деяких реакцій «алергічного типу» (індивідуальної нестерпності). Маються на увазі такіе реакції, які яскравіше проявляються при одночасному надходженні в організм двух певних мікронутрієнтів, ніж у випадку їх роздільного прийому [9]. Ще однім способом боротьби з імовірними несприятливими реакціями є Використання менш небезпечних у такому ставленні форм вітамінів (наприклад, нікотінаміда, а не нікотинової кислоти) [10].

Синтетичні вітаміни , що входять до складу вітамінних препаратів, за своєю хіміческой структурі повністю ідентичні природним аналогам, що входять до складу піщевих продуктів. При цьому синтетичні аналоги не тільки не поступаються в еффектівності фізіологічного впливу на організм (що доведено многочісленнимі дослідженнями), але і мають ряд переваг. Завдяки високій степені очищення та використанню сучасних технологій у виробництві вони менш аллергогенни. Поруч дослідників доведено, що біодоступність синтетичних аналогов вітаміну Е значно вище [11].

фармакоекономічні аспекти вітамінотерапії

Оскільки, як зазначалося вище, сьогоднішня популярность малоефективних профілактичних засобів пояснюється в основному економіческімі причинами, слід сказати кілька слів про доданків ціни і качества полівітамінів. Сучасні технології отримання «чистих» вітамінів і развітая конкуренція виділили кілька великих західних хіміко-фармацевтичних компаній, які при великих обсягах випуску можуть забезпечити виробників полівітамінов високоякісними інгредієнтами за досить низькою ціною. NБольшінство вітчизняних та імпортних виробників полівітамінів використовують іменно ці субстанції. При цьому в ціні препаратів вартість активних субстанцій составляет лише 5-10% і ніхто з серйозних виробників не намагається економити, внося в полівітаміни дешеві й менш якісні субстанції. Більшість стоящіх на аптечних полицях полівітамінів за складом і якості компонентів одінакови. Розкид ж в цінах пояснюється різницею у витратах на виробництво, упаковку, рекламу, дистрибуцію. Суттєвими для споживача перевагами (більш вираженою ефективністю, меншою вірогідністю розвитку небажаних реакцій) відрізняються лише найсучасніші комплексні препарати, при створенні которих виробники врахували взаємодію компонентів.

Засвоєння деяких вітамінів і мінералів з «однотаблеточних» препаратов на 30-50% нижче, ніж з комплексів, представлених кількома препаратівнимі формами . Не менш важливо й те, що втрати активності при об'едіненіі всіх компонентів в одній таблетці неоднакові для різних мікронутріентов і важко передбачувані. Виробництво полівітамінних комплексів, состоящіх з декількох препаративних форм, природно, є більш високо технологічним і обходиться дорожче, ніж виробництво традиційних полівітамінів, в которих всі інгредієнти зібрані в одну таблетку. Тим не менше у продажу є недорогой препарат « Вітамінерал» , у якому поділом на 2 таблеткі враховано основні взаємодії компонентів. На його упаковці вказана рекомендованнаярознічная ціна - 55 рублів, що значно нижче, ніж у інших полівітамінов, навіть не розділених на декілька пігулок. «Вітамінерал» містить все 13 вітамінів і більшість есенціальних мінералів, включаючи особливо необходімие в Росії селен і йод, в дозуваннях, що забезпечують фізіологічну потребность дорослих і дітей старше 12 років. Ефективність препарату обеспечівается не тільки урахуванням взаємодій, але і використанням висококачественних активних субстанцій з Німеччини та Швейцарії. Даний комплекс предназначен для профілактичного застосування.

Набір компонентів і їх дозування є сбалансірованним додаванням до раціону сучасної людини, що забезпечує профілактіку полігіповітаміноза і нестачі елементів. Рекомендований режим дозірованія - 2 рази на добу дозволяє уникнути антагоністичного взаімодействія компонентів при всмоктуванні і на метаболічних шляхах. NІсследованія показали, що прийом препарату разом з їжею забезпечує более високу ступінь всмоктування що входять до нього компонентів. «Вітамінерал» і другіе комплекси, створені на основі сучасних наукових даних про взаімодействіі між мікронутрієнтів, дають можливість оптимізувати профілактіческое застосування вітамінів.

Література

1. Sokol RJ Vitamin E. In Ziegel EE and Filer LJ (eds), Present knowledge in nutrition, 7th ed, 1996. ILSI Press, Washington, DC, pp 130-136.
N2. Arnaud CD Calcium homeostasis: regulatory elements and their integration. NFederation Proceedings, 1978, 37:2557-2560.
N3. Тутельян В.А., Спірічев В.Б., Суханов Б.П., Кудашева В.А. Мікронутрієнти в пітаніі здорової і хворої людини. - М.: Колос, 2002.
N4. Коровіна Н.О., Захарова І.М., Заплатніков А.Л., Обиночная Є.Г. Дефіцит вітамінов і мікроелементів у дітей: сучасні підходи до корекції. NМетодіческое посібник. - М.: медпрактики-М, 2004.
N5. Ших Є.В. Раціональна вітамінотерапія з точки зору взамодействій. NФармацевтіческій вісник, 2004, № 11 (332), с.8-9.
N6. Shrimpton DH Nutritional implications of micronutrients interactions. NChemist and Druggist, 2004, 15 May, pp 38-41.
N7. Yip R., Dallman PR Iron. In Ziegel EE and Filer LJ (eds), Present knowledge in nutrition, 7th ed, 1996. ILSI Press, Washington, DC, pp 277-292.
N8. Рекомендовані рівні споживання харчових і біологічно активних речовин. NМетодіческіе рекомендації МР 2.3.1. 1915-04 (затверджені 2 липня 2004р.). Москва, 2004.
N9. Машковский М.Д. Лікарські засоби. 14-е видання, т.2. - М.: Нова хвиля, 2000.
N10. Mrocheck JE, Jolley RL, Young DS, Turner WJ Metabolic response of humans to ingestion of nicotinic acid and nicotinamid. Clinical Chemistry, 1976, 22 :1821-1827.
N11. Батурин А.К. Медична газета, 2001, січень, № 5.

Опубліковано з дозволу адміністрації Російського Медичного Журналу.


Народні методи лікування

Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

2020-05-26 16:20:01

Морквяний сік: і смачно, і корисно

Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

2020-05-26 22:55:32

Як я вилікувала дифузний зоб

Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

2020-05-26 16:22:40

Цистит. Хіба це справа житейська?

Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

2020-05-26 16:21:10

Лікування астми народними засобами

Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

2020-05-26 16:22:02

Секрет обліпихової олії

Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

2020-05-26 16:23:57

Мазь від екземи виявилася ефективною

Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

2020-05-26 16:21:27

Як позбавитися від високого тиску?

Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

2020-05-26 16:22:21

Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

2020-05-26 16:21:45

Готуйте «сани» влітку

Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

2020-05-27 01:55:08

Медицина

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

2020-05-26 16:16:29

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

2020-05-26 16:17:22

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

2020-05-26 16:15:55

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

2020-05-26 16:17:59

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

2020-05-26 16:18:46

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

2020-05-26 16:16:46

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

2020-05-26 16:18:26

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

2020-05-26 16:17:04

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

2020-05-27 01:04:23

Середньовічні отрути і ліки

Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

2020-05-26 16:16:11