Модель кращої практики для телеконсультування в щелепно-лицевої хірургії і стоматології

Матеріал долучено користувачем kdk-dn

Данная інформація призначена для фахівців у галузі охорони здоров'я та фармацевтики. Пацієнти не повинні використовувати цю інформацію в якості медичних рад чи рекомендацій. N

Модель кращої практики для телеконсультування в челюстно-лицевої хірургії і стоматології

Д.К. Калиновський
Донецкій державний медичний університет ім. М. Горького, Донецьк, Украіна.


Ключові слова: модель кращої практики, телемедицина, щелепно-лицьова хірургія, стоматологія
УДК 617.52:681.3

Благодаря стрімкого розвитку комп'ютерних, інформаційні та телекоммунікаціонние технологій, в останні роки в практичну діяльність врачей різних спеціальностей все ширше впроваджується нова галузь медицини - телемедіціна [1]. Щорічно у світі стартують різноманітні проекти в сфері телемедіціни та електронної охорони здоров'я. У ході накопичення тієї чи іншої телемедіцінской діяльності накопичується унікальний досвід, який повинен находіть своє відображення в так званої моделі кращої практики (Best /Good Practice model), які представляють собою сукупність рішень (організаційних, медичних, технічних, економічних, деонтологічних, етіческіх і юридичних) на основі узагальнення особистого досвіду, спрямованих на решеніе конкретного завдання у сфері телемедицини та електронної охорони здоров'я. NВажность і актуальність розробки Моделей кращої практики (МЛП) були відзначені на Генеральної Асамблеї Міжнародного товариства телемедицини та електронної здравоохраненія (ISfTeH) в 2004 році (Женева, Швейцарія) [2].

Матеріали і методи

Браузер вересні 2004 року співробітниками кафедри хірургічної стоматології Донецького государственного медичного університету ім. М. Горького за підтримки Відділу інформатікі та телемедицини Донецького НДІ травматології та ортопедії розпочато реалізація проекту «Телехірургія і Телетравматологія щелепно-лицевої області, Телестоматологія» в рамках проекту «Телемедицина в Україні», який предусматрівает проведення формальних і неформальних, синхронних і асинхронних телеконсультацій з усіх аспектів щелепно-лицевої хірургії і стоматології, телепатронаж, теледіспансерізацію та дистанційне навчання [3].

С вересня 2004 по вересень 2005 року нами було проведено 46 (100%) телеконсультацій з різних проблем діагностики та лікування захворювань челюстно-лицевої області. З них в якості абонентів - 10 (21,7%), в якості консультантов - 36 (78,3%), на міському рівні - 4 (8,7%), обласному - 3 (6,5%), государственном - 10 (21,7%), міждержавному - 29 (63,0%) Неформальне телеконсультірованіе проводилося у 15 (32,6%) випадках, формальне - 6 (13,0%), по самообращенію (second-opinion ) - 25 (54,3%). Дистанційно проконсультовано 19 (41,3%) чоловіків і 27 (58,7%) жінок у віці від 1,5 місяців до 81 року. NЕжемесячно проводилось від 1 до 7 телеконсультацій, в середньому - 3,5 телеконсультацій на місяць. Переважно розглядалися питання постановки і уточненія діагнозу, тактики лікування (строки та вид оперативного втручання, медікаментозная терапія).
N
з 46 (100%) телеконсультацій 9 (19,6%) було присвячено питанням діагностики і леченія захворювань і пошкоджень скронево-нижньощелепного суглоба (СНЩС), 8 (17,4%) - запальних захворювань щелепно-лицьової області (ЩЛД), 7 (15,2%) -травматичним пошкодженням ЩЛД та їх ускладнень, 6 (13,0%) - планування реконструктівно-відбудовних і пластичних операцій в ЩЛД, 6 (13,0%) - діагностіке та лікуванню захворювань зубів і слизової порожнини рота, 4 (8,7%) - врожденних вад ЩЛД , 3 (6,5%) - пухлин і пухлиноподібних захворювань ЩЛД, 2 (4,4%) - дентальної імплантації, 1 (2,2%) - корекції прикусу.

Для проведення телеконсультацій використовувалися як синхронні, так і асинхронні технологіі. З використанням мобільного зв'язку (SMS, MMS у поєднанні e-mail або головой зв'язком) проведено 7 (15,2%) телеконсультацій, з використанням електронной пошти - 26 (56,5%), з використанням web-технологій: форма запиту на телеконсультацій на сайті кафедри, спеціалізовані лікарські форуми - 13 (28,3%).

Браузер процесі телеконсультування співпрацювали лікарі та пацієнти з України, Россіі, Німеччини, Лівану, Австрії, Великобританії , США, Казахстану.

Результати та обговорення

на основі накопиченого досвіду і аналізу проведених телеконсультацій нами предложена МЛП для телеконсультування в щелепно-лицевої хірургії та стоматологіі.

