Можливості та перспективи сучасних методів прижиттєвої оцінки вмісту вологи нормальної і рубцево-зміненої шкіри

Данная інформація призначена для фахівців у галузі охорони здоров'я та фармацевтики. Пацієнти не повинні використовувати цю інформацію в якості медичних рад чи рекомендацій. N

Можливості та перспективи сучасних методів прижиттєвої оценкі вологовмісту нормальної і рубцево-зміненої шкіри

І. І. Турківський, Б. А. Парамонов

Ізмененія вологовмісту рубцевої тканини по відношенню до здорової шкірі звернули на себе увагу лікарів-комбустіологія і пластичних хірургів наприкінці 90 - х годов XX століття. Так, поряд дослідників були встановлені факти зниженого влагосодержанія в тканинах келоїдних і гіпертрофічних рубців по відношенню до здоровой шкірі [1].

Виявлено кореляцію між об'ємною часткою вмісту води і клініко-морфологічними характеристиками рубцевої тканини, встановлено найменше удельное вологовміст в келоїдних рубцях.

Розвиток досліджень ввідно-електролітного балансу тканин здоровой і рубцево-зміненої шкіри in situ стало можливим після розробки і внедренія в практику неруйнівних методів і апаратів, що забезпечують пріжізненную діагностику вологовмісту шкіри . З урахуванням того загальновідомого факта, що нативні тканини на ? і більше за обсягом і масі складаються з води, ізмереніе параметрів гідратації живої шкіри несуть важливу інформацію про її морфо-функціональної повноцінності, метаболічної активності і біологічному возрасте.

На сьогоднішній день успішне впровадження в медичну практику одержали методи влагометріі, засновані на вимірюванні електричної провідності шкіри (skin surface conductance), облік втрат води шляхом вимірювання тиску водяної пари над поверхнею шкіри (transepidermal water loss - TWL) , вимірюванні коефіцієнта отраженія широкосмугового ІЧ-випромінювання (attenuated total reflectance - fourier transform infrared - ATR-FTIR), і ближньої інфрачервоної спектроскопії (near infrared spectroscopy - NIR) [2].

У 2000-і роки з'явилися публікації, що описують застосування явище ядерного магнітного резонансу - ЯМР-спектроскопії шкіри (nuclear magnetic resonance - NMR).
Все перераховані методи ідентифікують вологовміст головним чином у поверхностном шарі - роговому шарі епідермісу (stratum corneum) , або, разом з роговим шаром, дозволяють оцінити вологовміст глибоких шарів власне шкіри (dermis). Базальний і шипувату шар епідермісу, що знаходиться на глибині в среднем 0,15 мм, і сосочкових шар власне дерми на глибині до 1 мм - остается практично недоступним для існуючих методів Аналітичні статті. Разом з тем, інструментальна діагностика параметрів гідратації шкіри далека від требованій, що пред'являються сучасної клінічної медициною.

Особливості електричних контактних вологомірів: висока вимогливість до качеству контакту, і як наслідок, висока чутливість результатів ізмеренія до забруднення поверхні шкіри потім, сіллю, водою, мазями і т.д.

Основний недолік методу обліку трансепідермальних втрат води (TWL), його невисокая точність і неможливість ідентифікувати вологовміст в дермі. За суті, за допомогою TWL можна оцінити тільки цілісність і функціональну полноценность водно-ліпідної мантії.
NГлавная особливість методів Аналітичні статті, заснованих на інфрачервоної спектроскопіі in vivo, перш за все в тому, що в середній області ІЧ-спектру (5-20 мкм) вода сильно поглинає це випромінювання внаслідок порушення колебательних енергетичних рівнів, і в обсязі тканин, доступному для ізмеренія, виявляється тільки самий поверхневий (рогової) шар епідермісу. У зоне ближньої (оптичної) ІК-спектроскопії (0.8-1.5 мкм) вода слабо поглинає ІК-випромінювання, оскільки кванти даного діапазону мають недостатню енергію для возбужденія електронних рівнів, але надлишкову для порушення коливальних уровней, внаслідок чого в цьому діапазоні є глибоке зондування, але невозможно ідентифікувати глибину максимального вмісту вологи тканин шкіри.

