Роль кальцію і вітаміну D у розвитку патології серцево-судинної та кісткової системи у літніх

Данная інформація призначена для фахівців у галузі охорони здоров'я та фармацевтики. Пацієнти не повинні використовувати цю інформацію в якості медичних рад чи рекомендацій. N

Роль кальцію і вітаміну D у розвитку патології сердечно-судинної та кісткової системи у літніх

С. Б. Маліченко, доктор медичних наук, профессор
РМАПО, Москва

За сучасними уявленнями, дефіцит кальцію і вітаміну D може призводити до развітію широкого спектру захворювань. Серед них особлива увага приділяється остеопорозу (ОП), артеріальної гіпертонії, атеросклерозу, недостатності кровообращенія. Ці захворювання, які є найбільш частими формами патологіі у осіб похилого та старечого віку, запропоновано визначати як «кальцій-дефіцитні» болезні людини.

Остеопороз (ОП) - метаболічний захворювання скелета, що характеризується прогрессірующім зниженням маси кістки в одиниці об'єму та порушенням мікроархітектонікі кісткової тканини, що приводить до збільшення крихкості кісток і високому ризику їх переломів. ВП розглядається як хвороба, коли втрата маси кості перевищує її вікову атрофію. Зниження маси кістки робить скелет більш уязвімим для переломів, які виникають навіть при незначній травмі.

Говорячи про проблему профілактики або лікування того чи іншого захворювання у осіб пожілого віку, необхідно пам'ятати про те, що у них часто спостерігається сочетанная патологія декількох органів і систем. У зв'язку з цим, обговорюючи проблему профілактики та лікування ОП, її не можна розглядати відірвано від патологіі серцево-судинної системи, частота та вираженість якої підвищується по міру збільшення віку.

Гормональна регуляція ремоделювання і кальцій-фосфорного обміну

Швидкість втрати кісткової речовини залежить від факторів, що регулюють процеси костного ремоделювання і кальцій-фосфорного обміну.

Кальцій приймає участь в регуляції секреції ряду ключових гормонів, ферментов і білків організму ссавців. Оскільки 99% кальцію міститься в костной тканини, саме «скелетних» кальцій визначає міцність кісток і служить основним резервуаром кальцію в організмі людини.

Рівень кальцію в крові є фізіологічною константою, підтримує за рахунок балансу між процесами всмоктування кальцію в кишечнику, фільтрації та реабсорбціі в нирках, депонування та «вимивання» з кісток. Ці процеси регуліруются паратгормон (ПТГ), вітаміном D і його активними метаболітами, кальцітоніном і естрогенами.

паратиреоїдного гормону (ПТГ)

ПТГ найважливіший регулятор кальцієвого гомеостазу і кісткового метаболізму. NОсновнимі мішенями для нього є кістки, кишечник і нирки.

Головне фізіологічна дія ПТГ - підтримка гомеостазу кальцію, которое здійснюється за принципом зворотного зв'язку. Зниження рівня кальцію в крові підвищує секрецію паратгормону.

Кальцитонін (КТ) - поліпетідний гормон, секретується парафоллікулярнимі або С-клітинами щитовидної залози. Головною мішенню для кальцитоніну є кісткова ткань. Основний біологічний ефект кальцитоніну - гальмування резорбції кістки за рахунок пригнічення остеокластичної активності та зменшення кількості остеокластов. Гіпокальціеміческій ефект гормону виявляється тільки в тому случае, якщо кісткова резорбція уповільнена до ступеня зменшення виділення кальцію з кістки в кров.

Основний біологічний ефект кальцитоніну полягає в тому, що він інгібірует не тільки спонтанну кісткову резорбцію, але і остеоліз, стімулірованний ПТГ, вітаміном D і іншими чинниками. Є дані про положітельном вплив КТ на кісткоутворення, зокрема, КТ сприяє репаратівному формування кісток при переломах. КТ впливає на органічний состав кісток, придушуючи розпад колагену, що проявляється зменшенням екскреції оксіпроліна з сечею. У середньому КТ у чоловіків у чотири рази вище, ніж у жінок, з возрастом зміст КТ знижується. Рівень КТ підвищується в період росту організма, а у жінок - в періоди вагітності і лактації. Він може бути стімулірован тестостероном, естрогенами, прогестероном. У менопаузі у жінок сніжается зміст КТ у результаті зменшення продукції статевих гормонів. КТ взаімодействует з дофамінергічних і серотонінергіческімі системами і бета-ендорфінами, що обумовлює його аналгетичну і анорексігенное действіе.

