Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

Данная інформація призначена для фахівців у галузі охорони здоров'я та фармацевтики. Пацієнти не повинні використовувати цю інформацію в якості медичних рад чи рекомендацій. R

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

В. А. Петеркова, доктор медичних наук, професор
Т. Л. Кураєва, доктор медичних наук
Є. В. Титович, кандидат медичних наук
Інститут дитячої ендокринології ЕНЦ ГУ РАМН, Москва

Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу ), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабет, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей і підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

СД 1 типу відноситься до аутоімунних захворювань, при яких у результаті процесів аутоагресії проти ?-клітин острівців підшлункової залози відбувається їх руйнування. Після загибелі більше 85% ?-клітин розвивається абсолютна інсулінова недостатність, в результаті якої з'являються гіперглікемія та інші метаболічні порушення. З початку промислового випуску препаратів інсуліну після успішних дослідів Бантінга і Беста на панкреатектомірованних собак і по теперішній час інсулін - основний і єдиний засіб лікування ЦД 1 типу. Минуло понад 80 років з початку клінічного застосування інсуліну. Інсулінотерапія за цей час зазнала великі зміни, пов'язані з поліпшенням якості інсуліну і вдосконаленням схем введення препарату. R

Лікування СД 1 типу складається з кількох компонентів:

  • дієта;
  • інсулінотерапія;
  • адекватні фізичні навантаження;
  • навчання хворого самоконтролю;
  • профілактика та лікування пізніх ускладнень ЦД.

Основна мета сучасної інсулінотерапії - підтримку стану вуглеводного обміну, близького до того, що наявна у здорової людини. R Постійна гіперглікемія викликає розвиток і прогресування специфічних ускладнень: діабетичної нефро-, ретино-і нейропатії, що призводить до підвищеної інвалідизації та передчасної смертності пацієнтів. У зв'язку з цим, враховуючи важливу роль адекватної інсулінотерапії у профілактиці судинних ускладнень, при розробці нових препаратів і схем лікування ЦД необхідно прагнути до збереження вуглеводного обміну і підтримці його в межах показників, відповідних нормальним, протягом тривалого часу.

Фізіологічна секреція інсуліну в нормі

Малюнок 1. Фізіологічна секреція інсуліну в нормі.

У фізіологічних умовах секреція інсуліну відбувається в два етапи (див. рисунок 1): підшлункова залоза секретирует інсулін постійно (базальна інсулінемія), а у відповідь на відповідні стимули (посталіментарная гіперглікемія, або гіперглікемія, викликана дією контрінсулярних гормонів) підвищує секрецію інсуліну. При цьому нормоглікемії у здоровому організмі забезпечується швидкої адекватної секрецією інсуліну, а також коротким періодом напівжиття (близько 4 хв) циркулюючого в крові інсуліну. R Печінка бере активну участь у підтримці гомеостазу глюкози, депонуючи її у вигляді глікогену після їжі і виділяючи знову в кров з депо шляхом активізації процесу глікогенолізу в перервах між прийомами їжі. R При цьому дуже важливо, що інсулін з підшлункової залози надходить в систему ворітної вени і далі - в печінку - головний орган-мішень, де він наполовину інактивується, беручи участь у перетворенні глюкози в глікоген. R залишаються 50% інсуліну через велике коло кровообігу потрапляють до периферичним органам і тканинам. Саме більш високий рівень інсуліну в портальної системі, в порівнянні з периферичною циркуляцією, забезпечує активну депонування глюкози в печінці на тлі інших інсулінозалежного органів.

У хворих на діабет введений екзогенний інсулін з підшкірного депо повільно всмоктується в загальний кровообіг, де концентрація його тривало залишається нефізіологічно високою. В результаті у пацієнтів з цукровим діабет спостерігаються більш висока, ніж у здорових, посталіментарная гіперглікемія і схильність до гіпоглікемії у більш пізні години. Тому хворі на цукровий діабет повинні пристосовувати свій режим життя до профілю дії введеного інсуліну. Неминуче виникнення стресових ситуацій вимагає додаткової корекції дози екзогенного інсуліну. Крім того, з загального кровотоку інсулін одночасно надходить в печінку і інші органи-мішені. У результаті глікоген депонується в першу чергу в м'язової тканини, а запаси в печінці його поступово знижуються. Це є однією з причин розвитку гіпоглікемії, так як м'язовий глікоген не бере участь у підтримці нормоглікемії. Домогтися фізіологічного співвідношення концентрації гормону в портальній системі і на периферії за сучасних методах введення екзогенного інсуліну неможливо, і це одна з найбільш складних проблем замісної інсулінотерапії.

