Ведення синкопальні стани на догоспітальному етапі

Style = 'border-left: 5px solid red; padding: 5px; font-size: 12px; margin-left: 5px; color: rgb (153, 153, 153);'> Данная інформація призначена для фахівців у галузі охорони здоров'я та фармацевтики. Пацієнти не повинні використовувати цю інформацію в якості медичних рад чи рекомендацій. N

Ведення синкопальні стани на догоспітальному етапі

А. Л. Верткін, доктор медичних наук, професор
О. Б. Талібів, кандидат медичних наук

ННПО швидкої медичної допомоги МДМСУ

Слово «синкопе» має грецьке походження («syn» - «з, разом»; «koptein» - «переривати»). Синкопальними називаються такі стани, які характеризують спонтанно виникають, минущими порушеннями свідомості, як правило, призводять до падіння. У ряді випадків розвитку синкопальні стану передує різноманітна симптоматика (слабкість, пітливість, головний біль, запаморочення, порушення зору), але частіше синкопальні стану виникають раптово, деколи на тлі повного «благополуччя».

тривалість втрати свідомості при синкопе, як правило, становить 15-30 с, рідше затягується до кількох хвилин. Затяжні синкопальні стани можуть викликати суттєві труднощі при диференціальній діагностиці з іншими станами, що характеризуються розладами свідомості.

Причиною синкопе є раптово розвивається порушення перфузії головного мозку. У нормі хвилинний кровоток по церебральним артеріях становить 60-100 мл/100 р. Швидке його зниження (менше 20 мл/100 г в хвилину), так само як і швидке зниження оксигенації крові, призводить до втрати свідомості.

Причинами різкого падіння оксигенації мозку можуть бути:

  • рефлекторне зниження тонусу артерій та /або зменшення серцевого викиду;
  • порушення серцевого ритму (Брад-і тахіаритмії, епізоди асистолії);
  • патологічні зміни в міокарді, які призводять до значних порушень внутрішньосерцевої гемодинаміки.

ортостатичний механізм розвитку синкопе заснований на тому, що автономна нервова система виявляється нездатна підтримувати достатній судинний тонус або є наслідком зниження обсягу циркулюючої крові (ОЦК). N Часто такі явища спостерігаються при хворобі Паркінсона, діабетичної і амілоїдної нейропатії.

Зниження ОЦК може виникати при блювоті, проносах, хвороби Аддісона, після кровотеч і при вагітності.

ортостатичні реакції можуть розвиватися на фоні прийому алкоголю і при застосуванні ряду гіпотензивних препаратів, як блокуючих симпатичної вплив на судини (?-адреноблокатори, антагоністи кальцію, препарати центральної дії), так і викликають зменшення ОЦК (діуретики) або депонуються кров у венозному руслі (донори NO-групи, в тому числі нітрати). N Крім того, ортостатичні реакції можливі при застосуванні психотропних препаратів (нейролептики, трициклічні антидепресанти, інгібітори МАО).

Відсутність видимих причин розвитку ортостатичної гіпотензії може навести на думку про наявність ідіопатичною первинної автономної недостатності, а поєднання з тремором і екстрапірамідальними порушеннями - про синдром Шая-Дрейжера. N

В основі «нейрорефлекторних синкопальні синдрому» лежить активація різних рефлекторних зон, що викликає брадикардію і вазодилатацію.

У таблиці 1 наведено перелік найбільш часто зустрічаються локалізацій рецепторів і ситуацій, що призводять до їх активації.

Причини нейрорефлекторних синкопальні синдрому

Таблиця 1. Причини нейрорефлекторних синкопальні синдрому.

Встановленню причин розвитку синкопальні стани багато в чому може допомогти правильний збір скарг та анамнезу.

