Кровотечі з нижніх відділів шлунково-кишкового тракту

Данная інформація призначена для фахівців у галузі охорони здоров'я та фармацевтики. Пацієнти не повинні використовувати цю інформацію в якості медичних рад чи рекомендацій.

Кровотечі з нижніх відділів шлунково-кишкового тракту

Професор А.А. Шептулін
ММА ім. І.М. Сеченова

 Russky Meditsinsky Journal Про кровотечах з нижніх відділів шлунково-кишкового тракту (ШКТ) прийнято говоріть в тих випадках, коли джерело кровотечі розташовується в кишечнику дістальнее зв'язки Трейтца. Кровотечі з нижніх відділів ЖКТ можуть бути явними (помірно вираженими або масивними) або схованими (окультними).

Етіологія

Основні причини кровотеч із нижніх відділів ЖКТ (їх порівняльна частота может варіювати залежно від віку) представлені в такий спосіб:

 • ангіодісплазіі тонкої і товстої кишки;
 • Дивертикул товстої кишки кишечнику (у тому числі дивертикул Меккеля);
 • пухлини й поліпи товстої кишки;
 • пухлини тонкої кишки;
 • хронічні запальні захворювання кишечнику;
 • інфекційні коліти;
 • ішемічні ураження кишечнику;
 • радіаційний коліт;
 • туберкульоз кишечника;
 • геморой і анальні тріщини;
 • чужорідні тіла і травми кишечнику;
 • аортокішечние свищі;
 • гельмінтози.

Кавернозні гемангіоми та ангіодісплазіі слизової оболонки тонкої і товстої кішок (артеріовенозні мальформації) виявляються причиною масивних кишкових кровотеченій в 30% випадків. Виділяють три типи ангіодіспластіческіх поразок кішечніка.

Ангіодісплазіі I типу виявляються головним чином у людей похилого віку і локалізуются в товстій кишці. Розміри уражених судин звичайно не перевищують 5 мм, що ускладнює їх діагностику навіть при лапаратоміі. Нерідким буває сочетаніе зазначених судинних змін зі стенозом устя аорти або пролапсом мітрального клапана.

Ангіодісплазіі II типу носять, як правило, природжений характер, виявляются у осіб молодше 50 років, локалізуються в тонкій кишці, мають більшийВільно в порівнянні з ангіодісплазіямі I типу та звичайно добре видно на операції.

До ангіодісплазіям III типу , позначається зазвичай як синдром Вебера - Ослера - ранд, відносяться телеангіоектазії, які можуть розташовуватися в будь-якому відділі шлунково-кишкового тракту і поєднуватися з телеангіоектазії слизової оболонки порожнини рта, носоглотки, а також шкірних покривів. Цей синдром успадковується по аутосомно-домінантним типом, і його ознаки в родичів хворого часто удается виявити при зборі сімейного анамнезу.

Дивертикул товстої кишки кишечника як причина масивних кишкових кровотеч обнаружівается в 17 % випадків. При цьому, незважаючи на більш часту локалізацію дівертікулов в лівій половині товстої кишки, джерелом кровотечі служать преімущественно дивертикули правої половини. Кровотечі частіше виникають при налічіі дивертикулита, але можуть спостерігатися й при відсутності запалення, развіваясь внаслідок травматизації кровоносних судин. У більшості хворих з дівертікуламі кишечнику кровотечі виникають однократно, однак у 20 - 25% паціентов відзначаються повторні геморагії.

Масивні кровотечі у дітей та осіб молодого віку в рідких випадках можуть бить викликані виразками слизової оболонки дивертикулу клубової кишки (дивертикулу Меккеля). Виразка злоякісні пухлини й поліпи товстої кишки рідко виступают причиною масивних кишкових кровотеч, частіше сприяючи розвитку умеренно виражених або прихованих кровотеч.

Кровотечі можуть зустрічатися при запальних захворюваннях кішечніка (неспецифічному виразковому коліті або хворобі Крона), острих інфекційних колітах (наприклад, псевдомембранозний коліт), опухолях тонкої кишки (лімфоми), туберкульозі кишечника .

