Фактори та умови, що викликають подразнення пульпи

Данная інформація призначена для фахівців у галузі охорони здоров'я та фармацевтики. Пацієнти не повинні використовувати цю інформацію в якості медичних рад чи рекомендацій. N

Фактори і умови, які викликають раздраженіе пульпи

Роздратування пульпи зуба може виникнути внаслідок карієсу зубів, в результате препарування зуба і каріозної порожнини, під впливом пломбіровочного матеріалу, внаслідок проникнення мікроорганізмів при негерметічной пломби, при оголенні дентину.

Карієс зуба є основною причиною змін у пульпі і її запалення. Вже прі початковому пошкодженні дентину одонтобластів реагують відкладенням вторинного та образованіем шару склерозірованного дентину (відкладенням солей кальцію на стінках дентінних канальців) аж до повного закупорювання дентинних канальців. Ці процесси слід розглядати як прояв захисних механізмів пульпи на действіе подразника.

При профессірованіі каріозного процесу і руйнуванні емалі бактерії проникають в дентин, проте запалення пульпи не виникає. Встановлено, що перші прізнакі запалення наступають, коли каріозна порожнина відокремлена від пульпи шаром 1, 1 мм [Reeves R., Stanley HR, 1996], тобто пульпа практично не інфікована до моменту проникнення мікроорганізмів у вторинний дентин [Massler М., Pawlak J., 1977].

Препарування порожнини без використання водяного розпилювача призводить до її поврежденію. При цьому вірогідність пошкодження прямо пропорційна площі препарірованія і глибині ушкодження. Таким чином, препарування зуба під вініри або штучну коронку без належного охолодження служить серйозним фактором ризику для пульпи.

Пломбувальні матеріали. Є численні дані, які вказують на раздражающее вплив різних пломбувальних матеріалів. З цементів саме вираженное несприятливу дію надає силікатна, хоча вказують, що оно проявляється при утворенні зазору між краєм емалі і дентином, оскільки мікроорганізми припадають в дентин [Brannstrom, 1979].

Композити також вважаються дратівливими матеріалами. У першу чергу, отмечалась токсичність композитів першого покоління (евікрол, консайз). NВипускаемие в даний час матеріали, як зазначають численні наблюденія, надають незначне вплив на пульпу.

Протягом багатьох років вивчався використання бондінг при пломбуванні. NДоказано, що вдосконалення рецептури бондінг дозволило добитися благопріятной реакції пульпи на використовувані композити.

Крайова проникність, як вважає ряд дослідників, є основною прічіной роздратування пульпи після пломбування. Провідна роль при цьому прінадлежіт мікроорганізмам. З метою попередження вказаних змін у пульпі рекомендуется проводити протравлення тканин зуба і використання бондінговой сістеми.

Відслонення дентину може відбуватися після випадання пломби, в результаті стіранія тканин, при ерозії і т.д., що супроводжується чутливістю до действію дратівливих чинників. Чутливість може виникати також при обнаженіі пришийкового дентину, внаслідок того що канальці дентину стають откритимі.

Захисне покриття (пряме) передбачає:

1) очищення поверхні пульпи та зупинення кровоточивості;

2) висушування порожнини;

3) накладення на голу пульпу лікувальної пасти;

4) пломбу з цінкоксідного евгенольного цементу;

5) накладення постійної пломби.

Усі найбільш широко використовуються матеріали для захисту пульпи містять гідроксід кальцію. У результаті цього над ділянкою оголення відкладається вторічний дентин, формуючи дентинних місток. Вважають, що формування бар'єру проісходіт не за рахунок кальцію, що міститься в матеріалі, закриває пульпу. N

Деякі автори, посилаючись на те, що антибіотики надають гнітюче действіе на мікроорганізми, а стероїди зменшують запалення , рекомендують для покритія пульпи пастою ледермікс.

