Рентгенологічне дослідження шлунку

Данная інформація призначена для фахівців у галузі охорони здоров'я та фармацевтики. Пацієнти не повинні використовувати цю інформацію в якості медичних рад чи рекомендацій. N

Рентгенологічне дослідження шлунку

Важливе значення в діагностиці різних захворювань шлунка має рентгенологіческое дослідження. До його проведення хворий повинен бути подготовлен. Перед рентгенологічним дослідженням випробуваний протягом 12 часов не повинен приймати їжу, а також сильних проносних засобів, які, визивая подразнення слизової оболонки шлунка, змінюють її рельєф.

Перед рентгенологічним дослідженням слід провести клініко-лабораторне обследованіе хворого і вивчити стан секреторної функції шлунка. У качестве рентгеноконтрастної речовини зазвичай використовують барієвих завись. Для її пріготовленія береться 100 г сульфату барію на 80 мл води. Сірчанокислий барій просеівают через сито і короткочасно кип'ятять у воді.

Браузер ряді випадків вдаються до подвійного контрастування, при якому, поряд з баріевой суспензією, в шлунок вводять повітря, кисень або вуглекислоту. Існує определенная послідовність проведення рентгенологічного обстеження больного.
N
Вначале проводиться оглядова рентгеноскопія грудної та черевної порожнини, при которой визначається стан газового міхура, вивчається рельєф слизової оболочкі антрального відділу шлунка та його тіла. Крім того, визначають положення і смещаемость шлунка, його тонус і стан моторно-евакуаторної функції.

Обзорная рентгеноскопія проводиться в декількох положеннях хворого. Її следует починати у вертикальному положенні. Далі, після першого ковтка барієвої смесі, досліджуваного переводять в першу косе положення, в якому вивчають состояніе стравоходу, рельєф слизової оболонки шлунка і цибулини двенадцатіперстной кишки.Якщо після першого ковтка барієвої суміші не вдається определіть рельєф слизової оболонки вихідного відділу, виробляють його вивчення в условіях подвійного контрастування в положенні хворого лежачи на спині.Вивчення контуров шлунка, його еластичності та моторики також здійснюється в різних положеніях хворого.
N
Браузер прямому вертикальному положенні більш доступні для дослідження велика і мала крівізни на рівні тіла шлунка, а в косих і бічних вертикальних положеннях - Його передня і задня стінки. Для ізольованого дослідження передній і задній стенок шлунка досліджуваного переводять у горизонтальне положення на правому боці. N
Браузер положенні лежачи на животі стає доступною для огляду велика кривизна желудка. Для вивчення пілоричного каналу краще вдатися до дослідження на трохоскопе.

Серія оглядових і прицільних знімків, зроблених під час рентгенологічного обследованія хворого, дозволяє вивчити рельєф слизової оболонки шлунка і виявіть нерівності контурів контрастної маси.

Обзорние рентгенограми області газового міхура слід робити до початку контрастірованія шлунка. Форма газового міхура може бути різною, в завісімості від тонусу стінок шлунку. Після того як хворий випиває перші глоткі контрастної маси, барієва завись накопичується під газовим міхуром і образует <барієвих клин>.
N
Прі нормальному тонусі шлунка <барієвих клин> повільно просувається до прівратніковой частини шлунка. Газовий міхур нормотонічного шлунка має шаровідную форму.

Прі зниженому тонусі шлунка спостерігається швидке просування контрастної маси к антральному частини, де барієва суміш приймає форму широкої чаші. Газовий пузирь гіпотонічного шлунка має подовжену грушовидну форму.

Прі гіпертонусі шлунок частіше має невеликі розміри (мікрогастрія) та форму рога. Контрастна маса затримується в його верхній частині і приймає форму укороченного клину або клина з широкою основою. Просування барієвої маси в антральной частини шлунку відбувається з утрудненням, повільно.

Прі рентгенологічному дослідженні встановлюється форма шлунка. Основних форм желудка дві: гачка і роги. Шлунок у формі рогу, звичайно зустрічається у огрядних людей, що обумовлене високим розташуванням антрального відділу у цього контінгента обстежуваних.Якщо при рентгенологічному дослідженні перевести такого людини в перше косе положення, його шлунок набуває форми гачка. NПрі вираженою функціональної і органічної патології шлунка спостерігається істінная рогообразная форма.При рубцевих процесах виявляється деформація шлунка в вигляді равлика або пісочного годинника.

Смещаемость шлунка вивчається на вдиху і видиху, при втягнення і розслабленні мишц черевного преса, при пальпації, при зміні положення хворого під час рентгенологіческого обстеження. За наявності патологічних змін у соседніх органах (збільшення або пухлини печінки, нирок, жовчного міхура і т.д.) і спайковий процес спостерігається зсув шлунка.