Іншими причинами кровотеч із нижніх відділів ЖКТ можуть бути гострі ішеміческіе поразки кишечнику , що виникають у результаті тромбозу або емболіі гілок мезентеріальних артерій (при атеросклерозі, васкулітах, травмі жівота); радіаційний коліт, що розвивається у хворих, які отримували курси променевої терапіі з приводу злоякісних новоутворень органів черевної порожнини і забрюшінного простору (включаючи пухлини гінекологічної та урологічної сфер); анальние тріщини; чужорідні тіла в кишечнику і кишкові камені, що викликають образованіе пролежнів і виразок стінки кишки; гельмінтози (наприклад, анкілостомідоз); в рідкісних випадках - амілоїдоз і сифіліс кишечнику.

профузну кишкова кровотеча може розвинутися в результаті розриву аневрізми черевного відділу аорти в просвіт дванадцятипалої або тонкої кишок, которое виникає спонтанно або ж виявляється пізнім ускладненням реконструктівних операцій, що проводяться на аорті. Іноді кишкова кровотеча наблюдается у спортсменів під час бігу на марафонські дистанції.

У 5 - 10% хворих з кровотечами з нижніх відділів шлунково-кишкового тракту, що надходять у стаціонар, причину геморагії виявити так і не вдається, незважаючи на проведення комплексного інструментального обстеження.

Клінічна картина

У багатьох випадках явні кровотечі бувають помірно вираженими і часто не сопровождаются загальними симптомами (наприклад, падінням артеріального тиску). Іногда хворі повідомляють про періодично виникають у них кишкових кровотечах лішь при ретельному розпиті. Рідше спостерігаються масивні кишкові кровотечі. Под ними розуміють такі випадки кровотеч, при яких спостерігаються гіповолемія, артеріальная гіпотонія, тахікардія й для стабілізації рівня гематокриту (на 30%) потрібне переливання не менше 2 доз крові.

Певний діагностичне значення має колір, що виділяється крові. Найчастіше всего при кишкових кровотечах відзначається поява незміненої крові (гематохезія). Счітается справедливим правило, яке свідчить, що чим світліше виділяється з прямой кишки кров, тим дистальніше розташоване джерело кровотечі. Действітельно, червона кров властива переважно кровотеч, пов'язаних з пораженіем сигмовидної кишки, тоді як темно-червона кров (кольори бургундського віна) вказує зазвичай на локалізацію джерела кровотечі у більш проксімальних відділах товстої кишки. У той же час кровотечі, обумовлені пораженіем тонкої кишки, можуть у ряді випадків маніфестував у вигляді мелени, тогда як типова гематохезія може, навпаки, супроводжувати кровотечі з верхніх відділів ЖКТ (табл. 1).

При кровотечах, пов'язаних з ураженням періанальної області (геморой, трещіни), що виділяється кров (у вигляді слідів на туалетному папері або крапель, попадающіх на стінки унітаза) зазвичай не змішана з калом, який у таких випадках сохраняет властиву йому коричневе забарвлення. Якщо джерело кровотечі располагается проксимальніше ректосігмоідного відділу товстої кишки, то кров бивает більш-менш рівномірно перемішана з калом, так що ідентифікувати Його нормальну коричневе забарвлення, як правило, не вдається.

Наявність болів у животі, що передують епізоду кишкової кровотечі, свідетельствует на користь гострих інфекційних або хронічних запальних заболеваній кишечнику, гострих ішемічних поразок тонкої або товстої кишки. Внезапние різкі болі в животі, що супроводжуються потім кишковою кровотечею, могут бути обумовлені розривом аневризми аорти в просвіт дванадцятипалої кішкі. Болі в області прямої кишки, які супроводжують акт дефекації або усілівающіеся після неї, спостерігаються звичайно при геморої або тріщині заднього прохода. Безбольової масивне кишкова кровотеча може відзначатися при дівертікулезе кишечника, телеангіектазії, виразці дивертикулу Меккеля (табл. 2).

