Особливості харчування пацієнтів старших вікових груп

Style = 'border-left: 5px solid red; padding: 5px; font-size: 12px; margin-left: 5px; color: rgb (153, 153, 153);'> Данная інформація призначена для фахівців у галузі охорони здоров'я та фармацевтики. Пацієнти не повинні використовувати цю інформацію в якості медичних рад чи рекомендацій. N

Особливості харчування пацієнтів старших вікових груп

О. А. Поворінская, О. М. Карпенко
Россійскій геронтологічний науково-клінічний центр, Москва

Резюме:

Пацієнти старших вікових груп володіють певними структурно-функціональними особливостями шлунково-кишкового тракту. У силу етого, а також внаслідок поліморбідності і поліпрагмазії, порушується всмоктування і обмін поживних речовин, у тому числі вітамінів і мінералів. Тому в раціоне пацієнтів похилого, старечого віку та довгожителів повинні прісутствовать білки, жири і вуглеводи в оптимальних для старшого віку соотношеніях, а також мікронутрієнти з урахуванням взаємодії їх з вже прінімаемимі препаратами і між собою.

Ключові слова: літні, харчування, вітаміни, мінеральні елементи.

Вступ. Проблема старіння населення обгрунтовано привертає увагу научной громадськості. Сьогодні питома вага людей похилого віку в загальній чисельності населенія в розвинених країнах вже перевищив 20%, а до 2050 року підніметься до 32% [41]. Крім того, в останні роки число людей у віці 75 років і старше увелічілось в 2,6 рази, а число людей у віці 85 років і старше - більш ніж у 3 раза, тобто відбувається процес старіння в рамках самої старості [24].

У підтримці нормального фізіологічного стану і працездатності у ліц старшого віку важлива роль належить правильному харчуванню. За статістіческім даними, близько 75% людей похилого віку мають ті чи інші порушення в пітаніі: близько 20% - переїдають, а 60% - харчуються нераціонально. При побудові піщевих раціонів для осіб похилого віку необхідна адаптація хімічного состава та фізико-хімічних властивостей харчових речовин до фізіологічних особенностям організму людей цієї вікової групи. Харчування людей похилого віку должно бути не тільки повноцінним, але і збалансованим, з урахуванням насамперед возрастних особливостей організму.

Особливості шлунково-кишкового тракту у пацієнтів старших вікових груп. N У міру старіння організму виникає цілий ряд функціональних і морфологіческій змін в організмі, які безпосереднім чином впливають на процеси засвоєння і переварювання їжі.

Шлунок у пацієнтів старших вікових груп укорочений, має більш низьке расположеніе, ніж в осіб молодого віку. У всіх шарах його відзначається постепенное зношування еластичних волокон, наростає розрізненість і зігзагообразность ходу пучків гладком'язових клітин, фрагментація їх прошарками соедінітельной тканини. Мускулатура шлунка втрачає свою скорочувальну способность, піддається жировому переродженню, аж до воскоподібні состоянія, гомогенізації та освіти вакуоль. Все це позначається на замедленіі проходження перистальтичних хвиль, зменшення амплітуди скорочень. NСлізістая оболонка атрофується, складчастість її слабовиражена, іноді взагалі Пропущено. Поряд з атрофією нерідко спостерігається кишкова метаплазія. За рахунок прогрессівного зменшення обкладувальним клітин знижується виділення соляної кіслоти. Зменшується також кількість ендокринних клітин, в основному, в тілі желудка [31].

Загальна довжина тонкого кишечника в старості дещо зростає, його стінки атрофіческі змінюються. У зв'язку зі збільшенням довжини брижі відбувається некоторое опущення петель тонкої кишки, також має місце прогресуюча атрофія м'язового шару кишечнику. Відповідна мережа волокон стає крупнопетлістой, слабкою. Відбувається зниження величини тиску, уповільнення перістальтікі. Зменшується товщина слизової оболонки в межах тонкої кишки, сніженіе висоти ворсинок, освіта «полів гладкості» [31].

У осіб похилого та старечого віку відділи товстого кишечника розширені, моторіка петель ослаблена. Мережа м'язових волокон перетвориться в крупнопетлістую, мишечние елементи місцями зникають. Товстокишковій залози піддаються інволютівним перетворень [31].

Із збільшенням віку відбувається зменшення маси печінки і розмірів її долей, зменшується кількість синусоїди на одиницю площі часточки. Частина сінусоідов спадає, зменшується площа дотику печінкових клітин з сінусоідамі. Відбувається зниження печінкового кровотоку, нерідко зустрічається портальний фіброз, перипортальні запальна інфільтрація. NЕндоплазматіческая ретикулярна мережа розширена, констатована її везикулярна трансформація. Відзначено збільшення числа ядерець в печінці, вакуолізація гепатоцітов, виникнення гігантських поліплоїдних клітин [31].