  • Встановлення позиції, в якій розвинулося синкопе (стоячи, лежачи, сидячи). N
  • Уточнення характеру дій, що призвели до синкопе (стояння, ходьба, повороти шиї, фізичне напруження, дефекація, сечовипускання, кашель, чхання, ковтання). Такий, наприклад, 'ексклюзивний' діагноз, як міксоми, не можна виключити, якщо синкопе розвинулося при повороті з боку на бік. При синкопальні стани, стереотипно виникають при дефекації, сечовипусканні, кашлі або ковтанні, мова може йти про ситуаційних непритомності.
  • Події, які передували події (переїдання, емоційні реакції).
  • Виявлення провісників синкопе (головний біль, запаморочення, 'аура', слабкість, порушення зору і т. д.).
  • Уточнення обставин розвитку самого синкопальні епізоди - тривалість, характер падіння (горілиць, 'сповзання' або пацієнт повільно опустився на коліна), колір шкірних покривів, наявність або відсутність судом і прікусиванія мови, наявність розладів зовнішнього дихання.
  • Характеристики дозволу синкопе - наявність загальмованості або сплутаності свідомості, мимовільне сечовипускання або дефекація, зміна кольору шкірних покривів, нудота і блювота, серцебиття.
  • анамнестичні чинники - сімейний анамнез раптової смерті, захворювань серця, запаморочення; наявність в анамнезі захворювань серця, легенів, метаболічних розладів (у першу чергу - цукрового діабету та патології наднирників); прийом лікарських препаратів; дані про попередні синкопе і результати обстеження (якщо проводилося).

На догоспітальному етапі етапі всім хворим показано ЕКГ - дослідження, яке часто дозволяє підтвердити (але не виключити!) аритмічного або міокардіальної походження синкопе.

Для виключення /підтвердження ортостатичної походження синкопе можна провести елементарну пробу при вимірюванні артеріального тиску. Перше вимір проводиться після п'ятихвилинного перебування пацієнта в положенні лежачи на спині. Потім пацієнт встає, і вимірювання повторюються через 1 і 3 хв. У випадках, коли зниження систолічного тиску більш ніж на 20 мм рт. ст. N (або нижче 90 мм рт. Ст.) Фіксується на 1 або 3 хв, пробу слід вважати позитивною. Якщо показники зниження тиску не досягають вказаних величин, але до третьої хвилині тиск продовжує знижуватися, слід продовжувати вимірювання кожні 2 хв або до стабілізації показників, або до досягнення критичних цифр.

Вимірювання артеріального тиску, слід проводити на обох руках. У випадку, якщо різниця перевищує 10 мм рт. ст., можна запідозрити наявність аортоартерііта, синдрому підключичної артерії або розшарування аневризми в області дуги аорти.

Аускультація тонів серця може дати інформацію щодо наявності клапанних вад, а непостійний шум, що залежить від положення тіла, дозволяє запідозрити міксів.

У зв'язку з ризиком порушень мозкового кровообігу, пробу з масажем каротидного синуса на догоспітальному етапі проводити не слід, хоча при обстеженні в стаціонарі вона з великим ступенем достовірності дозволяє виявити так званий « синдром каротидного синуса »- захворювання, при якому непритомні стани можуть провокуватися побутовими причинами (тугий комір, краватку, роздратування рефлекторної зони при голінні і т. д.).

Більшість синкопальні стани не вимагає специфічної фармакотерапії на догоспітальному етапі. Застосування лікарських засобів показано тільки для лікування основних захворювань, які є безпосередньою причиною розлади свідомості: 40-60 мл глюкози 40% при гіпоглікемії; підшкірне введення 0,5-1,0 мл атропіну сульфату при вираженій брадикардії; глюкокортикоїди при наднирникової недостатності і т. д.

Народні методи лікування

Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

2020-08-06 18:20:00

Морквяний сік: і смачно, і корисно

Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

2020-08-06 08:00:45

Як я вилікувала дифузний зоб

Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

2020-08-06 07:28:59

Цистит. Хіба це справа житейська?

Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

2020-08-06 19:34:13

Лікування астми народними засобами

Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

2020-08-06 01:16:30

Секрет обліпихової олії

Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

2020-08-06 10:21:40

Мазь від екземи виявилася ефективною

Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

2020-08-04 18:46:34

Як позбавитися від високого тиску?

Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

2020-08-06 16:35:42

Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

2020-08-05 02:36:08

Готуйте «сани» влітку

Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

2020-08-06 16:13:28

Медицина

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

2020-08-06 16:22:30

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

2020-08-06 18:02:26

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

2020-08-04 14:27:53

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

2020-08-06 09:11:32

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

2020-08-06 02:48:19

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

2020-08-03 23:09:27

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

2020-08-06 05:35:55

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

2020-08-06 19:21:24

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

2020-08-05 03:52:36

Середньовічні отрути і ліки

Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

2020-08-06 16:13:15