ПТГ є функціональним антагоністом кальцитоніну, проте ці гормони не оказивают прямого впливу один на одного. Непряме взаємодія зводиться до протівоположному ефекту на рівень кальцію в кожен даний момент часу.

Вітамін D

В даний час визнано: вітамін D і його активні метаболіти є компонентамі гормональної системи, що регулює фосфорно-кальцієвий обмін, і участвуют, з одного боку, у мінералізації кісткової тканини, з іншого - в поддержаніі гомеостазу кальцію, і, нарешті, безпосередньо впливають на процеси ремоделювання.

Для того щоб зрозуміти можливі шляхи запобігання дефіциту вітаміну D в організме, необхідно мати уявлення про можливі шляхи освіти його актівних метаболітів. Для виявлення свого фізіологічної дії вітамін D, поступающій в організм двома шляхами (через шкіру, де синтезується під дією ультрафіолетового опромінення у вітамін D 3 , і з продуктів пітанія через шлунково -кишковий тракт у вигляді вітаміну D 2 ), повинен піддатися в організмі ряду перетворень. Кінцевий пункт цих превращеній - нирки, де в результаті дії спеціальних ферментів утворюються актівние метаболіти вітаміну D 3 , головним з яких является кальцитріол. Саме активний метаболіт (кальцитріол) здійснює своє действіе на рівні органів-мішеней і D-рецепторів.

Крім того, вітамін D має і помірними анаболітіческімі властивостями, актівіруя безпосередньо в кістковій тканині синтез внутрішньоклітинних білків ( в тому чісле і остеокальцину), що також має істотне значення для реалізації його действія на кістку.

Освіта 25-ОН-D 3 не є строго регульованою сістемой і відображає забезпеченість організму вітаміном D 3 , не впливає по механізму зворотного зв'язку на освіту і активність 25-гідроксилази в печінці, але в той же час продукція функціональних активних метаболітов D 3 у нирках (1,25 - і 24,25-ОН 2 D 3 ) жорстко регулюється в залежності від потреби організма в кальції, стан кісткової тканини, активності ниркових гідролаз. NВажнейшімі факторами, які регулюють синтез діоксіпроізводних, є ціркулірующіе концентрації ПТГ, Са, Р, і 1,25 (ОН) 2 D 3 , прічем ПТГ стимулює, а інші три фактори пригнічують їх утворення.

Естрогени

У патогенезі постменопаузального ОП пусковим фактором є естрогенна недостаточность, що викликає прискорення втрати кісткової маси. Статеві стероїди поддержівают баланс між остеобластів і остеокластів у процесах ремоделірованія, в основному за рахунок зниження резорбції кісткової тканини і вторічного зниження її освіти. Дефіцит естрогенів призводить до порушення указанного балансу з підвищенням активації нових ремоделірующіх кісткову тканину едініц.

Вплив естрогенів на кісткову тканину може бути прямим і опосередкованим. За современним уявленням, остеобласти і остеокласти містять високоспецифічні рецептори до естрогенів, зокрема до естрадіолу, і є клітинами-мішенями для цих гормонів. Дані, отримані in vivo, показують, що первинний ефект естрогенов полягає в зниженні активності остеокластів. Вплив естрогенів на остеобласти відображає їх тонке взаємодію з одним або більше додатковими факторамі, що беруть участь у ремоделюванні кісткової тканини. До них відносять вирабативаемий остеобластів остеокластів-стимулюючий фактор (ОБ-Оксфам), актівность якого може гальмуватися естрогенами або утворюються в тих же остеобластах остеокластін-гібірующім фактором (ОБ-ОКІФ), який стимулюється естрогенамі. Крім того, естрогени роблять і пряме швидке (протягом несколькіх годин) дію, знижуючи активність остеокластів, у тому числі виработку лізосомальних ферментів.

В даний час встановлено, що при недостатній секреції прогестерону (ановуляція , недостаточность лютеїнової фази, гіперпролактинемія, аменорея) також може развіваться ВП.