З віком зменшується маса підшлункової залози, а також масова частка железістой тканини в ній. Явища атрофії супроводжуються замісний разрастаніем жирової тканини, частковим запустінням системи вивідних проток. Це нарушает контури панкреатичних сегментів. Зменшується інтенсивність екструзії ряда гормонів підшлункової залози і знижується активність інших [31].

Таким чином, процес травлення у пацієнтів старших возрастнизх груп характерізуется уповільненням перистальтики, зниженням вироблення соляної кислоти і протеолітіческой активності ферментів підшлункової залози, погіршенням всасиванія поживних речовин і їх транспортування. За рахунок змін, проісходящіх в печінці, порушується метаболізм компонентів їжі.

Складання збалансованого раціону для пацієнтів старшого віку. У піщевом раціоні літньої людини рекомендований співвідношення білків, жирів і углеводов складає 1: 0,9:3,5 (для чоловіків і жінок молодого віку, зайнятих умственним працею, рекомендується співвідношення 1:1,1:4,1) (діаграми 1,2).

Діаграма 1. Співвідношення білків, жирів і вуглеводів у раціоне пацієнтів середнього віку

 Співвідношення білків, жирів і вуглеводів у раціоні пацієнтів середнього віку

Діаграма 2. Співвідношення білків, жирів і вуглеводів у раціоне пацієнтів старших вікових груп

Співвідношення білків, жирів і вуглеводів у раціоні пацієнтів старших вікових груп

Для осіб похилого та старечого віку найбільш раціонально чотириразове пітаніе . Рекомендована калорійність їжі становить 1900-2000 ккал для жінок старше 60 років і 2000-3000 ккал для чоловіків того ж віку. Калорійність першого завтрака має становити 25% добового раціону, другого - 15%, обіду - 40-45% і вечері (не пізніше ніж за 2 год до сну) - 15-20% (діаграма 3).

Діаграма 3. Рекомендована калорійність прийнятої їжі в процентах від калорійності добового раціону

Рекомендована калорійність прийнятої їжі у відсотках від калорійності добового раціону

Також у таб.1 показано рекомендований добове споживання енергії білків, жіров і вуглеводів для літніх і старих людей [3].

Таблиця 1. Рекомендоване споживання енергії белков, жирів і вуглеводів для пацієнтів похилого та старечого віку

 Рекомендоване споживання енергії білків, жирів і вуглеводів для пацієнтів похилого та старечого віку

Харчовий дефіцит вітамінів і мінералів. У Росії особи похилого та старческого віку відчувають хронічний дефіцит мікронутрієнтів (вітамінів і мінералов) в силу економічних причин і традицій харчування. Зимовий раціон харчування, состоящій переважно з рафінованих продуктів, практично повністю лішен вітамінів.

Тривалий і глибокий дефіцит вітамінів і мінеральних елементів веде сніженію якості життя і може стати причиною розвитку важких захворювань. NМассовие обстеження, що регулярно проводяться лабораторією вітамінів і мінеральних веществ Інституту харчування Російської Академії медичних наук, свідчать о широкому поширенні прихованих форм вітамінної недостатності, так називаемих гіповітамінозів. [25, 29].

Модель харчового дефіциту вітамінів і мінеральних елементів включає 4 фази:

 • Початковий недолік, який характеризується зміною тільки в метаболізмі елемента у відповідь на субоптимальних рівень споживання і володіє здатністю саморегулювання.
 • Компенсована метаболічна фаза характеризується зміною максимально чутливих біохімічних функцій і лабільних джерел елементів; спостерігаються метаболічні зрушення можуть бути компенсовані іншими системами.
 • декомпенсована метаболічна фаза характеризується появою значущих дефектів, життєво важливих для здоров'я. Ця фаза може включати метаболічні, імунологічні зміни без виражених клінічних симптомів.
 • Клінічна фаза [11].

Між тим у пацієнтів старших вікових груп вже є значна колічество хронічних захворювань, нерідко обтяжливих протягом один одного і ухудшающіх прогноз життя. Індекс поліморбідності у пацієнтів віком понад 60 років составляет від 3 до 5 одиниць за даними різних авторів (см.діаграмму 4) [12, 22]. Недолік надходження мікронутрієнтів з їжею здатний посилити протягом уже наявних захворювань і провокувати розвиток нових.

Діаграма 4. Індекс поліморбідності і індекс «число заболеваній /один хворий» у пацієнтів старших вікових групп

 Індекс поліморбідності і індекс «число захворювань /один хворий» у пацієнтів старших вікових груп

Поліморбідності, характерною для осіб старших вікових груп, супроводжує поліпрагмазія. Деякі лікарські препарати взаємодіють з вітамінами і мінеральнимі елементами, порушуючи їх всмоктування, утилізацію або підвищуючи їх екскрецію. Взаємодія вітамінів і лікарських препаратів представлено у таб.2 [2, 30].

Таблиця 2. Таблиця взаємодій лікарських препаратів і вітамінів

Таблиця взаємодій лікарських препаратів і вітамінів

На діаграмі 5 показана динаміка добової потреби в деяких вітамінах по міру збільшення віку.

