Кровотечі

Данная інформація призначена для фахівців у галузі охорони здоров'я та фармацевтики. Пацієнти не повинні використовувати цю інформацію в якості медичних рад чи рекомендацій.

Кровотечі

Професор Б.С. Бріскін, к.м.н. Є.І. Вовк
МДМСУ ім. Н.А. Семашко


 Russky Meditsinsky Journal кровотечею називається закінчення (вихід ) крові з кровоносного русла. Кровотеченіе найчастіше зумовлена: механічною травмою (поранення); патологіческім процесом з утворенням дефекту судинної стінки (аррозівное кровотеченіе при запаленні, що розпадається пухлини); порушенням проникності сосудістой стінки - діапедезних кровотеча (авітаміноз, сепсис, інтоксикація).

По виду судини, що кровоточить розрізняють артеріальний, венозний, капілярний і паренхіматозное кровотеча, за походженням травматичні та патологічне, по місцем виливи зовнішні і внутрішні. Останні в свою чергу діляться на откритие і приховані кровотечі.

Внутрішні кровотечі більш різноманітні за проявами (кров ізлівается назовні у вигляді кровохаркання, блювання кольору кавової гущі, виділеннями з прямої кишки). Їх зупинка представляє великі труднощі.

Легеневі кровотечі у вигляді кровохаркання або рясного виділення крові при кашлі можуть бути наслідком арроз судин у хворих з бронхоектазамі, рідше при пневмосклероз, а також при пухлинах бронхів і туберкулезе.

У літературі описано понад 70 причин шлунково кишкових кровотеч (табл. 1).Частота їх обумовлена широким колом патології травного тракта і великий ранимістю слизової оболонки.

Гострі виразки частіше виникають у хворих з соматичними захворюваннями, ендогеннимі інтоксикаціями, після тяжких травм і операцій, які сопровождалісь кількома стресовими чинниками: шок або колапс, гіповолемія, гіпоксемія, ниркова і печінкова недостатність, важкі інфекційні та неврологіческіе ускладнення, емоційна лабільність, порушення згортання крові та ін

Клінічна картина і класифікація

Блювота кров'ю (гематомезіс) можлива тільки тоді, коли джерело кровотечі находітся вище зв'язки Трейтца (стравохід, шлунок, дванадцятипала кишка). При контакте крові з соляною кислотою її колір змінюється до кавового. Однак при массівной крововтраті і за відсутності повного контакту крові з соляною кислотою рвотние маси можуть мати яркокрасний або темний сіневатокрасний колір. Але по цвету блювотних мас не завжди можливо точно визначити джерело кровотечі.

Мелена є наслідком впливу на компоненти крові кишкової мікрофлори. Типовий стілець при Мелень чорний, як дьоготь, блискучий, липкий і обично неоформлений. Важливо диференціювати Мелень і стілець після прийому препаратов вісмуту, заліза, чорниці, черемхи, ожини (такий стілець зазвичай нормальной консистенції і форми).

Блювота кров'ю, згустки крові в калі не завжди специфічні для гострого кровотеченія з верхніх відділів травного тракту, так як вони можуть бути проявленіем патологічних процесів в тонкій і навіть товстій кишці. Яркокрасная кровь у калі може бути пов'язана з рясним крововтратою з верхніх відділів піщеварітельного тракту та прискореної перистальтику, приводить до дефекації в первие 8 год від моменту крововтрати.

Про непрямих ознаках крововтрати і її тяжкості (табл. 2), коли саме кровотеченіе досить довго може залишатися прихованим внаслідок тривалої задержкі крові в просвіті шлунка і кишечника, можна судити за скаргами пацієнта на слабкість і запаморочення; блідості шкірних покривів і кон'юнктиви очей; частому м'якому, слабкого наповнення, пульсу; зниження артеріального тиску; виразковому анамнезі; рвоте ォ кавовою гущею サ. Іноді ці ознаки можуть поєднуватися з ангінозних болямі при розвилася вторинної ішемії міокарда, тим більше що при рясних внутрішня кровотечах на ЕКГ виникають ознаки ішемії міокарда. Таке сочетаніе за відсутності явних ознак кровотечі може ввести лікаря в заблужденіе, і він кваліфікує стан пацієнта як ІХС з явищами кардіогенного шоку. У цих випадках хворих помилково госпіталізують у відділення кардіореанімаціі.

Кожен хворий з гострою кровотечею з верхніх відділів травного тракта оцінюється за критеріями можливого рецидиву кровотечі та ризику развітія геморагічного шоку. Високий ризик повторного кровотечі і смерті обусловлен поєднанням блювоти і мелени, появою свіжої крові в калі, продолжающімся кровотечею або його рецидивом, віком понад 60 років, кардіореспіраторнимі захворюваннями в анамнезі, терапією нестероїдними протівовоспалітельнимі засобами.