Хвороби пародонта і пульпи зуба
Пульпа і періодонта пов'язані між собою анатомічно і функціонально посредством численних судин і дентинних трубочок [Johnston Н. В., Orban Браузер., 1948]. Судинний шлях відзначали багато авторів. Не потрібно багатого воображенія, щоб представити проникнення і розповсюдження інфекції по сосудам. Особливо добре це видно на віддалених зубах. Додаткові канали, в большінстве випадків, виявляються в верхівкової частини, в Моляр - до 59-76% [Burch JG, Hullen S., 1974]. Частина додаткових каналів поступово закривается [Zangeland К. et al., 1974] внаслідок відкладення замісного дентіна.

Класифікація пародонтальних захворюванні

Класифікація пародонтальних захворюванні

Рис. 3-2. Класифікація пародонтальних захворюванні (схема):
 1. - первинне ураження ендодонтія;
 2. - первинне ураження ендодонт із залученням пародонту;
 3. - первинне ураження пародонту;
 4. - первинне ураження пародонта з залученням ендодонтії.

тубулярної шлях здійснюється за рахунок дентинних канальців між пульпою і періодонтом [Seltzer S., Bender JR, 1972]. Існує думка, що продукти некроза пульпи здатні обумовити запалення пародонту, поступаючи через дентінние канальці [Stallard RE, 1972]. До відкриття тубулярної шляху може также призвести пошкодження цементу кореня при травмі. У свою чергу, тривалий заболеваніе пародонту сприяє зовнішньої резорбції кореня.

Мікроорганізми можуть проникати в дентинні канальці і пульпу в результаті неудачного пародонтального лікування.

Simon JH etal. (1972), AL Frank (1947) в основу систематизації поклав прінціп первинної локалізації процесу (рис. 3-2).

 1. Первинне ураження ендодонтії.
 2. Первинне ураження ендодонт з вторинним залученням пародонту.
 3. Первинне ураження пародонту.
 4. Первинне ураження пародонта з вторинним залученням ендодонтії.
 5. Комбіновані поразки.

Успіх лікування багато в чому визначається правильним діагнозом.

Первинне ураження ендодонтії. При загостренні хронічного періодонтиту (некроз пульпи) вихід ексудату може відбутися маргінальним шляхом, що імітірует пародонтальні поразку. У цьому випадку перевіряють глибину пародонтального кишені, краще всього гутаперчеві штифтом. Ексудат може виделяться в області біфуркації.

Первинне ураження ендодонт звичайно добре виліковується після ендодонтіческого лікування. Навіть маргінальний процес або зміни в фуркації нередко проходять після ендодонтичного лікування.

Первинне ураження ендодонт із залученням періодонта. Якщо первинне пораженіе з утворився ексудатом тривалий час не лікувати, в воспалітельний процес може втягуватися періодонта з подальшим маргінальним разрушеніем [Mandel E. et. al., 1993]. Освіта нальоту із зубним каменем обусловлівает пошкодження крайового періодонта. У такому випадку крім ендодонтіческого потрібно і пародонтологічне лікування, так як перше пріводіт до ліквідації тільки частини ушкодження.

Первинне ураження ендодонт з вторинним залученням періодонта може мати место при перфорації кореня, особливо після введення штифта для реставрації коронкі. Проявом такого ускладнення можуть бути гострі болі і формування періодонтального абсцесу з руйнуванням маргінального періодонта і виходом екссудата.

Більш хронічна реакція не супроводжується болем і раптовою появою пародонтального кишені. Якщо перфорація коріння розташовується нижче альвеолярного гребня, то створюють уступ і усувають перфорацію з подальшим закриттям дефекту. N

При перфорації в області біфуркації її, як правило, успішно закривають. Раніше шіроко застосовувалася амальгама не давала хороших результатів. Зараз використовують у основном препарати кальцію і гідроксиапатиту.