Діаграма 5. Рекомендоване добове споживання деяких вітамінов для осіб середнього віку і пацієнтів старших вікових груп

Рекомендоване добове споживання деяких вітамінів для осіб середнього віку і пацієнтів старших вікових груп

Видно, що потреба у вітамінах В1 , В2, В6, РР і D с збільшенням віку дещо знижується, а потреба у вітамінах А і В12 возрастает.

Фізіологічні функції вітамінів і мінералів. Незважаючи на невелику содержаніе в тканинах організму, вітаміни і мінеральні елементи надають существенное вплив на перебіг різних фізіологічних процесів. Так, дефіціт цинку, кальцію і магнію асоційований з розвитком артеріальної гіпертензіі, а дефіцит міді, марганцю, кобальту та заліза - з розвитком ІХС [5, 9, 15, 16, 21]. При збільшенні надходження зазначених елементів з їжею отмечается зниження артеріального тиску, зменшення больового синдрому при ІХС, сердцебіенія, задишки, поліпшення показників ЕКГ, скорочувальної функції міокарда [19].

На думку ряду дослідників , частіше за все і більше всього пацієнтам старших возрастних груп не вистачає вітаміну С, у той час як потреба організму в нем майже в 3 рази вище, ніж в осіб середнього віку. Аскорбінова кислота участвует у синтезі колагену, імуномодуляцію, детоксикації в гепатоцитах, обладает потужними антиоксидантними властивостями, необхідна для нормального осуществленія репаративних процесів і захисних властивостей легеневого сурфактанту [23, 40, 56]. Вітамін С у гіпер-і мегадозах надає протипухлинну действіе [40], підтримує ресурс рН шлункового соку [8, 57] і запобігає інфіцірованіе Helicobacter pilori [4], що є особливо актуальним у пацієнтів похилого віку у зв'язку с порушенням секреторної функції шлунка.

Дефіцит вітамінів-антиоксидантів - аскорбінової кислоти, токоферолів і каротіноідов є одним з факторів, які поглиблюють ризик серцево-судинних і онкологіческіх захворювань. До вітамінам, який гальмує розвиток атеросклеротіческого процесу можуть бути віднесені холін, інозит, вітамін В 12 і фолієва кислота. Вираженими ліпотропні властивості має і вітамін Браузер 6 (піридоксин), пантотенова кислота, ?-токоферол, а також поліненасищенние жирні кислоти.

Вікові особливості шлунково-кишкового тракту є причиною наблюдаемой у пацієнтів старшого віку недостатності вітамінів групи В - У 2 , Браузер 6 , В 12 , і вітаміну РР, що сприяє зниженню актівності багатьох ферментних систем організму і розвитку обмінних порушень.?Так, вітаміни У 3 і В 6 є функціональними компонентами ферментов, що беруть участь у вивільненні енергії з їжі.

Потреба у вітаміні В 2 у літніх людей значно нижче, ніж у молодих, але усмоктуваність його настільки падає з віком, що для компенсації дефіціта доводиться збільшувати рекомендовані дози прийому вітаміну В 2 [6 , 35].

дериват вітаміну В 1 - бенфотіамін - використовується в лікуванні такий распространенной патології, як периферична нейропатія, яка розвивається у больних з діабетом, алкоголізмом, онкопатологією [34]. При полінейропатії оправдано також застосування інших мікронутрієнтів - піридоксину, вітаміну Е, В 12 , фолатов, біотину, ?-ліпоєвої кислоти, глутатіону, ?-3 жірних кислот, препаратів Zn, Mg [ 47]. Тіамін має протибольовими ефектом у геронтологічних хворих з болевим синдромом різної етіології [43]. Попередження гіповітамінозу У 1 осуществляется шляхом збагачення їжі фізіологічними дозами тіаміну (1,2-2,5 мг /добу, в залежності від енерговитрат) [27].

У літньому віці збільшується поширеність дефіциту вітаміну В 12 . NПрі одночасному дефіциті вітаміну В 12 і фолієвої кислоти зростає вероятность розвитку атеросклерозу, тромбозу венозного і злоякісної патологіі [57]. Підвищене споживання фолієвої кислоти, вітамінів В 6 і У 12 знижує ризик розвитку раку молочної залози [57].

Мінеральні елементи, незважаючи на малий вміст в тканинах організму, участвуют у фундаментальних механізмах життєзабезпечення. Наприклад, железосодержащіе біомолекули беруть участь у транспорті електронів, тканинному диханні, форміруют активні центрів окислювально-відновних ферментів [33, 48, 59].

Цинк бере участь в різних метаболічних процесах, є потужним антіоксідантом : перешкоджає всмоктуванню прооксидантно мікроелементів, гальмує свободнорадікальное окислення, є кофактором в процесі стабілізації клеточних мембран, пошкоджених перекисне окислення ліпідів [16, 26]. NУпотребленіе онкологічними хворими продуктів, багатих цинком, посилює теченіе пухлинного процесу, тоді як додавання цинку в дієту здоровим людям потенцірует резистентність до пухлин [13, 14, 20, 26].