Важливе діагностичне значення мають інші клінічні симптоми, сопутствующіе кишковим кровотеч. Гостро виникла лихоманка, болі в животі, тенезми і діарея властиві інфекційним захворюванням товстої кишки. Тривала ліхорадка, пітливість, схуднення, діарея часто присутні в клінічній картіне туберкульозу кишечнику. Наявність лихоманки, артриту, афтозного стоматиту, узловатой еритеми, первинного склерозуючого холангіту, уражень очей (іриту, ірідоцікліта) характерно для хронічних запальних захворювань кишечника.

Поєднання гематохезіі, болів у животі, діареї , лихоманки, геморагічних висипаній на симетричних ділянках шкірних покривів, поліартриту, змін в аналізах сечі (гематурія, протеїнурія) може говорити про наявність у хворого геморрагіческого васкуліту (хвороби Шенлейна - Геноха). При радіаційному проктіте наявні симптоми (прискорений стілець, тенезми) нерідко поєднуються з клініческімі проявами променевого ентериту (рясний водянистий стілець, стеаторея, прізнакі синдрому мальабсорбції).

Діагностика

До діагностичним методам, застосовуваним для встановлення джерела кровотеченій з нижніх відділів шлунково-кишкового тракту, відносяться:

 • пальцеве ректальне дослідження;
 • дослідження калу на приховану кров;
 • аноскопія;
 • ректороманоскопія;
 • колоноскопія;
 • ангіографія;
 • сцинтиграфія;
 • комп'ютерна томографія та ЯМР.

Встановлення можливого джерела кровотечі з нижніх відділів ЖКТ предполагает ретельний збір анамнезу захворювання (наприклад, виявленіе попередніх курсів променевої терапії з приводу раку простати або женскіх статевих органів, виявлення обтяженої спадковості у відношенні колоректального раку або наявності сімейного поліпозу товстої кишки й т.д.). Анкілостомідоз зустрічається в осіб, професія яких пов'язана з роботою в шахтах, тоннелях, на плантаціях.

У ряді випадків цінні діагностичні дані можна отримати при загальному обследованіі хворого . Так, виявлення телеангиэктазий на шкірі і відімих слизових може свідчити про наявність таких же телеангиэктазий на слізістой оболонці кишечнику. Виявлення синдрому портальної гіпертензії у больного з цирозом печінки здатне пояснити причини завзятих гемороїдальних кровотеченій і т.д.

При підозрі на зв'язок гематохезіі з ураженням прямої кишки причини кровотеченія (гемороїдальні вузли, анальні тріщини, злоякісні пухлини та ворсінчатие аденоми) можуть бути встановлені вже при ректальному пальцевому ісследованіі , а також при аноскопіі (в умовах гарного висвітлення). При етом важливо мати на увазі, що виявлення гемороїдальних вузлів ще не виключає налічія будь-який інший причини кишкових кровотеч (зокрема, злоякісної опухолі).

Більш ніж у 70% хворих джерело кишкової кровотечі вдається виявити прі ендоскопічному дослідженні товстої кишки (ректороманоскопія або висока колоноскопія) (рис. 1-2). Сучасна ендоскопічна техніка позволяет детально оглянути не тільки товсту кишку, але й різні відділи тонкой кишки на досить видовженому ділянці. Так, при неспецифічному язвенном коліту в процесі ендоскопічного дослідження вдається виявити гіперемію, набряк і зернистість слизової оболонки, її легку ранимість, точкові кровоізліянія, а в більш виражених стадіях захворювання - виразки з гнійним екссудатом і псевдополіпи. Афтозні виразки, що змінюють рельєф слизової кишечника по типом бруківці, і кишкові фістули при хворобі Крона відзначаються рідше, чем при неспецифічному виразковому коліті, що супроводжується кишковими кровотеченіямі. Діагноз підтверджується гістологічним дослідженням, при котором виявляються характерні абсцеси крипт (при неспецифічному виразковому коліте) і эпителиоидно-клітинні гранульоми (при хворобі Крона).

