Діагностична цінність трансабдомінально ультрасонографії у виявленні ковзних гриж стравохідного отвору діафрагми

Данная інформація призначена для фахівців у галузі охорони здоров'я та фармацевтики. Пацієнти не повинні використовувати цю інформацію в якості медичних рад чи рекомендацій.

Діагностична цінність трансабдомінально ультрасонографіі у виявленні ковзних гриж стравохідного отвору діафрагми

С.Г. Бурк, д.м.н.
Центр гастроентерології (терапія) РАМН і ММА ім. І.М. Сеченова, Москва, Росія

Введення

 SonoAce-International Ковзні грижі стравохідного отвору діафрагми (СГПОД) - одне з найбільш часто зустрічаються захворювань органів травлення, що діагностуються у 9% больних, якими виробляється рентгенологічне дослідження стравоходу і шлунку (2). Нерідко СГПОД поєднуються з виразковою хворобою (до 23%), холецистит або желчнокаменной хворобою (до 12%). У 18% повторно вагітних жінок обнаружіваются СГПОД, можливо, тому жінки страждають частіше чоловіків. У літньому возрасте СГПОД виявляються у 33-50% пацієнтів. У діагностиці СГПОД золотим стандартом визнаються рентгенологічне і ендоскопічне дослідження стравоходу і шлунка.

Прогрес медичної науки, широке впровадження у лікарську практику ехографії, разработка спеціальних методичних прийомів, зробили можливою ультразвукову діагностіку захворювань шлунка, що спочатку вважалося неможливим. Накопичено значітельний досвід з вивчення рухових розладів шлунка, діагностиці його опухолей (1,3,5,6). Однак до останнього часу залишався недоступним стравохід для трансабдомінального ультразвукового дослідження відділом травного тракта. У 1990 році Westra і співавт. (7) повідомили про успішну ультразвукової діагностіке гастроезофагеального рефлюксу і СГПОД у дітей. У подальшому обнадежівающіе результати були отримані Aliotta і співавт. (4) при обстеженні взрослих пацієнтів. Для уточнення можливостей трансабдомінально ультрасонографіі в діагностиці СГПОД було зроблено справжнє дослідження.

Матеріали і методи

трансабдомінальні ультразвукове дослідження проведено 59 пацієнтам, находівшімся на обстеженні та лікуванні в Центрі 'Гастроентерологія'. Жінок було 32, чоловіків 27, середній вік хворих склав 47 +6,2 року. Всі обстежені пред'являлі ті чи інші скарги, характерні для захворювань органів травлення. Ехографія проводилася в перші 1-3 дні перебування в клініці, вранці натщесерце після ночного голодування, в положенні пацієнта на спині на висоті глибокого вдиху. Ісследованіе виконувалося на апаратах 'SonoEt' і 'SonoRex' фірми Медісон, з Використання конвексний датчика 3,5 МГц. За загальноприйнятою методикою обследовалісь печінка, жовчний міхур, підшлункова залоза, шлунок. Потім проводілось сканування в сагітальній іілі косою площини в епігастрії через область стравохідного отвору діафрагми. У 24 випадках дослідження виконувалось у горізонтальном положенні хворого з опущеним головним кінцем кушетки.

На сагітальній перерізі, що проходить через стравохідного отвору діафрагми, нормальний стравохід представляється як трубчаста структура, утворена двома анехогеннимі смужками, відповідними передній і задній стінках стравоходу, і, заключенной між ними, гіперехогенних центральною зоною, яка відповідає його слізістой оболонці. Діаметр стравоходу вимірювався від його передній до задньої стінки (зовнішньо-зовнішній розмір) по площині перпендикулярній осі стравоходу. Довжина брюшного відділу стравоходу в нормі не перевищує 2 см.

За стандартний діаметр стравоходу (8,5 +0,7 мм) були прийняті результати ізмереній, отримані Aliotta і співавт. (4). Про наявність СГПОД робилося висновок прі збільшенні діаметру перетину травного тракту на рівні стравохідного отверстія діафрагми до 17,5 +1,7 мм.

У подальшому хворим проводилися рентгеноскопія стравоходу та шлунка (з обязательним обстеженням в горизонтальному положенні) і езофагогастродуоденоскопія, при яких діагноз СГПОД встановлювався (відкидався) остаточно.

Результати

Через вираженого метеоризму у 8 пацієнтів не вдалося отримати удовлетворітельних ехограм області стравохідного отвору діафрагми, тому сделать висновок про наявність СГПОД не представилося можливим і вони були ісключени з подальшого аналізу. У 13 хворих діаметр стравоходу не перевищив 10, 5 мм і діагноз можливої СГПОД був знехтуваний (рис. 1).

Рис. 1 Нормальний стравохід і шлунок на сагітальній скенуюча, що проходить через стравохідного отвору діафрагми.

Подальше рентгенологічне і ендоскопічне дослідження підтвердили отсутствіе грижі.

У 9 випадках діаметр склав 11,5-13,5 мм і було висловлено припущення про налічіі СГПОД. Проте лише у 4 пацієнтів діагноз був підтверджений рентгенологіческі та /або ендоскопічно, в 5 хворих грижі не виявилося.