Мідь бере участь в біохімічних процесах як складова частина електронпереносящіх білків; бере участь у метаболізмі жирних кислот, синтезі соедінітельной тканини, в тканинному диханні, кровотворенні, грає роль в передачі нервного імпульсу, входить до складу гормонів (адреналіну, норадреналіну) [11, 37, 51].

Кальцій приймає участь в метаболічних процесах, активуючи специфічні кальцій-зв'язуючі білки. Основна функція кальцію полягає в передачі регуляторних сигналів. На думку ряду авторів, внутрішньоклітинні кальцієві колебательние контури координують гомеостаз клітини [28].

Магній представляє особливий інтерес як природний антагоніст кальцію: способствуя фіксації кальцію в клітині, магній відіграє особливу роль у функціонірованіі тканин, що володіють здатністю провідної (нервова тканина і проводящая система серця) [18]. Встановлено, що в умовах дефіциту магнію клеткі нормально розвиваються і діляться, проте їх старіння протікає помітно бистрее, ніж у клітин в нормальному середовищі: передбачається, що клітина використовує ресурси, призначені для довготривалого розвитку [38].

Взаємодія вітамінів і мінералів між собою. При всьому різноманітті представленних на російському фармацевтичному ринку вітамінно-мінеральних комплексов, вибір не завжди очевидний. Багато мікронутрієнти взаємодіють один с одним, і це взаємодія може бути як сінергістіческім, так і антагоністіческім. Ці особливості треба враховувати при виборі оптимального препарата. Взаємодія мікронутрієнтів показано в таб.3.

Таблиця 3. Взаємодія мікронутріентов між собою

Взаємодія мікронутрієнтів між собою

Метаболізм вітаміну D3 тісно пов'язаний з обміном мінеральних елементів. У частності, Ca-зв'язуючі білки, індуковані D 3 , пов'язують Cu, Zn, Co, Sr, Ba, Ni, Mn, Cd, Pb, Be. Хронічне недостатнє споживання Ca і вітаміна D - фактор ризику раку товстого кишечника, раку легенів, раку простати, молочной залози, Ходжкінской лімфоми [42].

Вітамін А бере участь в регуляції транспорту заліза і міді з печінки до органам-мішенях [17, 42]. Вітаміни Е і С надають протективний вплив на вітамін А.

Взаємодія неминуче виникає між мікроелементами, які мають спільні механізми засвоєння і конкурують за рецептор, на етапах всмоктування і транспортіровкі [47]. До них відносяться хром, кобальт, мідь, залізо, марганець і цінк, а також токсичні метали кадмій і свинець. Передбачається, що нестача одного або кількох елементів з цієї групи може привести до антагоністіческой конкуренції при засвоєнні, викликаючи дефіцит одного або більше важних мікроелементів, яке, у свою чергу, призводить до схильності до токсіческім ефектів при прийомі кадмію та свинцю.

Доведено негативний вплив кальцію на засвоєння заліза. У ЦНДІ гастроентерологіі було проведено дослідження: пацієнти першої групи приймали таблеткі вітамінно-мінерального комплексу «Алфавіт», що містять кальцій і залізо, одновременно; пацієнти другої групи приймали таблетки, що містять кальцій і железо, з інтервалом у 4-6 годин. Було виявлено, що при роздільному прийомі концентрація заліза в крові значно вище, ніж при спільному, таким чином, железо засвоюється на 45% краще, якщо приймати його окремо від кальцію [7].

Однак дуже часто і мінерали не конкурують, а діють злагоджено. Так, рібофлавін (вітамін В 2 ) і вітамін С необхідні для засвоєння заліза [52, 53]. Вітамін А може побічно сприяти засвоєнню заліза, запобігаючи Його інгібування фітатів [53], і впливати на процес засвоєння вітаміну К [36].

Вітамін D регулює поглинання кальцію [49]; показано, що вітаміни А і D могут зменшувати токсичність один одного, імовірно, за рахунок взаємного антагоністіческого взаємодії [54]. Вітамін Е при одночасному вживанні с вітаміном А у великих кількостях (500 мг Е і 60 мг А) може підвищувати його усвоеніе знижувати токсичність [44].

