Антибіотики й /або пробіотики: роздуми і факти

Данная інформація призначена для фахівців у галузі охорони здоров'я та фармацевтики. Пацієнти не повинні використовувати цю інформацію в якості медичних рад чи рекомендацій. N

Антибіотики й /або пробіотики: роздуми і факти

На початку століття людство з нетерпінням чекало нових відкриттів, спрямованих на боротьбу з інфекційними захворюваннями. Необхідність таких відкриттів була связана з тим, що хвороби, які викликаються різними бактеріями, забирали мільйони жізней, будучи головною причиною смертності. І ось очікування виправдалися - А. Флемінг відкрив пеніцилін, відбулося найвизначніша подія першої половини нашего століття.

Откритіе пеніциліну було чисто випадковим, проте доречно згадати слова Л. Пастера про те, що 'випадок зазвичай підготовлений певним ходом думок, доля одарівает тільки підготовлені розуми'. Пеніцилін став відомий на всіх контінентах і врятував мільйони людських життів.

Відкриття Флемінга дало початок зовсім новому науковому напрямку, знаменовавшему нову еру в біології та медицині - еру антибіотиків. Їх всестороннее вивчення збагатило наші уявлення про залежність біологічної актівності органічних сполук від хімічної структури, наблизило до раціональному створення антимікробних препаратів із заданими властивостями. Прикладом тому служать успіхи, досягнуті при вивченні напівсинтетичних антибіотиків.

К числа найбільш актуальних завдань в розробці проблеми антибіотиків сьогодні относятся:

созданіе та розробка способів подолання антибіотикорезистентності мікробів;
ізисканіе природних і створення напівсинтетичних антибіотиків, ефективних в борьбе з стафілококової, синьогнійної та іншими інфекціями, злоякісними опухолямі;
поіскі нових продуцентів серед маловивчених груп організмів;
ізученіе генетичних рекомбінацій у мікроорганізмів з продукцією нових антібіотіков;
полученіе нових антибіотиків шляхом спрямованого біосинтезу і підбору соответствующіх мутантів і рекомбінантов.

Основною проблемою останніх років є широке поширення резістентних форм патогенних мікроорганізмів і зниження ефективності ряду антібіотіков. Дуже показові в цьому плані дослідження американських вчених, показавшіе, що якщо люди заражені збудниками, які мають множинну устойчівость до антибіотиків, то захворювання протікає в значно більш тяжелой формі, нерідко зі смертельним результатом, а боротьба з подібними недугами обходітся значно дорожче .

Наприклад, лікування одного хворого на туберкульоз, у якого збудник резістентен до антибіотиків, обходиться в 15 разів дорожче, ніж хворого з воспріімчівим збудником. Таким чином, постійно зростаюча резистентність мікроорганізмов до антибіотиків вже зараз обходиться США більш ніж в 4 млрд. долларов на рік.

Вновь назріли одвічні питання - що робити і хто винен? Відповідь на них, в Як мірою, дає результат недавніх досліджень, які встановили, що 'майже половина (!) виписуються в США антибіотиків пацієнтам абсолютно не нужна '. Ці препарати часто призначають при застуді, грипі, шлунково-кишкових заболеваніях, підвищеній температурі і т.д. Таке становище - це не просто расточітельство.

Справа йде набагато гірше, оскільки відбувається поширення бактерій, устойчівих до антибіотиків, масова алергізація хворих і, що дуже трагічно, развівается дисбактеріоз, частота якого зростає з неймовірною швидкістю.

і друге - лікарі вважають за краще виписувати новітні 'сильні' антибіотики широкого спектра дії, замість того щоб після дослідження чутливості возбудітеля, застосовувати 'старі' і /або 'вузькоспеціалізовані'.

Звідси випливають відповіді на поставлені питання. Хто винен? З одного боку больние, що вимагають виписувати їм обов'язково антибіотики при будь-якому захворюванні, Nа з іншого лікарі, які охоче відгукуються на ці прохання або самі є ініціаторамі їх застосування.

Что робити? Найголовніше і просте, що не вимагає витрат - не допускати подібних сітуацій! У тих випадках, коли можна уникнути застосування антибіотиків, слід ето робити, а якщо застосовувати, то обов'язково визначаючи чутливість (зрозуміло, за винятком екстремальних випадків); призначати альтернативні препарати, максимально нешкідливі, але, природно, ефективні.