У хворих з ішемічним колітом при ендоскопічному дослідженні виявляються отек і синюшна забарвлення слизової оболонки кишечника, підслизовий геморагії, поверхностние виразки. При цьому в 85% випадків зміни локалізуються в області селезеночного вигину ободової кишки і дистальніше його.

Для туберкульозу кишечнику характерна ендоскопічна картина виразок і псевдополіпов. Специфічна природа змін підтверджується при виявленні мікобактерій туберкульозу в кишковому вмісті і епітеліоїдних гранульом з многоядернимі клітинами Пирогова-Лангханса при гістологічному дослідженні. Радіаціонний коліт характеризується гранульоматозним ураженням слизової оболонки толстой кишки, появою крововиливів, виразок, ділянок ішемічного некрозу.

При геморагія, пов'язаних з Дивертикул товстої кишки товстої кишки, ендоскопічне ісследованіе дозволяє виявити ознаки активного або відбувся кровотечі, сходние з такими при кровотечах з верхніх відділів ЖКТ виразкової етіології (некровоточащіе відімие кровоносні судини, свіжий тромб в дивертикулі та ін.)

Якщо при використанні ендоскопічних методів джерело кишкового кровотеченія встановити не вдається, застосовуються селективна ангіографія і сцинтиграфія .

При ангіографії із заповненням басейну верхньої та нижньої брижових артерій Можна виявити вихід контрастної речовини з кровоносних судин (екстравазати) в просвіт кишечника. Метод виявляється корисним у діагностиці кишкових кровотеченій, пов'язаних з Дивертикул товстої кишки і ангіодісплазіей, і дає позитивні результати в 40 - 85% випадках, якщо обсяг крововтрати перевищує 0,5 мл в 1 хв.

сцинтиграфія, проведена з еритроцитами, міченими пертехнетатом технецію (99тТс) або тромбоцитами, міченими 111In, дозволяє виявити джерело кровотеченія, якщо обсяг крововтрати перевищує 0,05 - 0,1 мл в 1 хв. Сцінтіграфія вважається більш чутливим методом діагностики кишкових кровотеченій, ніж ангіографія, і до того ж відноситься до неінвазивним методам. Вместе з тим сцинтиграфія вимагає більше часу для проведення і, крім того, сопровождается накопиченням радіоактивних ізотопів в печінці і селезінці, що может маскувати екстравазати даній області і, таким чином, ускладнювати інтерпретацію результатів дослідження.

Традиційні методи рентгенологічного дослідження (іригоскопія, в тому чісле і з подвійним контрастуванням) не виявляють безпосередньо джерело кровотеченія, проте можуть допомогти в діагностиці захворювань, здатних бути його прічіной (наприклад, пухлин).

За показниками можуть використовуватися і інші методи дослідження : ультрасонографія (включаючи ендоскопічну), визначення раково-ембріонального антігена, дослідження калу на патогенну мікрофлору, спеціальні серологічні ісследованія. У діагностиці аортокішечних фістул може виявитися корисним прімененіе комп'ютерної томографії або магнітної резонансної томографії.

Якщо перераховані діагностичні методи не дозволяють виявити причину кровотеченія, то при його продовженні і прогресуванні анемії ставиться питання про проведеніі діагностичної лапаротомії . При діагностичної лапаротоміі також далеко не завжди вдається виявити джерело кровотечі, однак ее ефективність можна підвищити при інтраопераційної проведенні ендоскопіческого дослідження кишечника.

Окультні кишкові кровотечі розпізнаються тільки при виявленні положітельной реакції калу на приховану кров. Тести для виявлення прихованої крові шіроко використовуються в даний час в скринінгових дослідженнях, що проводяться з целью раннього розпізнавання колоректального раку.

Лікування

У 80% випадків гострі кишкові кровотечі зупиняються мимовільно. Прі помірно виражених кровотечах проводять консервативну терапію, характер которой визначається захворюванням, що послужило причиною їхнього розвитку.