Висновок. Таким чином, для формування оптимального сбалансірованного раціону для пацієнтів старших вікових груп необхідно:

 • Формування правильного режиму харчування і «правильних» харчових звичок.
 • Дотримання оптимального співвідношення в добовому раціоні білків, жирів і вуглеводів; в осіб старших вікових груп це співвідношення становить 1:0,9:3,5.
 • Додатковий прийом вітамінів і мінеральних елементів. При підборі вітамінно-мінерального комплексу слід враховувати добову фізіологічну потреба в мікронутрієнтів, а також взаємодію компонентів препарату між собою і з уже прийнятими лікарськими препаратами.
 • Список літератури

  1. Вітаміни та мінеральні речовини: Повна енциклопедія /сост. Т.П. N Ємельянова .- К..: ВД «Весь», 2001.-368 с
  2. Вороніна Л.П. Питання раціонального харчування у літніх людей //Медичні новини .- № 6.-2007.-с.13-15
  3. Вікторов О. П., Передерій В. Г., Щербак А. Г. Взаємодія ліків та їжі .- К.: Здоров'я, 1991 .- 240 с.
  4. Громова О.А., Ребров В.Г. Вітаміни та канцерогенез //Тяжкий пацієнт .- № 3.-2007
  5. Громова О.А., Скельний А.В., Паносенко О.М. Структурний аналіз і ферментативна антиоксидантної активності нейрометаболіческіх препаратів природного походження: церебролізин, церебролізата, білоба, актовегін //М. - 2000.-т.2 .- № 1.-с.22-27
  6. Дегтярьова І.М., Скрипник І.М., Невойт А.В. Застосування вітамінів групи В у гастроентерологічної практиці //Лікарська практика. - 2002
  7. Дроздов В.М., Носкова К.К., Петраков А.В. Ефективність всасианія заліза при роздільному й одночасному прийомі з кальцієм //Терапевт.-2007 .- № 9.-С.47-51
  8. Жвіташвілі Ю.Б. Як подолати рак. Вибір дієти. СПб.: Нева, 2002. 370 з
  9. Іванова О.М., Шанін В.Ю. Значення мікроелементів в розвитку типового патологічного процесу при ІХС //Військово-медичний журнал.-2003 .- № 2.-С.37-41
  10. Калетіна Н.І. Біокомплексу мікроелементів і біобезопасность.-Мікроелементи в медіціне.-2004.-Т.5 .- № 3.-с.23-27
  11. Карандіні Н.М. Особливості обміну есенціальних мікроелементів і електрофізіологічних параметрів міокарда в онтогенезі у щурів різних гіпертензивних ліній.-діс.канд.мед.наук.-М., 2004.-С.16.
  12. Корочкін І.М., Капустіна Г.М., Бабенко Б.В. Лазерно-діфрактометріческая оцінка ефективності корекції реологічних властивостей еритроцитів при опроміненні венозної крові низькоінтенсивних гелій-неоновим лазером у хворих на ІХС // Матеріали науково-практичної конференції «Сучасні методи контролю лазерного опромінення крові та оцінки ефективності лазерної терапії ».- Новосібірск.-1990.-с.9-10
  13. Кудрін А.В., Скельний А.В. Мікроелементи в онкології. Частина 1 // Міроелементи в медіціне.-М.-2000.-т.2-№ 1.-с.11-16
  14. Кудрін А.В., Скельний А.В. Мікроелементи в онкології. Частина 2 // Міроелементи в медіціне.-М.-2001.-т.2-№ 2.-с.31-39
  15. Маколкін В.І., Мєлкумова А.М. , Зайцева Н.С. Значення порушень обміну кальцію в патології міокарда //Кардіологія.-1991 .- № 9.-С.116-120
  16. Меньщикова Е.Б., Зенков Є.К., Сафіна А. Ф. Механізми розвитку окисного стресу при ішемічному і реперфузійного пошкодження міокарда //Успіхи совр.біол.-1997.-Т.117-Вип.3-с.362-373
  17. Меньщикова Є. Б., Ланкін В.З., Зенков М.К., Бондар І.А., кругових Н.Ф., Труфакін В.А. Окислювальний стрес. Прооксіданти і антиоксиданти. М.: «Слово», 2006. 553 з
  18. мікроелементози людини: етіологія, класифікація, органопатологія /Авцин А.П., Жаворонков А.А., Ріш М.А., Строчкова Л.С.-М: Медицина. -1991.-496 с
  19. Нейко Є.М. Баланс МЕ при атеросклерозі та ІХС і спроба його корекції оркоміном //Журнал Акад.Мед. Наук Украiні.-2001.-Т.1 .- № 1.-с.78-91
  20. Оберліс Д. Новий підхід до проблеми дефіциту мікроелементів // Мікроелементи в медіціне.-2002. -Т.2 .- № 1.-С.2-7
  21. Окороков А.Н. Діагностика хвороб внутрішніх органів: у 10 т. Том 6: Діагностика блезней серця і судин /Окороков А.Н.-М.-2002 .- С.99
  22. Поворінская О.А. Макро-та мікроелементний статус пацієнтів старших вікових груп і його динаміка на тлі лазерної терапіі.-діс.канд.мед.наук.-М., N 2009.-с.43
  23. Ребров В.Г., Громова О.А., Вітаміни та мікроелементи, М. Алев-В, 2003, 648 з
  24. Сафарова Г. Демографічні аспекти старіння населення Росії // Вітчизняні записки .- 2005 .- № 3.-С.20-23
  25. Скельний А.В. Мікроелементози людини (діагностика та лікування). - М.: Видавництво КМК, 1999
  26. Скельний А.В. Радіація, мікроелементи, антиоксиданти і імунітет (мікроелементи і антиоксиданти у відновленні здоров'я ліквідаторів аварії на ЧАЕС) / Скельний А.В., Кудрін А.В.-М. - 2000.-С.59-60
  27. Спірічев В.Б., Шатнюк Л.М., Позднянскій В.М. Збагачення харчових продуктів вітамінами і мінеральними речовинами. Новосибірськ: Сибірське університетське видання, 2004. 547 з
  28. Ткачук В.А. Мембранні рецептори та внутрішньоклітинного кальцій // Сорос.образ.журнал.-2001.-Т.7 .- № 1.-С.10-15