Обгрунтування

Повишеніе якості лікування пацієнтів з різного роду захворюваннями і травмами челюстно-лицевої області - одне з основних завдань сучасного охорони здоров'я. NС використанням коштів телемедицини не лише черговий /лікуючий лікар, але весь «колективний розум» лікарів світу бере участь у лікуванні пацієнта.
N
Основние завдання

- обладнання і комунікації

-технології

Решенія

Телемедіцінская робоча станція (ТМРС)

Основная ТМРС для щелепно-лицевої хірургії і стоматології

-ПК, SVGA монітор, комплект мультимедійних пристроїв, CDROM

-високоякісний сканер

-цифрова фотокамера (мінімальне збільшення - 3,0 mpxl, оптимальне - 5,0 mpxl)

-принтер

-модем

-набір лікувально-діагностичної апаратури

-додаткове обладнання

-мобільний телефон із вбудованою камерою та MMS технологією

Дополнітельние ТМРС для щелепно-лицевої хірургії і стоматології:

1) Мобіл 1:

-мобільний телефон із вбудованою камерою та MMS технологією

2) Мобіл 2:

-КПК

-цифрова фотокамера для КПК

-Wi-Fi карта і /або мобільний телефон з GPRS

Лініі комунікацій:

-виділений канал Інтернет (для великих медичних установ)

- комутований канал Інтернет

-GPRS або Wi-Fi Інтернет

-мобільний телефон + SMS + MMS

Прінціпіальная схема комплексного використання різних видів ТМРС представлена на малюнку.

Пріорітети різних видів медичної інформації й технологій для телеконсультірованія в щелепно-лицевої хірургії і стоматології

Воспалітельние захворювання:

-інформація - цифрові фотографії locus morbi (jpeg), УЗД (jpeg), цифрові рентгенограмми (jpeg), КТ, (jpeg /dicom), короткий епікриз (тільки важлива інформація, аналізи і т. д.), укладення суміжних спеціалістів;

-технології - e-mail + ICQ /MSN, SMS + MMS, web-додатки + ургентний виклик

Травматіческіе пошкодження (в т.ч. поєднана травма):

-інформація - цифрові рентгенограми (jpeg), цифрові фотографії locus morbi (jpeg), КТ, СКТ з 3D реконструкцією (jpeg /dicom) , короткий епікриз (тільки важная інформація, аналізи і т.д.), укладення суміжних спеціалістів;

-технології - SMS + MMS, e-mail + ICQ /MSN, web-додатки + ургентний виклик

Врожденние і придбані дефекти і деформації:

-інформація - цифрові фотографії locus morbi в 2-3 проекціях і по можливості в динаміці (jpeg), цифрові рентгенограми (jpeg), КТ, СКТ з 3D реконструкцією (jpeg /dicom), короткий епікриз (тільки важлива інформація, аналізи і т.д.), заключенія суміжних спеціалістів;

- технології - SMS + MMS, e-mail + ICQ /MSN, web-додатки

Опухолі і пухлиноподібні захворювання:

-інформація - цифрові фотографії locus morbi в 2-3 проекціях (jpeg), цифрові рентгенограмми (jpeg), КТ, МРТ (jpeg /dicom), короткий епікриз (тільки важлива інформація, аналізи, дані ПГЗ, і т.д.), укладення суміжних спеціалістів;

-технології - SMS + MMS, e-mail + ICQ /MSN, web-додатки

Детская щелепно-лицьова хірургія:

-інформація - цифрові фотографії locus morbi в 2-3 проекціях (jpeg), цифрові рентгенограмми (jpeg), КТ (jpeg /dicom), короткий епікриз (тільки важлива інформація, аналізи, відомості про батьків, перенесені захворювання, щеплення та т.д.), укладення суміжних фахівців (педіатра, ендокринолога, невролога, ортодонта, логопеда і т.д.);

-технології - SMS + MMS, e-mail + ICQ /MSN, web-додатки

Болезні зубів і слизової порожнини рота:

-інформація - цифрові рентгенограми - прицільні знімки зубів, ортопантомограмма (jpeg), цифрові фотографії locus morbi (jpeg), короткий епікріз (тільки важлива інформація, аналізи, і т.д.), укладення суміжні спеціалістов (терапевта-стоматолога, ортопеда-стоматолога, ортодонта і т.д.);

-технології - SMS + MMS, e-mail + ICQ /MSN, web-додатки

Неургентние випадки для телеконсультування (підтвердження тактики лікування, определеніе методів профілактики ускладнень, сумніви пацієнта в правильності діагноза /лікування /результатів, розбір скарг, пошук альтернативних шляхів вирішення клініческой задачі) - web-або спеціальні додатки, листи розсилки (поштові конференціі), e-mail, «second-opinion».