У 29 випадках діаметр перевищив 15,2 мм Рис.2, найбільший склав 24,7 мм (середній 16,3 +2,2 мм). У даній групі хворих діагноз СГПОД в 89,7% був подтвержден рентгеноскопія стравоходу і шлунку і /або езофагогастродуоденоскопія, ложноположітельних висновків було зроблено 2 (6,9%), а псевдонегативних - одне (3,4%).

Рис. 2a саггитальний скенуюча, що проходить через область стравохідного отвору діафрагми у пацієнта з СГПОД.

Рис. 2b Рентгенологічне дослідження стравоходу у того ж пацієнта.

Дискусія

Грунтуючись на даних Westra і співавт. (7), описали ультразвукові ознаки СГПОД у дітей, а також дослідженнях Aliotta і співавт. (4), які довели у своєму ретроспектівном дослідженні (ехографія проводилася після рентгенологічного або ендоскопічного досліджень) можливість ультразвукової діагностики гриж, Ми підтверджуємо дієвість запропонованих критеріїв. Тобто, якщо діаметр піщевода /шлунка становить понад 17,5 +1,7 мм діагноз СГПОД не викликає сомненій. Однак наші дані зменшують 'німу' зону. Якщо діаметр перетину піщеварітельного тракту на рівні стравохідного отвору діафрагми не перевищує 10, 5 мм, можна зробити висновок про відсутність СГПОД, якщо ж останній превишает 16,3 +2,2 мм - діагноз СГПОД може бути встановлений. При показниках 11 ,5-13, 5 мм - діагноз сумнівний.

Проведене дослідження показало, що ехографія може стати рівноправним методом діагностики СГПОД поряд з традиційними рентгенологічним і ендоскопіческім методами. Пацієнтів, що пред'являють скарги, характерні для рефлюксной хвороби, СГПОД, особливо якщо це стосується тих категорій, яким проведеніе останніх небажано (вагітні жінки, діти, особи, які страждають ІБС, пацієнти старечого віку), необхідно в першу чергу обстежити ехографіческі. При виявленні ультразвукових ознак СГПОД слід проводити соответствующее медикаментозне лікування, що дозволить уникнути використання более складних і обтяжливих процедур.

Автор висловлює щиру вдячність менеджерів відділу маркетингу СП 'Ультрамед-М' Москва, Росія Н . В. Вікторова і П.В. Чупрова за допомогу, надану при підготовці настоящей публікації.

Література

  1. Бурков С. Г. Можливості ультразвукової оцінки стану шлунка і 12-палої кишки у вагітних жінок //Російський журнал гастроентерології, гепатології. 1994-Т. 3 -
  2. Василенко В.Х., Гребенів А.Л. Грижі стравохідного отвору діафрагми. М., Медицина, 1978.222 с.
  3. Сапожников В.Г. Ехографія шлунка та кишечника у дітей. Вітебськ. 1994. 47 с.
  4. Aliotta A., Rapaccini GL Pompili M., Grattagliano A., Cedrone A. Ultrasonographic Signs of Sliding, Gastric, and Hiatal Hernia: Their Prospective Evaluation //J. Ultrasound. Med. 1994. - Vol.13. - Butt TM, Siddiqui MAJ Significance of 'Pseudekidney' Sign on Ultrasonography in a GIT Mass and Correlation with Barium Study //Medison. - 1995. -Vol.2 -
  5. Rahfccini GL, Aliotta A., Pompili M. Gastric wall thickness in normal and neoplastic subjects: A prospective study performed by abdominal ultrasound. //Gastrointest Radiol. - 1988. -Vol. 13. - Pp.197-201
  6. Westra SJ, Wolf BHM, Staalman CR Ultrasound diagnosis of gastroesophageal reflux and hiatal hernia in infants and young children. // JCU 1990. Vol.18 - Pp.447-480

Опубліковано з дозволу адміністрації SonoAce-International.

Народні методи лікування

Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

2020-05-26 16:20:01

Морквяний сік: і смачно, і корисно

Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

2020-05-28 02:21:07

Як я вилікувала дифузний зоб

Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

2020-05-26 16:22:40

Цистит. Хіба це справа житейська?

Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

2020-05-27 22:31:15

Лікування астми народними засобами

Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

2020-05-27 22:32:11

Секрет обліпихової олії

Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

2020-05-28 03:23:44

Мазь від екземи виявилася ефективною

Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

2020-05-27 22:32:11

Як позбавитися від високого тиску?

Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

2020-05-27 16:36:37

Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

2020-05-27 18:58:17

Готуйте «сани» влітку

Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

2020-05-27 01:55:08

Медицина

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

2020-05-27 16:42:42

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

2020-05-27 16:47:37

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

2020-05-27 16:36:45

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

2020-05-27 22:31:02

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

2020-05-26 16:18:46

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

2020-05-26 16:16:46

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

2020-05-26 16:18:26

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

2020-05-26 16:17:04

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

2020-05-27 17:05:05

Середньовічні отрути і ліки

Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

2020-05-26 16:16:11