Згідно з нещодавно опублікованій гіпотезі, недостатність естрогенів є основной причиною швидкої і повільної фаз втрати кістки не тільки у постменопаузальних жінок, але і у старіючих чоловіків. Виявлення рецепторів естрогена на кісткових клітинах (остеобластів і остеокластів) та асоціації мутацій ER гена, що приводять до його інактивації, зі зниженою кісткової масою в обох полов, стала підставою для вибору цього гена в якості одного з кандидатів в гени остеопорозу як у жінок, так і у чоловіків.

Таким чином, швидкість втрати кісткової речовини залежить від багатьох факторів.

Лікування

Можна виділити три принципи профілактики та лікування ОП. Перший - етіологіческій: лікування основного захворювання при вторинному ВП чи корекція лібо скасування «ятрогеннних» стосовно ВП препаратів. Другий - симптоматичний. NТретій - основний патогенетичний, спрямований на нормалізацію процесів костного ремоделювання.

Симптоматична терапія. Одне із завдань симптоматичної терапії - уменьшеніе болю в спині. У разі виникнення гострого болю показано призначення анальгетіков. У цей період у хворих, особливо важко переносять біль, Можливо призначення наркотичних засобів на строк від 5 до 7 днів. Дослідження последніх років показали, що зменшити або повністю усунути больовий синдром уже на початку лікування можливо призначенням Міакальцику по 100 ОД щоденно внутрімишечно або у вигляді інтраназального спрею по 100-200 ОД. Анальгетический еффект Міакальцику обумовлений в цей період головним чином його впливом на область гіпоталамуса (збільшує утворення b-ендорфінів). Ця здатність дает підставу вважати Міакальцик препаратом вибору для зняття гострого болю. Що касается хронічного болю, то тут теж можливе використання Міакальцику. NДоза препарату в цих випадках коливається від 50 до 100 ОД ОД внутрішньом'язово або 100-200 ОД інтраназально курсами по 2-3 місяці з 2-3-місячною перервою. Крім того, можливе широке застосування нестероїдних протизапальних препаратів (диклофенак, індометацин та ін). На думку деяких дослідників, при наполегливої хроніческой болю доцільно призначення перемежованих курсів анаболічних стероідов. При хронічному больовому синдромі, виснажує хворого, показано назначеніе транквілізаторів, які до того ж сприяють розслабленню мускулатури [1]. Для зняття м'язового спазму рекомендується прийом міорелаксантів.

Хворим, здатним до пересування, як обов'язковий компонент комплексної терапіі рекомендується ходьба, так як виявлено негативний вплив гіпокінезії на властивості міцності кісткової тканини. У пацієнтів, що нехтують ходьбою, дольше зберігається больовий синдром і частіше формуються м'язові контрактури. Навіть прі вираженому больовому синдромі рекомендується ходьба протягом 10-15 хвилин трі-чотири рази на день. Загальна тривалість піших прогулянок збільшується в міру стіханія больового синдрому до 1,5-2 годин на день. Необхідно в цей період обучіть хворих правильно вставати з ліжка: в положення сидячи на краю ліжка больние переходять з положення лежачи на боці.

Важливим моментом у симптоматичної терапії є призначення ортезів (корсетів). Абсолютним показанням для їх призначення хворим на остеопороз счітается наявність свіжих компресійних переломів та зниження мінеральної насищенності тел поперекових хребців при відхиленнях більш ніж на 2,5 SD (по Т-критерієм). Головна мета носіння ортезів хворими на остеопороз - відновлення «балонної» функції живота, іншими словами, підвищення внутрішньочеревного тиску, что дозволяє розвантажити хребетний стовп.

Інтенсивність і час початку лікувальної фізкультури, яку відносять до важливої составляющей симптоматичного лікування остеопорозу, визначаються клінічним теченіем захворювання. При вираженому больовому синдромі призначається тільки дихательная гімнастика. У міру зменшення болю приєднуються ізометричні упражненія. Вправи з дозованим навантаженням показані не раніше ніж через 3-4 месяца після початку лікарської терапії. Категорично забороняються вправи, способние посилити біль. Важливо дотримання принципу «ЛФК без болю», так як в протівном випадку існує реальна небезпека формування больових контрактур.

Пацієнтам, які страждають на остеопороз, необхідно змінити стиль життя. Слід ізбегать падінь. Для цього виключається прийом препаратів, здатних викликати нарушеніе координації рухів. Важливо також облаштувати побут.

Патогенетична терапія. Всі кошти патогенетичної терапії ВП Можна умовно розділити на три групи.

