Серцево-легенева реанімація на догоспітальному етапі

Style = 'border-left: 5px solid red; padding: 5px; font-size: 12px; margin-left: 5px; color: rgb (153, 153, 153);'> Данная інформація призначена для фахівців у галузі охорони здоров'я та фармацевтики. Пацієнти не повинні використовувати цю інформацію в якості медичних рад чи рекомендацій. N

Серцево-легенева реанімація на догоспітальному етапі

А. Л. Верткін, доктор медичних наук, професор
О. Б. Талібів, кандидат медичних наук
О. М. Ткачова

МДМСУ, ННПОСМП

Серцево-легенева реанімація - це комплекс заходів, спрямованих на пожвавлення організму в разі зупинки кровообігу та /або дихання. N Своєчасне (протягом перших хвилин) початок реанімаційних заходів може запобігти необоротне ушкодження мозку і, можливо, наступ біологічної смерті.

Більшість випадків раптової смерті мають кардіальної причину.

Основними ознаками зупинки кровообігу є втрата свідомості, зупинка дихання і відсутність пульсу (слід оцінювати наявність пульсу на сонних артеріях).

Серцево-легенева реанімація (СРЛ) складається з двох основних частин.

  • Основні реанімаційні заходи (ОРЗ) або неспецифічна реанімація. Проводиться незалежно від причини зупинки кровообігу і включає в себе підтримку кровообігу (зовнішній масаж серця з частотою 80-100 компресії в хвилину слід виробляти, поклавши хворого на тверду поверхню), а також забезпечення прохідності дихальних шляхів і достатнього рівня вентиляції легенів (штучна вентиляція легенів - 12 вдихів за хвилину методами «рот у рот», «рот у ніс» або з допомогою дихального мішка). Починати реанімацію слід зі вдиху, а потім, в тому випадку якщо реанімацію проводить одна людина, здійснювати 12-15 компресії на 2 вдиху, якщо ж дві людини - 5 компресії на один вдих. Імовірність збереження життя пацієнта в разі зупинки кровообігу обернено пропорційна часу, який пройшов до моменту початку реанімаційних заходів.

Алгоритм дій при проведенні ОРЗ представлений на рис. 1.

Спеціалізовані реанімаційні заходи - використання лікарських засобів і реанімаційного обладнання в залежності від причин, що викликали зупинку кровообігу. Ці заходи не виключають, а доповнюють ОРЗ.

Способи введення лікарських препаратів при СЛР

Внутрішньовенний. При налагодженому периферичному венозному доступі можливе введення лікарських препаратів в периферичну вену, але після кожного болюсного введення необхідно піднімати руку хворого для прискорення доставки препарату до серця, супроводжуючи болюс введенням деякої кількості рідини (для його проштовхування). З метою забезпечення доступу в центральну вену переважно катетерізіровать підключичну або внутрішню яремну вену. Введення лікарських препаратів в стегнову вену пов'язане з їх сповільненою доставкою до серця і зменшенням концентрації. N

ендотрахеальний. Якщо інтубація трахеї проведена раніше, ніж забезпечений венозний доступ, то атропін, адреналін, лідокаїн можна вводити зондом у трахею. При цьому препарат розводять на 10 мл фізіологічного розчину, і його доза повинна бути в 2-2,5 рази більше, ніж при внутрішньовенному введенні. Кінець зонда повинен знаходитися нижче кінця інтубаціонной трубки; після введення препарату необхідно виконати послідовно 2-3 вдиху (припинивши при цьому непрямий масаж серця) для розподілу ліки за бронхіального дерева.

внутрішньосерцевої. «Шлях відчаю» застосовується лише в тому випадку, якщо неможливий інший спосіб введення. Слід по можливості утримуватися від внутрішньосерцевої ін'єкцій, так як при використанні цього способу в 40% випадків пошкоджуються великі коронарні артерії.

Тактика реанімації при фібриляції шлуночків і гемодинамічно неефективною шлуночкової тахікардії

Починати реанімацію необхідно з ОРЗ і електричної дефібрілляціі (ЕДФ). N Дефібрілляцію починають з розряду потужністю 200 Дж. При збереженні фібриляції знову використовують розряд, але більш високої потужності - 200-300 Дж, потім - 360 Дж. Починати реанімаційні заходи відразу з розряду максимальної потужності не варто, щоб уникнути ушкоджувальної дії на міокард.