В одній статті неможливо освітити широко і всебічно всі аспекти проблеми, поетому зупинюся тільки на пробіотиків і, якщо конкретно, на пробіотика з бактерій роду Bacillus, високоефективним представником яких є біоспорін, розроблений в Україні і випускається АОА 'Дніпрофарм' (м. Днепропетровск).

'Пробіотики' у сучасному розумінні - це бактерійних препаратів з живих мікробних культур, призначені для корекції мікрофлори хазяїна та лікування ряда захворювань. Основоположником концепції пробіотиків є І.І. Мечников, которий ще в 1903 році запропонував практичне використання мікробних культур-антагоністів для боротьби з хвороботворними бактеріями.

Фундаментальні дослідження сучасної біологічної і медичної науки позволілі розробити і впровадити в практику багато пробіотики, основу яких составляют живі мікробні культури. M. Vanbelle et al. (1990) визначають поняття 'пробіотик' як антонім антибіотиків, тобто 'Промотор життя'. Прибуток, у отлічіе від антибіотиків, не чинять негативного впливу на нормальну мікрофлору, тому їх широко застосовують для профілактики і лікування дісбактеріозов.

У той же час ці біопрепарати характеризуються вираженим клінічним еффектом при лікуванні (доліковуванні) ряду гострих кишкових інфекцій. Важливою особенностью пробіотиків є їхня здатність підвищувати протиінфекційні устойчівость організму, надавати в ряді випадків противоалергенні дію, регуліровать і стимулювати травлення. В даний час в медицині вже шіроко використовують лактобактерин, біфідум-бактерин, колібактерину, біфікол, ацілакт та інші.

Тем не менше, у всьому світі триває величезна робота по створенню нових більш актівних прибутків. Важливим арсеналом вдосконалення біопрепаратів є бактеріі роду Bacillus. Властивості деяких штамів цієї групи бактерій настолько різнобічні і привабливі, що тільки за останні роки на їх основе розроблено більше десятка ефективних препаратів (табл.).

Як видно, в цьому, що активно розвивається в усьому світі напрямку, гідне место займає Україна. Чим же приваблюють дослідників бацили як основа пробіотіков? Що робить їх високоефективними?

Біопрепарати (пробіотики) на основі бактерій роду Bacillus

Медичні
Біоспорин (B.subtilis + B.licheniformis) Україна
Гінеспорін (B.subtilis) Україна
Споробактерін (B.subtilis) Росія
Бактіспорін (B.subtilis) Росія
Ентерогермін (B.subtilis) Італія
Флонівін (Bacillus sp.) Югославія
Бактісубтіл (B.cereus) Франція
Цереобіоген (B.cereus) Китай
Ветеринарні
бактерин-СЛ (B.subtilis + B.licheniformis) Україна
Ендоспорін (B.subtilis) Україна
БПС-44 (B.subtilis) Україна
Ентеробактерін (B.subtilis) Росія
Глогов-8 (B.natto) США
Прімалас (Bacillus sp.) Нідерланди
Протексін (Bacillus sp.) Нідерланди
'Добавки' харчові:
препарат для ферментації вівса (B.subtilis) Франція
препарат для ферментації бобів (B.subtilis + B . licheniformis) Нігерія
Кормові:
на основі B.licheniformis Німеччина, Англія
на основі B.coagulans Англія


Браузер першу чергу - це їх нешкідливість (за винятком B . cereus і B.anthracis) для макроорганізму навіть у концентраціях, які значно перевищують рекомендовані для застосування, а також здатність ряду штамів суттєво підвищувати неспеціфіческую резистентність макроорганізму.

Найважливішими властивостями деяких штамів бацил є їх антагоністична актівность до багатьох патогенних і умовно патогенних мікроорганізмів; висока ферментатівная активність, що дозволяє істотно регулювати і стимулювати піщевареніе; противоалергенні і антитоксичну дії і ряд інших.

Іменно такими властивостями володіє препарат Біоспорин, до складу якого (мабуть, єдиного з пробіотиків на основі бацил) входять не один, а два штамма - B.subtilis і В. licheniformis. Вони доповнюють один одного за спектром антагоністіческой активності, продукції ферментів і амінокислот і, що дуже важно, не пригнічують при цьому резидентні мікроорганізми. Бацили (антагоністична активність штаму В. subtilis), що входять в Біоспорин, активно угнетают патогенні мікроорганізми.

Унікальной здатністю препарату є придушення розвитку кандид, стафілококков, Campylobacter, іерсиній, в тому числі і антиоіотикостійкістю. NПрі цьому антагоністична активність Біоспорин значно вище в порівнянні з бактісубтілом, цереобіогеном і ентерогерміном.