1. Засоби, переважно знижують резорбцію кісткової тканини, звані антірезорбтівнимі препаратами. До їх числа відносяться: препарати жіночих статевих гормонов (естрогени), кальцитоніну і біcфосфонати

2. Медикаменти, переважно підсилюють кісткоутворення, до яких относятся препарати фтору (фториди), анаболічні стероїди, андрогени, соматотропний гормон.

3. Препарати, які надають дію на кісткову тканину і на обидва процеси костногремоделірованія: препарати вітаміну D (a-кальцідол, кальцитріол), оссеін-гідрокси-апатітний комплекс, іпріфлавон.

Естроген та естроген і позаматкової препарати. Застосування естрогенів прізнано в даний час за доцільне тільки для профілактики постменопаузального ВП. Вони повинні призначатися не пізніше ніж протягом року после настання менопаузи, як тільки буде встановлено підвищений ризик развітія ВП, і застосовуватися безперервно протягом не менше 5 років (бажано до 10 лет).

Деякі дослідження показують, що синтетичні естрогени (b-естрадіол і естрадіола валерат) більшою мірою підвищують МКТ хребта, ніж природні (кон'юговані). Ефект впливу естрогенів на кісткову тканину залежить від дози препаратів. Для кон'югованих естрогенів добова доза повинна бути не менее 0,625 мг, для мікронізованого b-естрадіолу - 0,5 мг, для b-естрадіолу, пріменяющегося черезшкірної, - 50 мкг, для естрадіолу валеріата - до 2 мг.

Естроген може надавати позитивну дію на кісткову тканину не тільки прі їх застосуванні в ранньому постменопаузальному періоді. Доведено, що дворічне прімененіе b-естрадіолу (1,5 мг на день) у жінок старше 70 років супроводжується увеліченіем МКТ в хребті в середньому на 4,7%.

Андрогени і анаболічні стероїди. Андрогени володіють антірезорбціонним дією, а також надають слабке стимулюючу дію на культивовані Остеобласти-подібні клітини і мають безсумнівну лікувальне значеніе при ВП у чоловіків, особливо коли він викликаний дефіцитом відповідних ендогенних гормонів. У цих же випадках може бути застосований і нандролон деканоат -представник групи анаболічних стероїдів, що володіє пролонгованим действіем (препарати цієї групи для прийому всередину в лікуванні ВП не використовуються в зв'язку з великою кількістю побічних дій).

кальцитоніну. В даний час найбільшого поширення в Європі і США отримав синтетичний кальцитонін лосося - Міакальцик (Novartis, Швейцарія). NКроме того, в клінічній практиці використовують природний свинячий (кальцітрін, кальцітар), синтетичний людський (сібалькацін) і синтетичний кальцитонін лосося (Міакальцик, кальсінар) або вугра (елькатонін).

бісфосфонати. бісфосфонати є синтетичними аналогами неорганіческого пірофосфату (Р-О-Р), що має, принаймні in vitro, свойствамі ендогенного регулятора кісткового обміну.

При пероральному прийомі в шлунково -кишковому тракті всмоктується дуже небольшая частину препаратів. Однак 20-50% абсорбованого речовини дуже швидко (протягом 12-24 год) депонуються в кістковій тканині й присутні в кістках у неактівном стані протягом багатьох років.

бісфосфонати здатні сповільнювати резорбцію кістки , не впливаючи на її ремоделірованіе.

Препарати вітаміну D. Активні метаболіти вітаміну D 1a-25 (OH) 2 D 3 (кальцитріол, рокатрол) і 1-a (OH) D 3 -a-кальцідол (оксідевіт, a-кальцідол, 1-a-Лео, ван-a, aD 3 -Тева) різноманітно вліяют на кісткову тканину. Вони зручні в застосуванні і дозуванні.

Фториди. Клінічні ефекти цих препаратів залежать від дози. Тому прімененіе їх повинно бути дуже обережним і обгрунтованим. Однак при правильно вибранной дозуванні позитивну дію на кісткову тканину дуже важко переоценіть.

Терапевтичні дози від 15 до 20 мг на добу. Дози менше 10 мг на день не оказивают практично ніякого ефекту, а дози фтору, що перевищують 30 мг, пріводят до порушення кісткоутворення.

Іпріфлавон-остеохін. Похідні флавоноїдів, до яких відноситься остеохін, роблять вплив на обидва процеси ремоделювання. Крім того, у остеохіна яскраво виражений аналгезуючий ефект.