Однак існує діапазон електромагнітних випромінювань, в якому вода проявляет унікальне відміну від усіх інших речовин у складі біологічних тканей, зокрема , вона виявляє і аномально великий молекулярний дипольний момент, і малу інерційність дипольної релаксації рівним чином [3,4]. Такі свойства води рівним чином проявляються в міліметровому діапазоні електромагнітних випромінювань, що має порядок частоти, відповідний частоті діпольной релаксації рідкої води - десятки гігагерц, в залежності від температури. У частотному діапазоні порядку десятків ГГц вода практично дорівнює виражено проявляє себе і як діелектрик, і як провідник. Інші речовини в составе біологічних тканин в міліметрової області електромагнітних випромінювань сохраняют тільки електронну поляризації і проявляють властивості, характерні для неполярних діелектриків, тобто мають дійсну частину діелектричної проніцаемості в ранзі 2-5, а уявну менше 1 [3].

Зазначені фізико-хімічні властивості води в складі біологічних тканин позволяют в міліметровому діапазоні випромінювань зондувати шкіру на глибину до 1 мм, оцінюючи та питоме вологовміст, і, що найголовніше, структурну організацію води в складі біологічних рідин здоровою і рубцево-зміненої кожі на глибині епідермісу і сосочкового шару дерми в режимі in vivo. Причому ізмеренія абсолютно безболісні для пацієнта і практично не вносять ніякого воздействія на біологічні тканини, оскільки потужність зондуючого випромінювання не превишает 1 мкВт • см-2.

У свою чергу, своєчасна діагностика параметрів гідратації нативної і рубцово-зміненої шкіри дозволить вносити своєчасні корективи в програми ухода, лікування патологічних рубців та профілактики передчасного старіння нормальной шкіри. Також своєчасне вимір реакції параметрів гідратації кожі на косметичні засоби та апаратні впливу дозволять адаптувати алгорітми омолоджуючих та оздоровчих програм для кожного індивідуального паціента.

Література

1. Meenakshi J., Jayaraman V., Ramakrishnan KM, Babu M. Ultrastructural Differentiation of Abnormal Scars //Annals of Burns and Fire Disasters - vol. NXVIII - n. 2 - June 2005, pp. 83-88.
2. Tatsuya Ozawa and Motoji Takahashi Skin Hydration: Recent Advances //Acta Derm Venerol (Stockh) 1994; Suppl. 185: 26-28.
N3. Кузнєцов О.М. Біофізика електромагнітних впливів (Основи дозиметрії). - NМ.: Энергоатомиздат, 1994. 256 с.
N4. Т.А. Носкова, В.І. Гайдук Зв'язок спектрів поглинання з обертальним рухом молекул рідкої і зв'язаної води /Біофізика, 1996, том 41, вип.3, с.564-582.
N
--------- -------

Борис Олексійович Парамонов - пластичний хірург, доктор медичних наук, профессор кафедри пластичної та есетіческой хірургії Санкт-Петербурзької медіцінской академії післядипломної освіти
Іван Іванович Турківський - кандидат медичних наук, доцент

Джерело: www.fermencol.ru


Народні методи лікування

Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

2020-05-26 16:20:01

Морквяний сік: і смачно, і корисно

Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

2020-05-28 16:05:26

Як я вилікувала дифузний зоб

Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

2020-05-26 16:22:40

Цистит. Хіба це справа житейська?

Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

2020-05-28 16:06:44

Лікування астми народними засобами

Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

2020-05-27 22:32:11

Секрет обліпихової олії

Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

2020-05-28 17:59:18

Мазь від екземи виявилася ефективною

Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

2020-05-28 16:10:59

Як позбавитися від високого тиску?

Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

2020-05-28 09:48:00

Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

2020-05-28 05:24:32

Готуйте «сани» влітку

Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

2020-05-28 10:01:14

Медицина

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

2020-05-28 09:57:08

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

2020-05-28 10:00:45

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

2020-05-28 10:00:48

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

2020-05-28 17:05:15

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

2020-05-26 16:18:46

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

2020-05-28 09:58:24

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

2020-05-28 09:58:55

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

2020-05-28 10:00:43

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

2020-05-28 17:03:06

Середньовічні отрути і ліки

Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

2020-05-28 09:59:06