При неефективності вищеперелічених заходів відновлюють ОРЗ, виробляють інтубацію трахеї, налагоджують венозний доступ, вводять адреналін у дозі 1 мг кожні 3-5 хвилин; можна вводити дози адреналіну 1-3-5 мг кожні 3-5 хвилин або проміжні дози 2-5 мг кожні 3-5 хвилин. N Адреналін можна замінити вазопресином, який вводиться в дозуванні 40 мг в вену одноразово.

При продовженні фібриляції шлуночків використовують антиаритмічні препарати, які дозволяють знизити поріг дефібрілляціі:

  • лідокаїн 1,5 мг /кг внутрішньовенно струминно, повторне введення через 3-5 хвилин, у разі відновлення кровообігу налагоджують безперервну інфузію лідокаїну зі швидкістю 2-4 мг /хв;
  • аміодарон 300 мг у вену за 2-3 хвилини, при відсутності ефекту можливо введення ще 150 мг у вену; у разі відновлення кровообігу налагоджують безперервну інфузію у перші 6 годин 1мг/мін (360 мг), в наступні 18 годин 0,5 мг /хв (540 мг);
  • прокаїнамід в дозуванні 100 мг, а при необхідності введення повторюють через 5 хвилин (до загальної дози 17 мг /кг);
  • сульфат магнію 1-2 г протягом 5 хвилин, при необхідності введення можна повторити через 5-10 хвилин при тахікардії 'пірует'.

Після введення ліків 30-60 секунд проводять ОРЗ, а потім повторно проводять ЕДФ (за цей час антіарітмік досягає мети). Рекомендується чергувати введення ліків з ДФ за такою схемою: антіарітмік - ЕДФ (360 кДж) - адреналін - ЕДФ (360 кДж)-антірітмік - ЕДФ (360 кДж) - адреналін і т. д. Можна використовувати не один, а три розряди максимальної потужності. N Кількість ЕДФ не обмежена.

Алгоритм дій при фібриляції шлуночків представлений на рис. 2.

Рисунок 2.Алгоритм дій при фібриляції шлуночків

Алгоритм дій при фібриляції шлуночків

Широко практикувалося раніше введення бікарбонату натрію (як засобу боротьби з ацидозом) в даний час застосовується значно рідше через обмежених показань:

  • тривалі (більше 15 хвилин) реанімаційні заходи;
  • отруєння трициклічними антидепресантами;
  • виражений ацидоз;
  • гіперкаліємія.

Бікарбонат натрію вводиться в дозі 1 мекв /кг у вену (в середньому 140-180 мл 4%-ого розчину).

Тактика при електромеханічної дисоціації

Електромеханічна дисоціація (ЕМД) - це відсутність пульсу і дихання у хворого із збереженою електричної активністю серця (на моніторі ритм видно, а пульсу немає).

На жаль, прогноз при цьому виді порушення діяльності серця поганий, якщо не усувається причина, яка викликала зупинку кровообігу (ацидоз, гіповолемія, гіпоксія, гіпотермія, тампонада серця, напружений пневмоторакс) .

Лікування ЕМД включає ОРЗ, внутрішньовенне введення адреналіну - 1 мг кожні 3-5 хвилин і атропіну 1 мг кожні 3-5 хвилин, електрокардіостимуляції, на 15-й хвилині реанімації введення бікарбонату натрію . Необхідно спробувати усунути причину ЕМД. N

Народні методи лікування

Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

2020-08-06 18:20:00

Морквяний сік: і смачно, і корисно

Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

2020-08-06 08:00:45

Як я вилікувала дифузний зоб

Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

2020-08-06 07:28:59

Цистит. Хіба це справа житейська?

Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

2020-08-06 19:34:13

Лікування астми народними засобами

Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

2020-08-06 01:16:30

Секрет обліпихової олії

Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

2020-08-06 10:21:40

Мазь від екземи виявилася ефективною

Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

2020-08-04 18:46:34

Як позбавитися від високого тиску?

Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

2020-08-06 16:35:42

Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

2020-08-05 02:36:08

Готуйте «сани» влітку

Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

2020-08-06 16:13:28

Медицина

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

2020-08-06 16:22:30

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

2020-08-06 18:02:26

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

2020-08-04 14:27:53

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

2020-08-06 09:11:32

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

2020-08-06 02:48:19

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

2020-08-03 23:09:27

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

2020-08-06 05:35:55

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

2020-08-06 19:21:24

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

2020-08-05 03:52:36

Середньовічні отрути і ліки

Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

2020-08-06 16:13:15