Первинне ураження пародонту. Хронічний маргінальний періодонтит прогрессірует уздовж поверхні кореня, досягаючи верхівки. При цьому реакція пульпи спочатку нормальна, потім стає неадекватною. З боку маргінального краю виявляються V-подібний кишеню і нашарування зубного каменю. N

Прогноз залежить від стану кісткової тканини альвеолярного відростка і успіху ендодонтіческого лікування.

Первинне ураження пародонта з вторинним залученням ендодонтії. Маргінальний періодонтіт може досягати верхівки, і тоді через додаткові або апікальние отвори в процес втягується пульпа, і настає некроз.

У однокореневого зубах лікування неможливе, в багатокореневих зубах може бути рассмотрена можливість резекції одного з коренів.

При цьому важливо успішно провести ендодонтичне лікування залишився кореня, а также протизапальну терапію при ураженні періодонта.

Комбіновані ушкодження мають місце, коли тривало існуючі поврежденія ендодонт поєднуються з процесом, обумовленим зубним нальотом, і последніе досягають верхівки кореня.

Прогноз при цьому несприятливий, особливо в однокореневого зубах. У многокорневих зубах після ендодонтичного лікування можуть бути зроблені разделеніе коренів і видалення кореня з вираженими змінами кісткової тканини.

Диференціальний діагноз норицевого ходу. Якщо Свищевої хід відкривається в десневую борозенку або по передній складці, джерело інфекції визначається шляхом введенія гутаперчевого штифта. Його перевага полягає в гнучкості і інертності.

Визначення стану пульпи необхідно для диференціальної діагностики острого періодонтиту, абсцесу в біфуркації. ЕОД ускладнюють великі пломби. NТрудності виникають також, якщо в одному з каналів пульпа збережена, а в іншому некротізірована. Іноді з метою виявлення стану пульпи здійснюється препарірованіе без анестезії.

Рентгенодіагностика. Діагностику здійснюють, виробляючи знімки з різних проекцій, при цьому необхідна маркування поверхонь, коренів (Гутаперчевий штіфт) та ін При переломі кореня тонколінейние дефекти виявити складно.

Ендодонтичне лікування
Браузер своїй класичній праці з ендодонтії JJ Ingi вказує на те, що Ендодонтіческое лікування набуває все більшої популярності. За їхніми даними, 62% населенія воліють пломбування каналів видалення зубів, хоча 58% осіб до 25 лет воліють видалення пломбуванню. Припускаю, що в даний час людей, бажаючих видаляти зуби при появі перших больових відчуттів, стало меньше.

Зберегти зуб, а іноді і корінь, означає уникнути необхідності препарірованія одного, а іноді й двох зубів при виготовленні протеза. В іншому варіанте збережений зуб чи корінь - це можливість виготовлення незнімного протеза.

В даний час вживаються пошуки шляхів підвищення якості ендодонтіческого лікування [Боровський Є. В., 1999;

Миколаїв А. І. та ін, 1999]. Одним з вирішальних факторів у реалізації цієї задачі є стандартизація підходу при виборі та проведенні лікування.

При визначенні показань до ендодонтичного лікування слід враховувати налічіе зуба-антагоніста, можливість використання для опори, ймовірність сохраненія, косметичну цінність, відношення пацієнта до лікування зуба. Важливо правільно оцінити ефективність планованого лікування [Максимовський Ю. М., 1997]. N

Важливо відзначити, що часто автори значно звужують протипоказання до леченію. На думку JJ Ingi зі співавт., Вік пацієнта не є абсолютним протівопоказаніем до ендодонтичного лікування. Стан здоров'я також не служить абсолютним протипоказанням до лікування, так як у ряді випадків (радіаційний некроз, інфаркт міокарда, знижена здатність згущуватися крові і ін) травма при консерватівном лікуванні значно менша, ніж при хірургічному втручанні. NПо тієї ж причини у вагітних переважніше ендодонтичне лікування, але проводіть його слід після 3 міс вагітності.

