Ботулізм. До лікування міастеніческого синдрому

Матеріал долучено користувачем Grushevsky

Данная інформація призначена для фахівців у галузі охорони здоров'я та фармацевтики. Пацієнти не повинні використовувати цю інформацію в якості медичних рад або рекомендацій. N

Ботулізм. До лікування міастеніческого синдрому

В. Є. Грушевський
Снс НДІ Медпроблем Півночі СО РАМН, м. Красноярськ


Ботулізм або 'ковбасне отруєння' ('botulus' - ковбаса) - одна з форм важкої піщевой інтоксикації. Збудник відкритий Ermenghem (1896), відноситься до роду clostridium botulinum - спороутворюючих, суворим анаеробами. Відомі 6 типів збудника ботулізму A, B, C, D, E і F. Всі - дуже стійкі до змін зовнішніх умов. Наприклад, Тип A і B витримують кип'ятіння протягом 6 - 8 годин; нагрівання до 120 градусів -20 - 30 хвилин; вплив 10% соляною кислотою - протягом 1 години; 20% формаліну -24 години; етилового спирту - протягом місяця. Годинний кип'ятіння може знищити токсін, але не в змозі погубити суперечки. Тому варений попередньо заражений продукт, залишені 'на потім', може знову стати токсичним. Мікроб добре пристосований к розмноженню в травному тракті тварин, фекаліях, ранової вмісті ('ранової ботулізм').
N
Токсін, що виробляється збудником ботулізму, надзвичайно небезпечний. Досить сказати, что в 1 г сухої речовини міститься 75000 людських смертельних доз. Він володіє сахаролітіческой активністю, а типи А, В і Е - до того ж вираженими протеолітичними свойствамі. Він стійкий до шлунково-кишкової середовищі (зовсім не руйнується протеолітичними ферментамі в кислому середовищі), але швидко нейтралізується в слаболужною середовищі і 5-10 мінутамі кип'ятіння.
N
Ботулотоксін продукується бацилами після короткого (до 2 днів) періоду адаптації в шлунково-кишкового тракту, легко всмоктується зі слизової шлунково-кишкового тракту в кров і розноситься по тілу, паралізуючи:

 • холінергіческіе нервові закінчення (тип А), реалізуючись в поліенцефаліт з Бульба- понтійним і міастеніческім синдромом: неясністю зору, запамороченням, розладами ковтання, артикуляції, фонаціі, дихання (в лікворі ботулотоксин не виявляється);
 • гангліозних клітини стовбура головного мозку;
 • рухові нерви діафрагми і скелетної мускулатури з важким міастеніческім синдромом;
 • гладку мускулатуру і паренхіматозні органи c підвищенням проникності судин, гіпотонією, брадикардією, метеоризмом, недостатністю секреторної і інкреторной функцій.

Ніяких ознак типового запалення при ботулізму немає. Зазвичай виявляється тотальная гіперемія з різнокаліберними крововиливами; геморагічне просочування легкіх, печінки, слизових; дегенеративні (аутолітіческіе) зміни всіх паренхіматозних органов, серцевого м'яза, скелетних м'язів.
N
ІММУНІТЕТА ботулізм не залишає, хоча хронічна інтоксикація може викликати підвищення устойчівості. Можлива пасивна імунізація анатоксином. Полівалентна антитоксична сиворотка містить анатоксин до типів А, В, С і Е. В останні роки з'явилися отруєння ботулотоксіном F, до якого немає сироватки.
N
КЛІНІКА. Інкубаційний період короткий - від 2 до 24 годин. Перші прояви - слабкість, сухость у роті, хитка хода, головний біль, нудота, туман перед очима, диплопія, параліч мімічної мускулатури, гнусавість, афонія, дисфагія, чутлива сфера і сечовивідних функції не порушуються. Температура тіла залишається нормальною. N

ФОРМИ. Залежно від провідних розладів розрізняють офтальмоплегічна; фарингіт-глоссоплегіческую, і дихальну гемодинамічних, тотальну, міоневроплегіческую та змішану (найбільш тяжелая) клінічні форми ботулізму.
N
ДІАГНОЗ. Встановлюється по зіставленню клініки, анамнезу і даних дослідження піщі, крові, блювотних мас або промивних вод шлунку.
N
ТЕЧЕНІЕ. Легкі форми протікають сприятливо і закінчуються в 4-9 днів. Іноді леченіе затягується до 30 днів. Можливі повторні викиди токсину із загостренням состоянія.
N
ОСЛОЖНЕНІЯ. Ботулізм у зв'язку з порушенням дренування мокроти і слизу найчастіше осложняется низхідним бронхітом і бронхопневмонією. Часто зустрічаються міозити і інфекціонний міокардит.
N
ЛЕЧЕНІЕ.
N
1. Незалежно від термінів починають зі спроб ПОПЕРЕДЖЕННЯ НАДХОДЖЕНЬ нових порцій токсіна промиваннями шлунка 2-5% розчином соди (вжити заходів щодо попередження аспіраціі), високими сифонних клізмами, дачею сольового проносного (лужного -сульфат магнію 30 г у О.5 л води) і сорбентів (рослинні олії, тваринне вугілля).

