Анафілактичний шок

Данная інформація призначена для фахівців у галузі охорони здоров'я та фармацевтики. Пацієнти не повинні використовувати цю інформацію в якості медичних рад чи рекомендацій. N

Анафілактичний шок

Анафілактичний шок - це стан різко підвищеної чутливості організма , яке розвивається при повторному введенні чужорідних білків і сироваток, медікаментов, при укусі перетинчастокрилих. Одне з найбільш грізних і складних осложненій лікарської алергії, закінчується приблизно в 10-20% випадків летально. Швидкість виникнення анафілактичного шоку від декількох секунд або мінут до 2 годин від початку контакту з алергеном. У розвитку анафілактичної реакціі у хворих з високим ступенем сенсибілізації ні доза, ні спосіб введення аллергена не грають вирішальної ролі. Однак більша доза препарату збільшує тяжесть і тривалість перебігу шоку.

Анафілактіческій шок став часто спостерігатися при терапевтичному і діагностіческом втручаннях - застосуванні ліків (пеніциліну і його аналогов, стрептоміцину, вітаміну B1, амідопірину, анальгіну, новокаїну), іммунних сироваток, йодовмісних рентгеноконтрастних речовин, при нашкірному тестірованіі та проведенні гіпосенсибілізуючий терапії за допомогою алергенів, прі помилки у трансфузії крові, кровозамінників і ін

Патогенез. Загальний і найсуттєвіший ознака шоку - гостро наступаюче уменьшеніе кровоплину з порушенням периферичного, а потім і центрального кровообращенія під впливом гістаміну та інших медіаторів, рясно секретуються клеткамі. Шкірні покриви стають холодними, вологими і ціанотичний-блідими. У связі зі зменшенням кровотоку в головному мозку та інших органах з'являються беспокойство, затемнення свідомості, задишка, порушується сечовиділення.

Клініческая картина. Ступінь вираженості анафілактичного шоку залежить від бистроти розвитку судинного колапсу і порушення функції головного мозку. NЛегкая ступінь анафілактичного шоку (тривалість розвитку - від несколькіх хвилин до 2 год) проявляється гіперемією шкірних покривів, свербінням, чіханіем, першіння, ринорея, запамороченням, головними болями, гіпотензією, тахікардіей, почуттям спека, наростаючою слабкістю, неприємними відчуттями в разлічних областях тіла. Середня ступінь тяжкості анафілактичного шоку характерізуется найбільш розгорнутою клінічною картиною: токсідерміей, набряком Квінке, кон'юнктивітом, стоматитом, циркуляторними порушеннями - почастішанням сердцебіенія, болями в серце, аритмією, зниженням артеріального тиску, різкою слабкістю, головокруженіем, порушенням зору, занепокоєнням, збудженням , почуттям страху смерті, тремтінням, блідістю, холодним липким потом, зниженням слуху, дзвоном і шумом в голові, запаморочення. На цьому тлі можливий розвиток обструктівного синдрому за типом нападу бронхіальної астми з проявом ціаноза, наявністю шлунково-кишкового (нудота і блювота, здуття живота, набряк язика, болі внизу живота, пронос з домішками крові в калі, різкі болі в животі) і почечного (позиви до сечовипускання, поліурія) синдромів. Важка ступінь анафілактіческого шоку - блискавично розвивається колапс (блідість, ціаноз, нітевідний пульс, різке зниження артеріального тиску), коматозний стан (з втратою свідомості, непроізвольнимі дефекацією і сечовипусканням), зіниці розширені, реакція їх на свет відсутня. При подальшому падінні артеріального тиску пульс і АТ не определяются, зупиняється серце, припиняється дихання. Можливі варіанти анафілактіческого шоку з переважним ураженням: а) шкірних покривів з нарастающім шкірним свербінням, гіперемією, появою поширених кропив'янки, отеков Квінке; б) нервової системи (церебральний варіант) з розвитком сильної головной болю, нудоти появою, гіперестезії, парестезії , судом з непроізвольним сечовипусканням і дефекацією, втратою свідомості з клінічними проявленіямі за типом епілепсії; в) органів дихання (астматичний варіант) з домінірующім задухою і розвитком асфіксії через зміну прохідності верхніх дихательних шляхів внаслідок набряку гортані та порушення прохідності середніх і мелкіх бронхів; г) серця (кардіогенний) з розвитком картини гострого міокардиту або інфаркту міокарда та інших органів.

Леченіе анафілактичного шоку засноване на: 1) блокування надходження лекарства-антигену у кров; 2) нейтралізації біологічно активних речовин, обільно секретуються і вступників у кровотік в результаті реакції антиген - антітело; 3) відновленні гіпофізарно-наднирковозалозної недостатності; 4) виведеніі хворого з колапсу; 5) зняття бронхоспазму; 6) ліквідації явищ асфіксіі; 7) зменшення проникності судинної стінки; 8) впливі на псіхомоторное збудження; 9) запобігання пізніх ускладнень з боку сердечно -судинної системи, нирок, шлунково-кишкового тракту, ЦНС.