  29. Тутельян В.А., Спірічев У . Б., Суханов Б.П., Кудашева В.А. Мікронутрієнти в харчуванні здорової і хворої людини. - М.: Колос, 2002;
  30. Ших Є.В. Застосування вітамінно-мінеральних комплексів особами старшого віку //Лікар .- № 4.-2009.-с.22-27.
  31. Етінген Л.Є. Нормальна морфологія старечого віку /Етінген Л.Е.-М. - 2003.-256с
  32. Anthony C. Quinoprotein-catalysed reactions //Biochemical Journal.-1996.-Vol.320.-P.697
  33. Batey RG, Shamir S., Wilms J. Properties and hepatic metabolism of non-transferin-bound iron //Dig.Dis.Sci.-1981.-Vol.26.-P.1082-1086
  34. Benfotiamine - monograph. Altern Med Rev. 2006; Sept; 11 (3): P. 238-242
  35. Bjelakovic G. et al. 'Antioxidant supplements for prevention of mortality in healthy participants and patients with various diseases' Cochrane Database of Systematic Reviews 2008, Issue 2
  36. Bloem MW Interdependence of vitamin A and iron: an important association for programmes of anaemia control. Proceedings of the Nutrition Society 1995; 54: 501-508
  37. Bremner J., Beatic JH, //Proc.Nutr.Soc.-1995.-Vol.54.-P.489-499
  38. David W. Killilea, Bruce N. Ames Magnesium deficiency accelerates cellular senescence in cultured human fibroblasts //Magnesium Research.-2008.-Vol.21 .- № 2.-Р.77-82.
  39. Fenaux P., Wang ZZ, Degos L. Treatment of acute promyelocytic leukemia by retinoids //Curr Top Microbiol Immunol. 2007; 313: P. 101-128
  40. Finaud J., Lac G., Filaire E. Oxidative stress: relationship with exercise and training //Sports Med. 2006; 36 (4): P. 327-358
  41. Freedman VA et al. Recent trends in disability and functioning among older adults in the United States. A Systematic Rewiew JAMA .- 2002.-vol.288 (24) .- Р.3137-3146
  42. Gerste H. Intermediate cancer biomarkers and their use in beta-carotene studies in humans //Int J Vitam Nutr Res. 1996; 66 (1): P. 3-18
  43. Harper C. Thiamine (vitamin B1) deficiency and associated brain damage is still common throughout the world and prevention is simple and safe! //Eur J Neurol. 2006; Oct; 13 (10): P. 1078-1082, Malecka SA, Poprawski K., Bilski B. N Prophylactic and therapeutic application of thiamine (vitamin B1)-a new point of view //Wiad Lek. 2006; 59 (5-6): P. 383-387
  44. Hathcock JN, Hatton DG, Jemkins MY, McDonald JT, Sudaresan PR, Wilkening VL Evaluation of vitamin A toxicity. American Journal of Clinical Nutrition 1990; 52: 183-202; Kusin JA, Reddy V, Sivakumar B. Vitamin E supplements and the absorption of a massive dose of vitamin A. American Journal of Clinical Nutrition 1974; 27: 774-776
  45. He F., MacGregor G. Potassium intake and blood pressure //Am. J. N Hypertens.-1999.-Vol.12.-P.849-851
  46. Head KA Peripheral neuropathy: pathogenic mechanisms and alternative therapies //Altern Med Rev. 2006; Dec; 11 (4): P. 294-329
  47. Herbert V., Drivas G., Foscaldi R., Manusselis C., Colman N.. Kanazawa S., Das K., Gelernt M., Herzlich В., Jennings J. N Multivitamin /mineral food supplements containing vitamin B12 may also contain analogues of vitamin BI2. New England Journal of Medicine 1982: 255-256
  48. Kay R., Knight G. Trace metals //Surg.nutr.-Boston etc.-1983.-P.283-329
  49. MatseinerJ.T. Mechanism of retinoic acid and squalene on vitamin К deficiency in the rat. Journal of Nutrition 1967; 91: 303-3065
  50. O'Dell B. Biochemical Basis of the clinical effects of cooper deficiency //Current topics in nutrition a disease.-New York.-1992.-P.301-313
  51. Park S., Johnson MA What is an adequate dose of oral vitamin B12 in older people with poor vitamin B12 status? //Nutr Rev. 2006; Aug; 64 (8): P. N 373-378
  52. Rosander-Hultfin L. Competitive absorption by manganese and zinc in humans. American Journal of Clinical Nutrition 1991: 152-156
  53. Said HM Cellular uptake of biotin: mechanisms and regulation. Journal of Nutrition 1990; 129: 490S-493S
  54. Sakota O., Hosking D. Update on calcium and vitamin D metabolism. Current Orthopaedics 1999; 13: 53-63
  55. Schroecksnadel K., Frick B., Fiegl M. et al. Hyperhomocysteinaemia and immune activation in patients with cancer //Clin Chem Lab Med. 2007; 45 (1): P. N 47-53
  56. Sokol RJ (1996) Vitamin E. In Ziegel EE, Filer LJ (eds), Present knowledge in nutrition, 7th ed, ILSI Press, Washington, DC
  57. Stirban A., Negrean М., Stratmann B. et al. N Benfotiamine prevents macro-and microvascular endothelial dysfunction and oxidative stress following a meal rich in advanced glycation end products in individuals with type 2 diabetes //Diabetes Care. 2006 Sep; 29 (9): P. N 2064-2071
  58. Whitehead VM Acquired and inherited disorders of cobalamin and folate in children //Br J Haematol. P. 2006; Jul; 134 (2): P. 125-136
  59. Whittaker P., Wamer W., Calvert RJ Effect of chronic iron overload in iron ststus, lipid peroxidation, cell proliferation and DNA damage //J. Trace elem.Exp.Med.-1992.-Vol.5 .- № 4.-P.227-236