NB! При використанні відкритих технологій (листи розсилки, форуми, ICQ, MSN і т.д.) необхідно приділяти особливу увагу конфіденційності та анонімності медіцінской інформації (згода пацієнта, анонімізація, шифрування, цифрова подпісь і т.д.)

Висновки

Опісанную модель кращої практики рекомендується застосовувати при проведенні телеконсультацій з різних питань щелепно-лицевої хірургії і стоматології, с урахуванням описаних особливостей при тієї чи іншого різновиду патології.

ЛІТЕРАТУРА

1. Казаков В.М., Климовицький В.Г., Владзимирський А.В. Телемедицина. - Донецьк: Тіпографія ТОВ «Норд», 2002. - 100С.
N
2. Владзимирський А.В. Моделі кращої практики для телемедицини та електронної здравоохраненія. - Донецьк: ТОВ «Норд», 2005. - 36с.
N
3. Kalinovsky DK, Matros-Taranets IN, Khaheleva TN The project 'Telesurgery and Teletraumatology of the maxillo-facial area, Telestomatology' //Ukrainian Journal of Telemedicine and Medical Telematics. -2004. - Vol.2, № 2. N-P. 211-215.


РЕФЕРАТ

УДК 617.52:681.3
Д.К. Калиновський

МОДЕЛЬ КРАЩОЇ ПРАКТИКИ ДЛЯ телеконсультування У ЩЕЛЕПНО-лицьової хірургії і СТОМАТОЛОГІІ

Донецкій державний медичний університет ім. М. Горького,

Донецк, Україна.
N
Опісана модель кращої практики для телеконсультування в щелепно-лицевої хірургіі і стоматології, заснована на аналізі 46 телеконсультацій, проведених в рамках проекту «Телехірургія і Телетравматологія щелепно-лицевої області, Телестоматологія».

Ключевие слова: модель кращої практики, телемедицина, щелепно-лицьова хірургія, стоматологія

РЕФЕРАТ

УДК 617.52:681.3
Д.К. Каліновській

МОДЕЛЬ КРАЩОЇ ПРАКТИКИ ДЛЯ ТЕЛЕКОНСУЛЬТУВАННЯ У ЩЕЛЕПНО-ЛІЦЬОВІЇ ХІРУРГІЇ І СТОМАТОЛОГІЇ

Донецькій державний медичний університет ім. М. Горького

Донецьк, Україна.
N
Представлена модель кращої практики для телеконсультування в щелепно-ліцьовій хірургії і стоматології, яка базується на аналізі 46 телеконсультацій, проведеніх в рамках проекту «Телехірургія і Телетравматологія щелепно-ліцьової ділянкі, Телестоматологія».

Ключові слова: модель кращої практики, телемедицина, щелепно-ліцьова хірургія, стоматологія


RESUME

UDK 617.52:681.3
D.K. Kalinovsky

BEST PRACTICE MODEL FOR TELEACONSULTATION IN MAXILLO-FACIAL SURGERY AND STOMATOLOGY

Donetsk State Medical University named from M. Gorky

Donetsk, Ukraine

The best practice model for teleconsultation in maxillo-facial surgery and stomatology, based on an analysis 46 teleconsultations, conducted within the framework of the project «Telesurgery and Teletraumatology of maxillo-facial area, Telestomatology »is described.

Keywords: best practice model, telemedicine, maxillo-facial surgery, stomatology

Опубліковано:' Український журнал телемедицини та медичної телематики ' . - 2005. N-Т.3, № 1. - С.63-66


Кореспонденція: Каліновський Д.К., вул.Р. Люксембург, 46, стомат.корпус, 83114, Донецьк, Україна. mfs@dsmu.edu.ua
www.mfs.dsmu.edu.ua


Народні методи лікування

Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

2020-05-26 16:20:01

Морквяний сік: і смачно, і корисно

Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

2020-05-28 16:05:26

Як я вилікувала дифузний зоб

Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

2020-05-26 16:22:40

Цистит. Хіба це справа житейська?

Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

2020-05-28 16:06:44

Лікування астми народними засобами

Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

2020-05-27 22:32:11

Секрет обліпихової олії

Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

2020-05-28 03:23:44

Мазь від екземи виявилася ефективною

Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

2020-05-28 16:10:59

Як позбавитися від високого тиску?

Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

2020-05-28 09:48:00

Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

2020-05-28 05:24:32

Готуйте «сани» влітку

Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

2020-05-28 10:01:14

Медицина

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

2020-05-28 09:57:08

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

2020-05-28 10:00:45

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

2020-05-28 10:00:48

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

2020-05-28 17:05:15

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

2020-05-26 16:18:46

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

2020-05-28 09:58:24

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

2020-05-28 09:58:55

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

2020-05-28 10:00:43

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

2020-05-28 17:03:06

Середньовічні отрути і ліки

Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

2020-05-28 09:59:06