Прі анафілактичному шоці потрібна термінова допомога, так як хвилини і навіть секунди зволікання та розгубленості лікаря можуть призвести до смерті хворого. NПрежде за все необхідно укласти хворого, повернути його голову вбік і видвінуть нижню щелепу для попередження западіння мови та асфіксії (якщо у больного є зубні протези, їх варто вийняти), до ніг прикласти теплі грелкі.

Вище місця введення медикаменту необхідно по можливості накласти джгут. NМесто введення алергену обколоти 0,1% розчином адреналіну (1-0,5 мл) і пріложіть до нього лід для запобігання всмоктування алергену, а у випадку прийому Його всередину зробити промивання шлунка. Ввести підшкірно 1 мл 0,1% розчину адреналіна, 2 мл кордіаміну, 2 мл 10% розчину кофеїну, 60 мг преднізолону або 125 мг гідрокортизону.

Ін'екціі адреналіну і кордіаміну у разі потреби можна повторювати через каждие 10-15 хв до підйому АТ. Якщо повторні підшкірні ін'єкції адреналіну нееффектівни, потрібно внутрішньовенно ввести 0,5 мл адреналіну з 20 мл 40% розчину глюкози, так як адреналін відновлює тонус судин і є потужним антагоністом викиду гістаміну. При анафілактичному шоці від застосування пеніцілліна слід ввести одноразово внутрішньом'язово 1 млн ОД пеніцилінази в 2 мл розчину натрію хлориду, а при шоку, викликаному Біцилін, - протягом 3 дней по 1 000 000 ОД пеніцилінази. Для нейтралізації біологічно активних веществ необхідно ввести 1-2 мл 1% розчину супрастину або 2-3 мл 2,5% раствора пипольфен, або 1-2 мл 1% розчину димедролу внутрішньом'язово, 10-20 мл 10% розчину кальцію хлориду або кальцію глюконату внутрішньовенно (піпольфен нельзя вводити хворим, у яких алергічні захворювання виникли від прімененія аміназину внаслідок спільних антигенних властивостей цих препаратів).

Прі бронхоспазмі внутрішньовенно призначають 2,4% розчин еуфіліну з 10 мл 40% раствора глюкози, при набряку гортані, який не зникає, незважаючи на проведену терапію, виробляють строкову трахеотомію.

Прі явищах серцево-судинної недостатності та набряку легень необхідно ввесті внутрішньовенно 0,5 мл 0,05% розчину строфантину з 10 мл 40% розчину глюкози і 10 мл 2,4% розчину еуфіліну; постійно через носову катетер давати увлажненний кисень, здійснювати інгаляції парів етилового спирту. При набряку легкіх в крапельницю слід додати 1 мл 1% розчину фуросеміду, під контролем АД вводити фракційно від 0,2 до 0,5 мл 5% розчину пентаміно внутрішньовенно.Для поддержанія АД застосовується 1% розчин мезатону від 0,5 до 1 мл підшкірно або 0,1 % розчин норадреналіну від 1 до 2 мл в ін'єкціях з 5% розчином глюкози.

Для ліквідації метаболічного ацидозу вводиться внутрішньовенно крапельно 4% розчин натрія бікарбонату (150 - 200 мл). У подальшому хворому продовжують внутрішньовенно капельно вводити ізотонічний розчин хлористого натрію разом з антігістаміннимі (димедрол, супрастин, діпразін, піпольфен) та глюкокортикоїдну средствамі - гідрокортизоном (125 - 500 мг) або преднізолоном (60-120 мг), дексаметазоном (4 - 20 мг). При судорогах і сильному збудженні рекомендується внутрівенно дроперидол до 1 мл.

Прі зупинці серця необхідно ввести довгою голкою 1 мл 0,1% розчину адреналіна внутрішньосерцевої, робити закритий масаж серця і штучне дихання (<рот в рот> <рот в ніс> або за допомогою апаратів ДП-1, ДП-2) та ін Хворі, перенесшіе анафілактичний шок, підлягають госпіталізації в палату інтенсивної терапіі. З метою профілактики пізніх ускладнень їм слід протягом 10-14 днів проводіть курс лікування преднізолоном у дозі від 40 до 60 мг або в еквівалентних дозах іншими гормональними препаратами.

Стаття опублікована на сайті http : //www.medolina.ru


Народні методи лікування

Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

2020-08-12 02:24:47

Морквяний сік: і смачно, і корисно

Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

2020-08-12 03:52:17

Як я вилікувала дифузний зоб

Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

2020-08-11 20:04:52

Цистит. Хіба це справа житейська?

Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

2020-08-11 08:31:03

Лікування астми народними засобами

Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

2020-08-11 10:09:55

Секрет обліпихової олії

Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

2020-08-11 21:03:51

Мазь від екземи виявилася ефективною

Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

2020-08-11 23:45:05

Як позбавитися від високого тиску?

Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

2020-08-11 22:04:25

Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

2020-08-11 19:13:12

Готуйте «сани» влітку

Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

2020-08-11 08:31:05

Медицина

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

2020-08-10 22:55:10

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

2020-08-11 17:49:06

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

2020-08-10 22:55:15

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

2020-08-11 23:34:15

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

2020-08-12 00:59:21

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

2020-08-10 22:55:28

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

2020-08-11 22:19:56

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

2020-08-10 22:55:31

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

2020-08-12 01:55:09

Середньовічні отрути і ліки

Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

2020-08-12 03:15:05