С допомогою рентгенологічного дослідження можна встановити гастроптоз (опущення желудка) у хворого. При цьому пілоричного відділ шлунка зміщується до входу в малий таз і нижче. Залежно від ступеня порушення евакуаторної функції гастроптоз може бути компенсованим, субкомпенсованої та декомпенсованої. NРентгенологіческім ознакою декомпенсації служить затримка контрастної речовини в шлунку більше шести годин від початку дослідження.

Визивает утруднення рентгенологічне дослідження каскадного шлунка. Ця форма обумовлена наявністю перегину органу в поперечному напрямку, в результате чого відбувається розділення шлунка на два відділи: верхній - расшіренний і нижній - вужчий. Причиною утворення каскадної форми шлунку могут бути виразкова хвороба, рак шлунка, аерофагія, пневмотоз кишечника і т. д. Для повноцінного рентгенологічного дослідження каскадного шлунка необхідно попитаться його розправити за допомогою певних маніпуляцій.

Разработан ряд методичних прийомів, що дозволяють розправити каскадну деформацію желудка.Для цього хворого встановлюють в праве косе або праве бокове положеніе і просять його зробити нахил вперед. У такому положенні звичайно проісходіт розправлення перегину шлунка і його задня стінка стає доступной рентгенологічного дослідження. Іноді розправлення задньої стінки каскадного шлунка настає після того, як досліджуваний зробить декілька наклонов.

Для вивчення рельєфу слизової оболонки шлунка також необхідні певні меропріятія. Щоб слизова оболонка була краще видно при рентгенологічному ісследованіі, слід обмазати внутрішню поверхню верхнього відділу шлунка баріевой суспензією. Для цього, після того як хворий вип'є контрастну речовину, Його переводять у горизонтальне положення: лежачи на спині з піднятим тазом, на жівот, правий і лівий бік. При цьому досягається змазування слизової оболонки желудка рентгеноконтрастних речовин. Відразу ж після закінчення цієї маніпуляції делают кілька прицільних рентгенограм.

Методіка <дозованої компресії> полягає в пальпаторно рівномірному распределеніі рентгеноконтрастної речовини в поглибленнях між складками слізістой оболонки шлунка. У нормі при рентгенологічному дослідженні определяются 4-7 складок слизової оболонки шлунка товщиною від 5 до 6 мм. NБольшінство цих складок розташоване поздовжньо (особливо на малій кривизні желудка). По мірі просування до великій кривизні і антрального відділу шлунка слізістая оболонка набуває більш складний рельєф, що складається з складок, расположенних в косому і поперечному напрямках. Рельєф нормальної слизової оболочкі шлунка відрізняється мінливістю.

Для повноцінного рентгенологічного дослідження всіх ділянок шлунка прібегают до розтягування його верхнього відділу. Для цього існує кілька методов. Найпростішим з них є наступний: хворий без зупинок дрібними глоткамі випиває рентгеноконтрастних завись. Кожен ковток супроводжується заглативаніем повітря. Цей прийом не завжди дає потрібні результати.
N
Браузер ряді випадків доводиться додатково роздувати верхній відділ шлунка спеціальнимі газоутворюючих сумішами, що складаються з натрію бікарбонату і слабкого раствора оцтової або лимонної кислоти. Подібні <шипучки> краще готувати на баріевой суспензії. Слід пам'ятати, що застосування <шіпучек> може супроводжуватися перерастяженіем верхнього відділу шлунка, що ускладнює виявлення патологічних ізмененій слизової оболонки цих ділянок. Для дозованого роздування газового міхура можна використовувати балон Річардсона, приєднаний до дуоденальному зонду, введеного в стравохід.
N
Проведенію диференціальної діагностики допомагає додаткове рентгенологіческое дослідження в умовах пневмоперітонеума. Крім того, у ряді случаев додатково вдаються до методики паріетографіі. В її основі лежить контрастірованіе стінок шлунку шарами газу, введеного в черевну порожнину і в просвет шлунка (поєднання пневмоперітонеума з роздуванням порожнини шлунка 300-400 мл повітря).

После оглядових рентгенограм, зроблених в різних положеннях хворого, пріступают до томографії, що дозволяє встановити діагноз доброякісної або злокачественной пухлини шлунка і точно визначити межі уражених відділів.

Важное значення в рентгенологічному дослідженні шлунку приділяється вивченню його моторной і евакуаторної функцій. За характером перистальтичних скорочень желудка можна судити про еластичності його стінок. При злоякісних пухлинах отмечается слабшанню перистальтичних хвиль у патологічно змінених відділах желудка.

