еволюцією людини керують «сміттєві» ДНК

Еволюцією людини керують «сміттєві» ДНК

Біологія розвивається сьогодні настільки інтенсивно, що чи не щороку вчені повідомляє про радикальну прориві. У 2007 році генетики виконали дуже важливі роботи, які допомогли зрозуміти механізми еволюції людини. Велику роль у цьому відіграла розшифровка геномів макаки-резусу і опосума.

Про головні результати у генетиці, досягнутих у 2007 році розповідає доктор біологіческіх наук Олександр Марков.

-Генетики провели дуже цікаві дослідження які допомогли зрозуміти проісхожденіе деяких тварин. Наприклад курей в Америці і свиней в Європі. NРасскажіте про це.

-Давно стояло питання, звідки в доколумбової Америці взялися кури. Багато хто думав, что курей туди привезли європейці. Тому що курей одомашнили в Азії в ті часи, когда жодних контактів з Америкою і з американським населенням не було. Але з другой боку, збереглися історичні записи іспанських завойовників, з которих випливало, що, наприклад, в імперії інків домашні кури малися на большом кількості. Звідки ж вони там взялися? Не могли ж вони встигнути, навіть якщо Колумб під час першої експедиції привіз повну каравелу курей, щоб вони добралісь до імперії інків, там поширилися і стали повсюдно домашньої птіцей - це було б дивно. Пройшло всього 30 років.

Ця загадка так і висіла в повітрі до тих пір, поки палеогеноміка не сказала свое слово. Взяли знайдені археологами кістки доколумбових часів, курячі кості, знайдені в Чилі, де жили Мапуче, мапуче знаменитий єдиний народ, який відстояв свою незалежність, коли іспанці намагалися його завоювати. NТак ось у цих мапуче є своя порода курей місцева, дуже дивна, з такими собі ушамі з пір'я. Взяли ДНК у цих курей сучасних арауканскіх, взяли з археологіческіх кісток 600-річної давнини і порівняли ці ДНК з ДНК різних современних порід з усього світу. І дуже чітко було доведено полінезійське проісхожденіе арауканскіх курей. Тим самим було доведено, що полінезійці допливалі до Південної Америки, тут уже нікуди не дінешся. Причому сталося це, по мабуть, десь приблизно близько 1000 року нашої ери або 1200, саме в цей время полінезійці, вони були відважними мореплавцями, перетинали колосальні пространства Тихого океану на своїх вутлих суденцях, і добиралися до самих отдаленних островів. І приблизно в цей же час вони добралися до острова Пасхи, последній клаптик суші, якщо відплисти з островів Полінезії до Південній Америці і, по мабуть, в той же час якісь полінезійці зі своїми курми добралися і до чілійского узбережжя, і таким чином кури потрапили до Південної Америки і потім потрапили в імперію інків.

Другое цікаве дослідження стосується свиней. Звідки взялися в Європі свині? NІзвестно, що свиня була першим одомашненим твариною в Європі та археологія говоріт про те, що перші домашні свині з'явилися в 9 столітті до нашої ери на Бліжнем Сході. Але далі було незрозуміло, яким чином ця домашня свиня з Бліжнего Сходу потрапив до Європи, де згодом розцвіло свинарство. При помощі палеогенетікі і палеогеномікі вдалося відповісти на це питання. Витягли ДНК з великої кількості стародавніх кісток, знайдених археологами в різних палеолітіческіх і неолітичних поселеннях і виявилося, що найдавніші европейскіе свині мають близькосхідні гени. Тобто це були дійсно домашніе свині, привезені з Близького Сходу.

Але через півтори-дві тисячі років після появи цих свиней в Європі з'являється другая порода домашніх свиней, споріднена європейського дикого кабана. І ця местная порода дуже швидко витіснила близькосхідну. І тому всі сучасні европейскіе домашні свині генетичні родичі дикого європейського кабана, а зовсім не домашніх свиней з Близького Сходу.

-У 2007 році були розшифровані геноми макаки-резусу і опосума. Яке значення імеют ці результати?

-Перші геноми були прочитані в 1994 або 1995 році, тоді був прочитаний перший геном бактерії. Це була величезна сенсація, з тих пір пройшло 13 років і зараз прочтено бактеріальних геномів більше п'ятисот. Нові прочитані бактеріальні геноми вже навіть не публікуються в високорейтингових журналах, а йдуть на задньому плане, бо ніяка це не сенсація, нікого цим не здивуєш.

Але поки ще звертають увагу на прочитання геномів великих тварин, млекопітающіх перш за все. І в цьому році прочитали геноми макаки-резусу і опоссума.

Что стосується макаки-резусу, то це класичний лабораторний об'єкт. До цього бил прочитаний геном людини і геном шимпанзе. І ось геном макаки-резусу - це третій геном примату, який був прочитаний.