С. JR Stook, С. F. Nehmer (1996) визначають протипоказання до ендодонтіческому лікування виходячи із загальних і місцевих умов.

 • Загальні
  - Неадекватний доступ - обмежена відкривання рота. Погана гігієна порожнини рота.
  N - Незадовільний загальмедичні стан - фізична слабкість, розумовий недорозвинення, тривалий хронічне захворювання.
 • Місцеві
  - Зуб не має значення для жування.
  N - Немає можливості реставрувати коронку.
  N - Велика збиток кісткової тканини альвеолярного відростка.
  - Перелом кореня (поздовжній).
  - Резорбція кореня.
  - Викривлення кореня.
  - Повторне неефективне лікування.

Лікування в одне відвідування
За останні роки поступово збільшується кількість лікарів, які проводять Ендодонтіческое лікування в одне відвідування. Завжди в одне відвідування проводиться леченіе пульпіту або видалення неушкодженою пульпи. Протипоказаннями до леченію періодонтиту в одне відвідування служать наявність болів, хворобливість при перкуссіі зуба, виділення ексудату, запалення слизової оболонки і болезненность пальпації відповідно хворого зуба. Наявність норицевого ходу або виделеніе ексудату після проведеного розрізу не є протипоказанням до указанному методом.

У літературі є дані про ефективність проведення лікування в одне посещеніе. Так М. Nakawata, H. Nagasava (1983) вказали, що тільки 7,5% з 106 человек, які лікувалися в одне відвідування, відзначили больові відчуття, а R. В. Perkruhm (1981) не виявив помітних відмінностей у частоті больових відчуттів лечівшіхся в одне або два відвідування. Більше того, є вказівки на більш частие ускладнення у вигляді больових відчуттів в осіб, які проводили Ендодонтичне леченіе в кілька відвідувань.

У літературі представлені численні рекомендації з проведення ендодонтіческого лікування. Одну з рекомендацій [Stook С. JR, Nehmer С. F., 1996] у вигляді 10 заповідей, вважаю за необхідне представити для ознайомлення.

 1. Обережність у виборі методу лікування. Передбачте можливі ускладнення. N
 2. Обережність у здійсненні наміченого плану лікування. Перевірити наявність необхідного інструментарію і його якість.
 3. Проведення адекватної обробки порожнини зуба і кореневого каналу.
 4. Визначення робочої довжини зуба.
 5. Спеціальна підготовка інструменту для обробки викривлених каналів. N
 6. Суворий контроль за якістю заповнення кореневого каналу.
 7. Суворе дотримання показань до хірургічного методу.
 8. Суворий контроль обтурації каналу при хірургічному методі.
 9. Правильне відновлення коронки депульпованого зуба.
 10. Удосконалення методів лікування на віддалених зубах.
Джерело: ClubDent
Статья опублікована на сайті http://www.rusmg.ru

Народні методи лікування

Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

2020-05-26 16:20:01

Морквяний сік: і смачно, і корисно

Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

2020-05-28 16:05:26

Як я вилікувала дифузний зоб

Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

2020-05-26 16:22:40

Цистит. Хіба це справа житейська?

Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

2020-05-28 16:06:44

Лікування астми народними засобами

Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

2020-05-27 22:32:11

Секрет обліпихової олії

Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

2020-05-28 17:59:18

Мазь від екземи виявилася ефективною

Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

2020-05-28 16:10:59

Як позбавитися від високого тиску?

Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

2020-05-28 09:48:00

Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

2020-05-28 05:24:32

Готуйте «сани» влітку

Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

2020-05-28 10:01:14

Медицина

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

2020-05-28 09:57:08

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

2020-05-28 10:00:45

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

2020-05-28 10:00:48

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

2020-05-28 17:05:15

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

2020-05-26 16:18:46

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

2020-05-28 09:58:24

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

2020-05-28 09:58:55

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

2020-05-28 10:00:43

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

2020-05-28 17:03:06

Середньовічні отрути і ліки

Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

2020-05-28 09:59:06