Історія сімейної медицини

Данная інформація призначена для фахівців у галузі охорони здоров'я та фармацевтики. Пацієнти не повинні використовувати цю інформацію в якості медичних рад чи рекомендацій. N

Історія сімейної медицини

ress> Роберт Веллейс
Доктор медицини, професор Університету Айови, факультет сімейної медицини

Сімейна медицина йде своїм корінням в історію загальної лікарської практики, однако ця область має і свої дуже давні традиції, так само як і сучасні научние напрацювання.

У США до середини XX століття майже всі лікарі займалися загальною практикою. Це означало, що вони лікували всі захворювання, без обмежень, заснованих на особливій пріроде патології або на статевої приналежності пацієнта. Аналогічна ситуація на протягом XIX - на початку XX століття спостерігалася і в країнах Європи і в Россіі.

Однак стрімкий розвиток медичної науки і, як наслідок, величезний об'ем накопичених знань всі частіше змушують лікарів спеціалізуватися в Як-то конкретної області: приймати пацієнтів тільки з певним типом заболеваній або проводити лише деякі види клінічних процедур, наприклад, комплексние операції. Багато лікарів стали надавати допомогу тільки жінками або только дітям. Вони створювали свої організації залежно від обраної ними профессіональной сфери. Спочатку такі об'єднання служили для соціальної та профессіональной підтримки лікарів, але поступово вони були перетворені в коллегіі, наділені правом видавати лікарям дозвіл на роботу з даної медіцінской спеціальності. До середини XX століття налічувалося близько 24 таких коллегій, і все більше американських лікарів, відмовившись від загальної лікарської практікі, йшли отримувати сертифікат фахівця. Ця тенденція підкріплювалася соціальнимі та економічними факторами: робота фахівця вважалася більш престіжной в очах громадськості, він міг вимагати більше плати за свої услугі, ніж лікар загальної практики. До 1950 років не більше третини випускників медіцінскіх вузів США присвячували себе загальній практиці, причому цей показник продолжал знижуватися. Сформована до 60-х років ситуація викликала серйозну озабоченность американського суспільства: люди турбувалися, що традиційний семейний лікар стає рідкістю, і бачили в цьому неабияку загрозу для здоровья нації.

60-ті роки в США відзначені сплеском громадської активності та грандіозними успехамі в різних галузях життя, в тому числі і в медицині. Все наполегливіше звучалі голоси про необхідність перебудови медичних та освітніх структур з метою зміцнення престижу професії сімейного доктора. У 1966 році Комітет з питань освіти в області сімейної медицини, називаний також по фаміліі свого голови Комітетом Вілард, поряд із двома іншими авторітетнимі комісіями опублікував доповідь, де рекомендувалося змінити соотношеніе числа лікарів спеціалізованої та загальної практики в США і підвищити качество підготовки в сфері сімейної медицини. Крім того, Комітет Вілард прізвал ввести в медичних вузах нову спеціальність під назвою «сімейне практіка», і навіть виробив її концепцію та окреслив відповідну програму обученія.

У 1947 році була утворена Американська академія загальної практики, покликана представлять лікарів цієї спеціальності в офіційних медичних колах. У начале 60-х років почався процес формування Американського комітету загальної практікі, який був завершений в 1969 році. Таким чином, ця медична спеціальность в США останньої отримала формальне визнання.

Тим часом з часу закінчення Другої світової війни і до 60-х років в Європі і Північній Америці йшли дискусії про те, якою має стати сучасна сімейна медіціна, чим вона відрізняється від інших лікарських спеціальностей і від старої школи сімейних докторів. Американські лікарі Лінн Кармайкл і Гейл Стівенс, а также представник європейської традиції Айан Мак-Вінні розробили концепцію врачебной спеціальності, що передбачає індивідуальний підхід в діагностиці і леченіі. Згідно з цією концепцією сімейний лікар повинен не тільки надавати медіцінскую допомогу, незалежно від віку, статі хворого або характеру патологіі, але й залучати при необхідності лікарів-фахівців. Його завдання - помогать пацієнтам та їх сім'ям на протягом всього їхнього життя лікувати хвороби і прінімать заходів для збереження здоров'я своїх підопічних. Такий підхід докорінно образом змінює роль лікаря в лікувальному процесі й ламає традиційну ідеологію, прі яка основну увагу приділяє особливим видам патології в певного контінгента хворих, що часто заважає сприймати пацієнта як цілісне существо в оточенні його родини й суспільства протягом усього життєвого шляху від рожденія до смерті. Ідеї, висловлені Кармайкл, Стівенсом і Мак-Вінні, не сразу були визнані медичною громадськістю, але тим не менше з часом вони леглі в основу програми викладання сімейної медицини в спеціальних навчальних центрах, що в кінцевому рахунку вплинуло на підготовку сімейних лікарів у цілому.

Таким чином, історія сімейної медицини в США розвивалася на основі трьох факторов. Перший з них - участь лікарів загальної практики в медичних організаціях Америки, що дозволило зберегти дану спеціальність і сформовані традіціі. Другий - прагнення суспільства не тільки зберегти випробувані часом ценності і принципи роботи сімейного доктора, але й культивувати новий, ответственний підхід до лікування людей, доля яких ввірено цим лікарям. Третій фактор - це науковий розвиток філософії сімейної медицини, підвищення ролі лікаря в життя хворого, родини й суспільства, забезпечення доступності всіх видів медіцінской допомоги більшості людей у будь-який час доби (причому допомога повинна предоставляться з урахуванням того, що хворий і члени його сім'ї - це єдине ціле, і сам він аж ніяк не набір окремих органів або просто представник опр

Народні методи лікування

Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

2020-05-26 16:20:01

Морквяний сік: і смачно, і корисно

Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

2020-05-26 22:55:32

Як я вилікувала дифузний зоб

Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

2020-05-26 16:22:40

Цистит. Хіба це справа житейська?

Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

2020-05-26 16:21:10

Лікування астми народними засобами

Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

2020-05-26 16:22:02

Секрет обліпихової олії

Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

2020-05-26 16:23:57

Мазь від екземи виявилася ефективною

Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

2020-05-26 16:21:27

Як позбавитися від високого тиску?

Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

2020-05-26 16:22:21

Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

2020-05-26 16:21:45

Готуйте «сани» влітку

Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

2020-05-26 16:20:21

Медицина

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

2020-05-26 16:16:29

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

2020-05-26 16:17:22

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

2020-05-26 16:15:55

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

2020-05-26 16:17:59

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

2020-05-26 16:18:46

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

2020-05-26 16:16:46

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

2020-05-26 16:18:26

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

2020-05-26 16:17:04

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

2020-05-27 01:04:23

Середньовічні отрути і ліки

Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

2020-05-26 16:16:11