Зачем потрібен був третій геном? У порівняльній геноміки приблизно так же, як і з хронометрами на кораблі: їх має, бути як мінімум три. Якщо у нас одін хронометр, ми не знаємо, коли він помиляється, якщо два і вони показують разное час, ми теж не знаємо, який з них помиляється, а який показує правільное час. А ось якщо три, тоді, найімовірніше, два хронометра, которие показують один час, і дають вірне. Ось так само і в порівняльній геноміке.

Якщо ми хочемо зрозуміти, як відбувалася еволюція людини чи еволюція шимпанзе, обязательно потрібна зовнішня група, якийсь третій близькоспоріднених геном. NНапрімер, ми порівнюємо геноми людини і шимпанзе, знаходимо якесь відміну, у человека такий ген, а у шимпанзе інший. Але ми поняття не маємо, в якому состояніі цей ген був у нашого спільного предка, у якого власне і сталося ізмененіе. Може бути, людина успадкував стародавній варіант гена і в еволюції человека нічого не сталося, а може бути й навпаки. Це абсолютно неможливо определіть.

До цих доводилося використовуватися в якості зовнішньої групи миша або щура - це било найближчим тварина по спорідненості. Але все-таки геном миші значно отлічается по геному примату і в багатьох випадках виявлялося, що, припустимо, у человека один варіант, у шимпанзе інший варіант, а у миші третій варіант і опять нічого не зрозуміло. Тому макаки-резус був оптимальний вибір, який сразу дозволив багато речей визначити і зрозуміти, які мутації та хромосомні перестройкі сталися саме в людській еволюційної лінії, а які в лінії шімпанзе.

Вот з порівняння геному макаки-резусу з геномами людини і шимпанзе стало ясно, что еволюція приматів протікала дуже не рівномірно, а різкими стрибками і дуже большую роль у ній грали мобільні генетичні елементи, так звані транспозони і ретро-транспозони - це шматочки геному, почасти володіють свойствамі вірусів, які можуть з власної примхи самі себе з хромосом человеческіх вирізати і переставляти на нове місце.

і це вносить певний хаос у геном, надає геному нестабільність. І стрибки мобільних генетичних елементів прискорюють мутаційний процес. Стало ясно, що у еволюціі приматів ці мобільні генетичні елементи відігравали велику роль.

і ще був прочитаний геном сумчастого ссавця опосума. Це вже дало картину еволюціі ссавців взагалі, бо вже є геном собаки, кішки геном, геноми інших ссавців перебувають у різних стадіях прочитання, а сумчастих очень не вистачало. Сумчасті відділилися від плацентарних, мабуть, ще 120-130 мілліонов років тому, може бути навіть більше, в крейдяному періоді.

Прежде за все, впало в око, що ключову роль в еволюції ссавців вообще грали не зміни генів як таких, тих які кодують білки - вони Як разів мінялися дуже мало. А мінялися в основному регуляторні ділянки ДНК. Це такіе ділянки, від яких залежить, з якою інтенсивністю і в яких умовах Буде працювати даний ген. Вони самі нічого не кодують, але від них залежить, як будут працювати прилеглі гени. Наприклад, будуть вони працювати тільки в клітинах печені або тільки у маленьких дітей - це залежить від регуляторних последовательностей. І ці самі регуляторні послідовності в еволюції млекопітающіх еволюціонували за рахунок переміщень мобільних генетичних елементов.

Ми починаємо розуміти наскільки велика роль цих дивних «стрибучий» шматочків геному, Nа до недавнього часу їх називали «сміттєві» ДНК і вважали, що від них ніякого толку, і це геномні паразити, які нам не потрібні. Виявляється, що саме оні і забезпечували еволюцію ссавців.

Не буде великого подиву, якщо виявиться, що еволюція власне людини, увеліченіе мозку і так далі, перетворення мавпи в людину теж йшло під контролем рухомих шматочків геному.

Джерело: Svobodanews.ru

Народні методи лікування

Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

2019-09-17 21:13:02

Морквяний сік: і смачно, і корисно

Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

2019-09-17 22:11:07

Як я вилікувала дифузний зоб

Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

2019-09-18 03:43:44

Цистит. Хіба це справа житейська?

Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

2019-09-17 23:59:45

Лікування астми народними засобами

Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

2019-09-17 08:19:30

Секрет обліпихової олії

Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

2019-09-17 10:53:03

Мазь від екземи виявилася ефективною

Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

2019-09-17 22:27:07

Як позбавитися від високого тиску?

Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

2019-09-17 21:21:05

Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

2019-09-17 21:51:11

Готуйте «сани» влітку

Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

2019-09-17 10:27:17

Медицина

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

2019-09-16 11:33:52

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

2019-09-08 20:45:37

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

2019-09-17 16:41:00

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

2019-09-17 15:50:46

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

2019-09-15 02:41:39

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

2019-09-16 18:35:23

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

2019-09-16 06:14:55

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

2019-09-15 02:41:28

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

2019-09-15 02:41:30

Середньовічні отрути і ліки

Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

2019-09-16 17:49:02