Загальні заходи при наданні допомоги зазначеним хворим включають: абсолютний покой, холод (пузир з льодом) на живіт, виключення прийому їжі. Необхідно бистрее доставити пацієнта в хірургічне відділення на ношах з піднятим ножним кінцем.

Кровотечі в черевну порожнину (гемоперитонеуму) і в плевральну полость (гемоторакс) зазвичай є результатом закритої травми з поврежденіем паренхіматозних органів: легень, печінки, селезінки, підшлункової желези або брижі кишечнику. Слід мати на увазі, що потерпілі з різних прічінам іноді заперечують травму або не пам'ятають про неї. Описані вище загальні прізнакі крововтрати, у тому числі і гостро виникла анемія, повинні насторожувати в відносно кровотечі в черевну або плевральну порожнину.

внутрішньоплеврально кровотеча підозрюють при відставанні половини грудной клітини при диханні , притуплення перкуторного звуку і відсутності дихательних шумів над однією половиною грудної клітини.

При внутрішньочеревна кровотеча перкуторно визначають вільну жідкость в черевній порожнині, нависання передньої стінки прямої кишки при пальцевому ісследованіі або вибуханіе заднього склепіння піхви.

Лікування

При зовнішньому кровотечі на догоспітальному етапі здійснюють тимчасову остановку накладенням джгута або закрутки. Іноді перед накладенням джгута пріжімают посудину проксимальніше місця кровотечі пальцем у відомих точках. Якщо внаслідок великої та швидкої крововтрати у постраждалого не розвинувся геморрагіческій шок, то цих заходів достатньо для зупинки зовнішньої кровотеченія, і лікарська терапія в цих випадках не потрібно.

З метою зупинки або зменшення внутрішньої кровотечі необхідно воздействовать на механізми утворення кров'яного згустку за допомогою лекарственних коштів. Для отримання швидкого ефекту лікарські засоби вводят парентеральний. Вибір препаратів, на жаль, дуже обмежений. Всупереч распространенному думку, введення хлориду кальцію не має сенсу, оскільки Його вплив на систему згортання крові сумнівно (так само невисока еффектівность вікасолу і аскорбінової кислоти). Ефективним є внутрівенное введення 100 мл 6% розчину eамінокапроновой кислоти .

Загальні заходи при наданні допомоги зазначеним хворим полягають у соблюденіі абсолютного спокою, холоду на живіт (при кровотечі з желудочнокішечного тракту), виключення прийому їжі (пам'ятаючи про можливе ендоскопіческом дослідженні або оперативному втручанні в стаціонарі).

Необхідно вжити заходів до запобігання прогресування геморагічного шока та забезпечення безпечного транспортування хворого до лікувального закладу. З етой метою при зниженні систолічного артеріального тиску (САД) нижче 80 мм рт. ст. необхідно начать інфузійну терапію , не перериваючи її під час транспортіровкі. Колоїдні розчини (поліглюкін, реополіглюкін) вводять в /в у дозе від 400 до 1200 мл (залежно від ступеня крововтрати). Ці препарати способствуют збільшення обсягу циркулюючої крові, надають антиагрегантну действіе, покращують реологічні властивості крові та мікроциркуляцію. У разі сніженія артеріальний тиск нижче 60 мм рт. ст. слід починати з в /в введення рідини і тільки после стабілізації показників центральної гемодинаміки транспортувати больного. Потрібно швидке транспортування пацієнта в спеціалізоване учрежденіе на носилках в горизонтальному положенні з піднятим ножним кінцем (при кровотеченіі з желудочнокишечного тракту) або в положенні напівсидячи (при легочном кровотечі).

Опубліковано з дозволу адміністрації Російського Медичного Журналу.

Народні методи лікування

Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

2020-08-06 18:20:00

Морквяний сік: і смачно, і корисно

Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

2020-08-06 08:00:45

Як я вилікувала дифузний зоб

Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

2020-08-06 07:28:59

Цистит. Хіба це справа житейська?

Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

2020-08-06 18:33:25

Лікування астми народними засобами

Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

2020-08-06 01:16:30

Секрет обліпихової олії

Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

2020-08-06 10:21:40

Мазь від екземи виявилася ефективною

Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

2020-08-04 18:46:34

Як позбавитися від високого тиску?

Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

2020-08-06 16:35:42

Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

2020-08-05 02:36:08

Готуйте «сани» влітку

Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

2020-08-06 16:13:28

Медицина

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

2020-08-06 16:22:30

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

2020-08-06 18:02:26

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

2020-08-04 14:27:53

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

2020-08-06 09:11:32

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

2020-08-06 02:48:19

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

2020-08-03 23:09:27

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

2020-08-06 05:35:55

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

2020-08-06 19:21:24

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

2020-08-05 03:52:36

Середньовічні отрути і ліки

Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

2020-08-06 16:13:15