о характер перистальтичних хвиль судять по їх глибині і частоті. Глибина перістальтіческіх хвиль може бути поверхневої, середньої, глибокої і сегментірующей; частота - спокійною, млявою, живий.

Браузер різних положеннях досліджуваного видно перистальтичні хвилі в певних отделах шлунка. Так, у вертикальному положенні хворого стають помітними перістальтіческіе хвилi з середньої частини тіла шлунка. При горизонтальному положеніі доступні огляду перистальтичні хвилі в його проксимальних отделах.Наявність або відсутність шлункової перистальтики дозволяє визначити метод поліграфії, при якому на одну й ту ж рентгенівську платівку роблять несколько знімків при затриманому диханні хворого.
N
Однім з методів вивчення моторної функції шлунка є його рентгенокімографіческое дослідження , від якої в даний час практично отказалісь через високу променевого навантаження, з якою він пов'язаний. Пізніше був предложен метод рентгенокінематографіі, що дозволяє вивчати стан і моторику желудочних стінок.Для уточнення діагнозу захворювань шлунка та дослідження його моторной функції був запропонований метод рентгенологічного дослідження з електронно-оптичним підсилювачем, що дозволяє визначити навіть маленькі із'язвленія і деформації слизової оболонки шлунка.
Прімененіе рентгеноскопії з електронно-оптичним підсилювачем і рентгенокінематографіі дає можливість виявити органічні ураження шлунка, Nа також встановити функціональні порушення його моторики.

Функціональние порушення тонусу шлунка і його моторної функції ускладнюють виявленіе його органічних уражень. Тому за наявності у хворого гіпотонуса і гіпертонусу шлункових м'язів, млявою перистальтики і інших функціональних нарушеній тонусу і моторики шлунка проводять рентгенологічне дослідження з Використання фармакологічних препаратів, що стимулюють або пригнічують ті чи іние функції цього органу.
N
Ізвестно, що малі дози морфіну різко посилюють перистальтичні і евакуаторную функції шлунка. Цей ефект препарату був покладений в основу проби з морфіном, запропонованої Т. С. Селецький і Є. М. Коганом. Застосування проби з морфіном дозволяє відрізнити злоякісне новоутворення шлунка від ригідність антрального гастриту, сифілісу шлунка і ряду інших захворювань.
N
Для проведення фармакорентгенологіческого дослідження шлунку застосовують також нейротропние речовини (стимулюють моторну функцію шлунка), гангліоблокатори (зменшують моторику органів шлунково-кишкового тракту), парасімпатоміметіческіе средства і холінолітики (знижують тонус шлунка і зменшують секрецію шлункових желез).

Прі проведення фармакорентгенологіческого дослідження хворому після закінчення обичного рентгенологічного обстеження, в процесі якого виникли определенние труднощі, дають за показаннями той чи інший фармакологічний препарат і ще одну порцію рентгеноконтрастної речовини. Далі проводять повторное рентгенологічне дослідження.

Для дослідження евакуаторної функції шлунка визначають час його спорожнення NОТ барієвої суспензії, яке в нормі становить від 1,5 до 2 годин. Одночасно, прі спостереженні за спорожнюванням шлунка від рентгеноконтрастної речовини, вивчають і функцію воротаря. У здорових людей його відкриття відбувається протягом перших пяті хвилин.

Джерело інформації: http : //www.gabr.org
Стаття опублікована на сайті http://www.medolina.ru


Народні методи лікування

Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

2020-05-26 16:20:01

Морквяний сік: і смачно, і корисно

Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

2020-05-26 22:55:32

Як я вилікувала дифузний зоб

Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

2020-05-26 16:22:40

Цистит. Хіба це справа житейська?

Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

2020-05-26 16:21:10

Лікування астми народними засобами

Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

2020-05-26 16:22:02

Секрет обліпихової олії

Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

2020-05-26 16:23:57

Мазь від екземи виявилася ефективною

Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

2020-05-26 16:21:27

Як позбавитися від високого тиску?

Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

2020-05-26 16:22:21

Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

2020-05-26 16:21:45

Готуйте «сани» влітку

Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

2020-05-27 01:55:08

Медицина

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

2020-05-26 16:16:29

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

2020-05-26 16:17:22

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

2020-05-26 16:15:55

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

2020-05-26 16:17:59

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

2020-05-26 16:18:46

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

2020-05-26 16:16:46

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

2020-05-26 16:18:26

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

2020-05-26 16:17:04

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

2020-05-27 01:04:23

Середньовічні отрути і ліки

Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

2020-05-26 16:16:11