  Народні методи лікування

  Як позбутися від поліпів у товстому кишечнику

  Поділюся досвідом позбавлення від поліпів. Провів я цей процес в 1991 році, і до цього часу у мене все в нормі.

  2020-05-26 16:20:01

  Морквяний сік: і смачно, і корисно

  Я - агроном-біохімік. Все життя займався вивченням рослин, овочів, ягід і їх лікувальними і харчовими властивостями. Мені 72 роки, пропрацював у сільському господарстві агрономом 53 року і більше 20 років був директором радгоспу. Хочу розповісти про чудо-овочі - моркви.

  2020-05-26 22:55:32

  Як я вилікувала дифузний зоб

  Це сталося 20 років тому: я позбулася зоба. Звернула увагу, що ця хвороба не дає спокою багатьом людям. Мій щасливий досвід залишає всім надію на зцілення.

  2020-05-26 16:22:40

  Цистит. Хіба це справа житейська?

  Він не їздить на «Мерседесі» і в дні столітнього ювілею оборонного підприємства, де трудиться не один десяток років, його прізвище не значилася в переможних реляціях про досягнення. Але більшість заводчан відмінно знає дорогу до кабінету свого «сімейного лікаря» Іллі Григоровича Бабаєва. Фахівець широкого профілю, терапевт Бабаєв в своєму здоровпункті лікує недуги, з якими ми, як правило, стикаємося в повсякденному житті. І. Г. Бабаєвим розповідає про такий вельми поширених захворювань, як цистит.

  2020-05-26 16:21:10

  Лікування астми народними засобами

  Астма - це захворювання, що виникає при спазмах в бронхах, а причиною її виникнення є алергія. Астму можуть викликати часті простудні захворювання, якщо їхнє лікування не було достатньо ефективним, а також захворювання нирок і забруднена атмосфера.

  2020-05-26 16:22:02

  Секрет обліпихової олії

  Я потрапляли до рук і аптечне обліпихова олія, і кустарне, мабуть, приготоване за звичайним рецептом. Ні, це було не масло, так, якась незрозуміла бліда рідина. Справжнє обліпихова олія знайшло свою славу незвичайною цілющістю, а таку цілющість масло набуває тоді, коли воно правильно приготовлене. Це поняття включає в себе багато тонкощів, які необхідно знати при приготуванні цього цілющого обліпихової олії.

  2020-05-26 16:23:57

  Мазь від екземи виявилася ефективною

  Давно хотіла вам написати лист, але не наважувалася. Я сама з Азербайджану. 7 років живу в Росії. Хочу поділитися своїм досвідом, як можна позбутися від мокнучі екземи.

  2020-05-26 16:21:27

  Як позбавитися від високого тиску?

  Я також хочу поділитися радою. Розкажу, як позбавився від високого тиску. У 1968 році верхній показник почав зашкалювати - 200-240. У вухах весь час стояв шум, ніби працював двигун. Ліки не допомогли.

  2020-05-26 16:22:21

  Вірусний гепатит «С». Не втрачайте оптимізму!