Солі кальцію. Солі кальцію при лікуванні остеопорозу неефективні в качестве монотерапії, проте їх завжди застосовують у комплексному лікуванні для предотвращенія гіпокальціємії і порушення мінералізації кісткової тканини. При комплексном лікуванні додатково призначають не менше 500 мг кальцію.

Сучасні научнообоснованние дані з оптимального споживання кальцію, рекомендованние Національним інститутом здоров'я США, представлені в табл. 1.

Як видно з таблиці, з урахуванням раціону середнього жителя помірного клімату добавкі кальцію необхідні майже у всі періоди життя людини, починаючи з подросткового віку. Вище вказана оптимальне споживання кальцію може рассматріваться як міра первинної профілактики ОП, яка повинна починатися з подросткового віку (тобто з періоду набору максимальної пікової кісткової масси), продовжуватися в зрілому віці і посилюватися у літніх.

Які фактори сприяють кращій засвоюваності солей кальцію?

Головним чинником, що сприяє всмоктуванню кальцію в тонкій і товстій кішках, є активний метаболіт вітаміну D - кальцитріол. У його відсутність может бути абсорбований тільки 10% надходить в організм кальцію.

Ефективність абсорбції кальцію зменшується при збільшенні його споживання, поетому даний захисний механізм знижує можливість кальцієвої інтоксикації. NОднако адаптивний механізм може не спрацьовувати при дозі кальцію понад 4000 мг в день. Необхідно відзначити, що останнім часом з'явилися роботи, що вказують на те, що високе споживання кальцію може збільшити ризик переломів стегна.

Кальцій може надходити в організм через продукти для щоденного Використання, продукти, збагачені кальцієм , і через добавки солей кальцію. У реальной життя для профілактики і лікування ВП переважні раціональне пітаніе та препарати кальцію. Кальцієві добавки застосовуються як у вигляді окремих солей кальцію, так і у формі комбінованих препаратів.

Пацієнтам з нормальною і підвищеною секрецією шлункового рекомендується назначать карбонат кальцію. Препарати, що містять цитрат кальцію, навпаки, не потрібно кислотності шлункового соку і кращий для осіб з гіпо-та анаціднимі станами.

В даний час на російському фармацевтичному ринку з'явилося багато комбінірованних водорозчинних препаратів кальцію. Великого поширення получілі препарати, що містять карбонат кальцію як у формі антацидних таблеток, так і з добавками вітаміну D. Останні найбільш перспективні для профілактики ОП. Прикладом такого препарату може служити Вітрум-кальцій-D, в одній таблетці которого міститься 1250 мг карбонату кальцію (500 мг кальцію) і 200 ОД вітаміну D (холекальциферол), який покращує всмоктування кальцію. Дві пігулки вітрум-кальцію повністю покривають фізіологічну потребу у вітаміні D і кальціі, сприяючи досягненню оптимального споживання кальцію в різні періоди життя людини для профілактики остеопенічного станів.

У табл. 2 представлені дані про динаміку мінералізації кісткової тканини або її плотності в різних відділах скелета при тривалому застосуванні різних средств лікування ОП.

Під час лікування будь-яким антіостеопоротіческім препаратом МКТ підвищується в большей ступеня в тілах хребців ( зазвичай оцінюються поперекові хребці). За етому показником на першому місці знаходяться фториди, далі йдуть бісфосфонати, затем естрогени, іпріфлавон, кальцитоніну та препарати вітаміну D. Найбільш вираженний приріст МКТ відзначається до кінця першого року терапії (це властиво всем без винятку засобів). У разі лікування фторидами - препаратами, усілівающімі синтез кісткової тканини, - з кожним наступним роком лікування МКТ продолжает збільшуватися. При лікуванні антірезорбціоннимі засобами, після двух-трьох років терапії, як правило, подальшого збільшення МКТ не виявляється. NЛішь в окремих дослідженнях із застосуванням бісфосфонатів збільшення МКТ в последующіе роки відмічалося, але було невеликим.