У тих випадках, коли кишкові кровотечі бувають обумовлені Дивертикул товстої кишки, іх зупинка в 70% випадків досягається за допомогою інфузії вазопресину під время проведення ангіографії . При цьому катетер може бути залишений в месте введення для пролонгованої інфузійної терапії, оскільки протягом первих 48 год кровотеча нерідко рецидивує. У процесі ангіографії мезентеріальних судин для зупинки кровотечі застосовують також чрескатетерную емболізація (наприклад, правою толстокішечной артерії) . У хворих з Дивертикул товстої кишки кишечника, у яких кровотеченіе зупинити не вдається або кровотеча виникає повторно протягом 48 год, супроводжується шоком і вимагає застосування в добу понад 6 доз крові, проводят хірургічне лікування (операція геміколектомія або субтотальной колектоміі з накладенням ілеоректального анастомозу) (табл.3).

Зупинка кровотеч, обумовлених ангіодісплазіямі слизової оболонки кішечніка, припускає застосування електрокоагуляції (монополярний) або лазерної коагуляції .

При кровотечах, пов'язаних з гострими ішемічними ураженнями кишечнику, в начальной стадії можна спробувати відновити кровоток за допомогою вазоділатірующіх коштів або реваскулярізірующіх операцій. При розвитку осложненій (інфаркт кишки, перитоніт) проводиться операція резекції ураженого участка.

При кишкових кровотечах, причиною розвитку яких є геморой, назначают послаблювальну дієту, прийом 10% розчину хлориду кальцію усередину, введеніе свічок з новокаїном, екстрактом беладони і адреналіном в пряму кишку. Браузер завзятих випадках при геморої кровоточить (якщо немає випадання вузлів) проводять ін'екціонное лікування за допомогою введення в область вузлів склерозирующих розчинів (наприклад, етилового спирту з новокаїном). При некупірующемся гемороїдальному кровотеченіі застосовують хірургічні способи лікування (операцію перев'язки вузлів або їх висічення).

Обов'язковим є проведення базисної терапії основного захворювання, послужівшего причиною виникнення кишкових кровотеч.


Література

1. Jensen DM Current management of severe lower gastrointestinal bleeding. Gastrointest Endoscop 1995,41, 71-73.

2. Levine JS, Klloi HU, Oehler G Gastroenterologische Differentialdiagnostik Stuttgart-New York, 1995.

3. Rosen AM, Fleischer DE Lower gastrointestmal bleeding updated diagnosis and management.Geriatrics 989.44, 49-60.

4. Sharma R, Gorbein M Angiodysplasia and lower gastrointestmal bleeding in elderly patients. Arch Intern Med 1995,155, 807-812

5. Waye JD Diagnosis and treatment ol lower intestinal bleeding. Current topics in gastroenterology and hepatology (EdGNJTytgat, M van Blankenstein) Stuttgart-New York, 1990, 23-3.

Додатка до статті

Опубліковано з дозволу адміністрації Російського Медичного Журналу.

Народні методи лікування

Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

2020-05-31 07:46:56

Морквяний сік: і смачно, і корисно

Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

2020-05-31 07:46:58

Як я вилікувала дифузний зоб

Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

2020-05-31 07:47:00

Цистит. Хіба це справа житейська?

Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

2020-05-31 09:05:31

Лікування астми народними засобами

Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

2020-05-31 07:47:03

Секрет обліпихової олії

Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

2020-05-31 07:47:08

Мазь від екземи виявилася ефективною

Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

2020-05-31 07:47:10

Як позбавитися від високого тиску?

Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

2020-05-31 12:08:55

Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

2020-05-31 07:47:13

Готуйте «сани» влітку

Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

2020-05-31 07:47:15

Медицина

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

2020-05-31 07:47:16

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

2020-05-31 07:47:19

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

2020-05-31 07:47:21

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

2020-05-31 07:47:23

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

2020-05-31 07:47:25

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

2020-05-31 07:47:27

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

2020-05-31 07:47:30

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

2020-05-31 07:47:32

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

2020-05-31 07:47:34

Середньовічні отрути і ліки

Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

2020-05-31 10:57:30