2. Виведення нефіксованого токсину прискорюється детоксикаційну процедурами (лаважу-діалізу, форсірованний діурез, сорбційна терапія).
N
3. Одночасно вживають заходів з нейтралізації резорбірованного токсину введенням (у перші 2-3 дні) в /м та в /в антитоксичних сироваток: А, С, і Е - по 10000 МО; Браузер-5000 МО до 10 разів на першу добу (при важких формах внутрішньовенно). Курсова (триденна доза) до 200000 - 400000 МО кожного типу. Сироватки вводяться в підігрітому до температури тела вигляді за Безредка.
N
4. Тяжкість очікуваного міастеніческого синдрому обумовлює готовність до перекладу паціента на ШВЛ в будь-який момент при ознаках стійкої гіпоксії та гіперкапнії.
N
5. Компенсування пригнічених ботулотоксином бар'єрних функцій і стримування вегетації ботулінуса в кишечнику досягається призначенням антибіотиків всередину і парентеральний. NКатегоріческі протипоказані БУДЬ-ЯКІ Токсична АНТИБІОТИКИ і перш за все '-МІЦІНИ'.
N
6. Дисфагія, порушення моторної і секреторної функції шлунково-кишкового тракту протезіруются парентеральне харчування АБО ЗОНДОВІ введеннями сумішей, збагачених полурасщепленним і розщепленим білком, вітамінами або парентеральним харчуванням.
N
7. Судячи з літературним відомостями, білою плямою залишається ЛІКУВАННЯ МІАСТЕНІЧЕСКОГО СІНДРОМА при ботулізм. Традиційно рекомендуються щоденні 2-3 рази на добу ін'єкції стріхніна або дуплексу. Однак вони мало ефективні. Пристосованість бацили до существованію в травній (кислої з протеолітичними ферментами) середовищі, власна протеолітіческая і гемолітична активність і схожість характеру змін у паренхіматозих органах з активованим аутолітіческім процесом, - спонукають до використання інгібіторів протеаз.

Сказанное штовхнуло нас на проведення терапії, аналогічній такий при панкреатиті. NНаіболее демонстративними були б результати використання такої терапії при важких отравленіях ботулінусом типу F. Особисто нам довелося взяти участь визначальне в лікуванні 2 таких хворих з швидко наростаючій гіповентиляції. Один - в реанімаційному отделеніі Орловської облапстной лікарні, інша - Красноярської ЛШМД.

Предложенная нами медикаментозна терапія призводила до несподіваного для медперсоналу практіческі негайного (протягом півгодини!) купіруванню міастеніческого синдрому. NОна відрізняється від загальноприйнятої:

 • повноцінної корекцією водного та осмолярності стану;
 • відмовою від будь-яких антибіотиків, крім пеніциліну;
 • добавками до глюкозо-електролітного розчину:
  • гліцерину до 8% концентрації (обгрунтування см: Грушевський В.Є. 'Гліцерин як Гіпотермічне і протиішемічну засіб в хірургії відкритого серця ' //Автореф. Дісс.канд., Красноярськ, 1969);
  • інтерферону або гордокса до 100000 КЕ (обгрунтування см:' Про стимулюючому дії гліцерину і іншгібітора протеїназ цалола на окисне фосфорилювання в ішемізованої мозкової тканини білих щурів. //В зб.: 'Гостра ішемія органів і заходи боротьби з постішеміческімі розладами'. М., 1973, с.120-121. (Соавт.: Грушевська О.А.)).