Всі препарати, навіть при багаторічному застосуванні, призводять до підвищення МКТ позвоночніка не більше ніж на 7%. Яке клінічне значення такого впливу? Nна підставі епідеміологічних даних розраховано, що метод терапії, що приводить к підвищенню МКТ хребта чи стегнової кістки на 2%, може знизити ризик переломов приблизно на 16%, а якщо МКТ вдається підвищити на 5%, то зниження ризику переломов може досягти 40%. У конкретних же випадках результати лікування будуть завісеть від того, при якому вихідному значенні МКТ розпочато застосування препаратів. NЯкщо терапія розпочата у пацієнтів з вже виявляли на рентгенограмі компрессіоннимі переломами тіл хребців (тобто коли вихідна МКТ знижена за сравненію з нормою на 40-50%), то її вплив на подальші переломи цієї локалізаціі, швидше за все, виявиться мінімальними.

Тіазиди. За даними ретроспективних епідеміологічних досліджень, среді хворих АГ тривалий прийом тіазидів асоціюється з більш високою МПК в разлічних ділянках скелета і зниженням частоти (на 30-50%) переломів шийки бедра.

Інгібітори АПФ. Результати експериментальних досліджень свідетельствуют про можливість попередження інгібіторами АПФ стимуляції актівності остеокластів і резорбції кісткової тканини під впливом ангіотензину II. NАнгіотензін II здатний різко стимулювати діяльність остеокластів і, следовательно, резорбцію кісток in vitro. Вивчався вплив ангіотензину I, ангіотензіна II і брадикініну на активність остеокластів з моексіпрілатом і без него. Інгібуючи перетворення ангіотензину I в ангіотензин II, моексіпрілат подавлял ангіотензин II-залежну стимуляцію остеокластів, що давало определенние переваги при лікуванні АГ у жінок з остеопорозом.

Таблиця 1. Оптимальне споживання кальцію в різні періоди життя людини
Вікові та фізіологічні періоди життя людини Рекомендоване споживання кальцію здоровим особам (мг /добу)
Новонароджені та діти до 6 міс. 400
1-5 років 600
6-10 років 800-1200
Підлітки і молоді дорослі (11-24 року) 1200-1500
Жінки 25-50 років 1000
вагітним та лактуючим жінки 1200-1500
Жінки в постменопаузі 1500
Жінки в постменопаузі, які отримують замісну терапію естрогенами 1000
Чоловіки 25-65 років 1000
Чоловіки і жінки старше 65 років 1500

Таблиця 2. Динаміка змін МКТ в різних відділах скелета на тлі лікування антіостеопоротіческімі засобами (у%, по відношенню до початкових значень)
Препарат Тривалість лікування, роки Динаміка МКТ в поперековому відділі хребта Динаміка МКТ в шийці стегнової кістки
Естрогени
Премарін 3 +1,9 +0,4
b-Естрадіол 2 6,42 3,27
Кальцитонін
Міакальцик (інтраназально 200 МО) 2 +2,0 -
Міакальцик (інтраназально 200 МО) 2 -0,4 -1,5
бісфосфонати
Етідронат 3 ~ 5 ~ 2
алендронат (10 мг /сут.) 2 +5,2 +1,19
Іпріфлавон 2 +4,7 -
Вітамін D
Кальцитріол 2 +1,37 -
кальциферол 3,5 - +2,3
Фториди
фторид натрію (50 мг /сут.) 4 +4-6 (щорічно) +2,4 (щорічно)
Монофторфосфат 3 +8,8 +1,5

Стаття опублікована в журналі Лечащій Лікар


Народні методи лікування

Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

2020-05-26 16:20:01

Морквяний сік: і смачно, і корисно

Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

2020-05-26 22:55:32

Як я вилікувала дифузний зоб

Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

2020-05-26 16:22:40

Цистит. Хіба це справа житейська?

Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

2020-05-26 16:21:10

Лікування астми народними засобами

Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

2020-05-26 16:22:02

Секрет обліпихової олії

Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

2020-05-26 16:23:57

Мазь від екземи виявилася ефективною

Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

2020-05-26 16:21:27

Як позбавитися від високого тиску?

Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

2020-05-26 16:22:21

Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

2020-05-26 16:21:45

Готуйте «сани» влітку

Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

2020-05-27 01:55:08

Медицина

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

2020-05-26 16:16:29

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

2020-05-26 16:17:22

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

2020-05-26 16:15:55

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

2020-05-26 16:17:59

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

2020-05-26 16:18:46

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

2020-05-26 16:16:46

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

2020-05-26 16:18:26

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

2020-05-26 16:17:04

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

2020-05-27 01:04:23

Середньовічні отрути і ліки

Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

2020-05-26 16:16:11