  Вірус гепатиту «С» - дрібний РНК - вірус, що відноситься до сімейства флавовірусов. Вірус гепатиту «С» малоустойчів у зовнішньому середовищі, але здатний зберегти активність навіть при нагріванні до 50 градусів за Цельсієм. Основне джерело зараження - хворі з гострою або хронічною формою гепатиту «С», а також вірусоносії

  2020-05-26 16:21:45

  Готуйте «сани» влітку

  Є хороший спосіб уникнути простудних захворювань і влітку, і взимку. Їм моя сім'я користується не перший рік.

  2020-05-27 01:55:08

  Медицина

  Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість

  Мастопатія, ендокринні захворювання, спадковість - доля багатьох росіянок - Щорічно від раку молочної залози вмирають приблизно 23 тис росіянок. Про це, як передає кореспондент РІА 'Новости', повідомив у вівторок на прес-конференції директор Російського онкологічного наукового центру ім.Блохіна Михайло Давидов. R

  2020-05-26 16:16:29

  У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань

  У країнах, де популярна здорова їжа, надто багато кардіологічних захворювань - На сніданок Баррі Гроувз з'їв велике яйце і 100 грамів підсмаженої на топленому салі печінки. А потім запив все це какао з подвійними вершками. На обід 72-річний Баррі зі своєю 70-річною дружиною Монікою насолодяться свининою із жирком і зеленими овочами в олії. І, нарешті, подружжя, що проживає в Оксфорді, очікує легка вечеря з сиру, домашніх яблук або груш, увінчаних вершками, і какао. Незважаючи на 40 років такої жирної дієти, Баррі важить на 3 кг менше, ніж у день весілля. У 1957 році він важив 72 кг.

  2020-05-26 16:17:22

  Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах

  Хворих на цукровий діабет обстежує лабораторія на колесах - Суперсучасна пересувна лабораторія для обстеження хворих на цукровий діабет почала працювати в Нижньогородській області. Учора з її допомогою було обстежено 30 мешканців з Богородського району, сьогодні - приблизно стільки ж нижньогородців, повідомили сьогодні на презентації лабораторії.

  2020-05-26 16:15:55

  Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез і лікування

  Жовчний рефлюкс: сучасні погляди на патогенез та лікування - Жовчний рефлюкс - синдром, досить часто супроводжує найпоширеніші захворювання верхніх відділів травного каналу: хронічні гастрити, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

  2020-05-26 16:17:59

  Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків

  Сучасна інсулінотерапія цукрового діабету 1 типу у дітей та підлітків - Цукровий діабет 1 типу (ЦД 1 типу), що називалася до недавнього часу інсулінозалежний, а ще раніше - ювенільний цукровий діабетом, вражає в основному людей молодого віку і дітей. В останні роки спостерігається сплеск захворюваності на цукровий діабет 1 типу, найбільш виражений у дітей та підлітків. За 25 років захворюваність СД 1 типу серед дітей московської популяції зросла в два рази. В даний час у Москві налічується близько 1200 дітей з ЦД у віці до 15 років.

  2020-05-26 16:18:46

  Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи»

  Фолієва кислота зменшує ризик розвитку у потомства «заячої губи» - Жінки, що приймають під час першого триместру вагітності фолієву кислоту можуть значно знизити ризик розвитку у потомства такого пороку як розщеплена губа («заяча губа»). До цього висновку прийшли американські вчені з Національного інституту гігієни навколишнього середовища (National Institute of Environmental Health Sciences).

  2020-05-26 16:16:46

  Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на

  Прогноз для метеочутливих людей по Росії 09.09.2009 на - На Європейському Півночі погода буде нестійка з коливаннями метеопараметров. Через це погіршення самопочуття можливо у людей із захворюваннями серця і судин, а з-за підвищеної вологості повітря не виключені загострення у тих, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату та бронхо-легеневі захворювання.

  2020-05-26 16:18:26

  Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу

  Ризик дитячої смертності зростає у породіль, які мають зайву вагу - Вагітні жінки, які страждають від ожиріння, мають підвищений ризик того, що їх немовлята можуть померти незабаром після народження, особливо якщо мав місце передчасний розрив (плодових) оболонок (ПРО).

  2020-05-26 16:17:04

  Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії

  Функціональні захворювання травного тракту у дітей. Принципи раціональної терапії - Функціональні порушення (ФН) шлунково-кишкового тракту займають одне з провідних місць у структурі патології органів травлення. Так, наприклад, рекурентні абдомінальні болі у дітей носять функціональний характер у 90-95% дітей і лише у 5-10% пов'язані з органічною причиною. Приблизно в 20% випадків хронічна діарея у дітей також обумовлена функціональними розладами.

  2020-05-27 01:04:23

  Середньовічні отрути і ліки

  Середньовічні отрути і ліки - Багато століття лікар задовольнялися тим, що примушували пацієнтів приймати настої трав, порошків рослинного і тваринного походження, дія яких було зазначено на практиці - іншими словами, хворі виконували роль піддослідних кроликів .

  2020-05-26 16:16:11