Обидва хворих були виведені з реанімаційного відділення в протягом 4 днів.
N
Б- я В., 27 років, ІБ N 2706. Рост-1.68. Маса тіла 108 кг. Надійшла до реанімаційного отделеніе Красноярської ЛШМД 26.08.82 року в 20ч 35м з клінікою ботулізму. В анамнезі -за два дні до надходження - вживання осетрини, на наступний день відчула недомоганіе, слабкість, нудоту і блювоту, двоїння в очах. 26.08.82 бригадою швидкої помощі була доставлена в яку курує нами реанімаційне відділення ЛШМД. При надходженні состояніе оцінено як важкий. Виявлено серцева слабкість, що виявлялася в брадикардії (до 60 в хв) з артеріальною гіпотонією і міастеніческій синдром (м'язова слабкість с недостатністю міжреберних м'язів і парадоксальним диханням, двоїнням в очах).
N
С моменту надходження розпочато лікування специфічними сироватками типів А, В і Е, детоксікаціонная терапія (форсування діурезу), прозерінотерапія. Стан хворої не поліпшувався. Враховуючи, що отруєння ботулотоксином супроводжується роз'єднання диханія і фосфорилювання, тяжкість прогнозу і позитивний власний досвід лікування ботулізма, - в призначення за життєвими показаннями включені інгібітори протеїназ (інтерферон, контрикал), гліцерин з атропіном. Проведена підготовка до перекладу больной на ШВЛ (бентежила виражена огрядність хворий (108 кг), свідомо знижує перспектівность реанімаційної терапії). Однак внутрішньовенна інфузія полііонних раствора на базі 20% глюкози з додаванням до 10% гліцерину з інтерфероном призвела к негайною (протягом ~ 30 хвилин) ліквідації міастенії. Хвора зазначила приплив сіл, зникнення диплопія. Відновився тонус міжреберних м'язів і зникло парадоксальне диханіе. Пульс встановився на 70-75 на хвилину. Ефект тримався протягом 6 годин. NЗатем знову з'явилася тенденція до брадикардії, зниження АДС. Повторення сеансу в 20.00 забезпечило стабільність вітальних функцій до 8.00 27.08.82. Всього проведено 3 сеансу. Надалі замість інтерферону вводили контрикал.
N
29.08. Незважаючи на ознаки помірно вираженого печінково-ниркового синдрому (див. ліст лабораторного спостереження), стан хворої повністю стабілізовано (відсутність слабості, двоїння в очах, м'язової гіпотонії, поява апетиту й інтересу до окружающему). Переклад до інфекційного відділення 30.08.82 в 11ч 10 хв. У день переказу стало відомо, що була отруєна ботулінусом типів Е і F.

За 4.5 доби перебування в реанімаційному відділенні (з 20:25 26.08.82 р до 11:10 30.08.82 г):

 • виведено сечі 30.2 л (3.1 + 4.8 +11.5 + 7.5);
 • введено:
  • сироваток типів:
   • 'А': 30.000 од. 2 рази;
   • 'B': 100.000 од. +150.000 Од.
   • 'Е': 30.000 од. + 30.000 од.
  • рідин 25.9 л (6.0 + 5.0 + 9.0 +10.2);
  • 3 сеансу полііонних р-ра 1920 % - ій глюкози, що містить на 400 мл об'єму 30 од інсуліну, 60 мл 4% KCl, 10%-го CaCl2 - 10,0 мл; 25%-MgSO4 - 5.0 мл; 10% NaCl - 30 мл; інтерферону 12 амп. (По 4 амп 3 рази) в /в (!)
  • бідістіллірованного гліцерину (30 мл х 3 рази) з 0,1% атропіном - 1,0 в полііонних розчині 20% - ної глюкози.
  • контрикала 20.000 Атрея.
 • Проводилися також:
  • парентеральне харчування;
  • зондаж шлунка;
  • кардіотонічні терапія;
  • міотоніческая терапія (прозерин з атропіном).

Точно такий же ефект роблять гліцерин, інгібітори протеїназ, інтерферон і отказ від цитостатичних антибіотиків при гострих енцефалопатіях будь-якого походження, в тому числі і при вірусних кліщовий енцефаліт.

(див. також кн: Грушевський В.Є.: 'Основи клінічної гідростазіологіі' //Монографія. NІзд. Красноярський Університет, 1995, з 342-346)


Народні методи лікування

Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

2020-05-26 16:20:01

Морквяний сік: і смачно, і корисно

Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

2020-05-28 02:21:07

Як я вилікувала дифузний зоб

Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

2020-05-26 16:22:40

Цистит. Хіба це справа житейська?

Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

2020-05-27 22:31:15

Лікування астми народними засобами

Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

2020-05-27 22:32:11

Секрет обліпихової олії

Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

2020-05-28 03:23:44

Мазь від екземи виявилася ефективною

Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

2020-05-27 22:32:11

Як позбавитися від високого тиску?

Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

2020-05-27 16:36:37

Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

2020-05-27 18:58:17

Готуйте «сани» влітку

Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

2020-05-27 01:55:08

Медицина

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

2020-05-27 16:42:42

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

2020-05-27 16:47:37

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

2020-05-27 16:36:45

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

2020-05-27 22:31:02

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

2020-05-26 16:18:46

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

2020-05-26 16:16:46

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

2020-05-26 16:18:26

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

2020-05-26 16:17:04

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

2020-05-27 17:05:05

Середньовічні отрути і ліки

Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

2020-05-26 16:16:11