Тим не менше з вдосконаленням методів інсулінотерапії з'явилася можливість максимально наблизити показники вуглеводного обміну до таких у здорових людей у ряду хворих СД 1 типу. І відсоток таких хворих поступово збільшується в міру вдосконалення методів компенсації захворювання. У останнім часом переконливо доведено, що тільки гарна компенсація цукрового діабету може служити надійним засобом профілактики специфічних ускладнень. У зв'язку з цим Всесвітньою організацією охорони здоров'я були розроблені нові цільові рівні показників вуглеводного обміну, до яких лікарі-практики разом зі своїми хворими повинні прагнути. Оцінка ступеня компенсації ЦД 1 типу грунтується на клінічних (нормальний фізичний і статевий розвиток, відсутність ускладнень) і лабораторних показниках вуглеводного (глікемія, глюкозурія, глікірованний гемоглобін) і жирового (холестерин, тригліцериди, ліпопротеїни) обміну. Угода з основних принципів лікування дітей та підлітків з ЦД 1 типу (ISPAD Consensus for the Management of Type 1 Diabetes Mellitus in Children and Adolescens, 2000) рекомендує наступні критерії ефективності інсулінотерапії:

  • рівень глюкози в крові натще або перед їжею - 4,0-7,0 ммоль /л;
  • рівень глюкози після прийому їжі - 5,0-11,0 ммоль /л;
  • відсутність важких гіпоглікемії. допускається наявність окремих легких гіпоглікемії.
  • зміст HbA1c менш 7,6%.

У дітей у віці до шести років з урахуванням негативного впливу гіпоглікемії на розвиток мозку ці показники повинні бути на верхній межі або дещо вищий. Відносно глікірованного гемоглобіну рекомендується, щоб концентрація його була наближена до норми наскільки це можливо, однак ризик розвитку тяжкої гіпоглікемії при цьому повинен бути зведений до абсолютного мінімуму.

Інсуліни, що застосовуються в дитячій практиці

Сучасні препарати інсуліну в залежності від походження поділяють на дві групи - тварини і людські (напівсинтетичний і біосинтетичні інсуліни). Протягом 80 років для лікування ЦД застосовували яловичий і свинячий інсуліни, які за складом відрізняються від людського на три і одну амінокислоти відповідно. При цьому імуногенність максимально виражена у яловичих інсулінів, мінімальна, природно, - у людських. R Людські інсуліни стали застосовуватися два останніх десятиліття і буквально зробили революцію в методах лікування хворих на діабет. R

Народні методи лікування

Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

2020-07-07 13:06:29

Морквяний сік: і смачно, і корисно

Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

2020-07-07 12:23:14

Як я вилікувала дифузний зоб

Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

2020-07-07 18:21:40

Цистит. Хіба це справа житейська?

Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

2020-07-07 12:07:21

Лікування астми народними засобами

Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

2020-07-06 17:23:55

Секрет обліпихової олії

Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

2020-07-07 12:01:13

Мазь від екземи виявилася ефективною

Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

2020-07-06 17:24:08

Як позбавитися від високого тиску?

Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

2020-07-07 19:48:01

Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

2020-07-07 08:50:09

Готуйте «сани» влітку

Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

2020-07-07 17:16:29

Медицина

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

2020-07-07 17:19:29

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

2020-07-07 12:16:54

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

2020-07-07 17:18:41

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

2020-07-07 19:10:11

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

2020-07-07 20:49:08

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

2020-07-07 20:19:26

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

2020-07-06 17:26:09

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

2020-07-07 17:19:16

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

2020-07-06 17:26:10

Середньовічні отрути і ліки

Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

2020-07-07 17:18:57