Біоспорін широко застосовується для корекції порушень мікрофлори (дисбактеріози), визванной нераціональним застосуванням антибіотиків, порушенням харчування, перенесеннимі інфекційними захворюваннями, для профілактики і лікування гострих кішечних інфекцій.

Однак встановлено, що спектр показань для застосування пробіотиків у клініческой практиці може бути істотно розширений. Так, виявлено їх позітівние ефекти при лікуванні ревматоїдного артриту, деяких інфекцій мочеполових шляхів, гнійно-запальних ускладнень в хірургічній практиці, гінекологіческіх захворюваннях інфекційної природи та багатьох інших.

настільки різноманітна дію пробіотиків і, в даному випадку Біоспорин, определяется оригінальним механізмом дії, який у найбільш повній формі бил обгрунтований нами.

 Механізм лікувально-профілактичної дії препарату Біоспорин

Механізм лікувально-профілактичної дії препарату Біоспорін

Незабаром після прийому препарату починають виділятися біологічно активні вещества і функціонувати системи мікробних клітин, що роблять як пряме действіе на патогенні і умовно патогенні мікроорганізми, так і опосередковане -шляхом активації специфічних і неспецифічних систем захисту макроорганізму.

У цей же період часу бактеріальні клітини пробіотика, які можуть рассматріваться як біокаталізатора багатьох життєво важливих процесів в піщеварітельном тракті, активно продукують ферменти, амінокислоти, антібіотіческіе речовини та інші фізіологічно активні субстрати, що доповнюють комплексное лікувально-профілактичну дію.

Отмечая різноманітні механізми лікувально-профілактичної дії препаратів з бацілл, не можна стверджувати, що будь-які з них є головними, а якісь - второстепеннимі. При різних гострих і хронічних захворюваннях желудочно-кишкового тракту, що реєструються у людини і тварин, терапевтіческое дію в одних випадках може досягатися переважно за счет антагоністичних властивостей бацил, в інших - за рахунок продукції ними ферментов, в третіх - за рахунок активації захисних реакцій. Але, як правило, участіе в процесі одночасно приймають кілька чинників.

T.P. Lyons та RJ Fallоn назвали наш час 'наступаючої епохою пробіотиків'. І действітельно, бурхливий розвиток досліджень з розробки нових біопрепаратів і дальнейшему вивчення механізму їх лікувально-профілактичної дії, дає основанія стверджувати, що в XXI столітті пробіотики у значній мірі потіснять на ринку традиційні і небезпечні для організму препарати, особливо ті з ніх, які застосовуються з профілактичною метою.

Однім з перспективних напрямів розробки нових біопрепаратів є созданіе пробіотиків на основі мікроорганізмів із заданими властивостями, полученнимі методами генетичної інженерії.

Перший такий пробіотик Субалін, поряд з високою антибактеріальної актівностью щодо широкого спектру хвороботворних мікроорганізмів, характерізуется і антивірусними властивостями. Цей препарат розроблений в Інституті мікробіологіі і вірусології ім. Д.К. Заболотного НАН України спільно з НУО 'Вектор' (Росія) і в даний час проходить з успіхом клінічні випробування. N

Ітак, створення пробіотиків і їх широке застосування є сьогодні стратегіческім напрямом в боротьбі з багатьма інфекційними, а також некоторимі неінфекційними захворюваннями.

Стаття опублікована на сайті: http://www.medolina.ru/


Народні методи лікування

Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

2019-09-18 12:46:12

Морквяний сік: і смачно, і корисно

Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

2019-09-18 10:48:41

Як я вилікувала дифузний зоб

Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

2019-09-19 10:20:59

Цистит. Хіба це справа житейська?

Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

2019-09-19 03:30:52

Лікування астми народними засобами

Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

2019-09-19 08:00:49

Секрет обліпихової олії

Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

2019-09-18 16:31:12

Мазь від екземи виявилася ефективною

Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

2019-09-18 16:47:11

Як позбавитися від високого тиску?

Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

2019-09-18 17:12:23

Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

2019-09-19 01:33:30

Готуйте «сани» влітку

Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

2019-09-19 03:13:11

Медицина

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

2019-09-16 11:33:52

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

2019-09-18 16:01:59

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

2019-09-17 16:41:00

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

2019-09-19 01:21:09

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

2019-09-18 20:55:03

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

2019-09-16 18:35:23

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

2019-09-18 22:23:24

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

2019-09-18 18:51:20

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

2019-09-15 02:41:30

Середньовічні отрути і ліки

Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

2019-09-16 17:49:02